Naprawa i serwis magnetowidów Philips

Philips VR6581/51

Brak możliwości uruchomienia, brak napięć wyjściowych z zasilacza.

Uszkodzeniu uległa dioda D480 ZD15 V (zwarcie), przegrzany był również tyrystor TY480 2N6505 pracujący w obwodzie zabezpieczenia przetwornicy. Po wymianie i regulacji napięć wyjściowych magnetowid pracuje normalnie. Producentem magnetowidu (mimo oznaczeń firmowych Philips) jest firma Grundig, a przy naprawach można posługiwać się schematem dokładnego odpowiednika jakim jest Grundig VS200.

Philips VR6520/Panasonic NV370

Urządzenie nie daje oznak życia, segmenty wyświetlacza świecą nieprzerwanie, jednakże blado.

Powodem jest brak napięcia zasilania 5V na skutek uszkodzenia rezystora R1001 (0.39Q). Jest on oznaczony jako Rl na PCB. Czasami uszkodzenie diody Zenera D1002 o wartości 3V9 może być przyczyną uszkodzenia rezystora R1001.

Philips VR6761

W trybie pracy E-E (na wyjściu jest sygnał z tunera lub gniazd AV – magnetowid znajduje się w trybie STOP) oraz w czasie odtwarzania taśmy, na ekranie monitora widoczny był jedynie ciemny raster obrazowy, któremu towarzyszyła prawidłowa fonia.

Pomiar napięcia przełączającego tor nagrywania/odtwarzania, dokonany na diodzie D6403 (płytka sygnałowa P306) wykazał napięcie na poziomie 2V, podczas gdy jego prawidłowa wartość powinna wynosić 12V. Stan taki obecny był zarówno dla trybu E-E jak i odtwarzania. Źródło napięcia przełączającego znajduje się na płycie głównej P606, a za jego nieprawidłową wartość odpowiadał uszkodzony (przerwa złącza baza-emiter) tranzystor Tr7607 typu BC328/40.

Philips VR6362

Magnetowid zatrzymuje się podczas szybkiego przewijania taśmy, po czym samoczynnie wysuwa kasetę na zewnątrz.

Zakłóceniu ulegała również realizacja procesu opasywania taśmy. Po zakończeniu procesu opasywania, urządzenie również samoczynnie wykonywało proces odwrotny, po czym analogicznie do sytuacji poprzednio opisanej, wysuwało kasetę na zewnątrz.

Wszystko to było spowodowane brakiem ruchu obrotowego bębna wizyjnego, unieruchomionego wskutek braku napięcia 13 V, zasilającego układ sterujący napędem bębna. Za brak napięcia odpowiadał uszkodzony rezystor R3142 w linii zasilania 13V.

Philips DMP2 Deck

Krótko po przeprowadzeniu naprawy magnetowidu, urządzenie zostało powtórnie zwrócone do serwisu z uwagą, że poprzednie uszkodzenie zostało co prawda usunięte, niemniej jednak po kilku dniach zaczęła występować usterka polegająca na przypadkowym przerywaniu procesu opasywania taśmy.

Po uruchomieniu oprogramowania diagnostycznego, w które wyposażone jest urządzenie, otrzymano komunikaty o zbyt długim czasie realizacji procesu opasywania, ewentualnie o występowaniu oporów w realizacji procesu. Innymi słowy, urządzenie domagało się zastosowania zestawu naprawczego przewidzianego dla tego typu usterki. Usiłując dociec, co może być przyczyną takiego zachowania się magnetowidu, został on poddany bardzo dokładnym oględzinom.

Nic nie było oczywiste do momentu oględzin mechanizmu napędowego silnika załadunku oraz jego koła pasowego. Okazało się, że podczas realizacji procesu opasywania taśmy, koło pasowe mechanizmu napędzającego ulega bocznemu przemieszczaniu. Po zdemontowaniu górnej części urządzenia, stwierdzono luz mocowania trzpienia nośnego przekładni różnicowej. Jest on niestety mocowany nieruchomo do chassis urządzenia i gdyby nie fakt posiadania identycznego chassis odzyskanego z innego, uszkodzonego egzemplarza magnetowidu, naprawa nie miałaby sensu ekonomicznego.

