Telewizory kineskopowe Thomson Chassis ICC17 19

OTVC Thomson chassis ICC17

Zasilanie.

Brak zasilania.

Wstępne oględziny wykazały uszkodzony bezpiecznik sieciowy i główny tranzystor przetwornicy TP50 (BUH1215). Po wymianie tych elementów odbiornik włącza się, ale tylko na czuwanie – przetwornica główna nie startuje. Dopiero dokładne pomiary wykazują uszkodzenie diody DP42 (LL4140). Po jej wymianie przetwornica pracuje poprawnie, ale w.n. 3 razy próbuje włączyć się, a procesor sygnalizuje błąd o numerze 27. Okazuje się, że uszkodzony jest trafopowielacz. Wniosek jest następujący: trafopowielacz w momencie uszkodzenia ?pociągnął” za sobą uszkodzenie przetwornicy.

Po włączeniu słychać trzaski, a po chwili telewizor przechodzi w stan standby.

Po zdjęciu ścianki tylnej ustalono wizualnie, że przyczyną trzasków jest przebicie trafopowielacza.

Z czuwania nie włącza się, a LED sygnalizuje błqd 27.

Uszkodzony trafopowielacz 1532873A. Tu katalog HR (11. edycja) podaje błędnie zamiennik HR8317. Powinien to być HR8316, który ze względu na cenę próbowano zastąpić niby odpowiednikiem włoskiej firmy – PRX8316. Po jego zamontowaniu usterka nie ustąpiła. Dopiero zamontowanie HR8316 firmy Diemen przywraca normalną pracę TV.

Nie włącza się.

Po włączeniu do sieci działa przetwornica napięcia czuwania. Napięcie USTBY wynosi +7V. Przy naciśnięciu przycisku | P+) lub | P – ] oraz przy naciśnięciu dowolnego kanału na nadajniku zdalnego sterowania dioda LED  mrugnie, świecąc na czerwono. Po naciśnięciu, np. klawisza [ P+ ] na linii STBY-ON pojawia się napięcie +0.6V i bardzo szybko ginie. To nie pozwala uruchomić układów sterujących zasilaczem, który potrzebuje co najmniej kilkuset milisekund na to, by wszedł w tryb pracy Timer, a następnie w tryb pracy ciągłej. Przyczyną tego stanu jest procesor IR0l (ST92R195).





Brak odbioru.

Uszkodzeniu uległy diody DP16/17/18/19 (1N4001) mostka prostowniczego napięcia sieci. Uszkodzenie spowodowane jest zbyt małym napięciem wstecznym zastosowanych diod. Należy zastosować diody typu 1N4004.

Funkcjonowanie

Nie daje się włączyć, miga dioda LED.

Sprawdzenie zasilacza oraz wymiana najczęściej uszkadzających się kondensatorów elektrolitycznych nie przyniosło żadnych zmian. Postanowiono wyłączyć układy zabezpieczające i w tym celu zwarto do masy kolektor tranzystora TL71 (BC847C). Po włączeniu odbiornika na ekranie można było zaobserwować poziomą linię, co świadczyło o uszkodzeniu układu ramki IF01 (TDA8351).

Nie można wejść w tryb serwisowy.

Odnosi się wrażenie, że odbiornik z trudem wchodzi w stan pracy. Poza tym nie można wejść w tryb serwisowy. Powodem jest uszkodzenie rezystora RP63 (432k).

Przełączanie się odbiornika w tryb zabezpieczenia.

Telewizor przełącza się w tryb zabezpieczenia w zależności od wyświetlanej treści obrazu. Najczęściej zachodzi to przy zmianie tła z ciemnego na jasne. W takim przypadku producent zaleca zmianę wartości RP53 na 4.7k/5%.

Widać wpływ fonii na obraz.

W celu eliminacji wpływu fonii na obraz, należy zmienić wartość rezystora RP92 z IR na 22R.

Brak odbioru z gniazda AV3.

Odbiór sygnału z gniazd AV1 i AV2 jest poprawny, ale po podaniu sygnału na gniazdo AV3 (FRONT CONNECTOR) brak fonii. Sygnały z tego gniazda podawane są do układu 1X01 (BA7604N) i to jego uszkodzenie było powodem usterki.

Po włączeniu, co kilka sekund wchodzi w.n. ze świeceniem ekranu.

