Telewizory kineskopowe Thomson Chassis TX90-91-92

OTVC Thomson chassis TX90

Biały raster z widocznymi liniami powrotów.

Najpierw sprawdzono blok kineskopu, ale okazało się, że zawarte na nim układy są sprawne. Wobec tego ?podejrzenie padło” na układ TDA8218. Po jego wymianie pojawił się obraz bez zakłóceń.

Nie działa, uszkodzony bezpiecznik po stronie wtórnej transformatora sieciowego. Znaleziono dwie zwarte diody prostownicze oraz zwarty tranzystor linii T9064. Po ich wymianie i włączeniu odbiornika bezpiecznik uległ powtórnemu uszkodzeniu. Uszkodzony był pozystor w układzie rozmagnesowania odbiornika.

Obraz wygląda, jakby telewizor nie został prawidłowo dostrojony.

Fonia jest prawidłowa, brak synchronizacji obrazu. Obserwacja sygnału wideo ujawniła jego silne zniekształcenie. Naprawa polegała na regulacji obwodu rezonansowego demodulatora wizji LI 05.

Samoczynne wyłączanie się odbiornika.

Główne napięcie zasilające było za wysokie i nie poddawało się regulacji, dając przy tym objawy samoczynnego wyłączania się odbiornika i nieprawidłowej częstotliwości pracy

przetwornicy. Okazało się, że nastąpił wzrost wartości rezystancji R229 (47k), znajdującej się w układzie przetwornicy. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, rezystor wymieniono wraz z dołączonym do niego równolegle rezystorem R225 (33k).

Odstrajają się programy TV.

Uszkodzenie wynikało z braku napięcia 33V na głowicy. Spalony był rezystor RH04 (27k/0.5W) – napięcie 180V przy transformatorze wysokiego napięcia.





Tryb hotelowy

Aktywacja trybu hotelowego (od software 08)

Odbiornik przełączyć w stan standby i wyłączyć wyłącznikiem sieciowym. Następnie trzymając wciśnięty przycisk [ STANDBY ] na pilocie włączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym.

Aktywacja blokady rodzicielskiej

Zaprogramować timer i pilotem wyłączyć odbiornik.

OTVC Thomson chassis TX91

Zasilanie

Odbiornik próbkuje.

Odbiornik próbkuje i brak jest napięć zasilających. Sprawdzenie obciążenia po stronie wtórnej wykluczyło zwarcie po tej stronie. Sprawdzić należy diody: DP07 (1S1834), DP11, DP12, DP13 (1N4001). W tym przypadku uszkodzona była DP12.

Uszkadza się tranzystor TP01.

Po włączeniu do sieci natychmiastowemu uszkodzeniu ulega tranzystor kluczujący w zasilaczu TP01 (BUL310X1). Przyczyną był kondensator CP10 (470pF/2kV), którego po prostu podstawiono podejrzewając jego uszkodzenie, bo podczas pomiarów nie wykazywał on uszkodzenia. Wymieniając tranzystor TP01 należy starać się stosować oryginalny typ, gdyż tylko on gwarantuje poprawną pracę przetwornicy. Należy również profilaktycznie wymienić rezystor w jego emiterze RP20 (0.27R/3W).

Brak pracy zasilacza.

Ze względu na fakt, że odbiornik miał już kilka lat w pierwszej kolejności wymieniono wszystkie kondensatory elektrolityczne po stronie pierwotnej zasilacza. Najlepiej wymienić je na egzemplarze o dopuszczalnej temperaturze pracy 105°C. Brak pracy zasilacza spowodowany był uszkodzeniem rezystora RP14 (330k).

Nie można ustawić napięcia systemowego.

W przypadku braku możliwości regulacji napięć zasilających, należy najpierw sprawdzić rezystor nastawny PP01 (470R). Powodem może być także uszkodzenie układu sterownika IP01 (TEA2261). Na szczęście dla klienta uszkodzony był tylko rezystor PP01.

Wartości napięć UB w zależności od zastosowanego kineskopu (napięcie zmierzone na katodzie diody DP20 po ustawieniu jaskrawości, kontrastu i siły głosu na minimum), są następujące:

  • kineskop 14″- 109V,
  • kineskop 15″ – 110V,
  • kineskop 17″- 112V,
  • kineskop 20″- 115V,
  • kineskop 21″- 116V.

Nie można włączyć odbiornika.

Czasami nie można włączyć odbiornika ze stanu standby. Przypadków kiedy tak się dzieje nie można w żaden sposób ustalić, gdyż uszkodzenie występuje sporadycznie niezależnie od temperatury i czasu pracy odbiornika. Po podstawieniu układu TEA2261 usterka już nie wystąpiła.

Częste uszkodzenia tranzystora TP01.