Philips VR422

Niepoprawne działanie urządzenia przejawiało się czasowym zanikaniem prawidłowej realizacji funkcji TRACKING, przy czym odtwarzany obraz był generalnie złej jakości.
W związku z tym, że nie zauważono oczywistych uszkodzeń mechanicznych, a samo urządzenie poddano wielokrotnym regulacjom (bez pozytywnych efektów), dalsze poszukiwania prowadzono już w obrębie układów elektronicznych magnetowidu.

Posługując się oscyloskopem, obserwacji poddano impulsy PG/FG występujące w układzie wzmacniacza sygnału pochodzącego z głowic wizyjnych. Ujawniono przy tym brak sygnałów synchronizujących, występujących na oscylogramie w postaci ?szczelin” dzielących obraz przebiegu wizyjnego. Po dokonaniu wymiany układu scalonego IC7301 (TDA5140), odpowiedzialnego za sterowanie silnikiem napędu dysku wizyjnego i przeprowadzeniu niewielkiej regulacji, na ekranie monitora pojawił się doskonałej jakości obraz.

Pye 65VR20/Philips VR6520

Urządzenie samoczynnie zatrzymywało się po kilku minutach pracy, a następowało to jedynie w przypadku realizacji funkcji nagrywania.

Naprawa okazała się nadzwyczaj prosta i polegała na wymianie przełącznika języczkowego zezwolenia zapisu, którego styki pokryły się czarnym nalotem powodującym znaczny wzrost rezystancji zestyku, nie powodując jednocześnie wystąpienia całkowitej przerwy w obrębie styków.

Philips VR231

Po załadowaniu do urządzenia taśmy, co do jakości której nie można było mieć żadnych zastrzeżeń i uruchomieniu funkcji PLAY, na ekranie pojawiał się monochromatyczny obraz z tendencją do niestabilności odchylania pionowego.

Wywołanie sekwencji: funkcja przewijania z podglądem, a następnie ponowne wybranie funkcji PLAY, powodowało ustąpienie usterki. Obserwacje oscyloskopowe przeprowadzone wokół układu obróbki sygnałów luminancji/chrominancji IC7051 (LA7191) wykazały, że sygnał video jest zakłócany przez układ scalony IC7504, będący linią opóźniającą o sprzężeniu ładunkowym (CCD). Wejściowy sygnał video na wyprowadzeniu 6 był prawidłowy, czego nie można było powiedzieć o sygnale wyjściowym, dostępnym na wyprowadzeniu 4. Miał on wyraźnie „posiekany” charakter, podobnie jak sygnał zegarowy dostępny na wyprowadzeniu 7 układu CCD. Sygnał ten pochodzi z układu IC7051, gdzie rezonator 1601 sterujący pracą generatora VXO nie pracował w sposób prawidłowy. Jego wymiana usunęła defekt.

Philips 31DV3

Urządzenie swoim zachowaniem sprawiało niemało problemów. W czasie odtwarzania taśmy dochodziło do przypadkowego jej kasowania, czasami trwającego jedynie ułamek sekundy.
Obserwując zasilanie linii 12V, aktywnej jedynie w czasie uruchomienia funkcji nagrywania (przynajmniej teoretycznie), zauważono, że nawet w czasie odtwarzania dochodzi do chwilowego pojawienia się napięcia. Siedząc ścieżkę podającą wspomniane napięcie zasilające, dotarto do tranzystora T141, który jak się okazało, chwilami po prostu zwierał. Wymiana elementu usunęła usterkę.

Pioneer VR727/Philips VR6870

Sprzęt kilkakrotnie trafiał do punktu serwisowego. Za pierwszym razem klient informował o przerywanej realizacji wybranych funkcji oraz samoczynnym uruchamianiu przez magnetowid funkcji odtwarzania oraz przewijania taśmy.

W warunkach serwisowych nie udało się jednak zaobserwować żadnego z defektów i po długim okresie testowania urządzenie zostało zwrócone użytkownikowi. Następnego dnia otrzymaliśmy je z powrotem, ale tym razem klient stwierdził, że nie działa żadna z funkcji magnetowidu.

