2017-03-09

Najlepsze ciekawostki elektroniczne i nie tylko…

Uważam, że im więcej wiedzy posiadamy, tym czujemy się pewniej w różnych sytuacjach w jakich się możemy znaleźć. Poza tym możemy zaimponować dziewczynie, żonie, chłopakowi, mężowi, teściowej i w ogóle każdemu z kim będziemy mieli przyjemność. Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

Moc turbiny wiartowej

Czy wiesz, że…

… w 1984 toku moc turbin wiatrowych zainstalowanych na świecie wynosiła 0,3 CW Do końca roku 2011 będzie to ponad 240 GW. Równocześnie ze spadkiem kosztów turbin wiatrowych ciągle rosła wartość współczynnika wykorzystania mocy. Efekt udało się osiągnie dzięki długofalowemu przejściu na korzystanie z większych i wyższych turbin wiatrowych, lepszym rozwiązaniom aerodynamicznym lepszym systemom sterowania i przekładniom, a także lepszej efektywności wytwarzania energii elektrycznej. Dzięki rosnącemu doświadczeniu operatorów oraz polepszeniu jakości turbin wiatrowych w okresie życia projektu koszty te zmniejszyły się z średnio z 50 €/MWh w latach 80. XX wieku do 11 €/MWh w dniu dzisiejszym.

Projekt dachu domu a ciężar śniegu

Czy wiesz, że..

… masa i ciężar śniegu na dachu są jednymi z parametrów, które trzeba uwzględnić podczas projektowania domu. Obciążenie jednego metra kwadratowego pionowego rzutu dachu (ocieplonego, wykończonego suchym tynkiem, mającego kąt nachylenia 35° i ciężkie pokrycie oraz położonego w 4. strefie obciążenia śniegiem. (np. w Białymstoku) może wynieść niemal 450 kg. Znaczy to mniej więcej tyle, ze jeśli na rzucie dachu w skali 1:50 narysujemy kwadrat o boku 2 cm, to taki wycinek dachu może ważyć 450 kg. Jeśli dach ma skomplikowany kształt i będą się na nim tworzyć tzw. kosze śniegowe to ciężar ten wzrośnie jaszcze o kilkadziesiąt kilogramów – w opisywanym przypadku o około 100 kg.. *

Przy okazji polecam solidne kursy i szkolenia dekarskie organizowane przez SystemyDachowe.com

Prywatne szkoły w Atenach

Czy wiesz, że..

… w starożytnych Atenach szkoły były prywatne. Chłopców uczyło dwóch nauczycieli, gramatysta i kitarzysta. Tu przez 3 lata uczyli się pisać, czytać i tabliczki mnożenia. Każdy nauczyciel, siedząc na katedrze. uczył tylko jednego ucznia. Inni czekali w tym czasie na swoją kolej. Po opanowaniu tych podstaw uczniowie uczyli się reguł moralnych i pieśni. Z utworów Focylidesa, Solona, Teognisa dowiadywali się jak żyć, jak rozmawiać z bliźnimi i jak się zachowywać w określonych miejscach. Gramatysta swobodnie, bez żadnych nakazów, wybierał literaturę. Kiedy młodzieniec potrafił już czytać,  pisać i rozumieć poezję, nadchodził czas na naukę muzyki.

Poprawnie dobrane parametry oświetlenia LED w domu

Czy wiesz, że..

…w zastosowaniach domowych należy poprawnie dobrać parametry oświetlenia LED. Należy zwrócić uwagę, aby ledówka, będąca zwykle zamiennikiem żarówki, posiadała podobną do niej jasność tj. wartość emitowanego strumienia świetlnego wyrażoną w lumenach (lm). Kolejnymi parametrami, które powinny podlegać weryfikacji, są uzyskiwany odcień światła białego (temperatura barwowa zbliżona do 3000 K) i jego jakość (wskaźnik oddawania barw Ra > 80). Wszystkie dane powinny być dostępne na opakowaniu produktu.

Ciekłe kryształy

Czy wiesz, że..

… niektóre ciekłe kryształy formują na powierzchni wody monowarstwy – pokrycia grubości pojedynczej cząsteczki. Ściskane z boków monowarstwy mogą marszczyć się jak tkanina na płaskim śliskim stole, zsuwana dłońmi jednocześnie z dwóch stron. Wraz ze wzrostem ciśnienia powierzchniowego zmarszczki monowarstwy kładą się na niej i tworzą kolejne warstwy Dzięki badaniom nowych związków odkryto mechanizmy powstawania wielowarstw odpowiedzialne za tworzenie się na wodzie powłok ciekłokrystalicznych o wcześniej nie obserwowanej budowie.