Powtarzające się uszkodzenie tranzystora TP01 (BUL310X1) spowodowane jest uszkodzeniem diody prostowniczej DP20 (BYT 13-800) po wtórnej stronie transformatora LP03. Należy profilaktycznie wymienić układ IP0l (TEA2261), który również często w tym przypadku ulega uszkodzeniu.

Nie działa przetwornica.

Zostały uszkodzone następujące elementy: tranzystor kluczujący przetwornicy TP01 (BUL310XI), bezpiecznik sieciowy FP01 (1.6A). Po wymianie tych elementów przetwornica nie startuje. Na wyprowadzeniu 14 układu 1P01 (TEA2261) brak impulsów sterujących tranzystorem kluczującym przetwornicy. Pomiar rezystancji n. 14TP01 względem lokalnej masy (n.4, 5 TP01) daje wynik około 14R. W czasie gdy, przetwornica jest włączona do pracy na n. 15, 16 układu TEA2261 panują napięcia po około 1.5V względem n.4, 5, zamiast odpowiednio około 1IV i 13V. Uszkodzony jest więc układ IP0l. Po wymianie układu sterującego należy ustawić napięcie główne z przetwornicy potencjometrem PP01 (470R), pomiaru należy dokonać na katodzie diody DP20.

Nie daje włączyć się do stanu pracy.

Uszkodzony był sterownik zasilacza IP01 (TEA2261) i tranzystor kluczujący TP01. Po wymianie uszkodzonych elementów i próbie włączenia odbiornika usterka powtarza się z identycznymi uszkodzeniami. Przyczyną usterki była upływność kondensatora CP36 (150uF/200V) w linii napięcia systemowego +UB.

Nie działa zasilacz – zwarty jest klucz TP01 (BUL310).

Stwierdzono rozwarcie rezystora RPO1 (4R7) przed mostkiem prostującym napięcie sieci, ale był to tylko efekt uszkodzenia tranzystora kluczującego. Przyczyną usterki było uszkodzenie kondensatora CP35 (330pF/1kV), który jest włączony równolegle do diody DP20 w gałęzi napięcia systemowego +UB.

Nie włącza się.

Odbiornik trafił do naprawy po silnych wyładowaniach atmosferycznych. Bezpiecznik sieciowy nie był uszkodzony. Brak napięcia stałego (300V) na głównym kondensatorze prostownika sieciowego CP07. Dalsze pomiary wykazują przerwę rezystora RP01 (5R1/5W) oraz zwarcie diod DP02 i DP04 (dobry zamiennik to 1N4007). Wymiana wskazanych elementów przywraca prawidłowe działanie zasilacza całego odbiornika.

Nie można dostroić odbiornika.

Podczas programowania kanałów tuner nie zatrzymuje się. Przyczyną było uszkodzenie diody Zenera DH01 (33 V).

Brak obrazu.

Brak obrazu albo pojawia się śnieg na ekranie podczas przełączania pilotem z kanału niskiego na wyższy przy użyciu przycisku [ +PROG ]. Należy zmienić wersję układu scalonego 1101 z STV8224 na STV8224A2. W przypadku braku poprawy po tej zamianie, należy wymienić mikroprocesor na inny o numerze serii EM 14 lub EM 16.

Wyłączanie się odbiornika.

Odbiornik wyłącza się samoczynnie. Podczas pomiarów włączył się po naciśnięciu na płytę chassis. Nie znaleziono ?zimnych lutów” czy też pęknięć na płycie. Sprawdzono kondensator CP41 (2200uF/16V) na urazy mechaniczne i okazało się, że podczas opukiwania powstaje wewnętrzna przerwa. Wymiana tego kondensatora przywróciła normalna pracę odbiornika.

Nie można włączyć niektórych programów.

Po kilku godzinach pracy wybierając programy pilotem nie można włączyć niektórych programów. Uszkodzeniu uległ układ scalony STV8224.

Nie można włączyć odbiornika.

Odbiornik nie włącza się, chociaż zasilacz pracuje. Sprawdzić należy obecność impulsów H i V na wyprowadzeniach 26 i 27 mikroprocesora. Podobne objawy występują w przypadku uszkodzenia tranzystorów TR02 i TR03.

Odbiornik samoczynnie przełącza się praca standby.

Odbiornik samoczynnie przechodzi do stanu standby lub odwrotnie, czasami nie można wyświetlić menu. Powodem jest uszkodzenie (przerwa) tranzystora TROI (BC848B).

Odbiornik wyłącza się.

