Telewizory kineskopowe Thomson Chassis ICC21

Telewizyjne 100-hercowe chassis ICC21 zostało skonstruowane w oparciu o sprawdzoną koncepcję chassis ICC20. Odznacza się ono wyższą jakością, niezawodnością i jest łatwiejsze w naprawie. Chassis ICC21 przeznaczone jest do stosowania w odbiornikach najwyższej klasy z kineskopami od 28″ aż do 52-calowych projektorów tylnych.

Najważniejszym układem zarządzającym pracą pozostałych układów jest mikrokontroler sterujący IR001 GenCAM. W zależności od programu sterującego zapisanego w pamięci ROM zawartej w mikrokontrolerze IR130 – MX29L3211 i danych zapisanych w pamięci EEPROM IR005 – MC24C64 realizowane jest zarządzanie pracą podległych układów i ustawianie wszystkich parametrów.

Uproszczony schemat blokowy sterowania z zaznaczeniem powiązań mikrokontrolera z układami przez niego sterowanymi pokazano na rysunku 1.

schemat blokowy sterowania układami chassis icc21

Mikrokontroler sterujący

Procesor zastosowany w chassis ICC21 pracuje z 32-bito-wym rdzeniem RISC i dysponuje 4-megabitową zewnętrzną pamięcią ROM IR130 – MX29L3211 . Jako pamięć operacyjna służy 8-megabitowa zewnętrzna pamięć SDRAM IR110 -MT48LC4M. Dla rozwiązań przyszłościowych przewidziano możliwość zastosowania pamięci FLASH-RAM IR 120, do której oprogramowanie będzie mogło zostać zaktualizowane.

Sterowanie zewnętrznymi grupami układów i modułami odbywa się za pośrednictwem 4 magistral I2C oraz poprzez porty wejść/wyjść.

W mikrokontrolerze sterującym zaimplementowano wewnętrzny kontrolerem teletekstu. Pamięć SDRAM dysponuje miejscem na około 1500 stron teletekstowych. Mogą zostać również aktywowane funkcje i dane dotyczące programowania VPS, EPG i detekcji formatu.

Wewnętrzny procesor wyświetlania generuje znaki i grafikę na potrzeby teletekstu i wyświetlania komunikatów OSD i różnego rodzaju menu.

Częstotliwość zegarowa wytwarzana przez zewnętrzny rezonator kwarcowy jest zwielokrotniana do częstotliwości 72MHz. W celu zredukowania poboru mocy mikrokontrolera w trybie pracy „ECO-standby” odbiornika, jest on taktowany przez wewnętrznie zredukowaną częstotliwością zegarową 4MHz.

Wprowadzanie rozkazów następuje za pośrednictwem odbiornika podczerwieni na wyprowadzeniu 76 i poprzez odczytywanie napięcia stałego z klawiatury lokalnej (4 przyciski). Pamięć ROM IR130 oprócz oprogramowania sterującego pracą mikrokontrolera zawiera podstawowe dane konfiguracyjne i ustawienia (tzw. dane domyślne) dla różnych wariantów chassis. Te wartości domyślne zostają automatycznie przepisane do pustej pamięci w przypadku jej wymiany. Można je również precyzyjnie wpisać i ustawić ręcznie w trybie serwisowym.

Pamięć EEPROM IR005 – MC24C64 jest pamięcią nieulotną. W tej właśnie pamięci są zapamiętane i przechowywane wszystkie specyficzne dla danego egzemplarza ustawienia. Są to wszystkie ustawienia serwisowe takie, jak geometria obrazu, miejsca programowe, ustawienia regulacyjne jaskrawości, kontrastu, nasycenia koloru, a także aktualny status odbiornika jeśli chodzi o tryb pracy. Dzięki temu po każdym włączeniu odbiornika do pracy startuje on z tymi samymi nastawami.

W celu zwiększenia liczby linii sterujących został zastosowany ekspander magistral IR006 – TCE2ACU. Wszystkie osiem portów tego układu mogą zostać skonfigurowane albo jako wejścia, albo jako wyjścia.