Sól z oceanów

Czy wiesz, że..

… gdyby odzyskać całą sól z oceanów, to każdy skrawek lądu na Ziemi przykryłaby 150-metrowa warstwa soli. Oceany są słone, bo rzeki niosą minerały do mórz, a te łączą się z różnymi jonami i tworzą sole. Woda odparowuje z powierzchni akwenów, ale soli nie ubywa. Znających ten mechanizm naukowców od wieków dziwiło, że zasolenie wód się nie zwiększa. Dopiero oceaniczne badania głębinowe w 1977 roku przeprowadzone przy utyciu batyskafu Alvin wykazały obecność podwodnych otworów. Naukowcy stwierdzili, że działają one jak filtry w domowym akwarium.

Rakietowe silniki chemiczne

Czy wiesz, że..

… rakietowe silniki chemiczne, niezastąpione przy wynoszeniu ładunków w Kosmos, mają wielką siłę ciągu, lecz wykorzystują wyłącznie energię zgromadzoną w paliwie i działają zaledwie kilkadziesiąt sekund. W przestrzeni kosmicznej użyteczne stają się inne silniki, o znacznie mniejszym ciągu, za to działające dłużej, miesiącami lub nawet latami. Do urządzeń tego typu należą napędy plazmowe, w których gazem roboczym zazwyczaj jest ksenon. To dość drogi gaz. Dziesięciokrotnie tańszy jest krypton, który już wykorzystano w napędzie plazmowym typu Halla.

Wyładowania łukowe w mikrofalówce

Czy wiesz, że..

… metalowe elementy umieszczone w mikrofalówce powodują reakcję w postaci wyładowań łukowych. Dlatego też podczas gotowania mikrofalowego nie można używać m.in. tacek aluminiowych czy naczyń z elementami metalowymi (uchwytami obrzeżem lub zamknięciem). Natomiast folia aluminiowa może być stosowana wyłącznie jako osłona. Małe, gładkie fragmenty można używać do przykrywania cienkich kawałków mięsa lub drobiu, aby zapobiec przegotowaniu. Aby nie wystąpiło wyładowanie łukowe, folia powinna znajdować się w odległości co najmniej 2,5 cm od ścianek kuchenki.

Pierwsza autostrada

Czy wiesz, że..

… idea dróg szybkiego ruchu przeznaczonych wyłącznie dla samochodów wywodzi się z nowojorskiego systemu Parkway, którego budowa rozpoczęła się w latach 1907-1908. W 1924 roku Benito Mussolini, włoski premier, otworzył pierwszą na świecie szosę ekspresowego ruchu tylko dla pojazdów motorowych. 130-kilometrowa trasa wiodła z Mediolanu nad jezioro Como. Nazwano ją Autostrada dei Laghi, czyli Autostradą jezior. Droga była płatna. Na taki pomysł wpadł inżynier, projektant fragmentu drogi, Piero Puricelli. Uznał, ze będzie to dobry sposób pokrycia kosztów budowy.

Cząstka w Modelu Standardowym

Czy wiesz, że..

… jest jeszcze jeden nierozwikłany problem związany z Modelem Standardowym, z którym fizycy na razie nie potrafią sobie poradzić. Chodzi o istnienie lub nieistnienie cząstki, która w teorii Modelu występuje, a bez której istnienia Model wydaje się bezsensowny. To bozon Higgsa ma sprawiać, że wszystkie pozostałe cząstki kwantowe mają takie masy, jakie im się przypisuje. Niestety bozonu Higgsa nie udało się w żaden wiarygodny sposób „namierzyć”. Poszukiwania tej cząstki trwają od 1964 roku. Aby go stworzyć, zakłada się, że w akceleratorze potrzebna będzie energia około 1 TeV, czyli biliona elektronowoltów.

Najmniejsze na świecie organizmy – nieożywione formy krystaliczne

Czy wiesz, że..

… w czasie od podjęcia decyzji do sięgnięcia po maszynkę do golenia broda mężczyzny zdąży urosnąć o kilka nanometrów. A oto kilka innych przykładów nanoobiektów z naszego świata. Helisa DNA (spleciona nić DNA) ma grubość około 2 nm. Największy stabilny atom ma pierwiastek cez – 0,546 nm, prawie najmniejszy – wodór – 0,106 nm, a najmniejszy – hel –  zaledwie 0,062 nm. W 1996 roku ogłoszono odkrycie najmniejszych na świecie organizmów o długości 20 nm nazywanych nanosami. Część naukowców nie uznała ich za elementy świata ożywionego, ale za nieożywione formy krystaliczne.