Po włączeniu odbiornika wzrasta wysokie napięcie, a następnie odbiornik przechodzi do stanu zabezpieczenia (protection modę). Dla ułatwienia sobie pracy można wyłączyć obwód zabezpieczenia przez wymontowanie jednej końcówki diody DF22 (1N4148). Spowoduje to wyłączenie zabezpieczenia układu odchylania pionowego. Jeżeli po włączeniu odbiornika na ekranie pojawi się pozioma kreska, oznacza to uszkodzenie układu ramki opartego na TDA1771. Uszkodzenie spowodowane było przerwą tranzystor TF21 (BC848B). Taki sam objaw powoduje uszkodzenie układu TDA1771.

Przypadkowe przechodzenie odbiornika do tzw. production modę.

Przypadek taki zachodzi, gdy przypadkowo zostanie z pilota wysłany kod zastrzeżony dla producenta, czy też przeskok ładunku elektrostatycznego w okolicach mikroprocesora. Wtedy odbiornik może przejść w tzw. production modę, (nie ma to nic wspólnego z sernice modę). Brak jest wówczas reakcji na niektóre polecenia z pilota, a na ekranie po lewej stronie wyświetlona jest czerwona litera ?P”.

Żeby przejść do normalnej pracy odbiornika należy przeprowadzić następującą procedurę:

  • odbiornik należy wyłączyć pilotem do stanu standby, a potem wyłącznikiem sieciowym,
  • następnie naciskając jednocześnie oba przyciski siły głosu na klawiaturze lokalnej odbiornika włączyć go wyłącznikiem sieciowym,
  • poczekać aż pojawi się obraz i dopiero wtedy zwolnić przyciski.

Kłopotliwa współpraca z magnetowidem.

Jeżeli magnetowid jest włączony (sygnał RF jest podawany do odbiornika) i wybieramy numer programu, na którym zaprogramowany jest magnetowid, to odbiornik zachowuje się poprawnie. Jednak gdy najpierw wybierzemy numer programu, na którym zaprogramowany jest magnetowid, a sam magnetowid pozostaje w stanie standby (brak sygnału RF), mikroprocesor w odbiorniku interpretuje to jako brak zestrojenia i dostraja się o jeden poziom wyżej. Efekt końcowy jest taki,

że po włączeniu magnetowidu oba urządzenia nie współpracują ze sobą. Żeby uchronić się przed takimi kłopotami można podłączyć magnetowid przez wejście Scart lub ustalić procedurę włączania (najpierw magnetowid później kanał w telewizorze). Można również wymienić mikroprocesor na inny o nowszym programie np. EMM.

Biały ekran.

Widać tylko biały ekran bez treści z widocznymi liniami powrotów, brak jest również reakcji na polecenia z pilota, jak i z klawiatury lokalnej. Uszkodzenie takie spowodowane jest złą pracą układu resetu. Należy sprawdzić napięcia na wyprowadzeniu 9 – 5V i na 8 – 9V układu IR02 (TDA8139).

Zniekształcono liniowość.

Zniekształcona liniowość w układzie odchylania pionowego. Przyczyną jest uszkodzenie diody DF01 (1N4001 zbyt mała oporność diody w kierunku zaporowym).

Zaniki koloru.

Kolor zanika zupełnie przypadkowo. Usterka ta nie jest związana z czasem pracy odbiornika ani jego temperaturą. Przyczyną jest uszkodzenie kondensatorów filtrujących CC18 (l00nF) i CC17 (22uF/16V) układu IC01 (TDA4665).

Brak znaków OSD.

Wyświetlane znaki OSD na ekranie są prawie niewidoczne, natomiast teletekst wyświetlany jest poprawnie. Należy zmierzyć wartość impulsów wygaszania na wyprowadzeniach 26 i 27 mikroprocesora. Jeżeli brak jest tych impulsów, należy sprawdzić tranzystory TR02 i TR03 (oba BC848B). W tym przypadku uszkodzony był TR03.

Zmiany jasności obrazu.

Podczas odbioru zmienia się jasność obrazu, w dalszej fazie może dochodzić do odstrojenia programu lub też przełączenia na inne pasmo. Należy wymienić należy tranzystory załączające pasma: TH02, TH03, TH04 (BC858C), efekt ten może być spowodowany również uszkodzeniem tranzystora sterującego napięciem warikapowym TH0l (BC847B). Po usunięciu wadliwego tranzystora miejsce pod nim należy bardzo dokładnie oczyścić, przemyć alkoholem i dopiero wtedy zamontować nowy tranzystor, gdyż przyczyną uszkodzenia często nie jest sam tranzystor lecz resztki spoiwa znajdujące się pod nim.

Niewłaściwe kolory.

Po włączeniu odbiornika lub po zmianie treści obrazu na części ekranu pojawiają się nieprawidłowe kolory. Usterka ta spowodowana jest uszkodzeniem układu scalonego IC01 (TDA4565 – linia opóźniająca).

Wysokie napięcie startuje, ale prawie natychmiast zanika.