Po kilku próbach włączenia odbiornik przechodzi w stan czuwania. W zaciemnionym pomieszczeniu widać wyładowanie elektryczne między cewkami odchylającymi a szkłem kineskopu. Do wymiany kineskop A68EDG038X30 firmy Videocolor.

Z pilota reguluje jedynie poziom fonii, działa sterowanie z klawiatury lokalnej. Odbiornik został uszkodzony na skutek wyładowania atmosferycznego. Przy naciskaniu dowolnego przycisku pilota miga dioda LED, ale wysiany rozkaz nie jest wykonywany. Przyczyną tego stanu jest procesor zarządzający IR0l (ST92R195CUT2.2JAL).

Uszkodzenie tranzystora TL32.

Tranzystor TL32 (BC337-40) bardzo się nagrzewa i po pewnym czasie ulega uszkodzeniu. Po jego wymianie należy zmienić wartość rezystora RL35 z 4.7R na 33R.

Przesunięcie chrominancji względem luminancji.

Pojawiło się spore przesunięcie chrominancji względem luminancji (około 5mm) i czasem nie da się tego oglądać.

Ponieważ wszystkie procesy przetwarzania sygnałów koloru i luminancji zachodzą w układzie TDA8855, należy wymienić ten układ.

Innym rozwiązaniem jest wstawienie dodatkowej linii opóźniającej w tor luminancji. Przechodzi ona przez zewnętrzną ścieżkę zwierającą wyprowadzenia 39 i 40 układu scalonego. A więc trzeba to połączenie rozpiąć i wstawić tam linię opóźniającą, najlepiej z któregoś, z nowszych odbiorników telewizyjnych, w których jest to element niewielkich rozmiarów. Może być konieczne zastosowanie rezystorów dopasowujących impedancję linii do impedancji wejściowej i wyjściowej układu. Najczęściej jest to wartość lk, a więc na wejściu rezystor o tej wartości powinien być połączony szeregowo z linią, natomiast na wyjściu równolegle do masy. Możliwe, że konieczna będzie korekta tych wartości, gdyż nie wiadomo jaką faktycznie impedancję przedstawiają odpowiednie obwody wejściowe i wyjściowe układu scalonego. Natomiast brak dopasowania może objawiać się bardzo przykro, są to krótkie odbicia analogicznie jak w liniach długich i mogą być bardziej denerwujące niż niezgranie zabarwienia z konturami luminancji.

Wymagane opóźnienie wstawionej linii łatwo obliczyć mierząc przesunięcie chrominancji zwykłą linijką na ekranie. Jeśli jest to 5mm, a kineskop 25″ ma szerokość około 50cm, to 5mm/ 500mm * (64 – 12)us = 0.5us. Typowe linie opóźniające sygnał luminancji mają opóźnienie równe 470ns.

Nie załącza z czuwania, LED mruga 2+7 razy.

Oznacza to błąd nr 27, czyli najczęściej uszkodzenie DST. Oryginalny DST to Orega 40330-53 (10608680). Tester rezonansowy nie wykazuje uszkodzenia. Tester HR nie stwierdza błędu, poza tym, że wartość w.n. określa na 16.5kV, co jednak jest potwierdzeniem uszkodzenia. Nowy DST (HR8117) w testerze HR Diemen pokazuje napięcie w.n. 37.5kV na zakresie 110° i 20.7kV na zakresie 90°. Po wymianie trafopowielacza i sprawdzeniu całego otoczenia załączono odbiornik do pracy i ponownie zgłasza się błąd nr 27, z tą różnicą, że w momencie startu słychać przez chwilę wejście wysokiego napięcia.

Pomiar napięć produkowanych przez DST w tej krótkiej chwili i rejestrowanych w pamięci multimetru jako wartości maksymalne daje następujący wynik:

  • VSUPPLY (mierzone na DL 13) wynosi + 8.8V, a powinno być +15.0V,
  • VRETRACE (mierzone na DLII) wynosi +31.9V, a powinno być +49.0V,
  • U VIDEO – zamiast +200V jest 151.4V,
  • USYS – zamiast+132V jest 118V.

Taki wynik oznacza, że albo coś obciąża zasilacz, albo zabezpieczenie działa tak szybko, że zasilacz jeszcze nie osiąga właściwych napięć, a już zostaje wyłączony, albo multimetr jest za wolny. Przy takim zachowaniu należy regulator PP64 ustawić w prawym skrajnym położeniu, co powoduje, że zasilacz produkuje najniższe napięcia. Po tym zabiegu i załączeniu odbiornik rozpoczyna pracę. Kontrolując napięcie USYS należy je ustawić na wartość +128.0V.