Układ resetu

Do resetowania mikrokontrolera IR001 zastosowany został układ IR004 – MC33460. W zależności od wartości napięcia wejściowego (3V3_STBY) na wyprowadzeniu 2, układ IR004 na nóżce 1 wytwarza sygnał resetu dla układów obsługi mikrokontrolera (n.108). Jeśli napięcie na nóżce 2 zwiększa się ponad wartość 3V, na nóżce 1 IR004 zostaje ustawiony poziom wysoki „H”. Poprzez podłączenie do tej nóżki kondensatora CR004 po upływie około 15ms, sygnał ten zostaje zmniejszany.

Po zmniejszeniu się wartości napięcia na nóżce 2 poniżej 2.85V, na wyprowadzeniu 1 zostaje wygenerowany ponownie stan niski „L”.

Układ wykrywający zanik napięcia

Układ wykrywający zanik napięcia powinien poinformować układy obsługi mikrokontrolera o odłączeniu napięcia sieciowego. Układ pracuje w trybie normalnej pracy oraz w trybie zaprogramowanego wyłączenia odbiornika i powoduje przerwę w pracy mikrokontrolera. Mikrokontroler zapamiętuje wszystkie istotne dane o ustawieniu odbiornika (status odbiornika) w swojej pamięci operacyjnej EEPROM IR005. Do tego celu służy sygnał „Power-Fail”. Do czasu zapamiętania ststusu odbiornika napięcia pracy mikrokontrolera i pamięci EEPROM muszą pozostać stabilne. Informacja o zaniku napięcia musi zostać wytworzona bez jakiegokolwiek opóźnienia.

Wyłączenie napięcia

Z uzwojeń 6/7 transformatora przetwornicy standby LP020 jest pobierane napięcie zmienne i prostowane na diodzie DP230. Następnie napięcie ujemne zostaje przez kondensator CP230 -220nF odfiltrowane i przez rezystor RP231 – 39k podane na

bazę tranzystora TR062 – BC846B. Przez rezystor RR065 zostaje dodane dodatnie napięcie z linii zasilającej +5V_UP. Suma obu napięć przy napięciu zasilającym 230V wynosi -4.2V w trybie normalnej pracy lub -3.3V w trybie programowanego czasu wyłączenia.

Jeśli od odbiornika zostanie odłączone napięcie sieciowe lub wyprostowane napięcie po stronie pierwotnej spadnie poniżej 240V (= około 160V napięcia sieciowego), załamaniu ulega natychmiast udział ujemnego napięcia na bazie TR062. Pozostające dodatnie napięcie przełącza ten tranzystor. Ten ściąga bazę tranzystora TR061 przez rezystor RR067 do masy, tranzystor TR061 zostaje również przełączony. Do n.27 mikrokontrolera zostaje przyłożone wysokie dodatnie zbocze i następuje żądanie przerwania pracy. Przez rezystor RR068 zostaje z powrotem doprowadzone zbocze do bazy tranzystora TR062. To powoduje wprowadzenie tranzystora TR061 w jeszcze głębsze nasycenie, co przyspiesza przełączenie układu i stabilizację stanu przełączenia. Tranzystor TR060 powoduje wyłączenie wszystkich wzmacniaczy sygnałów audio.

Klawiatura lokalna

Klawiatura lokalna jest wyposażona w cztery przyciski. Rezystancja każdego przycisku jest tworzona za pomocą dzielnika z rezystorem RR005. Po każdym naciśnięciu przycisku lub przycisków na n.132 mikrokontrolera powstaje określone napięcie. Przetwornik A/D „oszacowuje” je i przesyła do dalszych układów mikrokontrolera do zdekodowania. Przewidziano dwa rodzaje klawiatury: poziomą (domyślną) i pionową. Rodzaj klawiatury należy inicjalizować w trybie serwisowym. Wartości napięć dla przycisków obu typów klawiatury zestawiono w tabeli. 1.

Tabela 1.   Napięcia generowane przez przyciski klawiatury lokalnej
Klawiatura pozioma Klawiatura pionowa
Przycisk Napięcie [ V ] Przycisk Napięcie [ V ]
PR+/VOL+ 2.79 PR- / VOL- 2.79
PR+ 2.53 PR- 2.53
VOL+ 2.27 VOL- 2.27
PR-/VOL- 1.96 PR+/VOL+ 1.96
PR- 1.65 PR+ 1.65
VOL- 1.03 VOL+ 1.03
Opcjonalnie 0.7 Opcjonalnie 0.7
Żaden 0.0 + 0.4V Żaden 0.0 + 0.4V

Procedura włączania odbiornika

Algorytm włączania odbiornika widziany od strony sterowania można podzielić na etap podłączenia do sieci, włączenia trybu „ECO-standby”, „Standby” oraz uruchomienia trybu „Acquisition” i normalnej pracy.