Rola internetu wśród konsumentów

Czy wiesz, że..

… na podstawie wywiadów ze 100 000 ludzi w ponad 40 krajach świata określono główne trendy konsumenckie, które będą występować w roku 2012 i w latach następnych. Badania przeprowadzono w 2011 roku, przed ogłoszeniem informacji o ACTA. Do najważniejszych trendów można zaliczyć to, że połączenia sieciowe stały się równie ważne jak drogi i energia elektryczna, a media społecznościowe kształtują nowe sposoby podawania wiadomości. Badania ConsumerLab pokazują, że Internet byłby ostatnią rzeczą, z której konsumenci zrezygnowaliby, gdyby byli zmuszeni ograniczyć wydatki.

Farma fanów Facebooka

Czy wiesz, że..

…mogłeś zostać sprzedany. Na Allegro można znaleźć setki aukcji oferujących fanów na Facebooku. Ceny zaczynają się już od siedmiu złotych za 100 użytkowników lubiących daną stronę. Nabywcy są, bowiem wciąż pokutuje przekonanie, że liczy się ilość, a nie jakość, choć w wielu przypadkach kupujący nie ma pewności, czy konta, za które płaci, nie są fałszywe. Jeśli kiedykolwiek na Facebooku kliknąłeś w jakąś stronę oferującą darmowe bluzy z logo portalu, czy polubiłeś „50 najśmieszniejszych zdjęć z…”, to bardzo prawdopodobne, że trafiłeś na tak zwaną farmę fanów.

Azbest – minerały skałotwórcze

Czy wiesz, że..

… azbest składa się z cieniutkich włókien, które można tkać i spilśniać. Elastyczny, odporny na mróz i wysokie temperatury, na działanie kwasów i innych substancji żrących, doskonale nadaje się do wytwarzania tkanin ognioodpornych (np. ubrań dla strażaków), okładzin hamulcowych, sznurów uszczelniających. Pod nazwą azbest kryje się grupa minerałów skałotwórczych występujących w przyrodzie i znanych od tysięcy lat. Ale dopiero nieco ponad sto lat temu, w dobie rewolucji przemysłowej, zrobił prawdziwą karierę. Niestety! Bo około ćwierć wieku temu okazało się, że jest rakotwórczy.

Wyścigowy model samochodu Mercedes-Benz

Czy wiesz, że..

… na początku lat 50. ubiegłego wieku Mercedes-Benz stworzył niezwykły model samochodu. Był to pierwszy po drugiej wojnie światowej wyścigowy 300 SL (Super-Light). Jego pierwsze testy odbyły się w listopadzie 1951 roku na torze Solitude tuż obok Stuttgartu, a także na obiektach Nurburgring i Hockenheimring. Do budowy wykorzystano wybrane elementy limuzyny 300. Super-Light, bo jego smukła karoseria mierzyła zaledwie 1225 milimetrów wysokości. „Skrzydlate” drzwi odegrały kluczową rolę w tworzeniu legendy kolejnych generacji SL. Firmy sprowadzające auta z zagranicy znajdziesz na stronie Sprowadzanie-aut.pl

Kopalnia soli Bochnia

Czy wiesz, że..

…już w 1248 roku wydobywano sól w Bochni. Zabytkowa kopalnia soli „Bochnia” to najstarszy na ziemiach polskich zakład, w którym rozpoczęto wydobycie soli kamiennej. Bocheńskie złoże uformowało się przed około 20 milionami lat w okresie mioceńskim, gdy obszar dzisiejszej Bochni pokrywało płytkie i ciepłe morze. Złoże solne ma kształt nieregularnej soczewki ułożonej równoleżnikowo na osi wschód-zachód. Jego długość wynosi około 4 km, zaś głębokość na jaką zalega -od 50 do 500 metrów. Jest wąskie – od kilkunastu do dwustu metrów. W górnych warstwach ułożone jest bardzo stromo, prawie pionowo, dopiero w części środkowej nachyla się ku południowi pod kątem 30-40°, a następnie zwęża – do całkowitego zaniku. Zdrową sól kupisz w sklepach zielarskich ze zdrową żywnością, np: https://mojanatura.pl/

Polikrzemiany

Czy wiesz, że..

