Tryb serwisowy i lokalizacja uszkodzeń w plazmowym odbiorniku 50WS94E firmy Thomson

Tryb serwisowy

Tryb serwisowy umożliwia regulację najważniejszych parametrów odbiornika.

Regulacja taka jest konieczna po wymianie następujących modułów:

  • MAIN lub VIDEO – regulacja video screen position oraz DVD/HD/DTV screen position,
  • POWER lub PDP – regulacja +170V/70V i +5V, a przy wymianie modułu PDP należy również dokonać regulacji screen position oraz wyzerować usage time.

Wejście w tryb serwisowy następuje po naciśnięciu na nadajniku zdalnego sterowania przycisków w następującej kolejności: [ ZOOM- ], [ EXIT ], [ MUTE ] i jeszcze raz [ ZOOM- ]. Po wejściu w tryb serwisowy na ekranie zostanie wyświetlona informacja przedstawiona na rysunku 1.wyświetlone menu po wejściu w tryb serwisowy

Po wejściu w tryb serwisowy należy nacisnąć przycisk [ MENU ], a następnie za pomocą przycisków [ GÓRA ], [ DÓŁ ] wybrać linię z wyświetlanego menu. Regulacji wartości wybranego parametru dokonuje się przyciskami [ LEWY ], [ PRAWY ]. Ustawione wartości zostają automatycznie zapamiętane.

Wyjście z trybu serwisowego następuje po naciśnięciu przycisków pilota w następującej kolejności: [ ZOOM- ], [ EXIT ], [ MUTE ], [ ZOOM- ].
Nie zawsze konieczne jest wejście w tryb serwisowy, czasami wystarczy skorygowanie ustawień konfiguracyjnych. W tym celu należy nacisnąć przycisk [ MENU ] i przyciskami [ GÓRA ], [ DÓŁ ] z menu głównego wybrać pozycję, SETUP i po jej „rozwinięciu” skontrolować, czy wszystkie parametry mają ustawione właściwe wartości. W razie potrzeby przyciskami [ LEWY ], [ PRAWY ] skorygować je.

Regulacja napięcia zasilania

Na module POWER ustawić należy trzy napięcia zasilania: + 170V, +70 V i +5V przy podaniu na wejście testu składającego się z pasów kolorowych. Napięcie +170V mierzone jest w punkcie TP3, jego wartość zmienia się potencjometrem RV4. Napięcie to powinno być ustawione z dokładnością ±1V.

Z kolei napięcie +70V reguluje się potencjometrem RV3, a mierzy w punkcie TP2. Dokładność ustawionego napięcia również powinna wynosić ±1V.

Po ustawieniu wartości tych dwóch napięć należy skontrolować ich wartość, gdyż podczas regulacji jednego, wartość drugiego może ulec zmianie. Jeżeli tak się stało, należy ponownie je ustawić.
Ostatnim napięciem, które należy ustawić jest +5V. Napięcie to reguluje się potencjometrem RV2. Należy ustawić 5.IV ±0.1V w punkcie pomiarowym TP1.

Lokalizacja uszkodzeń

W opisach dotyczących sposobu postępowania przy lokalizacji uszkodzeń często zalecane jest sprawdzanie sygnałów lub napięć na wyprowadzeniach różnych złączy, dlatego na rysunku 2 zamieszczono schemat blokowy układu połączeń pomiędzy blokami i modułami odbiornika.

Odbiornik nie działa, dioda LED nie świeci

Jeżeli bezpieczniki FI i F2 są sprawne, należy upewnić się, czy występuje napięcie M+7V na wyprowadzeniu 1 złącza PM. Jeżeli brak tego napięcia, należy kolejno odłączać złącza PW, PQ oraz RS i sprawdzać, czy pojawi się to napięcie. Jeśli tak się stanie, to należy sprawdzić aktualnie odłączony obwód. W przypadku, gdy odłączanie złączy nie pozwoli na ustalenie obwodu powodującego zanik napięcia M+7V, uszkodzeniu uległy moduły POWER lub MAIN.

Po upewnieniu się, że napięcie M+7V jest prawidłowe, należy sprawdzić obecność napięcia 5V na nóżce 2 układu IC9504. Jego brak spowodowany może być uszkodzeniem na module PWR. Kolejnym krokiem jest pomiar napięcia na wyprowadzeniu 5 złącza LD, wyprowadzeniu 4 złącza PW oraz wyprowadzeniu 5 złącza RS. Napięcie na tych wyprowadzeniach powinno wynosić 5V.

