Telewizory kineskopowe Grundig Chassis CUC3410
Zasilanie.
Po półgodzinnej pracy nagle ginie obraz i fonia
Po półgodzinnej pracy odbiornika, nagle ginie obraz i fonia, słychać jakby coś strzeliło. Przy ponownym włączeniu odbiornika, gdyż podczas tego wypadku przechodzi on w stan czuwania, sytuacja powtarza się co kilkadziesiąt minut. Przyczyną tego jest powielacz W.N. – BG 2087-642-1020G.
Jest to powielacz montowany pionowo do płyty bazowej. W środkowej części powielacz pęka. Z tego miejsca na powielaczu przeskakuje iskra do obudowy (masy) znajdującego się w pobliżu kondensatora elektrolitycznego. W niektórych przypadkach przeskok iskry uszkadza mikroprocesor, układ PLL w głowicy w.cz. itd. Po wymianie powielacza, odbiornik pracuje prawidłowo.
Załącza się z trybu standby, lecz brak w.n
Za pomocą oscyloskopu stwierdzono brak przebiegu o częstotliwości linii na wejściu układu TDA8140. Dalsze pomiary wykazały zaniżone napięcie zasilania generatora H, do około 6.8V. Napięcie to przychodzi na 22. kołek modułu p.cz. (stojącego tuż za głowicą) jako +B i powinno posiadać wartość w granicach 12V.
Po drodze z przetwornicy, w układzie stabilizacji na tranzystorze, uległa uszkodzeniu dioda Zenera D683 – 12V.
Wyświetlacz pracuje, napięcie zmienne z trafa jest bardzo małe
Uszkodzone trafo 29201-022.04, które mierzone testerem na odczepach M-N wykazuje zwarcie. Odczepy robocze przetwornicy A-B nie wykazywały uszkodzenia.
Wąski obraz
Uszkodzona okazała się dioda D2294 – TD041 podająca Uref. do generatora ramki IC2280 – TDA2579. Wykazywała oporność 12k w obu kierunkach.
Po 1 minucie od włączenia, gwałtownie maleje poziom fonii
Po włączeniu odbiornika przez około 1 minutę fonia jest normalna. Potem poziom fonii gwałtownie maleje. Wysterowanie wzmacniacza mocy mierzone na nóżce 8 układu TDA1905 jest właściwe oraz prawidłowa jest regulacja tego poziomu. Nastąpiło uszkodzenie układu TDA1905.
Po jego wymianie poziom fonii jest właściwy, ale w tle słychać gwizd o częstotliwości kilku kHz. Układ wzmacniacza wzbudza się. Przyczyną tego jest kondensator 10uF/100V dołączony do nóżki 6 TDA1905.
Zniekształcony obraz – brak regulacji korekcji
Wymiana układu scalonego TDA8145 poprawiła sytuację o tyle, że regulacje korekcji były możliwe w pewnym zakresie. Potencjometry nastawne reagowały do około połowy swych nastaw, ale obraz dalej pozostawał zniekształcony.
Wymiana diody Zenera D562 – 30V przyniosła pożądany skutek (po drodze od niej do tranzystora kluczującego H znaleziono parę niepewnych lutowań).
Przypadkowo wyłącza się
Po włączeniu w jednym dniu działa czasami nawet kilka godzin i nic się nie dzieje, a w innym dniu po bliżej nieokreślonym czasie wyłącza się. Wyświetlany jest numer programu, ale brak jest fonii i wizji, a w głośniku słychać delikatne buczenie (nie jest to 50Hz). Napięcia z przetwornicy są zaniżone, generator linii pracuje, napięcie zasilające końcówkę linii jest zbyt małe, żeby było wysokie napięcie zasilające kineskop.
Podczas przełączania na niektóre programy, w momencie przełączania przetwornica wyłącza się na moment – słychać w tym momencie stuk w głośniku. Napięcia na nóżkach układu sterującego przetwornicą podczas uszkodzenia są zbliżone do napięć występujących w stanie czuwania. Przy tym wieku odbiornika najbardziej prawdopodobne są przerwy zmęczeniowe lutowań. W pierwszym kroku należy wykonać poprawę lutowań stabilizatorów scalonych, transformatora przetwornicy i w.n., układu sterującego TDA8140 i kondensatorów impulsowych.
Najlepiej cały ten obszar płyty poprawić w 100%. Praktycznie postąpimy, jeśli po odkurzeniu płyty przemyjemy ją przed i po wykonaniu poprawek płynem do mycia druku. Lutuje się wtedy łatwo i estetycznie. Często przyczyną jest przegrzany układ TDA8140. Jeśli widać, że jest to jego pierwsza wymiana, to można powiedzieć, iż swój czas przechodził. Bywa też tak, że ktoś kiedyś, przy dawniejszej naprawie usunął osłonę powielacza, która służy tu również za radiator odprowadzający znaczną ilość ciepła, powodując przegrzewanie i częste uszkadzanie się tego układu.