Podłączenie odbiornika do sieci

Po podłączeniu odbiornika do sieci i naciśnięciu klawisza sieciowego rozpoczyna pracę zasilacz trybu standby, który wytwarza napięcie 3.3V_UP zasilające mikrokontroler sterujący IR001. Następuje procedura resetowania mikrokontrolera i inicjalizacji portów I/O.

Tryb „Acquisition” / praca normalna

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu na wyprowadzeniu 94 (AQR ON) mikrokontrolera IR001. Stan na tym wyprowadzeniu decyduje o ustawieniu pracy zasilacza głównego w tryb „Acquisition Mode” albo w tryb pracy normalnej.

W trybie „Acquisition Mode” układy odchylające są odłączone, natomiast wszystkie napięcia wyjściowe zasilacza głównego są dostępne, aczkolwiek nie wszystkie przyjmują wartości nominalne.

Stan wysoki na wyprowadzeniu 94 IR001 oznacza, że odbiornik będzie pracował dalej w trybie Standby, Timer lub Acquisition, stan niski, że odbiornik będzie pracował w trybie normalnym.

Tryb „ECO-standby” / tryb „Standby”

Niezależnie od stanu na wyprowadzeniu 94 mikrokontrolera następnym krokiem jest sprawdzenie stanu na wyprowadzeniu 110 (TMROUT) mikrokontrolera IR001. Stan na tym wyprowadzeniu determinuje, że kolejnym krokiem będzie przejście w tryb „ECO-standby” albo w tryb „Standby”. Stan wysoki oznacza tryb „ECO-standby” (częstotliwość kluczowania przetwornicy 17kHz), stan niski – tryb „Standby” (częstotliwość kluczowania przetwornicy 28kHz).

Tryb „ECO-standby”

Jeśli na wyprowadzeniu 110 (TMROUT) mikrokontrolera IR001 nie jest stan niski, następuje procedura przełączenia odbiornika w tryb „ECO-standby”. Procedurę tę rozpoczyna sprawdzenie, czy ma nastąpić bezpośredni start odbiornika (zwany „gorącym” startem), tzn. bez odczytania statusu odbiornika, który został zapamiętany w pamięci EEPROM, czy też ma nastąpić odczytanie statusu odbiornika. Po odczytaniu statusu lub po pominięciu tego kroku w przypadku startu bezpośredniego następuje sprawdzenie: czy do włączenia odbiornika w tryb pracy konieczny jest rozkaz włączenia (z klawiatury), czy też wartość bitu załączającego ma wartość 1 i powinno nastąpić włączenie odbiornika.

Bit włączenia = 0

Po stwierdzeniu, że na n. 110 mikrokontrolera IR001 nie jest stan niski następuje wprowadzenie odbiornika w tryb „ECO-standby”, a więc wyłączone zostaje funkcjonowanie wszystkich wewnętrznych układów oprócz przetworników A/D i portów I/O. Zredukowana też zostaje wewnętrzna częstotliwość zegarowa do 4MHz. Rozpoczyna się procedura zewnętrznego funkcjonowania pamięci ROM i SDRAM. W trybie „ECO Standby” cały czas jest monitorowane wejście sygnałów podczerwieni i klawiatury lokalnej.

Po zdetektowaniu rozkazu włączenia (będącego wynikiem naciśnięcia jednego z przycisków: [ IR ], [ AV ], [ P+ ] lub [ P- ] następuje zwiększenie częstotliwości wewnętrznego zegara do 72MHz i pracę podejmują wszystkie wewnętrzne układy.

Następuje ponowne sprawdzenie stanu na n. 110 mikrokontrolera IR001 i jeśli jest to stan wysoki, rozpoczyna się przejście do kolejnych kroków włączania odbiornika.