… elektrody pokryte nanocząstkami węgla osadzonymi na drobinach polikrzemianowych skonstruowano w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Składają się z naprzemiennych warstw drobin polikrzemianowych i nanocząstek węgla. Polikrzemianowe drobiny mają rozmiary od 100 do 300 nanometrów (miliardowych części metra). Jako nieprzewodzące, pełnią jedynie rolę szkieletu rozbudowującego powierzchnię elektrody. Polikrzemiany są gęsto pokryte nanocząstkami węgla (w rozmiarach od 8 do 18 nm), które tworzą właściwą, przewodzącą prąd powierzchnię roboczą. Wytwarzanie elektrod z nowymi pokryciami jest tanie. Elektrody naprzemiennie zanurza się na kilka sekund w odpowiednio przygotowanych zawiesinach, raz z drobinami polikrzemianowymi, raz z nanocząstkami węglowymi.

Polska całoroczna polarna wyprawa badawcza na Wyspę Niedźwiedzią

Czy wiesz, że..

… już 80 lat mija od czasu pierwszej polskiej całorocznej polarnej wyprawy badawczej na Wyspę Niedźwiedzią – południową część archipelagu Svalbard. Grupa polskich naukowców: Czesław Gentkiewicz, Władysław Łysakowski i Stanisław Siedlecki przemierzyła w 1932 roku cały Spitsbergen na nartach. W czasie tej i kolejnych wypraw odkrywali nowe tereny, przygotowywali mapy, a nowo odkrytym górom i szczytom nadawali polskie nazwy obowiązujące do dzisiaj: Pilsudskifjella, Kopernikusfjellet i Ostra Bramatoppen. Na leżącym poza kołem podbiegunowym Spitsbergenie znajduje się Polska Stacja Polarna Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Jest to zarazem najdalej na północ wysunięte polskie miejsce na Ziemi.

Druga strona protestów przeciw ACTA

Czy wiesz, że..

… pięć największych światowych koncernów medialnych zarabia na protestach wokół ACTA. To one zyskują rocznie setki miliardów dolarów na obrocie towarami chronionymi przez prawa do własności intelektualnej. To one nie chcą zmiany status quo, którego broni taka ustawa jak ACTA. Ale uwaga – pobierają też opłatę licencyjną od każdej maski z wizerunkiem Guya Fawkesa, którą protestujący zasłaniają twarze. Jak wynika z wyliczeń „New York Timesa”, koncern Time Warner zarobił na niej (do połowy lutego 2012 r.) już 28 milionów dolarów.

Prototyp samochodu na trasy szybkiego ruchu

Czy wiesz, że..

… to planowana sieć czechosłowackich autostrad zainspirowała konstruktorów samochodów do budowy wersji auta przystosowanej do możliwie sprawnego pokonywania odległości w nowych  warunkach drogowych. Pierwszy prototyp aerodynamicznego Rapida ukończono jeszcze w roku 1938. Zwracał na siebie uwagę obniżonym i wydłużonym nadwoziem o zaokrąglonych kształtach, zakrytych wnękach kół tylnych i czołowych szybach ustawionych „w strzałkę”.

Pierwszy drewniany hydrant

Czy wiesz, że..

… przyypuszczalnie pierwszy hydrant powstał w 1801 roku i był wykonany z drewna. Za jego twórcę uznaje się Fredericka Graffa. W drewnianych hydrantach jako izolację zabezpieczającą przed zamarzaniem wykorzystywano trociny lub… obornik. W Nowym Jorku pierwszy hydrant zamontowano w 1808 roku. Za moment opatentowania hydrantu uznaje się II połowę XIX wieku, kiedy swoją pompę wodną opatentował amerykański wynalazca Birdsall Holly. W 1885 roku w Warszawie działało 120 hydrantów obsługiwanych przez otwarty w tym samym roku 43-kilometrowy wodociąg.

Chupa Cabra

Czy wiesz, że..

… Chupa Cabra – dosłownie „wysysacz kóz” – to mityczne stworzenie zamieszkuje ponoć niektóre rejony Ameryk. Wieść niesie, że niedawno widziano je w Puerto Rico, Meksyku i w Stanach Zjednoczonych. Chupa Cabra to również stosowana przez brazylijskich cyberprzestępców finansowych nazwa nakładek do bankomatów (tzw. skimmerów) pozwalających na „wysysanie” informacji zapisanych na kartach płatniczych. Brazylijskie media regularnie pokazują materiały filmowe, na których przestępcy instalują Chupa Cabrę w bankomatach. Niektórzy z nich mają pecha (lub niewystarczające umiejętności), przez co zostają sfilmowani przez kamery przemysłowe i złapani przez policję.

James Parkinson

Czy wiesz, że..

