Telewizory kineskopowe Sharp Chassis DA100

Chassis DA100. Niestabilny obraz w poziomie po włączeniu + wejście w tryb serwisowy.

Po włączeniu odbiornika przez kilka (kilkanaście) minut są problemy z synchronizacją poziomą obrazu. Po nagrzaniu odbiornika obraz stabilizuje się. Takie zachowanie ma miejsce tylko wtedy, gdy odbiornik zostaje włączony po kilkugodzinnym wyłączeniu (czyli wystudzeniu).

Opisany efekt można wyeliminować przez zmianę następującej wartości zapisanej w pamięci NVM:

  • NVM-PAG: OD,
  • NVM-POS: F5,
  • NVM-VAL: wartość 00 zmienić na 20.

Wartość tę można zmienić w trybie serwisowym. Wejście w tryb serwisowy następuje po jednoczesnym naciśnięciu i przytrzymaniu przycisków | SIŁA GŁOSU- ] i [ PROGRAM+ ] oraz włączeniu odbiornika głównym wyłącznikiem sieciowym.

W celu zmiany wyżej wymienionej wartości należy za pomocą przycisków [ PROGRAM +/- ] wybrać opcję NVM-PAG i za pomocą przycisków [ SIŁA GŁOSU +/- ] ustawić wartość OD. Następnie należy za pomocą przycisków [ PROGRAM +/- ] wybrać opcję NVM-POS i za pomocą przycisków [ SIŁA GŁOSU +/- ] ustawić wartość F5.

Dalej należy za pomocą przycisków [ PROGRAM +/- ] wybrać opcję NVM-VAL i za pomocą przycisków I SIŁA GŁOSU +/- ] zmienić wartość 00 na 20. Na koniec należy zapamiętać wykonane ustawienia poprzez naciśnięcie przycisku [ STANDBY ] na pilocie.

Nie realizuje żadnych funkcji

Odbiornik nie wykonuje żadnych funkcji -jedyny objaw funkcjonowania to świecenie diody LED w kolorze pomarańczowym. Pomiar napięć w bloku zasilacza pokazuje, że napięcie 140V po wtórnej stronie (za diodą D720) wzrosło do około 300 + 350V. W wyniku takiego gwałtownego wzrostu napięcia nastąpiło pęknięcie obudowy kondensatora C720, przy czym pomiar wskazuje jego zwarcie.

Oprócz kondensatora C720 (100(uF/200V) uszkodzeniu uległy następujące elementy: transoptor IC705 (MOC8106SR2V), rezystor Ról7 (22R/0.5W) i układ scalony IC1801 (TEA5101). W przypadku uszkodzenia rezystora Ról7 należy bezwzględnie sprawdzić, czy nie ma zwarcia pomiędzy n.5 układu TEA5101 a masą.

Nie świeci LED

Zwarty Q601 (BU2525AX). Po wymianie są problemy z włączeniem. Przeginanie chassis uruchamia i wyłącza odbiornik. Po usunięciu zimnych lutów w okolicy w.n. i gniazda modułu D1GITAL pokazał się obraz z postrzępionymi pionowymi liniami. Po wymianie C607 (330uF/10V) pokazał się obraz bez zakłóceń.

Uwaga: Podczas naprawy nie należy rozłączać masy kineskopu dołączonej do punktu L2 na płycie głównej. Rozłączenie powoduje buczenie w głośnikach (50Hz) i wyginanie treści obrazu (jak przy braku filtracji napięć).

Uszkodzony zasilacz

Spaleniu uległy: Q703 (2SD2391Q), D712 (15V), R716 (0R27/1W), Q701 (SSF10N80A), R719 (220R). Po załączeniu zasilacz dawał 17V zamiast 140V. Ponowna kontrola ujawniła uszkodzenie C713 (68nF).

Brak obrazu i fonii

Pierwszą czynnością było sprawdzenie poprawności napięć zasilających. Podczas pomiarów ustalono, że brak jest napięcia 150V. Po zmierzeniu elementów w tej gałęzi ustalono, że uszkodzona jest dioda D735 (EX0875).

Ciemny ekran

Na katodach kineskopu nie występują impulsy sterujące. Spowodowane j est to uszkodzeniem układu IC1801 (TEA5101).