Próba podwyższenia tego napięcia do wartości +132.0V, czyli tej wymaganej przy obsadzie kineskopu A66EHJ43X15, powoduje, że już przy wartości +129.5V następuje zadziałanie układu zabezpieczenia i wyłączenie OTVC do stanu sygnalizacji kodu 27. Sprawdzono poprawność napięć produkowanych przez DST przy ustawionej wartości USYS na + 128.0V i okazało się, że są one poprawne i zgodne z opisem na schemacie.

Również napięcie żarzenia kineskopu jest poprawne. Oznacza to, że trafopowielacz HR8117 jest odpowiednikiem 1:1, pod warunkiem ustawienia napięcia USYS na wartość +128.0V. Próby uruchomienia układu z zastosowaniem trafopowielacza HG53037, który oferowany jest jako zamiennik, nie powiodły się.

Mały kontrast i jaskrawość pomimo ustawienia regulacji na maksimum.

Przyczyną okazało się uszkodzenie tranzystora TL02 (BF422). W warunkach pomiarowych nie wykazywał najmniejszej upływności. Przy sprawdzaniu odbiornika po naprawie okazało się, że po 20+30 minutach wyłączał się na chwilę, aby za moment powrócić do prawidłowego odbioru.

Zaobserwowano, że temu objawowi towarzyszy lekkie cyknięcie, jak przy rozładowaniu ładunku elektrostatycznego. Powodem było gromadzenie się ładunku na rdzeniu DST i rozładowanie jego do najbliższego rezystora RL01, który połączony jest z kolektorem tranzystora TL02. To wyjaśniło podstawową przyczynę zaistnienia uszkodzenia. W tym przypadku DST do wymiany, ponieważ wszelkie próby taniego rozwiązania problemu, np. przez zastosowanie sprężynowego zacisku na rdzeniu i podłączeniu go do masy, kończą się i tak uszkodzeniem DST. Odsunie się to tylko w czasie, np. o miesiąc, ale uszkodzenie może powstać bardziej rozległe i do tego trudniejsze do zlokalizowania.

Wartości elementów zależnych od wielkości kineskopu (przy DST, linia ABL).

Dla odbiornika 28″ rzeczywiste wartości rezystorów są następujące: RL03 ? l0k, RL04 ? l0k, RL05 ? l0k, RL06 -8k2.

Telewizor jest w stanie standby.

Telewizora nie można włączyć do pracy ze stanu standby. Przyczyną jest uszkodzenie tranzystora TP71 (BC847B).

Dla uniknięcia powtórzenia się tego uszkodzenia, należy dokonać następujących modyfikacji układu:

  • zmienić wartość rezystora RP71 z 10R na 22R,
  • w miejsce rezystora RP73 (470k) zamontować kondensator 10nF/16 V,
  • w miejsce JR, na module sterowania, zamontować rezystor lk,
  • w miejsce CR21 (10nF), na module sterowania, zamontować rezystor 47k.

Wyłącza się po 2-3 minutach, sygnalizuje błąd 27.

Po włączeniu pilotem ukazuje się obraz i działa fonia, ale po 2-3 minutach odbiornik wyłącza się. Objaw wyłączania nasilał się od pół roku, początkowo odbiornik pracował 20 minut i wyłączał się. Okres pracy ulegał skróceniu, aż do obecnych 2-3 minut. Sprawdzono lutowania w obszarze w.n. i zasilacza, sprawdzono układy testerem magistrali I2C. Podmieniono tranzystor w.n., kondensatory impulsowe, diody korekcji E-W nic nie znaleziono, a odbiornik wciąż sygnalizuje błąd 27.

Kod błędu nr 27 zgłoszony przez system autodiagnozy oznacza wykrytą próbę co najmniej trzykrotnego zabezpieczania się układu odchylania poziomego. Wszystkie opisane objawy wskazują na ?dojrzewające” uszkodzenie trafopowielacza. Często bywa tak, że przed zdecydowanym i nieodwracalnym uszkodzeniem trafopowielacza odbiornik pracuje w coraz krótszych okresach. Rozwijające się uszkodzenie w części wysokonapięciowej DST powoduje zbieranie się dużego ładunku elektrostatycznego na rdzeniu.