… James Parkinson, którego nazwisko kojarzy się głównie z chorobą, zwaną w czasach, gdy żył – drżączką poraźną, był nie tylko chirurgiem, ale również geologiem i paleontologiem. Jego artykuł pt. Organic Remains of a Former World był podstawą naukową dla innych geologów i studentów przez ponad pół wieku. Trudno policzyć wznowienia druku. Był też Parkinson jedyną na świecie osobą, która wygrała na loterii Muzeum Historii Naturalnej.  Urodził się w kwietniu 1775 roku. W młodości był socjalistą i nawet chciał wziąć udział w zamachu na króla Jerzego III (w 1794 roku). Spisek nazywał się niezbyt poważnie pop-gun plot i miał spowodować uśmiercenie władcy przez trafienie w jego szyję zatrutą strzałką, i to podczas przedstawienia teatralnego.

Pierwsze elektryczne samochody

Czy wiesz, że..

… jednym z pierwszych samochodów elektrycznych był produkowany na początku XX wieku Slaby-Beringer. Mały, napędzany elektrycznie pojazd generował moc 3 KM z 24-woltowego akumulatora kwasowo-ołowiowego. Jego prędkość maksymalna wynosiła 40 km/h. Konstruktorem auta był dr Rudolf Slaby. Razem z Hermannem Beringerem założyli firmę i rozpoczęli produkcję. W pierwszym roku działalności firmy, między 1 listopada 1919 roku a 31 października 1920, zbudowanych zostało 257 aut jednoosobowych. W 1921 roku powstała też wersja z akumulatorem 36 V, dostosowana dla klienta zamawiającego 200 aut do Japonii. Tam elektrycznych aut używały głównie urzędy państwowe i firmy taksówkarskie.

Starożytna egipska żarówka

Czy wiesz, że..

… austriacki inżynier Walter Garn uważa, że zbudował model żarówki w oparciu o to, co zobaczył na płaskorzeźbach w starożytnej egipskiej świątyni w Denderze. „Wszystko dookoła pogrążone było w widmowym, niebieskawym świetle. Obserwowaliśmy to osobliwe zdarzenie w całkowitym milczeniu, niezdolni do jakiejkolwiek reakcji. Choć nikt z nas nie spodziewał się takiego wyniku eksperymentu, wszelkie nasze przypuszczenia potwierdziły się: korzystanie z energii elektrycznej nie było bynajmniej odkryciem dopiero co minionego stulecia”. Niestety starożytnej egipskiej żarówki ani baterii jeszcze nikt nie znalazł.

Produkcja szkła w przeszłości

Czy wiesz, że..

… produkcja szkła była niegdyś bardzo czasochłonnym procesem, podczas którego stopione szkło wdmuchiwano do indywidualnych form. Aby zapobiec przyleganiu szkła do ścianek, robotnik musiał wcześniej pokryć ich wewnętrzne powierzchnie tłustą i lepką substancją. Spalając acetylen, a następnie zmniejszając dopływ tlenu, uzyskuje się osad sadzy węglowej o właściwościach smarnych, który może być nanoszony bezpośrednio na wewnętrzną powierzchnię formy do szkła. Proces ten, zwany kopceniem acetylenowym, jest nie tylko szybszy i łatwiejszy, ale również czystszy, bezpieczniejszy, a w czasie jego trwania wydziela się mniej oparów.

Moc kleju

Czy wiesz, że..

…   przemysłowy klej cyjanoakrylowy utrzymał przez godzinę wózek widłowy o wadze 8,1 tony. Tym samym został ustanowiony nowy rekord świata największej masy uniesionej za pomocą kleju. Podczas bicia rekordu pojazd był zawieszony na dźwigu za pośrednictwem stalowego cylindra o średnicy zaledwie 7 cm. Dwie części cylindra były spojone ze sobą klejem 3M™ Scotch-Weld™ Plastic & Rubber Instant Adhesive PR100. Uniesienie wózka widłowego zostało przeprowadzone przez inżynierów Jensa Schoene’a i dr. Markusa Schlesera z Uniwersytetu RWTH w Aachen.

Gracze w Polsce

Czy wiesz, że..

…   gracze stanowią 35% polskiego społeczeństwa. W 2010 roku amerykański branżowy portal e-marketer.com donosił, że w gry online gra 42% internautek i tylko 38% internautów. W przypadku gier społecznościowych przewaga była wyraźniejsza – 28 do 22%. Popularność gier wśród kobiet wynika z kilku czynników. Według różnych statystyk to właśnie kobiety chętniej wydają pieniądze w grach. Więcej czasu spędzają na portalach społecznościowych. Dlatego często gry – lub przynajmniej ich elementy – są projektowane specjalnie dla nich.

Bilans energetyczny Ziemi

Czy wiesz, że..