Brak obrazu, widać tylko cienkie linie

Na ekranie widać tylko cienkie linie, fonia jest prawidłowa. Stwierdzono zaniżone napięcie 13V. Powodem była utrata pojemności kondensatora C616 (470uE).

Ciemny ekran

Stwierdzono obecność wysokiego napięcia, również fonia jest prawidłowa. Pomiary napięć na nóżkach IC1801 (TEA5101) wykazały, że na nóżce 2 są tylko 2V zamiast 11V. Napięcie zasilające na n.2 podawane jest przez tranzystor Q912 (TX0130). Okazało się, że ma on przerwę.

Brak zasilania

Po stronie wtórnej brak jest napięć. Spowodowane jest to przerwą rezystora R713 (560k).

Samoczynne wyłączanie się odbiornika

Samoczynne wyłączanie występuje w przypadku szybkiego przełączania programów przyciskami [ UP j i [ DOWN ]. Stwierdzono, że podczas takiego przełączania programów ?spada” napięcie zasilające układ IC707 (L4978). Przyczyną było uszkodzenie kondensatora C721 (470iiF).

Drżenie obrazu w pionie

Sprawdzenie układu odchylania pionowego nie wykazało żadnego uszkodzenia. Na drżenie obrazu wpływ ma również układ korekcji. Po kontroli elementów tego układu stwierdzono uszkodzenie diody D613 (1N4936).

Pochylony obraz

Obraz jest przechylony, tak jakby przesunięte zostały cewki odchylające. Po upewnieniu się, że mocowanie cewek jest stabilne przystąpiono do kontroli układu rotacji obrazu. Ustalono, że zmiany sygnału wejściowego nie powodują żadnych zmian na wyjściu układu IC1601 (BA4558). Po wymianie tego układu boki obrazu ustawione były już równolegle do brzegów ekranu.

Brak korekcji E-W

Uszkodzona była dioda D516 (BZT03C47).

Brak koloru czerwonego

Do wejść układu IC1801 (TEA5101) dochodzą prawidłowe sygnały RGB, ale już na nóżce 7 brak jest sygnału koloru czerwonego. Po pomiarze elementów aplikacyjnych okazało się, że przerwę miał R1820 (82k).

Tryb serwisowy

Ustawienia w trybie serwisowym przeprowadza się za pomocą pilota, jedynie samo przejście w tryb SERVICE MODĘ następuje poprzez naciśnięcie przycisku SERVICE SW, znajdującego się na płycie PWB-B – tuż obok wtyku ?B”. Po naciśnięciu tego przycisku na ekranie pojawia się napis: ?SHARP Software Service Ver” – teraz możemy przeprowadzić potrzebne regulacje.

Wyboru opcji dokonujemy poprzez naciskanie przycisków l+CH]/[-CH], natomiast zmianę wartości przyciskami [ +V ]/[ -V ]. Zapamiętanie następuje poprzez naciśnięcie przycisku [ ON/OFF ]. Powrót do trybu pracy OTVC następuje poprzez ponowne naciśnięcie przycisku SERYICE SW na module PWB-B.

Ekran świeci na biało, widać delikatne kontury obrazu

Brak jest obrazu, a dokładnie ekran świeci na biało z delikatnymi konturami obrazu, który chce się przebić przez biel. Sygnał wideo jest poprawny, telegazeta jest wyświetlana prawidłowo, lecz bez treści: jest widoczna grafika OSD na ekranie, lecz nie ma informacji z programu. Sygnały na wyprowadzeniach 4+10 układu IC1404sąprawidłowe. Sąsygnały na wyprowadzeniach IC1402 i 1C1403. Sprawdzono odbiornik według zaleceń podanych w nr 12/1999 ?SE”. Wyjęcie anteny daje na ekranie szum. W przypadku słabego sygnału z anteny obraz jest lepiej widoczny i nawet przez biel przebija kolor. Geometria i układy odchylania sprawne i dająsię regulować w trybie serwisowym. Całą płytkę sprawdzono pod kątem pęknięć i zimnych lutów.