Należy odłączyć wyprowadzenie 1 transformatora linii i sprawdzić wartość napięcia zasilającego układ linii (B+). Jeżeli napięcie jest nieprawidłowe, to przyczyny należy szukać po pierwotnej stronie przetwornicy, a w szczególności należy sprawdzić kondensatory: CP12, CP14, CP22, CP24 i CP25. Jeżeli kondensatory są dobre, to kolejnym krokiem jest sprawdzenie napięć na układzie IR02 (TDA8139). Na n.1 powinno być +5V, a na n.8 +9V. Jeżeli napięcia są niewłaściwe, to podejrzany jest układ IR02.

Jeżeli napięcie B+ jest poprawne, to albo uszkodzony jest transformator linii, albo układ ramki.

Na obrazie widoczna nieruchoma czerwona litera ??”.

Oznacza to, że odbiornik przełączył się w tryb produkcyjny, w celu wyjścia z niego należy:

  • opuścić tryb produkcyjny poprzez przełączenie OTVC w tryb standby i wyłączenie wyłącznikiem sieciowym, a następnie naciśnięcie na klawiaturze lokalnej obu przycisków regulacji poziomu głośności i jednoczesne włączenie OTVC wyłącznikiem sieciowym,
  • w celu zapobieżenia w przyszłości takiemu zachowaniu się odbiornika należy wymienić mikroprocesor sterujący IR01 (ST9291JB1) na nowy, ze zmodernizowanym programem sterującym EM12 – ST9291J6B1/MB, nr 204.410.50.

Widoczne chwilowe migotanie koloru.

Zakłócony impuls linii. Pomiędzy wyprowadzenia 4 i 5 układu scalonego ICO1 (TDA4665) przylutować kondensator 47pF.

Zakłócenia obrazu widoczne w postaci regularnych pasów.

Zakłócenia o częstotliwości linii pojawiające się w rejonie układów p.cz.

Zamienić miejscami względem siebie kondensator CI05 i rezystor RI03

Przy wyłączaniu odbiornika w głośnikach słyszalny jest silny trzask.

Skok napięcia stałego na wejściu wzmacniacza m.cz. fonii. Należy zmienić wartość kondensatora CA04 z 1uF na 220nF.

Przy małym poziomie głośności słyszalne zakłócenia szumowe.

Zmniejszyć wartość rezystora RA23 z 5k6 do lk5 (na przykład poprzez przylutowanie równolegle do RA23 rezystora 2k2.

Po włączeniu do sieci słychać pisk zasilacza, pulsuje czerwona dioda LED.

Dioda miga regularnie: 1 sekunda błysk/1 sekunda przerwa. Pracy wysokiego napięcia nie słychać, brak obrazu i dźwięku. Miganie diody jest jednostajne – niekodowane.

Sygnał STBY z procesora blokuje generator odchylania poziomego. Napięcia na liniach SDA i SCL około 5V, napięcia na układzie resetującym procesor są prawidłowe (zgodne ze schematem), przy dotykaniu sondą miernika końcówek tego układu odbiornik niekiedy włącza się, lecz nie reaguje na polecenia. Wymiana kondensatorów elektrolitycznych przy układzie resetu nie daje poprawy. Wyjęcie modułu teletekstu nie daje zauważalnych zmian w zachowaniu odbiornika. Odłączenie linii SDA i SCL od pamięci powoduje ciągłe świecenie diody. Wymiana pamięci 24C04 przywraca funkcjonowanie odbiornika. Po wymianie pamięci odbiornik daje się włączyć i stroić, konieczne jest ponowne zaprogramowanie odbiornika oraz ustawienie parametrów w trybie serwisowym.

Brak obrazu, TXT oraz OSD prawidłowe.

Uszkodzony był rezystor RL22 (82k).

Zanika zielony kolor.

Po około 1 godzinie pracy odbiornika zanika zielony kolor, a potem obraz ciemnieje całkowicie. Uszkodzenie spowodowane jest niedokładnym lutowaniem nóżki bleedera transformatora wysokiego napięcia.

Zniekształcona fonia.

Fonia zniekształcona jest zarówno w systemie D/K, jak i B/ G. Na wstępie sprawdzono wzmacniacz końcowy fonii – sprawny. Sprawdzenie napięć i elementów biernych w układzie różnicowym nie dało pozytywnego rezultatu. Dopiero wymiana najmniej podejrzanych elementów, czyli filtrów ceramicznych Q132 (SFE6.5) i Q133 (SFE5.5) przywróciła właściwą fonię w obu standardach. Uszkodzenie właściwie niespotykane dlatego należy je traktować raczej jako ciekawostkę.

Problemy z wejściem w tryb serwisowy.