… nasza planeta pochłania więcej energii, niż emituje jej w Kosmos – obliczyli badacze z USA i Francji. Uczeni obliczali bilans energetyczny Ziemi i zaobserwowali, że podczas ostatniego minimum słonecznego stała słoneczna była najniższa od początku „ery kosmicznej”, zwłaszcza w porównaniu do maksimum w latach 1980 i 1990. Przyczyn zmiany klimatu w ostatnich dziesięcioleciach należy szukać we wpływie działalności człowieka (efekt antropogeniczny) oraz w naturalnych długookresowych wahaniach klimatu -jednym z nich było np. stopniowe wyjście z małego okresu lodowcowego w XIV-XIX wieku.

Zalety folii termoizolacyjnej

Czy wiesz, że..

… najpopularniejszymi materiałami do ocieplenia poddaszy są: wełna mineralna, styropian i od niedawna folia termoizolacyjna. Ta ostatnia zyskuje coraz więcej zwolenników z wielu powodów. Nie pyli podczas układania, jest lekka, a po jej montażu nie drapiemy się przez dwa kolejne dni. Dodatkowo spełnia też inne niezbędne funkcje izolacji termicznej. Nie dopuszcza do ucieczki ciepła z domu zimą, a latem chroni przed zbytnim nagrzaniem. Ważne też jest to, że folia termoizolacyjna jest odporna na korozję biologiczną, czyli nie sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni działających negatywnie na zdrowie człowieka

Kserożele

Czy wiesz, że..

… po umieszczeniu próbki żelu w pompie próżniowej, w obniżonym ciśnieniu, rozpuszczalnik szybko paruje, pozostawiając utrwalony czynnik żelujący, zwykle wyglądający jak biały puder. Tak powstała struktura jest nazywana kserożelem. Kserożele otrzymuje się również z użyciem sublimacji. W tym przypadku próbkę zamraża się w ciekłym azocie. Zakłada się przy tym, że proces zamrażania próbki przebiega tak szybko, że struktura sieci tworzonej przez czynnik żelujący się nie zmienia. Zamrożona próbka trafia następnie do komory próżniowej, gdzie rozpuszczalnik stopniowo sublimuje.

Prywatność w sieci

Czy wiesz, że..

… istnieją proste metody wykluczające prywatność w sieci. Załóżmy, że użytkownik korzysta ze swojego ulubionego portalu społecznościowego, np. Facebooka. Nawet po wylogowaniu się przeglądarka przechowuje pewne ciasteczka, które identyfikują konkretną osobę. Następnie użytkownik odwiedza dowolną inną stronę (np. www.dowolna-strona.pl) zawierającą przyciski „Lubię to”, które w rzeczywistości są zewnętrznymi odnośnikami do Facebooka, a portal ma wszak dostęp do własnych ciasteczek. Za pośrednictwem strony www. dowolnastrona.pl oraz ciasteczka jednoznacznie identyfikuje użytkownika. Rezultat: portal społecznościowy wie, jakie strony odwiedził użytkownik, jeżeli tylko posiadają one odnośniki do jego serwisu.

Rejestracja promieniowania gamma

Czy wiesz, że..

… pojedynczy eksperyment z użyciem spektrometru EAGLE będzie trwał około dwóch tygodni. W jego trakcie detektory zarejestrują nawet dziesiątki miliardów zderzeń jonów ciężkich, które następnie zostaną poddane szczegółowej analizie. Spektrometr promieniowania gamma EAGLE (central European Array for Gamma Levels Evaluations jest najbardziej zaawansowanym w Polsce układem detekcyjnym, służącym do rejestrowania promieniowania gamma emitowanego przez jądra atomowe wzbudzone za pomocą oddziaływań kulombowskich.

Pieniądze a praca naukowa

Czy wiesz, że..

… pieniądze, jak się okazuje, przydają się również w pracy naukowej. Ponieważ amerykański geolog amator Frank Bursley Taylor był po prostu bogaty, mógł prowadzić dowolne badania naukowe i głosić nawet niekonwencjonalne opinie. On pierwszy zasugerował, że kiedyś kontynenty były połączone, a łańcuchy górskie na Ziemi to efekt zderzenia tychże kontynentów. Początkowo uznano jego teorię za ekstrawagancką. Poważnie potraktował ją tylko Alfred Wegener – geofizyk i meteorolog z uniwersytetu w Marburgu.

Wypadki drogowe a zmęczenie kierowcy

Czy wiesz, że..