Po włączeniu urządzenia do sieci, narzekania użytkownika zostały potwierdzone, chociaż po czasie około pół godziny od momentu załączenia, magnetowid ożywił się i rozpoczął prawidłową pracę. Podejrzewając nieprawidłową pracę zasilacza, dokonano wymiany kilku elementów znajdujących się w jego układzie startowym, po czym po przeprowadzeniu kilku testów, przekazano urządzenie posiadaczowi. Po pewnym czasie odwiedził on zakład ponownie, twierdząc że urządzenie nie zostało naprawione i w dalszym ciągu występuje ta sama usterka. Wewnątrz magnetowidu znajdowała się kaseta, a on sam przebywał w trybie STOP.

Załączono urządzenie i znowu przyszło nam odczekać pół godziny, zanim doszło do jego ożywienia. Tym razem nie zachowywało się ono normalnie, rozpoczynając pokaz dziwnych zachowań objawiających się najpierw powolnym pojawieniem się wskazań wyświetlacza, po którym podajnik kasety podniósł się ku górze na wysokość około 2cm, a następnie opadł ku dołowi. Cykl taki powtórzony został kilkakrotnie, po czym samoczynnie uruchomiła się funkcja przewijania do tyłu.

„Prezentacja” możliwości urządzenia zakończyła się przejściem do normalnego trybu pracy, który następnie przebiegał bez najmniejszych zakłóceń do końca dnia. Następnego dnia naprawa rozpoczęła się od czynności, którą należało wykonać już na samym początku: magnetowid uruchomiony został przy jednoczesnym monitorowaniu wszystkich jego napięć zasilających jednocześnie. Stan większości linii zasilania był prawidłowy, za wyjątkiem dwóch: 6V oraz 5. IV.

Zasilanie 6V uległo obniżeniu do wartości 4.2V, podczas gdy napięcie 5.IV spadło do 4V. Dalsze poszukiwania prowadzone ze schematem ideowym w ręku, doprowadziły nas do kondensatora 680uP, odpowiedzialnego za filtrowanie wejścia tranzystora Q7008 (BD434). Element ten okazał się uszkodzony (wyschnięty). Po jego wymianie na nowy egzemplarz (sugerujemy zastosowanie kondensatora na wyższe napięcie pracy tj. 25 V w miejsce zastosowanego 16V), magnetowid pracował poprawnie.

Philips VR6462

Urządzenie sprawiało wrażenie całkowicie niesprawnego, nie wykonując żadnej z przewidzianych funkcji i prezentując przy tym wygaszony wyświetlacz.

Najcenniejsza podpowiedz pochodziła od samego użytkownika, który dodał, że mimo takich pozorów, da się zrealizować wszystkie podstawowe funkcje magnetowidu przy pomocy nadajnika zdalnego sterowania. Wszystko powróciło do normy po wymianie układu TMS1934, odpowiedzialnego za sterowanie wyświetlaczem zegara i wyborem funkcji, a znajdującego się na module czołowym magnetowidu.

Pioneer VR737

Brak wyświetlania wskazań zegara

Wymaga w pierwszej kolejności sprawdzenia stanu bezpiecznika 315mA, znajdującego się pod metalową osłoną zasilacza sieciowego.

Philips VR6180 chassis DMP2

Użytkownik magnetowidu zgłosił usterkę polegającą na braku funkcji odtwarzania, występującym w przypadku uprzedniego przewinięcia taśmy do samego jej początku.
Po załadowaniu taśmy testowej E240, przewinięto ją wstecz do samego początku, po czym uruchomiono funkcję odtwarzania. Dało się zaobserwować próby ?rozruchu” taśmy lecz nie odniosły one skutku i urządzenie przeszło do trybu STOP. Identyczna sytuacja miała miejsce przy próbie szybkiego przewijania taśmy do przodu. Wszystko to sugerowało nieprawidłową pracę hamulców. Zachowanie się urządzenia porównano z drugim, identycznym.

Wybranie funkcji PLAY powodowało tam wstępne naprężenie taśmy wywołane nieznacznym obróceniem się wstecz talerzyka podającego, po którym następowało uruchomienie funkcji odtwarzania. W urządzeniu funkcjonującym nieprawidłowo dochodziło do nadmiernego napięcia taśmy, powodującego przesunięcie się jej odcinka kontrolnego przed czujnikiem końca taśmy, powodując tym samym wyłączenie się magnetowidu.