W takim przypadku należy przycisk [ NIEBIESKI ] (txt) zwolnić dopiero po pojawieniu się obrazu. Wcześniejsze zwolnienie tego przycisku nie zawsze może spowodować wejście odbiornika w tryb serwisowy. Innym powodem, dla którego nie można wejść w tryb serwisowy może być słaba emisja sygnału podczerwieni z pilota. Należy dokładnie wyczyścić styki pilota i wymienić baterie na nowe. W obydwu przypadkach zakładamy oczywiście, że wszystkie inne funkcje z nadajnika zdalnego sterowania są poprawnie realizowane i odbiornik jest sprawny.

Odbiornik wyłącza się, miga wtedy dioda.

Czasami pojawiają się samoczynnie komunikaty OSD, w końcu nie chce się włączyć i miga dioda. Przyczyną usterki jest uszkodzenie pamięci IR03 typu 24C04. Trzeba ją wymienić i ustawić opcje w trybie serwisowym.

Zanikają programy na paśmie UHF.

W odbiorniku występuje przypadkowe odstrajanie się stacji, tylko na niskich kanałach pasma UHF. Nastawy na linijce strojeniowej oraz napięcia warikapowe zachowują stałą wartość, natomiast odstrojenie było tym większe, im dłużej odbiornik był wyłączony. W tym przypadku uszkodzona jest głowica zintegrowana. Mimo że głowica absolutnie nie reagowała na działania udarowe, to występowała w niej stosunkowo łatwa do usunięcia niestabilna przerwa. Zauważono niewielkie wyrysowanie połączenia lutowniczego, łączącego korpus głowicy z masą płytki drukowanej głowicy (od strony wyprowadzeń). Punktowe zastosowanie oziębiacza potwierdziło to spostrzeżenie. Nie jest to pierwszy przypadek w głowicach z montażem SMD.

Nie wstrajają się kanały leżące w dolnym zakresie pasma UHF.

Konkretnie są to kanały 21 i 28. Po ich wstrojeniu odbiornik pracuje niby poprawnie, można przełączać kanały. Jeżeli odbiornik zostanie wyłączony i włączony ponownie, to sytuacja się powtarza. Okazało się, że uszkodzona jest głowica NH01 (MTM4045).

Fonia jest, ekran ciemny.

Kineskop żarzy, napięcia na katodach są maksymalne: +180V. Brak napięcia +12V na n.2 układu IBO1 (TEA5101 A). Przepalony jest rezystor RT01 (470R/0.3W). Wymieniony, bardzo mocno nagrzewa się. Dopiero wymiana układu IBO 1 przywraca odbiornik do działania.

Różne wersje procesora STV2118

W chassis TX91 znalazły zastosowanie następujące wersje procesora STV2118:

  • STV2118ATzmaską3.3,
  • STV2118Azmaską4.1,
  • STV2118ANzmaską4.3,
  • STV2118Bzmaską5.1.

Nie daje się regulować siła głosu.

Siła głosu jest ustawiona na maksimum i nie daje się regulować. Sprawdzić należy napięcie na wyprowadzeniu 10 układu IV01 (STV2118), które powinno wynosić około 1.5V jeżeli wynosi ono około 5 V wymienić tranzystor TV02 (BC858B) oraz sprawdzić elementy w jego otoczeniu.

Fonia jest zniekształcona.

Bardzo grzeje się układ scalony IA01 (TDA7253), a fonia jest zniekształcona. Często przyczyną nie jest sam układ jak może się na pierwszy ?rzut oka” wydawać. Najpierw należy sprawdzić rezystor RA25 (1 R/0.3 W).

Trzaski w głośniku.

Trzaski pojawiają się podczas odbioru fonii w systemie NICAM. Producent zaleca zastąpienie filtru z falą powierzchniową FN01, (jest on umieszczony na module NICAM) filtrem TSB5304U.

Słychać przydźwięk fonii.

Aby zminimalizować występujący przydźwięk fonii, należy przeprowadzić kilka zmian zalecanych przez producenta:

  • należy usunąć kondensator ceramiczny CI31 (33pF SMD) i zastąpić go takim samym lecz o pojemności 47pF,
  • rezystor RI29 – 560R (SMD) należy zastąpić zworą (000 lub 0R0 – SMD),
  • natomiast zworę JI23 (SMD) należy zastąpić rezystorem 560R (SMD).

Śnieg na ekranie.

Przyczyną usterki było zwarcie między kolektorem i emiterem tranzystora TH02 (BC858C), załączającego pierwsze pasmo (BI – n.4) głowicy NH01.

Po chwili od włączenia odbiornika zmniejsza się wysokość obrazu.

Spadek amplitudy odchylania pionowego był spowodowany utratą pojemności kondensatora CF06 (100uF/25 V) w układzie odchylania V.

Nie reaguje na rozkazy wysyłane z pilota, można wybrać tylko kanał 1.

Uszkodzona jest zawartość pamięci EEPROM IR03 (X24C04) lub sama kostka pamięci.

Nie można zmniejszyć siły głosu (linijka na maksimum).

Oprócz braku możliwości zmniejszenia siły głosu może również wystąpić: samoczynne uruchomienie trybu serwisowego, brak reakcji na rozkazy, niemożność wstrojenia stacji, samoczynne kasowanie zaprogramowanych stacji itp. Objawy te wskazują na uszkodzenie lub niewłaściwą pracę mikrokontrolera. Sposobem na wykluczenie uszkodzeń w aplikacji mikrokontrolera, jest odłączenie klawiatury lokalnej. Jeżeli usterki zanikną, to uszkodzona jest klawiatura. Jeżeli nie zanikną, to sprawa jest poważniejsza, a uszkodzenie może być powodowane złą pracą mikrokontrolera lub elementów w jego aplikacji do niewłaściwych napięć zasilania włącznie.

Zupełnie przypadkowo wyłącza się do trybu standby.

Zimne luty zostały wykluczone. Należy sprawdzić napięcie na n.1 (+5V) i n.8 (+9V) układu IR02 (TDA8139). Jeżeli napięcia są zaniżone, to w następnym kroku kontrolujemy napięcie na n.2 (+13V). Jeżeli napięcie jest zaniżone, to uszkodzony jest kondensator CP41 (2200uF/16V) lub układ IR02. W tym przypadku kondensator CP46 miał znacznie zaniżoną pojemność.

Problemy ze startem odbiornika.

Jeżeli już uda się włączyć odbiornik do trybu pracy, występują problemy z przełączaniem kanałów. Czasami samoczynnie wyłącza i włącza się.

Pomogła wymiana diod DP12 i DP13, które pracują w obwodzie sterowania bazą tranzystora kluczującego. Diody mierzone miernikiem nie wykazywały uszkodzenia.

Przełęczą się w tryb standby, dioda LED świeci.

Pomogła wymiana diody DL05 (BYT52G) w linii napięcia + 13V wytwarzanego przez trafopowielacz.

Fonia ustawia się na maksimum lub na minimum.

Do naprawy trafiły dwa identyczne odbiorniki. W jednym brak fonii (linijka na minimum), w drugim fonia maksymalna (linijka – prawe skrajne położenie). Zarówno z klawiatury lokalnej, jak i z pilota nie można tego stanu zmienić. Jeżeli uda się przesunięcie znacznika na linijce, to po zwolnieniu przycisku regulacji, znacznik wraca na swoje pierwotne położenie. Uszkodzenie nie tkwi w mikrokontrolerze, ale uszkodzona jest klawiatura lokalna.

Odbiornik po włączeniu do sieci włącza się i wyłącza, z tyłu telewizora słychać dziwny dźwięk.

Obwody zasilacza pracują poprawnie. Po odłączeniu zasilania linii takie pulsowanie (włączanie/wyłączanie) już nie występuje. Tranzystor końcowy linii i diody były sprawne. Przyczyną uszkodzenia był transformator linii FCV2010E07.

Samoczynne wyłączanie odbiornika po nagrzaniu.

Pomogła wymiana tranzystora TROI (BC848B), który steruje n.39 (PWR-INT) mikrokontrolera IR01. Identyczne objawy daje uszkodzenie diody DP07 w zasilaniu sterownika zasilacza i jednej z diod DP11, DP12, DP13 w układzie sterowania bazą tranzystora kluczującego w przetwornicy (TP01).

Tryb serwisowy

Aktywacja trybu serwisowego

Odbiornik przełączyć w stan standby, wyłączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym i odczekać aż zgaśnie dioda sygnalizacyjna. Następnie nacisnąć przycisk | NIEBIESKI ] (VT) na pilocie i nie zwalniając go włączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym.

Aktywacja menu instalacyjnego

Nacisnąć przycisk [ PR-1 i nie zwalniając go włączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym lub nacisnąć przycisk [ IN-STALL ].

Dezaktywacja trybu produkcyjnego

Nacisnąć na klawiaturze lokalnej przyciski [ VOL+], [ VOL- ] i jednocześnie włączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym.

Aktywacja trybu hotelowego

Odbiornik przełączyć w stan standby i wyłączyć wyłącznikiem sieciowym. Następnie trzymając naciśnięty przycisk [ STANDBY ] na pilocie włączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym.

Aktywacja blokady rodzicielskiej

Przez kilka sekund trzymać wciśnięty przycisk [ STANDBY ].

OTVC Thomson chassis TX91G

Zasilanie.

Nie daje się włączyć.

Odbiornik nie daje się włączyć. Napięcie +300V z mostka jest doprowadzane do transformatora, jednakże przetwornica nie pracuje. Dalsze pomiary doprowadzają do znalezienia uszkodzonego rezystora RP19 (47R/2W) i diody DP19 (RGPIOG), włączonych w szereg pomiędzy wyprowadzenia 4 i 6 transformatora LP03 (SMT17).

