Naprawa i serwis Provision DVRHD1059P (nagrywarka)

Jest dźwięk, nie ma obrazu ze złącza SCART i CVBS (żółty chinch) – czarny ekran.

Przed usunięciem uszkodzenia, obraz można było uzyskać jedynie z zielonego złącza chinch, oznaczonego „Y” – był to oczywiście obraz czarno-biały, ale przynajmniej dzięki temu, można było sprawdzić w menu wszystkie ustawienia pod kątem ich poprawności. Zupełnie przypadkowo, w tym samym czasie otrzymałem do naprawy identyczną nagrywarkę, co bardzo ułatwiło lokalizację uszkodzenia, bo jak wiadomo, na schemat i jakiekolwiek informacje o tym sprzęcie nie ma co liczyć, nawet w internecie.

W sumie, okazało się że pod układem BGA z radiatorkiem na płytce oznaczonej BOWL0255104234, najprawdopodobniej popękały połączenia przy kulkach, bo po jego naciśnięciu pojawiał się prawidłowy obraz. Ponieważ profesjonalne lutowanie układów BGA wymaga bardzo drogiej aparatury, usługi tego typu nie są tanie. Wobec powyższego, postanowiłem we własnym zakresie jakoś naprawić płytkę.

Do tego celu użyłem HOT-AIR’a AOYUE 968 i po posmarowaniu pędzelkiem szczeliny pod układem topnikiem RMA-223, grzałem strumieniem gorącego powietrza o temperaturze 350°C (z siłą nadmuchu na 5 kresek) przez około 15-20 sekund przemieszczając dyszę wzdłuż boków układu. Wiadomo, że nic nie zastąpi „profesjonalnego lutowania”, ale opisany sposób okazał się na tyle dobry, że nagrywarka po wielu testach wstrząsowych i temperaturowych działała bez zarzutu. Od pewnego czasu, nagrywarki te były często sprowadzane na zasadzie „prywatnego importu”, prawdopodobnie ze względu na ich niską cenę.

Niestety pojęcie „okazyjna cena”, bywa najczęściej weryfikowane w serwisach naprawczych. Na marginesie dodam, że nie był to jedyny przypadek, powiązany z „niepewnym” lutowiem na BGA tej firmy.

Dźwięk prawidłowy, ale obraz jest „srebrzysty”, brak w nim szczegółów – efekt bardzo podobny do obrazu na bardzo zużytym kineskopie.

Przyczyną tego zjawiska, były „wylane” kondensatory elektrolityczne na płytce zasilacza CE18 (220uF/16V) oraz CE14 (1000uF716V). Po wymianie ww. kondensatorów obraz wrócił do normy.

Ostatnim problemem było dobranie pilota do tej nagrywarki (zagubiony). Był to niemały problem, bo w internecie nic na ten temat nie można znaleźć.

W końcu udało się ustalić, że uniwersalny pilot Thomson ROC-3205 potrafi obsłużyć ten model nagrywarki.

Porównywarka cen sprzętu RTV