… z danych opublikowanych w 2010 roku przez amerykański automobilklub (AAA) wynika, że w blisko 17% wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym w Stanach Zjednoczonych winę za to zdarzenie ponosił przemęczony kierowca. Spadek koncentracji i zmęczenie mają wpływ na kierowanie pojazdem i wydłużają czas reakcji kierowcy. Pogorszeniu ulegają funkcje motoryczne, kierowanie pojazdem staje się mniej precyzyjne, kierowca musi częściej korygować tor jazdy. Pierwsze symptomy przemęczenia, a w konsekwencji zaśnięcie za kierownicą, może jednak stosunkowo wcześnie wykryć system elektroniczny.

Odkrycie niemieckiego uczonego

Czy wiesz, że..

… wprawdzie nie on pierwszy, ale Frank Bursley Taylor, ogłosił teorię, zgodnie z którą kontynenty były połączone, ale to on nazwał jeden pierwotny kontynent Pangea i jest uważany za twórcę tego odkrycia. Meteorolog i polarnik Alfred Wegener opublikował swoją ideę w książce Die Entstehung der Kontinente und Ozeane. Jako że Wegener był Niemcem z Marburga, pierwsze wydanie wydrukowano w 1912 roku po niemiecku. Wersja angielska ukazała się w 1915 roku. Jednak dopiero po zakończeniu I wojny światowej, po opublikowaniu w 1920 roku wydania rozszerzonego, świat naukowy zaczął nad tą koncepcją dyskutować.

Warszawskie przyrządy półprzewodnikowe do detekcji cząstek

Czy wiesz, że..

… warszawskie przyrządy półprzewodnikowe do detekcji cząstek alfa (a także beta i protonów) są całkowicie autorskim rozwiązaniem zespołu inżynierów z ITE, chronionym patentami. Przyrządy zyskały już uznanie na całym świecie. Działają w najważniejszych ośrodkach badań jądrowych, m.in. w ośrodku GSI w Darmstadt oraz w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej. Pomogły m.in. w odkryciu ciężkich jąder atomowych, w tym izotopu 283 pierwiastka 112 (copernicium, Cn) w Dubnej oraz izotopów 270, 271 i 277 pierwiastka 108 (has, Hs) w Darmstadt. W 2009 roku w Darmstadt zarejestrowano dzięki nim rekordową w jednym eksperymencie liczbę trzynastu jąder izotopów 288 i 289 pierwiastka 114 (flerovium).

Samolot na energię słoneczną

Czy wiesz, że..

… Solar Impulse to wyjątkowy samolot zasilany wyłącznie energią słoneczną. Zgodnie z harmonogramem prób teraz (w 2012 r.) ma wykonać swój najdłuższy lot, ze Szwajcarii do Afryki. Samolot wystartował rankiem 24 maja. Po trwającym 17 godzin locie prototyp HB-SIA wylądował na lotnisku Madrid-Barajas o godzinie 01:28:50 w nocy. Lądował Andre Borschberg – jeden z twórców tego niezwykłego samolotu. Drugi współtwórca – Bertrand Piccard, zasiądzie za jego sterami podczas dalszego lotu między Madrytem a Rabatem.

Węzeł geotektoniczny w Polsce

Czy wiesz, że..

… obszar południowo-wschodniej Polski jest szczególnie interesujący dla nauk o Ziemi. To tutaj stykają się trzy wielkie systemy geologiczne budujące kontynent europejski: licząca ponad miliard lat wschodnioeuropejska płyta prekambryjska, platforma paleozoiczna centralnej i zachodniej Europy licząca około 300 milionów lat oraz młody system alpejski, reprezentowany w Polsce przez Karpaty. W Europie nie ma bardziej złożonej struktury litosfery, określanej często jako węzeł geotektoniczny kontynentu europejskiego. Poznanie jej budowy ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania podstawowych problemów geodynamiki tego obszaru.

Promieniowanie jonizujące

Czy wiesz, że..

… oddziaływanie promieniowania jonizującego na organizmy żywe mierzy się w jednostkach nazywanych siwertami (Sv). W Polsce średnia roczna dawka promieniowania pochodzącego ze źródeł naturalnych wynosi 2,4 milisiwerta (mSv). Podczas prześwietlenia rentgenowskiego otrzymujemy dawkę 0,7 mSv, a roczny pobyt w niewietrzonym domu na podłożu granitowym wiąże się z przyjęciem dawki 20 mSv. W irańskim mieście Ramsar (ponad 30 tys. mieszkańców) roczna dawka naturalna to 300 mSv. Największe skażenie na obszarach poza elektrownią Fukushima dochodzi obecnie do 20 mSv w skali roku

Produkcja ozdobnego papieru

Czy wiesz, że..