Tryb „Standby”

Jeśli na wyprowadzeniu 110 (TMROUT) mikrokontrolera IR001 jest stan niski zasilacz pozostaje w trybie „Standby”, przy czym następuje sprawdzenie, czy ma nastąpić bezpośredni start odbiornika (zwany „gorącym” startem), tzn. bez odczytania statusu odbiornika, który został zapamiętany w pamięci EEPROM, czy też ma nastąpić odczytanie statusu odbiornika. Po odczytaniu statusu lub po pominięciu tego kroku w przypadku startu bezpośredniego następuje sprawdzenie: czy do włączenia odbiornika w tryb pracy konieczny jest rozkaz włączenia (z klawiatury), czy też wartość bitu załączającego ma wartość 1 i powinno nastąpić włączenie odbiornika.

Procedura wstępna włączenia w tryb pracy

Zablokowanie układów protekcji

Pierwszym krokiem po wyjściu z trybu standby jest zablokowanie układów ochronnych. Gdy układy protekcji są wyłączone, na wyprowadzeniu 87 (SAFETY_ENABLE) jest stan niski „L” (<0.4V), układy protekcji włączone – na wypr.87 jest stan wysoki „H” (>4.5V).

Sprawdzenie formatu kineskopu

Następuje odczytanie informacji na n. 10 (TUBEDETECT) układu ekspandera magistral IR006. Dla kineskopu formatu 16:9 napięcie na tym wyprowadzeniu <0.8V, dla formatu 4:3 – >2.0V.

Sprawdzenie obecności napięcia sieciowego

Układ monitorowania zaniku zasilania wytwarza przy zaniku sieci lub zadziałaniu układów ochronnych sygnał przerwania pracy, który zapamiętuje status odbiornika w pamięci EEPROM. Przy pracy normalnej powinno być na tym wyprowadzeniu napięcie <0.4V, przy zaniku napięcia – napięcie >0.4V.

Rozpoczęcie pracy zasilacza głównego

Zasilacz główny startuje po sprawdzeniu stanu na wyprowadzeniu 115 pełniącego funkcję portu „PO”: stan wysoki (>0.6V) – rozkaz wyłączenia zasilacza głównego, stan niski (<0.2) – rozkaz włączenia.

Po rozkazie włączenia zasilacza głównego najpierw uruchamiany jest tryb „Acquisition”, a dopiero po nim tryb pełnej pracy.

Tryb „Acquisition”

Zasilacz główny startuje, rozpoczyna się budowanie napięć pracy. W pierwszej kolejności następuje sprawdzenie linii zasilającej 5V_ON na n.133, które jest wejściem kontrolującym poziom napięcia zasilającego 5V_V:

  • stan wysoki – napięcie większe od 4.4V oznacza, że wszystko jest w porządku i można przejść do następnego kroku procedury włączenia,
  • stan niski – napięcie < 3.9V oznacza napięcie za niskie i przerwanie procedury.

Jeśli napięcie 5VV osiągnęło prawidłową wartość zostaje włączony układ rozmagnesowywania kineskopu – na wyprowadzeniu 16 ekspandera magistral IR006 przez około 1 minutę utrzymuje się stan wysoki, który wynosi 1.5V.

Kolejnym krokiem jest odczytanie statusu rejestru procesora wizyjnego i skanowania IV200 – TDA9330H i przesłanie do niego danych startowych.

Po przesłaniu danych startowych rozpoczyna się inicjalizacja procesora sygnałowego układów wejściowych Frontend IC500 – TDA9321H, a następnie sprawdzenie i inicjalizacja układów konwertera.

W kolejnej fazie procedury włączenia trybu „Acquisition” uaktywniony zostaje system ochrony (protekcji) układów odchylania. Na wyprowadzeniu 87 (SAFETYENABLE) mikrokontrolera IR001 pojawia się stan wysoki „H” o poziomie większym od 4.5 V, a następnie włączone zostają za pośrednictwem magistrali I2C układy odchylania – zaczyna funkcjonować układ TDA9330H.

W tym momencie wyłączony zostaje „Acquisition Mode”, na n.94 (AQRON) mikrokontrolera sterującego IR001 zostaje ustalony stan niski „L” i przejście do włączenia trybu normalnej pracy.

Tryb normalnej pracy

Rozpoczyna się faza normalnej pracy. Wszystkie napięcia pracy zostają ustabilizowane na poziomie wartości nominalnych.

Po osiągnięciu przez napięcia zasilające wartości nominalnych odczytany zostaje status rejestru procesora wizyjnego i skanowania IV200 – TDA9330H.