Obróbka sygnału wideo w odbiornikach z chassis D3000 bazuje na systemie Digit 2000. Jest on spotykany w dość dużej liczbie odbiorników telewizyjnych i został dość dokładnie opisany przy okazji OTVC Orion 6325 (i podobne) w nr 9/2000 i 10/2000 ?SE”. Dodatkową trudnością w tym odbiorniku jest fakt, że układy obróbki cyfrowej są w obudowach PLCC. Jeśli nie dysponuje się odpowiednią lutownicą, wymiana jest bardzo kłopotliwa, a wskazanie 100% winowajcy raczej niemożliwe. Z objawów wynika, że uszkodzenie jest w torze sygnału luminancji i można faktycznie założyć, że jest to jeden z układów systemu Digit 2000.

Należy jednak wcześniej upewnić się, czy poprawnie działają wszystkie regulacje w trybie serwisowym. Zdarzają się uszkodzenia pamięci NVM3060, które do złudzenia wskazują na uszkodzenie jednego z elementów obróbki cyfrowej, a winna jest pamięć.

Analizując schemat toru wizyjnego odbiornika Sharp chassis D3000 łatwiej postępować metodą eliminacji, to znaczy, który z układów w tym przypadku raczej nie jest uszkodzony.

Ponieważ TPU (Teletekst Processor Unit) nie dekoduje treści telegazety, wynika, że cyfrowy sygnał wideo jest niepoprawny i ta poszlaka prowadzi do VCU, czyli do IC1404 (VCU2136). Jego wymiana usunęła usterkę.

Zastąpienie układu VCU2136 układem VCU2133A

Przy zastępowaniu układu VCU2136 układem VCU2133A trzeba włączyć dodatkowy rezystor 470R pomiędzy nóżkę 42 VCU i R1407 od strony FB1401.

Przesunięcie chroma-luma niemożliwe do usunięcia w trybie serwisowym

Uszkodzona zawartość EEPROM NVM3060.

Przypadkowe przełączanie się w tryb STEREO

Odbiornik okresowo przełącza się na odbiór stereofoniczny, mimo że transmisja nadawana jest w mono. Objawy są takie, że na ekranie pojawia się napis DUAL STEREO, a w głośnikach słyszalny jest szum. Stan taki trwa około 4 sekundy, po czym odbiornik przechodzi do normalnego trybu pracy. Z podobną usterką spotkać się można w wielu odbiornikach, gdzie zastosowany jest moduł cyfrowej obróbki sygnału z procesorem CCU3000 + EPROM.

Przed przystąpieniem poszukiwań uszkodzenia w bloku cyfrowym, trzeba upewnić się, czy przyczyną usterki nie są elementy nieobjęte pętlą IMbus. Sygnał SIF wydzielany jest z sygnału IF w module ZF. Tam też następuje demodulacja FM. Musimy upewnić się, czy z wyjść 8 i 10 modułu ZF wychodzą sygnały, odpowiednio: 5.5MHz i 5.74MHz. Sygnały te podawane sana nóżki 4 i 5 układu scalonego IC301 (ADC2301), w oparciu o który realizowane jest wydzielanie sygnałów potrzebnych dla standardu stereo A2 (/L+R/:2 i R+pilot stereo) oraz identyfikacja sygnału.

Ten układ objęty już jest pętlą IMbus. Z praktyki wiadomo, że uszkodzeniom ulegają najczęściej: filtry ceramiczne, układ U828B (IC201) oraz kondensatory elektrolityczne w aplikacjach układów scalonych. Po wymianie tych elektrolitów odbiornik pracował poprawnie.

Po załączeniu z czuwania brak odbioru, układ w.n. pracuje, ekran ciemny

Po krótkiej chwili również układ w.n. przestaje pracować. Prawa, zielona dioda LED świeci, natomiast lewa jest wygaszona. Nie reaguje na polecenia ani z pilota, ani z klawiatury. Po kilku próbach załączenia i przytrzymania w tym stanie, zaczyna powoli świecić lewa, zielona dioda LED, układ w.n. pracuje ciągle. Próba ?na słuch” nie potwierdza pracy cewek odchylania pionowego. W tym czasie silnie grzeje sięTDA8175, pracujący w układzie odchylania pionowego. Po następnej próbie załączenia rozpoczyna poprawną pracę, aż do następnego włączenia po dłuższym wystudzeniu. Przyczyną takiego zachowania odbiornika jest uszkodzenie kondensatora C715 (1000^iF/16V), filtrującego napięcie przed stabilizatorem +5V w zasilaniu modułu obróbki cyfrowej.