… luksusowe ozdobne opakowania wykonuje się z papieru metalizowanego. Metalizacja bezpośrednia składa się z kilku etapów. Najpierw papier przy prędkości około 800 m/min zostaje pokryty warstwą lakieru akrylowego. Nakłada się około 1,5 g/m lakieru podkładowego. W ten sposób uzyskuje się właściwy podkład. Kolejnym etapem jest umieszczenie papieru w metalizerze. Tam w komorze próżniowej podgrzewane są do temperatury 1500°C pręty aluminiowe. Aluminium paruje i skrapla się na papier.

Misja na Wenus

Czy wiesz, że..

…27 sierpnia 1962 roku, czyli 50 lat temu, został wysłany w kierunku Wenus statek kosmiczny Mariner 2 (Żeglarz 2) o ciężarze 202 kg. Było to pierwsze na świecie udane przedsięwzięcie tego rodzaju, bo po raz pierwszy można było zrobić znacznie dokładniejsze pomiary warunków na Wenus niż te, które można wykonać z Ziemi za pomocą teleskopów astronomicznych. Początkowo zresztą przedsięwzięcie to niezupełnie się powiodło, gdyż statek poleciał w złym kierunku i ze złą prędkością. Uczeni amerykańscy wysłali jednak w kierunku Marinera 2 sygnały radiowe, które uruchomiły umieszczone w nim niewielkie silniczki rakietowe.

Reaktor Maria

Czy wiesz, że..

… wysokostrumieniowy reaktor „Maria”, skonstruowany przez polskich fizyków w Świerku pod Warszawą, działa od grudnia 1974 roku. Jest wielozadaniowym urządzeniem badawczym o mocy termicznej 30 MW, jednym z zaledwie ośmiu reaktorów europejskich o mocy ponad 15 MW generujących intensywne strumienie neutronów (powyżej 1014 neutronów na cm2/s). Obecny stan techniczny reaktora pozwala na jego eksploatację co najmniej do 2020 roku, a po ewentualnej kolejnej modernizacji – nawet do połowy bieżącego stulecia. Reaktor „Maria” służy do produkcji preparatów promieniotwórczych, do badań fizycznych, do zastosowań przemysłowych oraz do celów szkoleniowych.

Pierwsze przepisy ruchu drogowego w Polsce

Czy wiesz, że..

… w 1936 roku w Polsce zarejestrowano 25 tys. pojazdów samochodowych. W Warszawie w 1930 roku obowiązywało ograniczenie prędkości do 25 km/godz., zaś w drugiej połowie lat 30. prędkość została na niektórych ulicach zredukowana do 15 km/godz. W związku ze stale wzrastającym ruchem ulicznym na głównych skrzyżowaniach, począwszy od 1938 roku, były montowane sygnalizatory świetlne, które mogły działać zarówno w pełni automatycznie, jak być obsługiwane przez policjanta. Na niektórych skrzyżowaniach ruch był kierowany przez policjanta stojącego na wysepce, w innych miejscach ustawiano piętrowe budki, z których przedstawiciele prawa obserwowali sytuację na ulicach.

Możliwości grafenu

Czy wiesz, że..

… grafen jest dwuwymiarową powierzchnią zbudowaną z sześciowęglowych pierścieni. Budową przypomina więc plaster miodu, z tą różnicą, że powierzchnia grafenowa ma najmniejszą grubość z możliwych: zaledwie jednego atomu. Jest niemal całkowicie przezroczysty, ponad stukrotnie wytrzymalszy od stali i bardzo elastyczny. Jednocześnie wykazuje świetne przewodnictwo cieplne i elektryczne, jest więc dobrym materiałem do zastosowań w elektronice, np. do wytwarzania cienkich, elastycznych i wytrzymałych wyświetlaczy lub szybkich układów przetwarzających. Nadaje się też jako materiał do różnego typu biosensorów.

Jezioro polodowcowe na Antarktydzie

Czy wiesz, że..

… jeszcze w końcu lat 50 zeszłego stulecia znany radziecki uczony Andrzej Kapica, wykonując pomiary w Antarktyce, założył, że na kontynencie arktycznym pod grubą warstwą lodu może znajdować się prawdziwe jezioro z płynną, ale przechłodzoną wodą, w której mogą się rozwijać najprostsze formy życia. Na początku lat 70. XX wieku pracownicy Leningradzkiego Górnego Uniwersytetu, przeprowadzający w rejonie stacji polarnej stacji „Wostok” paleoklimatyczne badania, zaczęli głębokie lodowe wiercenie. A w 1984 roku wyjaśniło się, że bezpośrednio pod stacją, na głębokości 3,7 kilometra znajduje się faktycznie przepowiedziane przez Kapicę jezioro.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *