Naprawa i serwis Thomson ALTIMA 260

Nie świeci się wyświetlacz, brak reakcji na przyciski.

Elementami uszkodzonymi była dioda Zenera D512 w gałęzi wytwarzania napięcia zasilania+10V (oraz +6.2V). Wyświetlacz był ciemny z powodu uszkodzenia rezystora bezpiecznikowego w obwodzie żarzenia R802 – IR. Rezystor ten znajduje się na płycie transformatora POWER. Oba te uszkodzenia wskazywały, że na zestaw trafiło jakieś przepięcie z sieci. Wkrótce sprzęt wrócił do zakładu i sprawa „przepięć” została wyjaśniona. Okazało się, że z tym modelem były problemy od momentu zakupu.

Zestaw nie chciał się czasem załączyć. Wtedy pomagało czasem kilkakrotne szybkie wyciąganie i wkładanie do gniazdka wtyczki kabla sieciowego. Sprzęt wrócił martwy. Uszkodzony był filtr sieciowy – cewka L801 znajdująca się na płycie transformatora. Ale po jej wymianie ujawniły się objawy opisane przez klienta, tzn. zestaw zupełnie nie dawał się uruchomić.

Czasem po kolejnym włożeniu wtyczki do sieci świeciły się prawidłowe elementy wyświetlacza, ale zestaw nie reagował na żadne klawisze, czasem wyświetlacz był zupełnie wygaszony, a podświetlone były wszystkie lub część klawiszy funkcyjnych i znów żadnej reakcji na przyciski. Przyczyna całego tego nieprawidłowego działania sprzętu okazała się banalna. Z zasilacza wychodziły prawidłowe wszystkie napięcia zasilające, ale do panelu sterowania nie dochodził sygnał masy.

Wiązka łącząca te płytki zrobiona jest z kilku skręconych ze sobą przewodów. Przewód masy został zdublowany i sprzęt zaczął działać prawidłowo.

Porównywarka cen sprzętu RTV