Po upływie jakiegoś czasu (tu coraz krótszego) następuje małe wyładowanie do najbliższego elementu i zwykle w tym momencie wyłącza się TV. Tym najbliższym elementem jest najczęściej rezystor RL01. Jeśli zbliżenie śrubokręta opartego na blasze radiatora do rdzenia na odległość l+2mm powoduje przeskok iskry ładunku elektrostatycznego, to jest pewne, że trafopowielacz jest do wymiany. Na tym etapie rozwijającego się uszkodzenia sprawdzanie trafopowielacza testerem daje zwykle wynik pozytywny, co często prowadzi do mylnych wniosków i straty czasu na poszukiwanie przyczyny w innych obszarach odbiornika. Jeśli ta diagnoza jest trafna, to należy jeszcze wymienić TL02 (BF422).

Zwykle po wielu wyładowaniach w jego kierunku uszkadza się on w sposób niezwykle ?złośliwy” i trudny do zmierzenia.

Diodo sygnalizacyjna mruga dwa razy, a później sześć razy.

Uszkodzony był trafopowielacz i zastąpiono go zamiennikiem firmy HR. Pojawiło się wysokie napięcie, ale TV nie działa. Dioda sygnalizacyjna mruga dwa razy, a później sześć razy.

Takie mruganie to kod błędu numer 26, co jak podaje opis oznacza, że katody kineskopu nie osiągają wystarczającej emisji w ustalonym czasie 25 sekund. Biorąc pod uwagę fakt, że wymieniany był trafopowielacz, należy dokonać pomiaru napięcia żarzenia kineskopu. Jeśli pozostałe napięcia produkowane przez trafopowielacz nie odbiegają w sposób znaczący od wymaganych i jednocześnie można ustawić poprawną wartość Uż, to znaczy, że zastosowany trafopowielacz można traktować jako wiarygodny zamiennik.

Jeśli chodzi o wartość napięcia żarzenia, to obowiązkowo należy je sprawdzić po wymianie trafopowielacza, jakiegokolwiek modelu by to nie dotyczyło. Błąd +5% powoduje zużycie kineskopu w 3-4 lata, a już błąd +10% może zakończyć ?życie” kineskopu w ciągu 1 roku.

Próbuje wystartować trzy razy, dioda sygnalizuje błąd 27.

Telewizor przy próbie włączenia startuje 3 razy, słychać trzaski, po czym się wyłącza. Dioda sygnalizuje błąd 27.

System autodiagnozy rzadko się myli i jeśli stwierdza błąd 27, to na 95% uszkodzony jest transformator WN.

Wyłącza się przy próbie startu z czuwania.

Odbiornik przy próbie startu z czuwania ?strzelał” i natychmiast wyłączał się z powrotem na czuwanie. Widoczne było rozbłyśnięcie ekranu. Podejrzenie padło na trafopowielacz, pomimo że wszelkie próby i testy nie wykazywały jego uszkodzenia. W końcu włączono odbiornik ze zdjętą fajką w.n. z kineskopu i kablami ostrości i G2. Wtedy odbiornik ruszył. Po wymianie trafopowielacza okazało się jeszcze, że uszkodzony jest kondensator CB0l, filtrujący napięcie G2. Po jego wymianie odbiornik pracuje poprawnie.

Miganie diody sygnalizuje przeciążenie w układzie odchylania linii.

Uszkodzony okazał się trafopowielacz, odpowiednikiem jest HR8317. Po wymianie trafopowielacza telewizor wystartował, ale brak obrazu i menu na ekranie. Przy zwiększeniu napięcia siatki drugiej kineskopu widać raster z liniami powrotów pionu. Przyczyną braku obrazu okazały się dwa tranzystory TL02 (BF422) i TL59 (BC857B) uszkodzone przez trafopowielacz.

Zakłócenia w postaci ?mory”.

Pojawiające się zakłócenia szczególnie są widoczne na programach nadawanych w paśmie VHF. Udało się ustalić, że ich źródłem jest zasilacz, dlatego należy dokonać następującej modyfikacji układowej:

  • zmienić wartość kondensatora CP49 na 3.3nF/20% 1.6kV,
  • zmienić wartość kondensatorów CP16/CP17 na 470nF/ 20% 275V,
  • zmienić typ kondensatora CP41 (l0nF) na 10n/10% 100V,
  • zmienić wartość rezystora RP53 z 5.6k na 5.1k,
  • zmienić wartość rezystora RP56 z l0k na 2.2k.

