Telewizory kineskopowe Philips Chassis Anubis A

Po kilku godzinach obraz zaczyna drgać – jak przy braku synchronizacji pionowej. Momentami zmienia się amplituda odchylania pionowego. Wymiana TDA3653 połączona z nałożeniem pasty odprowadzającej nadmiar ciepła (nie zastosowanej przez producenta) zaowocowała poprawną pracą odbiornika.

Przebicia i iskrzenia w okolicy transformatora w.n., kontrast obrazu bardzo mały i nie dający się regulować (wskazania OSD prawidłowe).

Zmiany napięcia na n.25 układu TDA8362A śledzą regulacje dokonywane za pomocą pilota, jednak bez efektu na ekranie: kolor i jasność dawały się regulować, natomiast luminancji prawie nie było. Razem z transformatorem wymieniłem układ TDA8362A – po ustawieniu napięcia przyspieszającego obraz odzyskał kontrast.

Telewizor nie pamięta ustawień parametrów obrazu

Ustawienia jaskrawości, kontrastu, nasycenia po wyłączeniu telewizora i ponownym włączeniu nie są zapamiętane. Nastawy wracają do minimalnych ustawień. Wymiana pamięci 24C02 nie pomogła. Aby zapamiętać nastawy należy: po ustawieniu właściwych wartości wcisnąć [ romb otwarty ] – [ NORM AL ] na pilocie, następnie [ romb zamknięty ]. Kodować trzeba każdą z nastaw oddzielnie.

Od czasu do czasu pojawia się komunikat: TXT-ERR0R

Uszkodzony był rezonator X1710.

Zła jakość obrazu – uszkadzanie się rezystorów 3104 i 3113

W chassis EM2E zdarza się niekiedy, że w zasilaczu standby (na płycie LSP ) ulegają uszkodzeniu rezystory 3104 – 47R i 3113 – 15R (przerwa lub przepalenie). Uszkodzenie to ma miejsce wyłącznie wtedy, gdy w zasilaczu trybu standby uszkodzeniu ulega pętla regulacyjna biegnąca przez transoptor i odbiornik mimo widocznej złej jakości obrazu pozostaje przez dłuższy czas włączony.

W celu zapobieżenia uszkodzeniom tych rezystorów należy sprawdzić w zasilaczu standby diodę Zenera 6106 – BZX55-B20.

W przypadku jej braku należy w tym miejscu ją zamontować (między emiterem tranzystora 7101 a n.4 transoptora 7104). Wskazane jest przy okazji każdej naprawy czy też ingerencji w odbiorniku z chassis EM2E sprawdzenie tej diody i ewentualna jej wymiana. Nie ma potrzeby ?dobudowywania” innych układów zabezpieczających.

Odbiornik nie działa, dioda LED świeci

Odbiornik nie realizuje żadnych funkcji, zadziałały układy zabezpieczające.

Procedura sprawdzania i poszukiwania usterki w zasilaczu i stopniu końcowym odchylania poziomego jest następująca:

  • sprawdzić tranzystor końcowy odchylania poziomego 7421 -BU2520DX,

Brak oznak pracy odbiornika

Po stronie wtórnej stwierdzono zaniżone napięcie gałęzi głównej: zamiast napięcia 100V było tam 35V. Odłączenie obciążenia z tej linii nie spowodowało wzrostu tego napięcia. Po sprawdzeniu elementów w tej gałęzi okazało się, że pojemność kondensatora 2530 – 47uF filtrującego napięcie 100Vjest ledwie mierzalna.

Śnieg na ekranie

Na ekranie tylko ?śnieg”, podczas strojenia nie widać żadnych zmian, brak napięcia przestrajania. Przerwa rezystora 3602 – 8.2k na drodze tego napięcia była powodem braku odbioru.

W trybie standby dioda LED zaczyna pulsować, słychać stuki wydobywające się z głośnika.

Wprowadzenie odbiornika w stan oczekiwania powoduje przewodzenie tyrystora Thy6570 i wzrost napięcia zasilania +5V. Wzrost wartości napięcia jest wykrywany przez diodę Zenera D6568 – 6.2V, powodującą załączenie tranzystora 7553. Uszkodzona była dioda D6568 – LLZ F6V2.

Mały kontrast mimo maksymalnego jego ustawienia

Pomiary napięć na module kineskopu wykazały, że napięcie 163V ma zdecydowanie zaniżoną wartość. Okazało się, że kondensator C2448 (47uF), filtrujący napięcie zasilania linii, stracił pojemność i to było powodem małego kontrastu obrazu.

  • sprawdzić zasilacz bez stopnia końcowego odchylania poziomego – w tym celu najprościej jest połączyć z sobą bazę i emiter tranzystora 7529 – BC847B w zasilaczu,
  • sprawdzić napięcie VBATT na kondensatorze 2515 – 47uF/ 160V -jeśli napięcie to jest mniejsze niż 142V, uszkodzony może być tyrystor 7506 – TL431CLPST; ze względu na wartość rezystancji (60R) tyrystor ten jest podatny na uszkodzenia i praktycznie zawsze uszkodzeniu transformatora linii towarzyszy jego uszkodzenie,
  • przed ponownym podłączeniem stopnia końcowego odchylania poziomego należy koniecznie sprawdzić (i ewentualnie wymienić) tranzystor 7529 – BC847B i rezystor 3120- 10R(wlinii-20V),
  • w przypadku braku fonii należy skontrolować tranzystor 7702 w stopniu końcowym fonii.

Brak reakcji na polecenia

Usterka ta występuje po pewnym czasie eksploatacji. Odbiornik przestaje reagować na jakiekolwiek polecenia, jedyne co skutkuje to wyłączenie wyłącznikiem sieciowym. Po tej operacji dowolny czas pracuje prawidłowo, by znowu po którymś włączeniu przestać reagować i na pilota, i na przyciski klawiatury lokalnej.

Opisana usterka oprócz oczywistego uszkodzenia elementów może również wystąpić przy nałożeniu się niekorzystnego rozrzutu tolerancji parametrów diody 6517 – BAT83

Porównywarka cen sprzętu RTV