Telewizory kineskopowe Panasonic Chassis Euro 3HW

Tryb serwisowy.

Nadajnik zdalnego sterowania użytkownika służy do wprowadzania i zapamiętywania wartości nastaw parametrów toru wizyjnego za wyjątkiem ustawienia punktów odcięcia katod, które należy zawsze wykonać jako priorytetowe przed pozostałymi regulacjami serwisowymi. Regulacje i ustawienia należy przeprowadzać zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie. Informacje te zawierają zarówno wariant mikrokontrolera sterującego CCU, jak również domyślne wartości nastaw.

Procedura uruchomienia trybu serwisowego jest następująca:

  • regulację tonów niskich ustawić na maksimum, a regulację tonów wysokich na minimum,
  • nacisnąć jednocześnie przycisk [ REVEAL ] na pilocie oraz przycisk [ GŁOŚNOŚĆ -] na klawiaturze lokalnej; potwierdzeniem wejścia w tryb serwisowy jest wyświetlenie stosownej informacji na ekranie odbiornika,
  • do wyboru funkcji służą przyciski [ CZERWONY ] i [ZIELONY ] (przyciskiem [ CZERWONY ] w dół, przyciskiem [ ZIELONY ] w górę),
  • do zmiany wartości funkcji służą przyciski [ ŻÓŁTY ] i [ NIEBIESKI ],
  • po każdym ustawieniu należy nacisnąć przycisk [ STORE ] na pilocie lub klawiaturze lokalnej w celu jego zapamiętania,
  • w celu opuszczenia trybu serwisowego należy nacisnąć przycisk [ N ] (normalizacja) na pilocie.

W trybie serwisowym dostępne są następujące regulacje (w kolejności podano następujące informacje: komunikat OSD, który jest wyświetlany na ekranie, w nawiasie wartość domyślna tego parametru, znaczenie parametru i ewentualne uwagi odnośnie przeprowadzania regulacji:

  • V-AMP (038) – wysokość obrazu (amplituda pionowa),
  • V-LIN (022) – liniowość pionowa.
  • V-POS (005) – pozycjonowanie obrazu w pionie,
  • H-AMP (043) – szerokość obrazu,
  • H-POS (035) – pozycjonowanie obrazu w poziomie,
  • E/W-AMP1 (020) – amplituda EW (korekcja zniekształceń geometrycznych EW 1),
  • E/W-AMP2 (015) – amplituda EW (korekcja zniekształceń geometrycznych EW 2),
  • TRAPEZ-1 (004) – amplituda EW (korekcja zniekształceń geometrycznych EW 1),
  • VERT. D.C. (008) – nie regulować,
  • TEXT-POSITION (060) – pozycjonowanie znaków teletekstu,
  • „—-” – Cutoff- wstępne ustawienie dla regulacji punktów odcięcia: w aktywnym trybie serwisowym podłączyć sondę oscyloskopu do katody toru niebieskiego i regulując potencjometrem

SCREEN na trafopowielaczu ustawić podstawę impulsu Cutoff na poziomie 150V ±5V,

  • CUTOFF RGB (032 032 032) – regulując przyciskiem [ ZIELONY ] uzyskać optymalny obraz,
  • WHITE RGB (032 032 032)-regulując przyciskiem [ ZIELONY ] uzyskać optymalny balans bieli,
  • SUB BRIGHT (000) – ustawienie zakresu jaskrawości.

Kontrola napięć

Kontrolę napięć należy przeprowadzać w następujących warunkach:

  • do wejścia odbiornika doprowadzić standardowy obraz kontrolny,
  • regulacje jasności, kontrastu i poziomu głośności ustawić na minimum.

Funkcja autodiagnozy

Funkcja autodiagnozy służy do automatycznego sprawdzenia magistral i kodów heksadecymalnych odbiornika telewizyjnego. W celu uruchomienia funkcji autodiagnozy należy nacisnąć jednocześnie przycisk [ FUNCTION ] na klawiaturze lokalnej odbiornika i przycisk [ STATUS ] na pilocie. Na ekranie zostanie wówczas wyświetlony znak „-„. Po zakończeniu funkcji diagnozy odbiornik automatycznie powróci do ustawień fabrycznych.

Prawidłowość działania (a także obecność układów) jest sygnalizowana komunikatem „OK”, w przypadku wykrycia nieprawidłowości lub braku odpowiedzi od oczekiwanego układu w miejsce „OK” pojawiają się znaki „- -„.

Kopiowanie pamięci programów do Memory Pack i na odwrót.

Chassis Euro 3HW wyposażone jest w możliwość wykorzystania zewnętrznej pamięci tzw. Memory Pack do zapisania w niej pamięci programów oraz ustawień analogowych i przepisanie ich do innego odbiornika telewizyjnego zbudowanego na tym samym chassis.