Serwis

Dioda LED nie świeci na zielono.

W trakcie pracy odbiornika dioda LED ciągle świeci na czerwono zamiast kolorem zielonym. Spowodowane jest to zbyt dużym prądem płynącym przez diodę ?czerwoną”. Należy zmienić wartość rezystora RR16 z 100R na 68R.

Rozbłyski na ekranie.

Widoczne są rozbłyski po wyłączeniu telewizora i zaraz po włączeniu go. Efekt ten eliminuje zmiana wartości kondensatora CI57 z 2.2uF na luF. Kondensator ten dołączony jest do n.19 układu IV01 (TDA8855H).

Zmiana języka.

Zmiany języka można dokonać w Install-Menu.

Kody błędów sygnalizowane przez system sterowania.

Zestawienie kodów błędów zamieszczono w nr 9/2002 ?SE”.

Tryb serwisowy

Wejście w tryb serwisowy

Odbiornik należy pilotem przełączyć do stanu standby, a następnie wyłączyć wyłącznikiem sieciowym i odczekać aż zgaśnie dioda sygnalizacyjna. Następnie nacisnąć przyciski [ PR- ] i [ VOL- ] znajdujące się na klawiaturze lokalnej i trzymając je wciśnięte włączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym. Po włączeniu odbiornika przyciski te należy trzymać przez około 8 sekund.

Na ekranie pojawi się główne menu serwisowe. Poszczególne funkcje z tego menu wybiera się pilotem. Należy zwrócić uwagę, że chassis to ma pamięć stałą ROM, z której można przepisać nastawy fabryczne do pamięci RAM, a następnie do NVM. Przed wyjściem z trybu serwisowego należy zapamiętać ustawione wartości funkcją STORĘ. Wyjście z trybu serwisowego następuje przez wyłączenie odbiornika.

Aktywacja menu instalacyjnego

Przycisk ( MENU ] trzymać wciśnięty przez kilkanaście sekund lub skasować pamięć wchodząc w tryb serwisowy, a następnie kolejno: Setup, Clear Progs. [ > ].

Przycisk [ > ] należy przytrzymać dłużej, po czym odbiornik wyłączyć.

Dezaktywacja trybu produkcyjnego

Przycisk [ VOL- ] trzymać tak długo wciśnięty, aż wskaźnik osiągnie lewe skrajne położenie. Przycisk przytrzymać wciśnięty jeszcze przez około 10 sekund.

Aktywacja trybu hotelowego

Odbiornik przełączyć w stan standby, wyłączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym, a następnie trzymając wciśnięte przyciski [ PR+ ] i [ VOL+ ] na klawiaturze lokalnej włączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym.

Aktywacja blokady rodzicielskiej

Przycisk | STANDBY ] trzymać wciśnięty przez kilka sekund.

OTVC Thomson chassis ICC19

Zasilanie

„Swierszczenie” pochodzące od drgań rdzenia transformatora LP020.

W pewnej grupie odbiorników z chassis ICC19, z ramką 50Hz, tak jak i 100Hz, czasem słychać dokuczliwe, wysoko-częstotliwościowe ?swierszczenie” pochodzące od drgań mechanicznych rdzenia transformatora chopper’owego LP020. Zjawisku temu towarzyszy często zabezpieczanie się przetwornicy w sytuacjach nagłej zmiany obciążenia, czyli na przykład szybkiego przejścia treści obrazu od ciemnej do bardzo jasnej.

Zasilacz pozostając w stanie zabezpieczenia utrzymuje stan podmagnesowania rdzenia transformatora LP020, a to z kolei wpływa niekorzystnie na niezawodność tranzystora kluczującego TP060 w chwilach włączania odbiornika. W celu poprawy warunków pracy tego tranzystora oraz redukcji efektu ?świerszczenia” przetwornicy należy zmienić wartość rezystora RP156 pracującego w obwodzie napięcia +10VSTBY z lk na 4.7k (5%, 0.25W).

Natomiast, aby wyeliminować zjawisko zabezpieczania się przetwornicy należy dokonać zmian opisanych w nr 6/2001 ?SE”.

Brak świecenia diody LED standby.

Przy przełączaniu odbiornika z trybu normalnej pracy w tryb standby dioda LED standby mruga, po czym gaśnie. Powodem tego jest niewystarczająca energia pozwalająca na utrzymanie świecenia diody. Należy zmienić wartość rezystora R069 z 22k na 47k.

