Naprawa i serwis Philips FW360 (zestaw muzyczny)

Informacja serwisowa.
Zestaw muzyczny FW360 produkowany był w siedmiu odmianach: 20, 21, 21M, 22, 25, 30 i 37 różniących się między sobą głównie wykonaniem tunera oraz napięciem zasilającym.

Procedury testowe.
Zestaw muzyczny FW360 wyposażony jest w procedury testowe sprawdzające funkcjonowanie wewnętrznych procesorów. Rezultaty tej kontroli wyświetlane są na wyświetlaczu.

Test nr 1

W celu uruchomienia testu nr 1 należy nacisnąć przycisk [ PROGRAM ] i w trakcie jego naciskania dodatkowo nacisnąć przycisk [ PRESET UP ]. Przyciski te należy przytrzymywać wciśnięte tak długo, aż nastąpi włączenie urządzenia. Po włączeniu na wyświetlaczu pojawi się komunikat informujący o numerze modelu i wersji kontrolera systemowego w postaci „XX YY-S”, gdzie litera „S” oznacza włączenie trybu serwisowego.

Dalsza obsługa tego trybu polega na naciśnięciu przycisku [ CLOCK ]. Po pierwszym naciśnięciu tego przycisku następuje sprawdzenie pracy generatora kwarcowego 5403 – 32kHz – w przypadku poprawnej pracy na wyświetlaczu pojawia się komunikat „32K” lub „32”, a na wyprowadzeniu 4 kontrolera systemowego 7401 obecny jest przebieg o częstotliwości 4.096kHz.

Powtórne naciśnięcie przycisku [ CLOCK ] pozwala na sprawdzenie generatora 8MHz (5402) – w przypadku poprawnej pracy na wyświetlaczu pojawia się komunikat „8M” lub „8”, a na wyprowadzeniu 4 kontrolera systemowego 7401 obecny jest przebieg o częstotliwości 3.90625kHz.

Naciśnięcie przycisku [ TIMER ] powoduje, że na wyświetlaczu przez 2 sekundy wyświetlany jest komunikat „FAST” świadczący o uruchomieniu programu kontroli ustawiania zegara, timera i budzika. Przy okazji sprawdzana jest również szybkość pracy. Powtórne naciśnięcie przycisku [ TIMER ] powoduje uruchomienie kontroli normalnej prędkości liczenia (na wyświetlaczu wyświetlany jest komunikat „NOM”.

Następnie należy nacisnąć przycisk [ PROGRAM ] w celu sprawdzenia pamięci kontrolera 7401. Na wyświetlaczu na początku pokazuje się napis „PASS”, a po 2 sekundach komunikat głównego menu. Jeśli na wyświetlaczu pojawi się komunikat „ERR”, konieczne jest sprawdzenie układu 7401.

W celu sformatowania pamięci EEPROM należy nacisnąć przycisk [ PRESET UP ]. Na wyświetlaczu pojawi się komunikat „NEW”.

Po naciśnięciu przycisku [ PRESET DOWN ] wskazania na wyświetlaczu powinny zmieniać się w następującej kolejności: zapalają się wszystkie segmenty wyświetlacza, następnie tylko pionowe, następnie tylko poziome i na zakończenie słowa używane przy obsłudze zestawu oraz cyfry.

Naciśnięcie przycisku [ ON-OFF ] uruchamia tryb kontroli przełączania źródeł sygnałów. Na wyświetlaczu na 2 sekundy powinny pojawić się kolejno następujące komunikaty: „AUX”, „TAPE”, „CD” i „TUNER”.

Po naciśnięciu przycisku „MONO” następuje włączenie testu klawiatury lokalnej i przycisków pilota.

Wyjście z trybu testowego następuje po naciśnięciu przycisku „MONO”. • Test nr 2 – test odtwarzacza płyt CD

W celu uruchomienia pierwszego poziomu testu odtwarzacza CD należy nacisnąć przycisk [ CD ]. przy obecności na wyświetlaczu głównego menu trybu serwisowego. W wyniku tego na wyświetlaczu pojaw i się komunikat „CDC AA”, gdzie „AA” jest numerem wersji odtwarzacza płyt CD. Po naciśnięciu przycisku [ POWER ] zestaw muzyczny przechodzi z trybu testowego w tryb odtwarzania.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości na wyświetlaczu zostaje wyświetlony kod błędu. Znaczenie kodów błędów zamieszczono w tabeli 1.