1. Kopiowanie zawartości pamięci z OTVC do Memory Pack

  • podłączyć Memory Pack do dolnego Eurozłącza (z tyłu odbiornika), a następnie włączyć odbiornik.
  • wejść w tryb serwisowy w sposób opisany powyżej; na ekranie ukaże się następujący komunikat:

Program External » TV

  • nacisnąć przycisk [ NIEBIESKI ] na pilocie; na ekranie ukaże się następujący komunikat:

Program TV » External

  • nacisnąć przycisk [ STORE ] na klawiaturze lokalnej telewizora; na ekranie ukaże się komunikat:

Storing

  • wszystkie dane zapamiętane w pamięci OTVC zostaną przekopiowane do Memory Pact, proces przepisywania może potrwać od 2 do 3 minut. Zakończenie przekopiowywania sygnalizowane jest komunikatem: OK!

Kopiowanie zawartości pamięci Memory Pack do pamięci OTVC

  • podłączyć Memory Pack do Eurozłącza i włączyć odbiornik; jeżeli telewizor posiada dwa Eurozłącza, Memoiy Pack należy podłączyć do złącza dolnego,
  • wejść w tryb serwisowy, na ekranie ukaże się następujący komunikat:

Program External » TV

  • nacisnąć przycisk [ STORE ] na klawiaturze lokalnej telewizora; na ekranie ukaże się komunikat:

Loading

  • wszystkie przepisane do pamięci Memory Pack dane zostaną przekopiowane do pamięci OTVC; proces przepisywania może potrwać od 2 do 3 minut. Zakończenie transmisji sygnalizowane jest komunikatem:
    OK!
  • wyjście z opcji kopiowania pamięci przy użyciu Memory Pack odbywa się poprzez wyłączenie odbiornika wyłącznikiem sieciowym. W tym momencie proces jest zakończony, a Memory Pack może zostać odłączony.

Błędy w trakcie kopiowania

W przypadku wystąpienia błędów podczas korzystania z Memory Pack, OTVC wykrywa to automatycznie i na ekranie pojawia się komunikat:

Program Error!

W tym wypadku należy wyłączyć odbiornik i powtórzyć proces przegrywania od początku. Jeżeli błędy będą się powtarzać, należy sprawdzić połączenie pomiędzy OTVC a Memory pack oraz sprawdzić baterię 9V zasilającą Memory pack

Zakłócenia obrazu przy podłączonym odbiorniku SAT

W trakcie przełączania programów w odbiorniku SAT podłączonym do gniazda SART w odbiornikach 100-hercowych zbudowanych na bazie chassis Euro 3HW występują zakłócenia obrazu. W odbiornikach tych znajdują się dla obwodów obróbki obrazu w technice 100-hercowej oraz systemów poprawy obrazu rozbudowane jednostki pamięci o łącznej wielkości sięgającej 7MB. W trakcie zmiany programu te układy pamięci zostają odczytane i ponownie wczytane. Proces ten może trwać do kilku sekund powodując na ten czas w pracy tunera efekt skutkujący wyciemnieniem ekranu.

Tak jest przy przełączaniu programów telewizyjnych we wbudowanym tunerze.

Przy przełączaniu programów w źródle sygnału, które jest podłączone do gniazda SCART odbiornika funkcja (efekt) wyciemnienia obrazu nie występuje. Dlatego odczyt i ponowne wczytanie do pamięci treści obrazu z nowymi impulsami synchronizacji obrazu są widoczne na ekranie jako zakłócenia obrazu.
Opisywane efekty są spowodowane taką a nie inną konstrukcją zastosowanego systemu oprogramowania i nie zostały opracowane metody ich usunięcia.

Nieprawidłowe rozpoznawanie formatu obrazu

W trakcie odbioru programu układ rozpoznawania formatu obrazu przełącza się wielokrotnie na inny, nieprawidłowy i pracuje pozornie prawidłowo. Opisany efekt nie jest wynikiem usterki w konkretnym układzie. W pozycji „Auto” odbiornik próbuje co jakiś czas dopasować się automatycznie do nadawanego obrazu. W pewnych okolicznościach układ ten może jednakże reagować nieprawidłowo.

Takimi sytuacjami mogą być na przykład:

  • górna krawędź jest bardzo ciemna (sceny nocne),
  • na czarnym pasku znajduje się całe lub część logo stacji,
  • złe wyregulowanie podłączonego magnetowidu (regulacja PG).

Jak już wspomniano nie jest to usterka wymagająca naprawy. W celu uniknięcia a nawet wyeliminowania częstego przełączania formatu obrazu nie należy w odbiorniku wybierać pozycji „Auto”.
Dla filmów Cinemascope rozpoznawanie formatu obrazu i zmiana ustawień jest niemożliwa. Stosunek szerokości do wysokości wynosi 21.15 : 9. W związku z tym brakuje około 30% treści obrazu.

Dlatego filmy Cinemascope są przesunięte w stronę górnej krawędzi obrazu. Podtytuły wizyjne mogą być teraz wyświetlane u dołu ekranu na tle czarnych pasów.

Krótkotrwałe wyłączanie się odbiornika

Odbiornik w pewnych okolicznościach bez określonego powodu przełącza się na krótko w tryb standby, czerwona dioda LED w tym czasie nie świeci. W pewnej małej części mogą być także odbiorniki, które zostały wyposażone dodatkowo w 3 rezystory przy układzie IC3501.