OTVC nie działa, miga czerwona dioda LED

Najpierw sprawdzić trzeba, czy na nóżce 10 układu IC9806 jest 0V. Jeżeli napięcie to rzeczywiście wynosi 0V, powodem braku pracy odbiornika może być uszkodzenie bloku POWER. Natomiast, jeżeli na nóżce tej napięcie nie wynosi 0V, zmierzyć należy napięcie na wyprowadzeniu 3 złącza PN. Napięcie to powinno być równe 5V. Jeżeli tak jest, uszkodzenia należy szukać na module MAIN, w przeciwnym przypadku uszkodzony może być moduł POWER.

Brak odbioru, miga zielona dioda LED

Skontrolować należy obecność napięcia 12V na wyprowadzeniu 1 złącz FI i F2. Jeżeli tego napięcia nie ma, uszkodzenia szukać należy na module MAIN. Jeżeli napięcie to jest prawidłowe, należy podłączyć woltomierz do wyprowadzenia 3 złącz FI oraz F2 i włączyć zasilanie. Na wyprowadzeniu tym powinno pojawić się napięcie równe 5V. Również w tym przypadku, przy braku tego napięcia, uszkodzenia szukać należy na module MAIN.

Miga czerwona i zielona dioda LED

Najpierw należy sprawdzić, czy na nóżce 100 układu IC9501 jest 0V, jeśli nie, to uszkodzony może być moduł MAIN. Jeżeli na n.100 IC9501 jest napięcie równe 0V, skontrolować należy, czy również na nóżce 2 układu IC9505 jest też 0V. Jeśli tak, to przyczyną niesprawności odbiornika jest moduł PDP.

W przypadku, gdy na n.2 IC9505 napięcie nie jest równe 0V, zmierzyć należy wartość napięcia na nóżce 14 tego układu. Jeżeli wynosi ono 5V, to uszkodzenia należy szukać na module MAIN, a jeśli ma ono inną wartość, zmierzyć trzeba napięcie na nóżce 2 układu IC9504. Również na tej nóżce powinno być 5 V, jeżeli tak nie jest, przyczyny braku tego napięcia szukać należy na module PWR.

Przyczyną niesprawność i odbiornika może również być brak napięcia 5V na wyprowadzeniu 5 złącza LD oraz na wyprowadzeniu 4 złącza PW, a także na wyprowadzeniu 5 złącza RS.

Miga zielona dioda LED

Po włączeniu odbiornika należy zwrócić uwagę, czy słychać charakterystyczne kliknięcie przekaźnika. Jeżeli tego kliknięcia nie słychać, należy sprawdzić, czy na nóżce 79 układu IC9501 utrzymuje się stan wysoki, jeżeli nie, to uszkodzenia należy szukać na module MAIN.

Z kolei jeżeli na nóżce 79 IC9501 jest stan wysoki sprawdzić należy, czy również na wyprowadzeniu 3 złącza PM jest poziom odpowiadający stanowi wysokiemu. Jeżeli nie, to do dalszych pomiarów należy odłączyć złącze PM i sprawdzić obecność stanu wysokiego na nóżce 3 układu IC9501. W przypadku braku napięcia odpowiadającego stanowi wysokiemu, należy przystąpić do naprawy modułu MAIN. W przeciwnym przypadku uszkodzenia należy szukać na module POWER.

Jeśli na wyprowadzeniu 3 załącza PM jest stan wysoki, sprawdzić należy, czy taki sam stan jest również na wyprowadzeniu 1 złącza PD. W przypadku braku napięcia odpowiadającego stanowi wysokiemu na tym wyprowadzeniu uszkodzenia szukać należy na module PDP.

Jeżeli dotychczasowe pomiary nie pozwoliły na usunięcie usterki, należy kolejno odłączać złącza: PD, PH i AD, za każdym razem odłączone może być tylko jedno złącze. Po odłączeniu złącza sprawdzać należy poprawność napięć zasilających i jeżeli napięcia te będą prawidłowe, to uszkodzenia szukać należy w układach podłączonych do tego złącza.

Brak obrazu przy podaniu sygnałów RGB

Sprawdzić należy obecność sygnałów RGB na wyprowadzeniach 1, 3 i 5 złącza PC. Jeśli sygnałów tych nie ma, uszkodzenia należy szukać na module VIDEO.

Jeżeli sygnały RGB są poprawne, skontrolować należy, czy prawidłowe są sygnały synchronizacji poziomej na wyprowadzeniach 7 i 10 złącza PC oraz synchronizacji pionowej na wyprowadzeniach 9 i 12 tego złącza. Jeżeli wszystkie sygnały są poprawne, uszkodzenia szukać należy na module MAIN.

schemat blokowy połączeń otvc 50ws94e

Porównywarka cen sprzętu RTV