Kolejny etap rozruchu to pojawienie się na wyprowadzeniu 29 (RESET_AUDIO) mikrokontrolera IR001 stanu wysokiego, służącego do przeprowadzenia operacji resetu układów fonii.

W następnym kroku następuje inicjalizacja procesora wizyjnego PSI IV100 – TDA9178, a następnie tunera i układów audio.

Kolejna faza to sprawdzenie, czy kineskop jest gotowy do pracy – informacja o prądzie ciemnym BLCCURR jest pobiera z n.44 układu IV200 – TDA9330H.

Ponownie następuje odczytanie statusu rejestru procesora wizyjnego i skanowania IV200 – TDA9330H.

Następnym krokiem jest odblokowanie fonii wyłączenie funkcji MUTE stanem wysokim na n.9 (MASTERMUTE) mikrokontrolera IR001.

Po odblokowaniu toru fonii następuje odblokowanie układu blokującego pojawienie się obrazu IV200 – TDA9330H.

Na zakończenie procedury włączenia trybu normalnej pracy dioda LED zostaje wyłączona i następuje uaktualnienie danych w pamięci EEPROM, bit startowy przyjmuje wartość 1.

Regulacje serwisowe

Ustawianie napięcia systemowego

Napięcie systemowe ustawia się w następujących warunkach:

  • regulacje jaskrawości, nasycenia i kontrastu ustawione na 50%,
  • odbiornik w trybie AV, test czarnego pola.

Napięcie należy regulować potencjometrem PP180, mierząc je na katodzie DPI 10.

Wartości napięć dla różnych kineskopów zestawiono w tabeli 2.

Tabela 2.   Wartości napięcia Usys
Typ kineskopu Format Zwora RP900 Usys
A68EGD038X322 4/ 3 29″ SF JP912 33K2 137V
A68EJZ011X121 4/ 3 29″ XFT JP912 33K2 137V
W66EGV023X122 16/9 28″SF JP912 33K2 137V
W66EJY011X122 16/9 28″XF JP912 33K2 137V
W76EGV023X122 16/9 32″SF JP912 33K2 137V
W76EJY011X122 16/9 32″XF JP912 33K2 137V
W76LTL350X97( U) 16/9 32″XFT JP911 22K1 125V
W86LQQ350X97( U) 16/9 36″XFT JP911 2K74 106V

Ustawianie napięcia siatki drugiej

W celu przeprowadzenia regulacji napięcia siatki drugiej należy w trybie serwisowym w menu „Video” wybrać i uaktywnić parametr „G2 Alignment” – ekran powinien stać się ciemny. W trakcie ustawiania napięcia siatki drugiej pomieszczenie powinno być zaciemnione.

Potencjometrem SCREEN na trafopowielaczu LL008 należy tak regulować, aby linie powrotów stały się ledwo widzialne. Następnie należy lekko skorygować położenie potencjometru, tylko tyle, aby linie powrotów przestały być widzialne. Kolejnym krokiem jest naciśnięcie dowolnego przycisku pilota w celu opuszczenia regulacji napięcia siatki drugiej.

Uwaga: Jeśli napięcie siatki drugiej zostanie ustawione zbyt nisko, może zostać zasygnalizowany kod błędu „36”, oznaczający, że żarzenie kineskopu nie jest właściwe.

Wybrane uszkodzenia

Nie startuje.

Po dłuższym odłączeniu od sieci odbiornik nie daje się uruchomić lub udaje się go włączyć jedynie w tryb standby. Przyczyną jest niewłaściwe zachowanie się układu sterownika przetwornicy IP20 – VIPer20 w momencie startu zasilacza.

W celu usunięcia tej nieprawidłowości należy sprawdzić układ VI-Per20, a jeśli jest sprawny, wprowadzić następujące modyfikacje układowe w jego aplikacji:

  • kondensator CP027 zmienić z 2.2nF na 22nF/10%/63V,
  • kondensator CP030 zmienić z 1nF na 2.2nF/10%/100V,
  • rezystor RP027 zmienić z 68k na 6.8k/5%/0.25W,
  • rezystor RP029 zmienić z 82k na 6.8k/5%/0.25W,
  • rezystor RP030 zmienić z 47k na 4.7k/5%/0.25W.

Blokowanie się odbiornika po ustawieniu zbieżności statycznej.