Należy tu zwrócić uwagę na fakt, że użytkownik, który zbytnio przedłuży eksploatację odbiornika z tym objawem, spowoduje uszkodzenie TDA8175. Często widać mocno przegrzane lutowania przy nóżkach TDA8175, co powinno sugerować konieczność wymiany C715.

Przetwornica świerszczy, gdy odbiornik jest zimny

Przetwornica ?zimna” w stanie standby lekko ?świergoli”, po pewnym czasie jest to mało słyszalne, napięcia prawidłowe bez zakłóceń. Wymieniono wszystkie elektrolity po pierwotnej stronie i DZ3V9, zmierzono wszystkie rezystory i nic. Jest jeszcze jeden problem. Obraz jest ciemny w negatywie o słabo widocznej treści. Gdy nie jest wstrojony, to śnieżenie jest prawidłowe. Przeważnie brak jest synchronizacji w pionie a czasem w poziomie.

OSD oraz numer strony telegazety są wyraźne i stabilne. Bardzo często pojawia się niebieskie tło, a wówczas na katodach jest sygnał prostokątny, o podwójnej amplitudzie na katodzie B. Sygnał wideo z pośredniej jest do ?niczego niepodobny”, ale po podaniu wideo z generatora przez złącze euro nie ma zmian na ekranie. Losowo pojawia się fonia, która jest wówczas bez zarzutu. Cały czas u góry ekranu widoczne są linie powrotów. Napięcia zasilające są prawidłowe bez zakłóceń. Wymieniono DPU2553PLCC – bez efektu.

Naprawa uszkodzenia w torze wizji

Test z podaniem sygnału przez eurozłącze jest bardzo cenny i znacznie zawęża pole poszukiwań usterki. Sygnał wideo z euro przez analogowy klucz TDA8440 trafia wprost na moduł cyfrowy. Jeśli scalak DIGIT2000, to należy sprawdzić przetwornik VCU2136. Jest tu jednak fragment analogowy, który należałoby sprawdzić wcześniej: klucz LA7016 i wtórnik emiterowy na tranzystorze Q1402. Aż do wejścia 39 przetwornika A/C sygnał da się obejrzeć oscyloskopem i powinien być ?czysty”.

Oczywiście dla jego czytelności najlepiej podać sygnał pionowych pasów z generatora. W analogowym fragmencie toru wizji na module cyfrowym warto zwrócić uwagę szczególnie na rezystor R1407. Daje on wstępną polaryzację stało-prądową przetwornika analogowo-cyfrowego. Ewentualnie można zaobserwować reakcję odbiornika na zmianę tej rezystancji o około ?30%. Była to jedyna czynność prowadząca do prawidłowego odbioru telewizora.

Brak (zaniki) fonii

Związane jest to z sygnałem IDENT, który staje się nieaktywny, gdy układ gubi synchronizację.

Brak synchronizacji pionowej

Przyczyną jest utrata pojemności kondensatora C504 (l00uF).

Podczas pracy blokuje się – brak możliwości sterowania z pilota i klawiatury lokalnej.

Podczas pracy zanika możliwość sterowania z pilota i klawiatury lokalnej. Trzeba telewizor wyłączyć i załączyć, na jakiś czas regulacje są dostępne. Ponadto na polskich programach uruchamia się dekoder stereo. Należy wykonać rutynowo poprawkę lutowań stabilizatorów scalonych, złącza modułu obróbki cyfrowej od strony płyty głównej i od strony modułu, transformatora przetwornicy, nóżek TD A8175. Profilaktycznie należy wymienić C715 (1000uF).

W przypadku wadliwej identyfikacji stereo A2, to najlepiej usunąć filtr ceramiczny SFE 5.74.

Brak koloru w systemie PAL

Uszkodzenie odbiornika objawiało się brakiem kolona w systemie PAL, SECAM pracuje poprawnie. Funkcja VCO w trybie serwisowym również nie reaguje. Wymiana C1465, Cl407, Cl476 i Cl477 przywróciła poprawne działanie odbiornika w obu systemach.

Czasami wymiana tych kondensatorów nie pomaga, wówczas należy również wymienić C1402 (lOuF).

