2017-03-09

Jak kupić dobry monitor do komputera? CRT, LCD oraz inne kryteria

Zdecydowałeś się kupić nowy monitor do swojego komputera, bo jak mówił Pawlak, należy się z postępem iść. Ładujesz pieniądze do kieszeni i pędzisz do sklepu. Wchodzisz, rozglądasz się i… ręce Ci opadły. Na półkach od góry do dołu same monitory, najróżniejszy kształt, kolor, wielkość, według reklamówek każdy z nich jest najlepszy, najnowocześniejszy, doskonały. I co teraz konsumencie, jaki wybierzesz? Żeby Cię ustrzec od takiej frustracji i niezdecydowania opisałem poniżej w jaki sposób wybrać dobry monitor do własnego użytku.

Planując zakup monitora starajmy się kierować  kryteriami, które w jakiś sposób zdeterminują nasz wybór.

Ogólnie rzecz biorąc bierzemy pod uwagę trzy rodzaje zastosowań:

  • do gier i multimediów
  • do pracy biurowej
  • do zastosowań profesjonalnych (grafika, fotografia, itp.)

Do wszystkich tych zastosowań na rynku jest ogromna ilość monitorów do wyboru. I tu zaczynają się schody.

Jak wybrać dobry monitor do gier komputerowych i multimediów?

Na co zwracać uwagę? Aby pomóc w wyborze postaram się opisać różne parametry monitorów, żeby choć trochę ułatwić Ci zakup najbardziej odpowiedniego monitora. Jeszcze kilka lat temu na rynku dominowały monitory CRT czyli kineskopowe. Obecnie rynek został zalany monitorami LCD. Pierwsze monitory LCD były miernej jakości. Obecnie wraz z postępem technologii monitory LCD są coraz lepsze i niewątpliwie wyprą niedługo całkowicie  monitory CRT.





Zalety i wady monitorów LCD

Do zalet monitorów LCD należy zaliczyć to, że zajmują mało miejsca na biurku, są łatwe w transporcie, niwelują zniekształcenia geometryczne. Podstawową wadą w porównaniu z monitorami CRT jest jedna natywna rozdzielczość, która jest przypisana do monitora. Druga wada to czas reakcji matrycy, który powoduje smużenie obrazu, trzecia to odwzorowanie kolorów.

Według mojego zdania to monitory LCD jeszcze długo nie dorównają jakością obrazu monitorom CRT, ale to jest moje zdanie. Choć problemy te częściowo zostały zniwelowane to jednak nie istnieje jedna, jedyna technologia, która pozwala na jednoczesną wysoką jakość kolorów i błyskawiczną reakcję matrycy. Podobno nadzieja na poprawę jest w technologii OLED. Zobaczymy…

Typy i parametry monitorów

Na rynku znajdują się dwa podstawowe typy monitorów pod względem kształtu ekranu – zwykłe i panoramiczne. Monitory panoramiczne niewątpliwie są bardziej wszechstronne i przydają się nie tylko amatorom oglądania filmów, ale także są wygodniejsze, np. do pracy biurowej. Jest na nich więcej miejsca.

Zajmiemy się teraz parametrami monitorów. Pod względem zastosowania już wspomniałem.

Pod względem technologii wykonania:

  • matryca TN
  • matryce PVA i S-PVA
  • matryce IPS i S-IPS
  • matryce OLED

Pod względem proporcji  i rozdzielczości:

  • klasyczne proporcje 4:3, 5:4
  • rozdzielczość: 1024×768, 1280×1024, 1600×1200
  • panoramiczne proporcje 16:10, 16:9
  • rozdzielczość HD: 1366x 768, 1440×900, 1600×900, 1680×1050
  • rozdzielczość Full HD: 1920×1080, 1920×1200, 2048×1152, 2560×1600

Matryce w monitorach – co to takiego?

Monitory różnią się zastosowaniem matryc. Najpopularniejsze to: TN, PVA/MVA, IPS. Poszczególne matryce oferują różne kąty widzenia, czas reakcji czy kontrast.

Monitory z matrycą TN

TN to najtańsza technologia w produkcji matryc. Podstawową zaletą tych matryc jest krótki czas reakcji co oznacza że obiekty szybko poruszające się nie pozostawiają po sobie tzw. smużenia. Wadą zaś są małe kąty widzenia przez co oglądanie filmu z boku monitora powoduje, że obraz jest ciemniejszy i zmieniają się kolory (odwzorowanie).

TN najlepiej nadają się do ogólnych zastosowań, również do gier i rozrywki. Tego typu monitory są tanie i szybkie.

Monitory z matrycą PVA/MVA lub IPS

Jeśli chcesz przeznaczyć komputer do pracy z programami graficznymi lub podobnymi to zastanów się nad zakupem monitora niewątpliwie droższego z matrycą PVA/MVA lub IPS. Matryce IPS są najbardziej zaawansowane technologicznie i odznaczają się najlepszym odwzorowaniem kolorów. Jednak mają najdłuższy czas reakcji matrycy i są najdroższe.