Po zakończeniu ustawiania zbieżności statycznej i wyjściu z tej opcji regulacyjnej odbiornik blokuje się. Aby przywrócić normalne funkcjonowanie urządzenia należy odłączyć go od sieci i ponownie włączyć. Jest to spowodowane wadą oprogramowania sterującego i konieczne jest uaktualnienie software do nowszej wersji.

Odczytanie danych zawartych w pamięci nieulotnej EEPROM.

Przed wymianą płyty sygnałowej istnieje w niektórych przypadkach uszkodzenia możliwość odczytania danych zapisanych w pamięci nieulotnej NVM w celu przeniesienia specyficznych ustawień konfiguracyjnych i nastaw użytkownika ze „starej” płyty do pamięci na nowej płycie sygnałowej. Warunkiem tego jest posiadanie programatora pamięci NVM.

Jeżeli odbiornik jest na tyle sprawny, że można uruchomić tryb serwisowy, należy wejść w podmenu „CHASSIS SETUP”, a w nim funkcję „Bus-Quite”. Funkcja ta powoduje zablokowanie mikrokontrolera sterującego umożliwiając odczyt zawartości pamięci EEPROM. Funkcję tę uaktywnia się przez dłuższe naciskanie przycisku [ > ].

Jeśli odbiornik daje się włączyć jedynie w tryb standby, wówczas należy zasilić z zewnętrznego zasilacza płytę sygnałową napięciem 5V i odczytać dane.

Jeśli dane zawarte w pamięci NVM nie dają się odczytać albo są uszkodzone lub nieprawidłowe konieczne jest kompleksowe skonfigurowanie od nowa odbiornika i dokonanie koniecznych regulacji i ustawień.

Naprawa płyty sygnałowej.

Chassis ICC21 jest podzielone na dwa obszary: wspólną płytę dla układów zasilających i odchylających oraz płytę sygnałową. Płyta zasilacza i układów odchylających wykonana jest w postaci konwencjonalnej z elementami przewlekanymi co pozwala na „normalne” jej naprawianie.

Specyficzną cechą chassis ICC21 jest znaczne upakowanie płyty sygnałowej z zastosowaniem techniki wielowarstwowej. Z tego powodu koncepcja płyty sygnałowej bazowała na tym, że w przypadku jej uszkodzenia będzie ona wymieniana na nową. Serwisy z odpowiednim wyposażeniem pomiarowym i wysokiej klasy urządzeniami do lutowania i wylutowywania mogą sobie oczywiście pozwolić na samodzielne przeprowadzanie napraw, tym bardziej, że wszystkie istotne podzespoły tej płyty są dostępne jako części zamienne w sieciach serwisowych producenta.

W przypadku nie dysponowania odpowiednim oprzyrządowaniem i dostępem do części zamiennych, we własnym interesie należy podchodzić ostrożnie do ewentualnej samodzielnej naprawy pewnych obszarów płyty sygnałowej.

Nie startuje.

Odbiornik nie rozpoczyna pracy, dioda LED cały czas miga na czerwono. Na płycie sygnałowej rezystor LR001 -120R zastąpić cewką 25516170.

Problemy z ustawieniem ostrości.

W trakcie ustawiania ostrości dynamicznej w odbiornikach z kineskopami 36″ typu XF okazuje się, że jej zakres jest niewystarczający – nie daje się ustawić optymalnej ostrości przy górnej i dolnej krawędzi obrazu. Przyczyną jest za mała wartość modulacji dynamicznej ostrości: 180VSS zamiast 350VSS. Na płytce modułu dynamicznej ostrości DFB 21000.00 należy rezystor RL052 – 390k na wyjściu (n.2) układu IL500 -TDA4950 zastąpić rezystorem 680k/5%/0.25W.

Drżenie obrazu.

Zauważalne jest lekkie drżenie obrazu w pionie. Pomiary wykazały, że amplituda ujemnych impulsów powrotów była większa niż powinna zamiast -0.2V wynosiła ona -0.6V. W celu usunięcia tej nieprawidłowości należy diodę DV530 -LL4148 zastąpić diodą L42. Jest ona włączona pomiędzy sygnał PHI2_ REF a masę (anoda do masy) przy złączu BV001.

W innym egzemplarzu powodem problemów z synchronizacją pionową i poziomą była utrata parametrów kondensatorów CU001 i CU015 – oba 100uF filtrujących napięcia referencyjne w układach konwertera i CU047 – 47uF filtrującego napięcie 3.3V dla tych samych układów.

Zakłócenia obrazu.

Na obrazie widoczne są pionowe pasy zakłóceń przypominające kurtynę teatralną. W celu usunięcia tej nieprawidłowości należy wymontować rezystor RL030 i w miejsce cewki LL030 – 560nH zamontować rezystor 0R (zworę).

Nie podejmuje pracy, kod błędu „33”.

Zasilacz próbuje trzykrotnie rozpocząć pracę, jednakże bez powodzenia, sygnalizowany jest kod błędu „33”. W jednym z odnotowanych przypadków uszkodzona była dioda DL210 -MUR1100E. Dioda ta jest podłączona do 6 wyprowadzenia trafopowielacza. Zadaniem jej jest prostowanie napięcia 195V zasilającego układ wzmacniaczy wizyjnych IB001 – TDA6108JF.

W innym przypadku uszkodzonym okazał się wyjściowy transformator linii LL008. Dla kineskopów 32″ typu XF transformator linii ma oznaczenie 10714220, a dla kineskopów 3 6″ typu XF -10714210.

Problemy ze startem.

Odbiornik próbuje wielokrotnie wystartować, jednakże dopiero za 10 – 15 razem próba kończy się powodzeniem i telewizor rozpoczyna normalną pracę. Powodem tej nieprawidłowości była utrata parametrów kondensatora CP162 – 100pF podpiętego do bazy (sygnał /PS_ON) tranzystora TP161 -BC546B, biorącego udział w rozruchu zasilacza głównego. Utrata parametrów tego kondensatora przeciwdziałała powstaniu stanu wysokiego na bazie tego tranzystora i wprowadzeniu go w stan przewodzenia.

Nie daje się włączyć.

Odbiornik próbuje podjąć pracę jednakże jedynym efektem jest świecenie diody LED na czerwono i w odstępach co pół minuty słychać cichy gwizd. Powodem było uszkodzenie kondensatora elektrolitycznego CP150 – 2200uF/l 6V filtrującego napięcie 6V. Niekiedy opisanym wyżej objawom towarzyszy sygnalizacja kodu błędu „53”.

Innym objawem utraty parametrów tego kondensatora może być również brak obrazu i działająca poprawnie fonia, gdy odbiornik dłuższy czas pozostawał wyłączony.

Nie daje się włączyć.

Odbiornik daje się bez problemu włączyć w tryb standby i w tym stanie pozostaje. Dioda LED świeci na czerwono, przełącza się na świecenie na pomarańczowo, po czym powraca do świecenia na czerwono. Przyczyną tej usterki było uszkodzenie rezystora RP231 – 39k, przez którego przesyłana jest informacja o obecności napięcia zasilającego – sygnał „INF_ POW_ FAIL”.

Tylko tryb standby.

Odbiornik nie daje się przełączyć z trybu standby w tryb pracy. Po pewnym czasie od nieudanej próby włączenia się w tryb pracy sygnalizowany jest kod błędu „61”. Odczytanie znaczenia kodu tego błędu (niedostępne przełączane napięcie 5V) niewiele pomogło. Po długich poszukiwaniach i podmianie elementów znaleziono dwa kondensatory na płycie sygnałowej, które utraciły swoje parametry: kondensator CP512 – 220uF na wejściu regulatora 8-woltowego IP510 – KF80BDT i kondensator C522-220uF na wejściu regulatora napięcia 3.3V _P530-LD1117DT33.

Litera „P” na ekranie.

W górnej części ekranu jest wyświetlania litera „P’*. Komunikat ten wskazuje na to, że odbiornik znajduje się w trybie produkcyjnym. W celu wyjścia z tego trybu należy naciskać przycisk [ V- ] na klawiaturze lokalnej tak długo, aż litera „P” przestanie być wyświetlana.

Problemy z geometrią obrazu.

Korekta jakiegokolwiek parametru geometrii obrazu nie odnosi żadnego skutku, regulacje nie działają. Powodem było uszkodzenie kondensatora CL029 – 3.3uF/63V.

Liniowość pionowa obrazu nie dawała się skorygować w trybie serwisowym. Należało wymienić kondensator CL035 460nF na 330nF/400V i cewkę LL037 z 4.2uH na 5.5uH.

Porównywarka cen sprzętu RTV