?Padnięty” zasilacz – uszkodzony BUL512HI i rezystor 5R1 po diodach.

?Padnięty” zasilacz – uszkodzony BUL512HI i rezystor 5R1 po diodach. Po wymianie na nowe elementy sytuacja powtarza się.

Uszkodzony był kondensator po mostku. Po wymianie elektrolitu i uszkodzonych elementów odbiornik ?ruszył”.

Opis diagnostyki zasilacza.

W numerze 7/2002 ?SE” przedstawiono optymalną, tj. zalecaną przez producenta, ścieżkę postępowania przy naprawie zasilacza.

Funkcjonowanie

Startuje na 1 sekundę, po czym wyłącza się do stanu czuwania.

Słychać ?wejście” w.n., co oznacza, że albo zadziałał układ zabezpieczenia, albo mikroprocesor wykrywa brak wymaganych impulsów. Napięcia z przetwornicy poprawne. Drugim krokiem w lokalizacji uszkodzenia jest sprawdzenie poprawności napięć produkowanych przez trafopowielacz. Tutaj dobrze jest posłużyć się multimetrem rejestrującym w swojej pamięci wartość maksymalną, ponieważ do uchwycenia tej wartości mamy na pomiar tylko 1 sekundę. Stwierdzono bardzo małą wartość napięcia w gałęzi +24V, z której zasilany jest układ odchylania V. Dalsze pomiary ujawniły wzrost rezystancji RF30 z wartości 0R22 do około 40R, co mogło sugerować uszkodzenie układu scalonego lub w jego otoczeniu. Była to jednak jedyna przyczyna niesprawności, prawdopodobnie wynikająca z zastosowania w tym miejscu zbyt ?delikatnego” rezystora bezpiecznikowego. Profilaktycznie należy wykonać poprawkę lutowań w tej okolicy.

Zablokowana fonia.

Została zablokowana fonia. Aby wyświetlić menu, należy włączyć TV wyłącznikiem naciskając na przycisk stanu czuwania pilota przez 6 sekund. Tych operacji nie można dokonać, ponieważ nie daje się wyłączyć TV na czuwanie. Pomogła wymiana pamięci EEPROM.

Brak koloru.

Regularnie brak koloru po włączeniu ze stanu zimnego. Sporadycznie brak koloru przy przełączeniach programów lub po krótkiej przerwie pomiędzy wyłączeniem a ponownym włączeniem odbiornika. Przyczyną usterki okazał się niesprawny kondensator CC20 (lOOnF) w dwójniku RC20, CC20 podłączonym do n.4 układu IV01 (STV2118B). W innym egzemplarzu tego odbiornika przyczyną braku koloru było uszkodzenie rezonatora kwarcowego QC01 (4.43MHz).

Brak odbioru kanału (03.

W trakcie procedury strojenia odbiornik nie zatrzymuje się na kanale C03. Należy zwiększyć wartość rezystora RH 10 z IM na 1.5M.

Brak jakiegokolwiek odbioru w paśmie III.

Usterka układu przełączania pasm. Należy sprawdzić i ewentualnie wymienić tranzystory: TH02 i TH03.

Zakłócenia obrazu – brak koloru.

Brak koloru ma miejsce najczęściej w odbiorniku niewygrzanym. Pomiar napięć na wyprowadzeniach procesora wizyjnego IV01 (STV2118B) nie daje podstaw do uznania go za uszkodzony. W tej sytuacji najbardziej podejrzanym stał się rezonator kwarcowy QC01 (4.43MHz). I tak rzeczywiście było, jednakże wymiana kwarcu nie do końca poprawia sytuację -sporadycznie kolor nadal zanikał. Dopiero wymiana kondensatora CC20 ? l00nF (podłączonego w szeregu z RC20 do n.4 procesora) usuwa usterkę.

Utrata zawartości pamięci EEPROM.

Za pierwszym razem winą za utratę zawartości pamięci obarczono układ scalony pamięci IR03 (X24C04), więc wymieniono ją na nowy egzemplarz. Gdy po pewnym czasie odbiornik wrócił ponownie na warsztat z tą samą usterką, metodą kolejnych prób doprowadzono do wyeliminowania tego zjawiska poprzez przylutowanie dodatkowego kondensatora elektrolitycznego 47uF/16V pomiędzy zworę JR11 (okładzina dodatnia) a blachę ekranującą mikroprocesor (okładzina ujemna).

Zakłócenia fonii.

Przy małym poziomie głośności wyraźnie słychać zakłócenia i szumy. Zakłócenia można zminimalizować poprzez zmianę wartości rezystora RA23 na wyjściu wzmacniacza mocy z 5k6 na lk5.