PVA/MVA posiada mnóstwo zalet w porównaniu z matrycą TN. Posiada ostry czysty obraz, szerokie kąty widzenia. Matryce tego typu są w stanie wyświetlić pełne 16 milionów kolorów generowanych przez kartę graficzną bez podpierania się dodatkowymi algorytmami. Wada to wysoka cena i wolny czas reakcji. Ze względu na dobrą jakość kolorów i szerokie kąty widzenia poleca się matryce PVA/PVM do prac projektowych i graficznych.

Następny problem – powierzchnia ekranu błyszcząca czy matowa?

Monitory z błyszczącą powierzchnią ekranu tzw. glare zapewniają bardziej klarowne i jednorodne kolory. Wadą są odbicia otoczenia na ekranie. Jest to dosyć uciążliwe.

Rozdzielczość monitora

Jak już wspomniałem monitory „rodzą” się z określoną rozdzielczością, w której są najlepsze i zarazem jest to ich najwyższa rozdzielczość. Jeżeli kupisz monitor np. 19 z rozdzielczością 1440×900 i napisy pod ikonami na pulpicie wydają Ci się za małe, to możesz je powiększyć poprzez zmniejszenie rozdzielczości (nie polecam), zwiększenie liter programowo albo kupić monitor 22 z tą samą rozdzielczością, a litery będą większe.

Przekątna ekranu monitora

Oprócz rozdzielczości ważna jest też przekątna ekranu. Mierzy się ją od lewego dolnego rogu do prawego górnego, a może odwrotnie? Zresztą wszystko jedno jak zmierzysz, byle po przekątnej. Wielkość wyrażona jest w calach. Jeden cal to 25,4 mm. Stosunek przekątnej do rozdzielczości decyduje o wielkości liter lub obrazów na ekranie.

Jeśli kupisz monitor i chcesz grać to dobrze by było sprawdzić, czy Twoja karta graficzna obsługuje daną rozdzielczość.

Trochę o złączach…

D-Sub (VGA) – wejście analogowe, nie musisz sprawdzać czy jest, bo jest. Jeszcze trochę i już go nie będzie bo jest uważane za przestarzałe.

DVI – kupując monitor sprawdź koniecznie czy takowy nim dysponuje. Wielce jest wskazane by było. Obraz przekazywany przez to złącze jest cyfrowy a przez to nie jest podatny na zakłócenia i takie tam, więc jest lepszej jakości. Dzisiejsze karty graficzne też dysponują  takimi złączami.

HDMI – bardzo polecane złącze, obsługa HDCP.

Opcjonalnie złącze USB (hub), SCART (Euro), composite in, component in, wyjście optyczne, wbudowany tuner TV, wbudowane głośniki, wbudowany natrysk, możliwość podłączenia wagonów kolejowych… chyba się zagalopowałem. Wydaje mi się, że wystarczy gniazdo DVI i HDCP. Może jeszcze wbudowana kamerka internetowa.

Czy monitor jest wyposażony w funkcję HDCP?

Jeśli masz zamiar oglądać materiały w jakości HD lub posiadasz konsolę Xbox360 lub PlayStation3, które są wyposażone w złącze HDMI, zwróć uwagę czy monitor jest wyposażony w funkcje HDCP. Jeśli będzie logo HDReady to ta funkcja powinna być. Przy braku tego zabezpieczenia mogą być problemy z odbiorem obrazu lub pogorszeniem jego jakości.

Najważniejsze cechy monitora to:

  • matryca panoramiczna, do gier i multimediów zalecana rozdzielczość co najmniej HD
  • czas reakcji poniżej 8 ms
  • jasność matrycy minimum 250 cd/m2
  • kontrast od 1000:1
  • Ogromna większość monitorów spełnia te warunki

Jeżeli doczytałeś do tego miejsca to Twój sukces, a może właściwie mój? Opisałem co nieco na co zwracać uwagę przy zakupie monitora. Jest tego dużo więcej, ale nie będę pisał bo do końca nie dotrwasz.

Powiem tak:

Kupując monitor z przeznaczeniem do oglądania filmów lub grania, myślę że najlepszy będzie monitor z matrycą NT (jest najszybsza), wielkości do 24, w rozdzielczości takiej jaką obsługuje Twoja karta graficzna. Złącze DVI lub/i HDMI i możliwością przechylania, obracania lub najlepiej tzw: pivot. Nie wspominam o obudowie bo to kwestia gustu.

Do ogólnego zastosowania będzie dobry monitor z każdą matrycą, wielkość od 19 do 24?. Przy zakupie będziesz się może sugerował marką monitora. Też można. Powiem tylko, że to już nie ten czas, kiedy jakość wydatnie zależała od tego, kto wyrób wyprodukował. Teraz te różnice się zatarły i można trafić na bubla renomowanej firmy, a monitor firmy no name będzie pięknie służył. Za firmę tez się płaci.

Przy zakupie myślę, że też ważne są warunki gwarancji, np. na jak długo, albo gwarancja w kwestii tzw. martwych pikseli. Chyba jednak zakup monitora zależy w dużej mierze od ilości przeznaczonej i posiadanej kasy. Jednak myślę, że jakikolwiek kupisz będziesz zadowolony/a. Ja na razie zostaję przy monitorze CRT. Życzę radości z zakupów i przyjemności z użytkowania monitora.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *