Naprawa i serwis Audio CD Sony CDP-350

Odtwarzacz Sony po włożeniu płyty zachowywał się zmiennie, tzn. niekiedy można było go uruchomić przyciskiem PLAY (z pewnym opóźnieniem), a w większości przypadków próba ta kończyła się fiaskiem – zwłaszcza po dłuższej przerwie w eksploatacji.

Na wyświetlaczu na krótko pojawiał się napis ? DISC. W czasie wyświetlania tego napisu laser podejmował próbę trzykrotnego ogniskowania i wraz ze zniknięciem napisu przestawał próbkować.

Taki objaw mógłby wskazywać na brak emisji lasera, uszkodzenie fotodiod, bądź też na brak kontaktu strumienia laserowego z fotodetektorem z powodu zabrudzenia soczewki.

Rutynowo wyczyściłem soczewkę, ale nie dało to żadnego rezultatu. Sprawdziłem emisję lasera za pomocą fotorezystora i omomierza, dzięki czemu przekonałem się, że laser jest sprawny.

Dokonałem pomiaru napięcia zasilania na nóżkach wszystkich układów scalonych, sprawdziłem przebieg w obwodzie rezonatora oraz sprawdziłem impuls reset – wszystkie pomiary okazały się prawidłowe. Postanowiłem w końcu obejrzeć spodnią powierzchnię soczewki za pomocą lusterka dentystycznego kierując silny strumień światła na górną powierzchnię soczewki (przy pomocy lupy o dużym powiększeniu).

Zobaczyłem przyczepioną ?elektrostatycznie” drobinę zaschniętego kleju, który pochodził od skleiny łączącej soczewkę z oprawką. Po usunięciu zanieczyszczenia odtwarzacz dał się uruchomić od razu bez wspomnianego opóźnienia. Po długotrwałym testowaniu odtwarzacz nie wykazywał tendencji do nieprawidłowości.

Przy okazji należy zaznaczyć, że usunięcie tej usterki wymaga dużej delikatności, gdyż bardzo łatwo można doprowadzić do pozrywania giętkich przewodów łączących cewki siłowników z pozostałą częścią lasera, jak również porysować samą soczewkę.

Porównywarka cen sprzętu RTV