Brak odbioru.

Odbiornik nie pracował ze względu na brak napięć wyjściowych przetwornicy. Spowodowane to było uszkodzeniem układu sterownika 1P060 (TEA2261).

Odchylanie

Uszkadzanie układu TDA8177 podczas włączania.

Podczas włączania odbiornika następuje uszkodzenie układu odchylania pionowego IF001 (TDA8177). Usterka ta występuje w odbiornikach 50Hz i 100Hz.

W pozycji 1F001 należy bezwzględnie stosować układ TDA8177F, który jest modyfikacją układu TDA8177. Co prawda różnice pomiędzy tymi układami obejmują przede wszystkim obwody podwajacza napięcia stosowanego dla potrzeb generatora powrotów ramki, niemniej jednak pewnej modyfikacji dokonano również w stopniu wyjściowym wzmacniacza mocy, podwyższając jego odporność na przeciążenia.

Niestabilność obrazu w pionie.

Zaraz po włączeniu, gdy odbiornik jest jeszcze ?zimny” występuje zauważalna niestabilność obrazu w kierunku pionowym, efekt ten jest szczególnie dokuczliwy w środkowym obszarze ekranu.

Przyczyną jest zbyt duża szeregowa impedancja kondensatora elektrolitycznego CV006 (100uF/25V) zastosowanego w obwodzie zasilania i referencyjnym układu IV001 (STY2161), należy go wymienić.

Funkcjonowanie

Odbiornik czasami przypadkowo wyłącza się podczas odtwarzania z magnetowidu. Przyczyną jest słaba jakość nagranego sygnału powodująca utratę sygnału synchronizacji na kilka ?ramek”. Należy zmienić wartość kondensatora w pozycji CL067 ze 100nF/100V na 1uF/63V. Dodatkowo w pozycji RL066 zamontować należy rezystor 220k/5% 0.1 W (element SMD).

Niezbyt głośny, ale dokuczliwy szum w głośnikach w stanie standby.

W przypadku wystąpienia niezbyt głośnego, ale dokuczliwego szumu w głośnikach w stanie standby należy zmienić wartość kondensatora C120 z 470uF na 330uF/25V.

Brak wysokiego napięcia.

Brak wysokiego napięcia spowodowany był przerwą cewki LL006 (3.3uH) w kolektorze TL001.

Podczas pozostawania w trybie standby przestaje świecić LED.

Podczas pozostawania odbiornika w trybie standby przestaje świecić dioda sygnalizacyjna i odbiornika nie można uruchomić z pilota. Wyłączając odbiornik przyciskiem sieciowym i po chwili ponownie załączając go wszystko wraca do normy (można go włączyć z pilota i klawiatury lokalnej).

Uszkodzony był kondensator CP051 (100uF/50V).

Tryb serwisowy

Aktywacja menu instalacyjnego

Nacisnąć przycisk [ INSTALL ] na klawiaturze lokalnej odbiornika lub przełączyć odbiornik w stan standby.

Nacisnąć przycisk [ MENU ) na pilocie lub skasować pamięć poprzez wejście w tryb serwisowy, a następnie kolejno przejść przez: Setup, Clear Próg., [ OK ].

Przycisk [ OK ] przytrzymać tak długo, aż pojawi się śnieg na ekranie, po czym wyłączyć odbiornik.

Aktywacja trybu serwisowego

Trzymając naciśnięte przyciski [ PR-) i [ VOL- ] na klawiaturze lokalnej włączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym.

Kasowanie pin-code

Kolejno wykonać: Menu > Sperren > OK, nacisnąć jednocześnie [ PR-1 i [ VOL+ ]. Trzymając je wciśnięte wyłączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym, a następnie włączyć ponownie.

To samo można uzyskać przez wejście w tryb serwisowy, a następnie kolejno Setup, Pin Erase [ OK ]. Przycisk [ OK ] trzymać wciśnięty przez kilkanaście sekund.

Dezaktywacja trybu produkcyjnego

Nacisnąć i przytrzymać przycisk [ VOL- ] aż wskaźnik osiągnie lewe skrajne położenie. Przy trzymać jeszcze przez 10 sekund.

Aktywacja blokady rodzicielskiej

Przycisk [ STANDBY ] trzymać wciśnięty przez kilka sekund.

Porównywarka cen sprzętu RTV