Telewizory kineskopowe Philips Chassis A8.0A/E

Chassis A8.0A/E Uszkodzenie zasilacza.

W przypadku uszkodzenia zasilacza, należy najpierw sprawdzić obecność napięcia 5V_STBY na n.7 układu IC7907. Jeżeli brak tego napięcia, należy sprawdzić bezpiecznik 1906 i diodę 6917. Jeśli są one sprawne, uszkodzenia należy szukać po stronie pierwotnej przetwornicy. W tym celu należy się upewnić, czy na wyjściu mostka prostowniczego jest napięcie o wartości około 300V.

Jeżeli brak tego napięcia, należy sprawdzić diody mostka prostowniczego, bezpiecznik 1900 oraz blok filtru sieciowego. Uszkodzenie bezpiecznika 1900 może być spowodowane uszkodzeniem układu IC7902; należy sprawdzić, czy nie ma zwarcia między nóżkami 2 i 3 tego układu.

W przypadku, gdy napięcie 300V występuje na nóżce 3 układu IC7902, należy sprawdzić, czy na nóżce 4 tego układu napięcie startowe wynosi 16V. Jeżeli brak tego napięcia, należy skontrolować rezystor 3917 oraz czy nie ma zwarcia między nóżkami 4 i 5 układu IC7902. Ponadto należy sprawdzić rezystor 3959 i diodę 6908.

W głośniku słychać „gwizd”

W głośnikach słychać było ?gwizd”, którego źródłem był obwód odchylania poziomego. Niestety elementy tego układu nie wykazywały uszkodzeń. Przypadkowo zauważono, że dotykają się rezystor 3639 i kondensator 2629. Po ich rozdzieleniu ?gwizd” ustąpił.

Regulacje po wymianie pamięci

Po wymianie pamięci NVM lub mikroprocesora konieczna jest regulacja ustawień geometrii obrazu.

W celu uproszczenia tych regulacji zaleca się przeprowadzenie ich według następującej procedury:

  • wybrać tryb pracy 4:3,
  • wejść w tryb serwisowy Service Alignment Modę (SAM),
  • w trybie SAM wybrać Alignments, a następnie Geometry,
  • ustawić V. zoom na 28,
  • ustawić V. S-correction na 13,
  • ustawić Yertical Scroll na 32,
  • po podaniu na wejście antenowe sygnału zawierającego kratę ustawić szerokość i wysokość obrazu,
  • ustawić Vslope w następujący sposób: VertBlankingustawić na on, a następnie regulując parametrem Vslope doprowadzić do wygaszenia poziomej linii na ekranie i parametr Vert Blanking ustawić na off,
  • wybrać Geometry S. W.,
  • ustawić V. zoom na 35,
  • ustawić V. S-correction na 4,
  • ponownie skorygować wysokość i szerokość obrazu oraz V slope,
  • wrócić do Geometry S. W. i wyłączyć odbiornik do stand-by, co powoduje zapamiętanie nowych ustawień.

Wyświetlanie identyfikatora programu podczas odtwarzania obrazu z magnetowidu

Podczas odtwarzania obrazu z kasety, gdy magnetowid podłączony jest do odbiornika przez gniazdo SCART, w dolnej części ekranu pojawia się linia z identyfikatorem programu. Czasami widać tylko linię z zafałszowanymi symbolami tego identyfikatora.

W takim przypadku efekt ten usuwa wymiana układu IC7000 na układ z nowym oprogramowaniem oznaczonym przez producenta kodem: 3111 250 54411.

Mora na ekranie

Na wszystkich programach na tle obrazu widać zakłócenie w postaci ?mory”. Problem został usunięty po wymianie głowicy 1125 (można zastosować np. TEDE9-004A).

Czerwone pasy na ekranie

Podczas zmiany programów na dole ekranu widoczne są czerwone pasy. Kontrola układu odchylania pionowego nie przyniosła spodziewanych efektów. Sprawdzenie informacji serwisowych producenta nasunęło rozwiązanie.

W układzie pomiaru próbki wysokiego napięcia należy zmienić wartości następujących elementów:

  • kondensatora 2322 na 22u.F,
  • rezystora 3323 na 120k.

Odbiornik nie zawsze daje się uruchomić

Często zdarza się, że po pierwszym włączeniu odbiornik nie rozpoczyna pracy. Ponieważ blok przetwornicy działał poprawnie poszukiwania uszkodzenia kontynuowano w rejonie procesora TDA8844 (IC7150). Stwierdzono, że na nóżce 39 tego procesora napięcie jest zaniżone. Zmieniono wartość i typ kondensatora dołączonego do tej nóżki, a mianowicie w miejsce C2814 wstawiono kondensator elektrolityczny 100uF/6.3V (plusem do n.39).

Zakłócenia na obrazie

Na odbieranym programie widoczne są zakłócenia pochodzące od sąsiedniego kanału. Rozwiązaniem problemu jest wymiana filtru z falą powierzchniową (SAW) 1145, przez który podawany jest sygnał na nóżki 48 i 49 procesora TDA8844 (7150).

Jasne błyski podczas wyłączania

Na ekranie podczas wyłączania odbiornika pojawiają się jasne punkciki. Podejrzanym był układ wygaszania plamki, ale jego sprawdzenie nie ujawniło żadnego uszkodzonego elementu. Dalsza analiza doprowadziła do układu IC7150 (TDA8844). Stwierdzono, że kondensator 2170 (100uF) stracił około 50% swojej nominalnej pojemności. Po zamontowaniu nowego kondensatora zauważono, że zmalała ilość jasnych plamek. Efekt pojawiania się jasnych plamek w czasie wyłączania telewizora zniknął, gdy wartość tego kondensatora zwiększono do 3300uP.

Porównywarka cen sprzętu RTV