Wymienione zostały hamulce, talerzyki oraz paski klinowe, co jednak nie przyniosło poprawy w funkcjonowaniu urządzenia. Po wymianie jeszcze innych podzespołów skonsultowano się z autoryzowanym serwisem fabrycznym, który zalecił wymianę podzespołów tych, które już zostały przez nas wymienione oraz dodatkowo: wspornika 4822-403-10257, ramienia dźwigni 4822-403-52488, dwóch tarcz talerzyków 4822-528-10523 oraz dwóch rolek 4822-528-70638. Po przeprowadzeniu wymiany wskazanych podzespołów magnetowid rozpoczął normalne funkcjonowanie.

Philips VR201/02 mechanizm Charly

Nie działa winda kasety.

Po zdemontowaniu obudowy, stwierdzono „wyzębienie” napędu windy oraz brak reakcji mechanizmu magnetowidu na wszelkie polecenia. Ręczna próba ustawienia i przesunięcia mechanizmu przy pomocy kółka nr 259 kończy się w pewnym momencie blokującym oporem tego kółka. Zdemontowanie górnej płyty chassis mechanizmu oraz sprzęgła zębatego poz. 274 rys. 19(?DS” 11-12) ujawniło przyczynę -jest to wyłamanie kilku ząbków małej zębatki tego sprzęgła. Wymiana sprzęgła, a następnie odpowiednie zsynchronizowanie wszystkich zębatek i dźwigni zębatych, przywróciło działanie windy oraz pozostałych funkcji magnetowidu.

W przypadku konieczności przestrojenia fonii na standard 6.5MHz, należy wymienić rezonator 1351 na rezonator 6.5MHz, kondensator 2365 na 220pF, z odpowiednim dostrojeniem cewki 5365 oraz po zdemontowaniu obudowy antenowego modulatora (od strony gniazd antenowych), wykręcić ferrytowy rdzeń z obwodu rezonansowego i w jego miejsce zamocować bardzo mały rdzeń wykonany z mosiądzu. Jego położenie ustalić przy pomocy przyrządów lub oceniając bezpośrednio jakość dźwięku. Gdyby jakość dźwięku była niezadowalająca należy do n.l i 5 filtru powierzchniowego 1350 dolutować kondensator około 1.5pF.

Philips VR652/02L, VR656/02L, VR657/02L, VR757/02, VR665/02, VR666/02, VR668/02, VR768/02, VR967/02, VR969/02

Objawy: Przy odtwarzaniu kaset z zabezpieczeniem Macrovi-sion występują zakłócenia obrazu w górnej części obrazu.

Sposób postępowania: Należy zmniejszyć wartość kondensatora C2445 (w magnetowidach VRx5x), C2300 (w magnetowidach VRx6x) z luF do lOOnF lub nawet do 47nF. Kondensator ten znajduje się w torze obróbki sygnału Y.

Philips VR161/02

Po włożeniu kasety magnetowid wyłącza się.

Po włożeniu kasety silnik kieszeni przez chwilę pracuje, a potem magnetowid wyłącza się (mechanizm typu High Super-Drive). Po naciśnięciu przycisku [ EJECT ] kaseta nadal pozostaje w środku. Po rozmontowaniu magnetowidu i wymontowaniu mechanizmu stwierdziłem, że również ręcznie (przez kręcenie silnikiem) nie można spowodować wydania kasety – w mechanizmie coś się blokuje.

Po dokładnych oględzinach zauważyłem brak jednego z elementów przy rolce docisku taśmy, a cały mechanizm był przestawiony. Żadnych innych usterek typu pęknięć i wyłamanych ząbków nie zauważyłem. Rozebrałem cały mechanizm i złożyłem go powtórnie. Aby założyć brakujący element, musiałem zakupić ES7115KITF. Najpierw sprawdziłem działanie kieszeni kasety ręcznie, a dopiero potem umieściłem mechanizm w magnetowidzie i uruchomiłem go przez wprowadzenie kasety.

Została przyjęta i wydana poprawnie. Również pozostałe funkcje zostały wykonane prawidłowo. Przesmarowałem tylko najważniejsze części mechanizmu i naprawa została zakończona. Od klienta dowiedziałem się, że dziecko próbowało wcisnąć kasetę odwrotną stroną, a reszty dokonał domorosły radioamator.

Porównywarka cen sprzętu RTV