Powroty w górnej części ekranu

W górnej części ekranu widoczne są powroty, zakłócone kolory z lewej strony ekranu. Powodem była częściowa utrata pojemności kondensatora C502 (2200uF/35V) w układzie odchylania ramki. Taki sam efekt daje uszkodzony wzmacniacz końcowy odchylania pionowego IC501 (TDA8175).

Odbiornik nie włącza się – pozostaje w stanie czuwania

Pomiary napięć po stronie pierwotnej i wtórnej przetwornicy oraz pomiary poszczególnych elementów wykazały, że jest ona sprawna. Szukając dalej, sprawdzono elementy po stronie wtórnej trafopowielacza. Przedtem stwierdzono, że brak jest impulsów H na tranzystorze sterującym końcówką linii, a sam tranzystor Q601 (2SD1546) nie jest uszkodzony. Znaleziono przepalony rezystor R625 (2R2), który podaje napięcie z trafopowielacza na diodę D611 i dalej na stabilizator +12V IC603. Napięcie to zasila blok cyfrowy – między innymi generator linii. Po wymianie rezystora odbiornik włączył się.

Wykonuje wszystkie funkcje oprócz wyświetlania TXT oraz OSD

Odbiór z anteny oraz z wejścia AV jest prawidłowy, odbiornik wykonuje wszystkie funkcje oprócz wyświetlania TXT i OSD. Tryb serwisowy działa, ale nie wyświetla menu (regulacja według opisu po omacku, nastawy zapamiętuje).

Po dokładnym przelutowaniu procesora oraz przelotek nie było żadnego efektu, dopiero wymiana układu oraz poprawienie lutowania przelotek znajdujących się pod procesorem zakończyła się sukcesem.

Słychać delikatne próbkowanie zasilacza, a z okolic trafopowielacza unosi się słaby dym

Brak wypaleń na druku. Trafopowielacz sprawny. Dokładne oświetlenie trafopowielacza wskazuje skąd unosi się dym. Jest to ceramiczny kondensator powrotów C620 (2.2nF/2kV).

Odbiornik przypadkowo śnieży

Tradycyjnie należy poprawić lutowanie gniazda antenowego (a dokładnie jego centrycznego połączenia z płytką drukowaną głowicy). W tym modelu zabieg ten można wykonać bez demontażu głowicy z płyty bazowej.

Podczas wyłączania do czuwania pada BU508 w przetwornicy

Podczas załączania z czuwania i podczas pracy TV pracuje poprawnie. Problem pojawia się podczas wyłączania pilotem do stanu czuwania, słychać słaby trzask w głośniku i uszkadza się BU508 w przetwornicy. Wymieniono wszystkie elektrolity wokół TEA2261 – bez rezultatu.

Przyczyną był główny elektrolit filtrujący w zasilaczu (220uF/400V).

Po włączeniu z czuwania na chwilę startuje w.n., po czym odbiornik wraca do stanu czuwania.

Każda następna próba włączenia wygląda podobnie: start na 3 sekundy i wyłączenie do stanu czuwania. Przyczyna to brak odchylania pionowego, którego obecność testuje mikrokontroler, blokując generację impulsów sterujących linią i wyłączając pracę układu odchylania poziomego i w.n. Stwierdzono przerwę rezystora bezpiecznikowego R501 (1 R0/0.5 W) zasilającego układ TDA8175. Ponieważ w tej gałęzi zasilania nie stwierdzono zwarcia, należy wykonać poprawkę lutowań układu TDA8175 i profilaktycznie wymienić C504 (l00uF/ 50V) w generatorze powrotów pionu.

Brak wizji

Po wybraniu dowolnego, zapamiętanego programu nie udaje się uzyskać obrazu na dłużej niż 1 sekundę. Po tym czasie pojawiały się ukośne białe prążki i wchodziło niebieskie tło. Na module IF ?ruszane” były wszystkie filtry, lecz pocieszający był fakt, że obraz się jednak pojawiał. Wszystkie przesłanki wskazywały na uszkodzenie w obwodzie AFT. Niestety manipulacja filtrem T205 nie zmieniła sytuacji, a na n. 16 TA8646N nie było żadnej zmiany. Usterkę usunęła wymiana IC200 oraz ponowne zestrojenie T204 i T205, a po przestrojeniu fonii również T206.

Porównywarka cen sprzętu RTV