Po naciśnięciu przycisku [ NEXT ] na wyświetlaczu pojawia się napis „SLED O” i następuje przesunięcie sanek całkiem na zewnątrz.

Po naciśnięciu przycisku [ PREV ] na wyświetlaczu pojawia się napis „SLED I” i następuje przesunięcie mechanizmu sanek całkiem do wewnątrz.

Po naciśnięciu przycisku [ SHUFFLE ] na wyświetlaczu pojawia się napis „PLAY” i zaczyna pracować silnik tacki dysków.

Po naciśnięciu przycisku [ SCAN ] na wyświetlaczu pojawia się napis „STOP”, silnik tacki dysków zaczyna hamować.

W celu powrotu do menu głównego trybu i zakończenia testów należy nacisnąć przycisk [ STOP ].

W celu uruchomienia drugiego poziomu testu odtwarzacza CD, w trakcie którego sprawdzaniu podlega praca systemu ostrości, należy nacisnąć przycisk [ PLAY ]. Na wyświetlaczu pojawia się komunikat „FOC 1” i następuje przemieszczanie się bloku optyki do czasu, dopóki jest możliwa realizacja ostrości. Jeśli na wyświetlaczu pojawi się napis „FOC 0”. należy skontrolować laser i układ ogniskowania (ostrości). Naciśnięcie przycisku [ STOP ] powoduje powrót do pierwszego poziomu testu odtwarzacza CD.

W celu uruchomienia trzeciego poziomu testu odtwarzacza CD, w trakcie którego sprawdzaniu podlega praca silnika obracającego płytę CD należy nacisnąć przycisk [ PLAY ] i jeszcze jeden raz po pojawieniu się napisu „DISC”. Jeśli płyta wiruje, do powrotu na pierwszy poziom testu konieczne jest naciśnięcie przycisku [ STOP ].

Trzecie naciśnięcie przycisku [ PLAY ] uruchamia test układu radialnego śledzenia ścieżki. Na wyświetlaczy wyświetlany jest komunikat „RDL”, blok optyki rozpoczyna przesuwanie się po promieniu płyty. Przy tym teście słyszalny jest sygnał foniczny. Naciśnięcie przycisku [ STOP ] powoduje powrót do pierwszego poziomu testu odtwarzacza CD.

Tabela.1    Kody błędów
Kod Opis, przyczyna Lokalizacja nieprawidłowości
E1002 Błąd systemu ostrości Blok CDM12.1 lub układ napędowy systemu ostrości
E1007 Błąd odczytu subkodu Brak dokładnej lokalizacji
E1008E 1010

E1011, E

1012

Błąd odczytu zawartości płyty Błąd przesuwu promieniowego głowicy optycznej !      Błąd przesuwu sanek (bloku optycznego) Przesunięcie wewnętrznego wyłącznika końcowego

Blok CDM12.1 lub układ napędowy śledzenia promieniowego

Wewnętrzny wyłącznik końcowy lub silnik SLEDGE

E 1013  | Błąd w pracy silnika podstawki obrotowej dysku Silnik DISC
E 1020, E 1031 -*1039      Błąd odczytu systemu PLL Brak dokładnej lokalizacji
E1042 Przepełnienie wewnętrznego stosu Blokada zabezpieczenia programowego
E1050 E1070 E 1071 E1072 Błąd obliczeniowy

Defekt urządzenia przemieszczania głowicy do pozycji PLAY Defekt urządzenia przemieszczania głowicy optycznej Defekt urządzenia przemieszczania głowicy optycznej

Blokada zabezpieczenia programowego

Fotodetektor, wyłącznik, silnik TRAY

Przełącznik, silnik TRAY, problemy mechanicznego przemieszczania się głowicy

Silnik TRAY, przełącznik, blokada podajnka płyt

E1076 Pożądana pozycja dysku nie zostaje osiągnięta Fotodetektor zliczający ilość płyt, silnik TRAY, blokada mechaniczna przesuwu
E1077 Defekt urządzenia przemieszczania głowicy optycznej Przełącznik SW1 albo SW2, silnik krzywki CAM, blokada mechaniczna przesuwu
E1078 E1079 E1080 Defekt urządzenia przemieszczania głowicy optycznej Defekt zmieniacza płyt Defekt systemu zmiany płyt CD Przełącznik SW1 albo SW2, silnik krzywki CAM, blokada mechaniczna przesuwu Zablokowany podajnik lub uszkodzony przełącznik funkcji EJECT Zabezpieczenie programowe, fotodetektor zliczania płyt, przełącznik

Porównywarka cen sprzętu RTV