OTVC Thomson chassis TX92

Zasilanie

Nie działa, brak napięć zasilających po stronie wtórnej zasilacza.

Po stronie pierwotnej stwierdzono uszkodzenie tranzystora TP16 (STP6NA60FI). Po jego wymianie, przed włączeniem odbiornika sprawdzono elementy aplikacji tego tranzystora i stwierdzono uszkodzenie diody Zenera DP17 (BZX55C15).

Przełączanie się zasilacza.

Zasilacz samoczynnie przełącza się ze stanu standby w tryb normalnej pracy i z powrotem. Zjawisko powtarza się w sposób cykliczny. Wcześniej zdarzały się takie pojedyncze przełączenia w zależności od obciążenia zasilacza. Przyczyną okazało się uszkodzenie tranzystora TP48 (BC858B) – przerwa, powodującą pracę zasilacza z za krótkim czasem włączenia.

Niestabilny poziom wszystkich napięć.

Duże zmiany (kołysanie się) napięć roboczych, zasilacz słabo reaguje na zmiany obciążenia. Sprawdzić tranzystor TP22 (BC337/40) i diodę Zenera DP22 (ZPD11).

Nie daje się włączyć do stanu pracy ze standby.

Podczas włączania odbiornika następuje próba startu przetwornicy, a następnie odbiornik powraca do stanu standby.

Efekt niepewnego załączania spowodowany jest zbyt wolnym narastaniem napięcia w linii zasilania 26.4V. Znaczną poprawę daje zastąpienie rezystora RL12 (wyprowadzenie 5 transformatora linii LL05) zworą.

Strzały w kineskopie podczas włączania odbiornika.

W czasie włączania odbiornika, zwłaszcza po dłuższym okresie pozostawania w stanie wyłączenia, sporadycznie mogą wystąpić wyładowania w kineskopie. Zjawisko to powoduje samoczynne wyłączenie się odbiornika. Wyłączając go, a następnie ponownie włączając podejmuje on normalną pracę.

Dobre rezultaty przeciwdziałające temu zjawisku osiąga się powiększając wartości rezystorów w liniach portu PO procesora sterującego (IR0l): rezystory RR05 (n.7) i RR08 (n.10) należy powiększyć z 220R do lk5. Usunąć jednocześnie zwo-ręJR53.

Zamiana procesora STV2118.

W chassis TX92 stosowane są następujące wersje procesora STV2118:

  • STV2118ATzmaską3.3,
  • STV2118Azmaską4.1,
  • STV2118ANzmaską4.3,
  • STV2118Bzmaską5.1.

Wykaz koniecznych zmian układowych umożliwiających zamienne stosowanie tych procesorów opisano w nr 4/2001 ?SE”.

Zawinięty obraz.

Oprócz zawinięcia obrazu na tle treści wizyjnej widać również powroty. Oczywistym było, że uszkodzenia należy szukać w układzie odchylania pionowego. Często, po skontrolowaniu napięć zasilających kolejną czynnością jest wymiana ?hurtem” kondensatorów elektrolitycznych w tym układzie. Tym razem postanowiono kolejno sprawdzać poszczególne elektrolity. Stwierdzono uszkodzenie kondensatora CF30 (47liF).

Startuje trzy razy i wyłącza się.

Takie zachowanie odbiornika świadczy o zadziałaniu układu zabezpieczenia. W pierwszym podejściu należy sprawdzić, czy sygnały wyzwalające układ zabezpieczenia są poprawne, a więc przede wszystkim napięcie S, VDC, +5V, +US, -US oraz czy sprawne są elementy tego układu (TP67, TP69 – oba BC848 i TP66 – BC858).

Tryb serwisowy

Aktywacja trybu serwisowego

Odbiornik przełączyć w stan standby, wyłączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym i odczekać aż zgaśnie dioda sygnalizacyjna. Następnie nacisnąć przycisk [ NIEBIESKI) (VT) na pilocie i nie zwalniając go włączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym.

Aktywacja menu instalacyjnego

Nacisnąć przycisk | PR- ] i nie zwalniając go włączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym lub nacisnąć przycisk [ IN-STALL ].

Dezaktywacja trybu produkcyjnego

Nacisnąć na klawiaturze lokalnej przyciski [ VOL+ ], [ VOL- ] i jednocześnie włączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym.

Aktywacja trybu hotelowego

Odbiornik przełączyć w stan standby i wyłączyć wyłącznikiem sieciowym. Następnie trzymając naciśnięty przycisk [ STANDBY ] na pilocie włączyć odbiornik wyłącznikiem sieciowym. Przez kilka sekund trzymać wciśnięty przycisk [STANDBY].

Porównywarka cen sprzętu RTV