Przyczyną są impulsy zakłócające, które oddziałują na linie prowadzące dane. W odbiornikach, w których powstają opisywane nieprawidłowości należy w pierwszej kolejności zastąpić układ pamięci EPROM jego poprawioną wersją.

Dodatkowo na płytce „E” z procesorem Mega Text IC3501 należy zamontować trzy rezystory o wartości 3.9k/0.25 W „podciągające” linie magistrali PC do napięcia 5V. Rezystory te należy podłączyć do wyprowadzeń 51 (SCL), 50 (SDA) i 49 (IICEN), a drugim końcem do wyprowadzenia 11 (+5V/ VDDA), pod warunkiem, że nie zostały już wcześniej zamontowane. Montaż należy przeprowadzić od spodu płytki (pod blachą ekranującą, bezpośrednio na układzie IC3501 dbając szczególnie o jak najkrótsze połączenia. Ponieważ w trakcie produkcji rezystory te zostały wprowadzone na stałe do montażu, należy sprawdzić, czy ich już nie ma. Można to stwierdzić za pomocą pomiarów (od strony elementów) mierząc rezystancję miedzy wypr. 11. 49, 50, 51 każdorazowo 3.9k (alternatywnie 7.8k z wypr. 51/50).

Wyłącza się w tryb standby

Najczęstszym powodem przełączania się odbiornika w tryb standby jest uszkodzenie układów odchylania pionowego, przy czym dotyczy to zarówno układu końcowego odchylania pionowego IC451 – TDA8350Q, jak również niektórych elementów jego aplikacji. Jeśli po włączeniu słychać „wchodzenie” wysokiego napięcia, po czym następuje wyłączenie do trybu standby, należy sprawdzić (pod kątem przepalenia lub przerwy) na płycie „D” rezystor R568 – 33R/0.5W w linii napięcia 50 V i bezpiecznik F531 – T1 A w Unii napięcia 15V. Uszkodzenie któregoś z tych elementów oznacza z reguły również uszkodzenie i konieczność wymiany układu scalonego odchylania pionowego IC451 – TDA8350Q. Przy okazji należy sprawdzić i poprawić połączenia lutowane w tym rejonie płyty i na ścieżkach prowadzących sygnały odchylania pionowego do cewek odchylających.

Jeśli układ odchylania pionowego nie jest uszkodzony a następuje wyłączenie odbiornika w tryb standby, należy sprawdzić wzmacniacze końcowe w torach RGB na płytce kineskopu Y (TNPA0292): IC351 – w torze R, IC361 – G, IC371 – B -wszystkie TDA6111Q/N4. Zwarcie któregoś z tych układów powoduje uaktywnienie układów protekcji i przełączenie odbiornika w tryb standby.

Wyłącza się przy dużej jasności obrazu

Przy dużych jasnościach obrazu lub przy nagłych zmianach jasności odbiornik wyłącza się. Przyczyną okazało się mikropęknięcie ścieżki między R559 i R562 (bardzo słabo widoczne). Przez to regulacja prądu kineskopu do n. 15 układu IC603 zostaje przerwana i utrzymuje się tutaj cały czas napięcie 4.5V, także przy zmianach jasności. Przy dużym prądzie kineskopu zasilacz zostaje wyłączony przez tranzystor Q849 i odbiornik przełącza się w tryb standby. Jeśli odbiornik będzie pracował z małą jasnością obrazu i nie będzie dochodziło do jego wyłączenia, może to doprowadzić do uszkodzenia kineskopu.

Nie działa, bezpiecznik sieciowy uszkadza się.

Odbiornik nie wykonuje żadnych funkcji, bezpiecznik sieciowy przepalony. Po wymianie bezpiecznika odbiornik pracuje prawidłowo. Sytuacja powtarza się po którymś z kolei włączeniu odbiornika. Prawdopodobną przyczyną powtarzającego się uszkodzenia bezpiecznika są problemy z prawidłowym kontaktem wyprowadzeń pozystora w układzie rozmagnesowywania kineskopu.

Sprawdzić lub lepiej wymienić pozystor.

Ciemne pasy po bokach obrazu

Przy bardzo ciemnych scenach (lub w trybie AV bez treści obrazu) i ustawieniu regulacji jaskrawości oraz kontrastu na maksimum, po bokach obrazu widoczne są dwa ciemne, zakłócające pasy. Powodem tych zakłóceń są zapętlające się przesłuchy w prowadzeniu masy między płytami „F” i „H”. Należy zlikwidować połączenie masy między płytą „F” (z lewej strony za gniazdem AV1) i płytą „H” (po prawej stronie za gniazdem AV3).To prowadzenie masy (niebieski przewód) jest na obu ściankach ekranujących nasadzone i dzięki temu może być łatwo usunięte.

Dodatkowo należy utworzyć nowe, krótsze połączenie masy z modułem „F”. Do tego celu należy przylutować do n.13 gniazda SCART krótki kabel i na tej samej wysokości jak n. 13 przylutować do płyty „F”.

Porównywarka cen sprzętu RTV