Naprawa i serwis magnetowidów PANASONIC

PANASONIC NV-H75

Magnetowid nie działa, brak wszelkich napięć.

Wymienić następujące diody: D8, Dli, Dł2 i D21. Znajdują się one po wtórnej stronie zasilacza.

Panasonic NV-L25

Uszkodzenie polegało na tym, że po około 15-20 minutach pracy w trybie PLAY zatrzymywał się capstan motor, a następnie magnetowid awaryjnie wyłączał się.

Przyczyną takiego stanu była upływność kondensatora C6014, pracujący w stabilizatorze napięcia odniesienia +12V na tranzystorach Q6010 i Q6008, który zasila układ scalony sterujący silnikiem.

Przyczyną uszkodzenia kondensatora mogła być zbyt mała odległość od radiatora układu IC2101 (BA6435S), który steruje capstan motorem.

Panasonic NV-G40

Częściowo zużyty przełącznik funkcji (MODĘ SELECT SWITCH VSS0175A) spowodował nieprawidłowe ustawienie mechanizmu – mimo wyjętej kasety magnetowid sygnalizuje jej obecność w mechanizmie.

Po wymianie przełącznika i ustawieniu mechanizmu magnetowid w dalszym ciągu działa nieprawidłowo – rolka dociskowa ?zgniata” od góry taśmę. Okazało się, że uszkodzeniu uległa również dźwignia prowadnicy P5 (VDG0597) i dopiero jej wymiana przywróciła sprawność magnetowidu.

Panasonic K Deck

Magnetowid niszczył taśmę.

Po otwarciu obudowy prześledzono dokładnie proces ładowania kasety i wywijania z niej taśmy. Okazało się, że ramię prowadnicy odpowiedzialnej za pobranie taśmy z kasety, prowadzi ją prawidłowo aż do głowicy ki C, niemniej nie zaskakuje ono w pełni na swoim miejscu.

Dokładne oględziny ramienia wykazały jego niewielkie wygięcie, które dało się skorygować, przywracając normalne funkcjonowanie magnetowidu. Warto podkreślić, iż jest to często powtarzające się uszkodzenie w powyższym modelu. Powodowane jest ono najczęściej przez użytkownika, podczas próby wyszarpnięcia ?połykanej” właśnie kasety. Na usprawiedliwienie należy dodać, że konstrukcja ramienia (P5) nie jest wystarczająco sztywna.

Panasonic NVL20

Objawem nieprawidłowej pracy urządzenia była bardzo zła jakość odtwarzanego obrazu. Sporadycznie niszczona była taśma magnetowidowa. Dokładne oględziny toru obiegu taśmy wykluczyły istnienie na jej drodze oporów, powodowanych np. przez nieprawidłowo działające hamulce. Przyczyna tkwiła w zakleszczającej się rolce prowadnicy wejściowej. W czasie gdy ulegała ona zakleszczaniu, przesuw taśmy stawał się niestabilny do momentu przypadkowego i nagłego jej odblokowania, powodującego wyrzucenie taśmy poza prowadnicę. Wymiana części nr VXP0863, przywróciła poprawną pracę urządzenia.

Panasonic IWJ35B

Urządzenie było całkowicie „martwe”. O tym, że po stronie ?gorącej” zasilacza nic się nie dzieje (w sensie pracy), świadczył brak charakterystycznego pisku przy załączaniu magnetowidu. Pomiar wykazał uszkodzenie (zwarcie) diody D1104 typu AP01C, znajdującej się w układzie ogranicznika.

Panasonic NV333

Usterka urządzenia objawiała się zaśnieżonym obrazem przy pracy ?na przelot” oraz zanikiem sygnałów audio oraz video w torze pomiędzy tunerem w.cz. a wyjściami magnetowidu.

Przyczyna defektu tkwiła w zimnym lutowaniu n. 1 wtyku P7003 na płytce demodulatora TV.

Panasonic NV430

W trybie E-E na ekranie odbiornika widoczny jest wąski pasek oraz silniejszy pasek szumu połączony z rewersyjnym włączeniem koloru w trybie odtwarzania.

Powodem tego są uszkodzone kondensatory elektrolityczne Cl002 i Cl003 oba o wartości 47uP/50V, znajdujące się w zasilaczu. Ponieważ panel zasilacza wymontowuje się bardzo trudno, należy wymienić oba kondensatory niezależnie od tego, który z kondensatorów jest uszkodzony. Uchroni nas to od powtórnego, irytującego demontażu modułu.

Panasonic NVG21B/25B

Typowym uszkodzeniem dla tego modelu są zakłócenia wizji przy odtwarzaniu i w trybie E-E.

Powodem kłopotów są nadmierne tętnienia napięcia 8V na wejściu regulatora napięcia, spowodowane utratą pojemnością kondensatora Cl023 o wartości l000uF 10V  lub jego całkowitym wyschnięciem. Należy sprawdzić napięcie zasilania 6V, które zazwyczaj w takim wypadku jest zaniżone. Wartość pojemności jest bardzo krytyczna, dotyczy to również parametrów temperaturowych tego kondensatora.

Panasonic NVF55

W trybie E-E magnetowid wytwarza pusty, szary raster oraz nie działa wyświetlacz VU.

Uszkodzony okazał się układ M66006FP (IC1701), który steruje wyświetlaczem VU oraz układami przełączania AV1 i AV2. Wymiana tego układu usunęła przyczynę kłopotów.

Panasonic IWSD40

Magnetowid przyjmuje kasetę, a następnie blokuje ją, brak reakcji na próby sterowania, spada napięcie zasilania by po kilku minutach zaniknąć całkowicie.

Urządzenie powraca do życia po podłączeniu baterii do silnika ładowania i wyciągnięciu kasety. Układ IC6501 (BA6219B), który steruje silnikiem ładowania, mocno się przegrzewa – prawdopodobnie to powoduje wyłączanie zasilania.

Wymiana tego układu usuwa przyczynę kłopotów.

Panasonic NVG21

Podczas wysuwania kasety taśma podnosiła się lub ciągnęła się w wózku.

Usterka może być spowodowana uszkodzeniem ramienia podającego lub zbyt sztywnym stojakiem zawieszenia tego ramienia.

Środkiem zaradczym okazała się wymiana jednostki ramienia podającego i lekkie nasmarowanie olejem stojaka zawieszenia tego ramienia.

Panasonic NVG45

Gdy magnetowid nie przyjmuje kasety powodem bywa często uszkodzenie paska synchronizacji.

Jednakże w ostatnim przypadku naprawy uszkodzone było koło zamachowe: odłączony był pierścień, który zapewnia napęd paska.

Panasonic NV370/830/850

Uszkodzenie magnetowidu objawiające się brakiem realizowania jakichkolwiek funkcji, któremu towarzyszy ciemny wyświetlacz, wymaga sprawdzenia stanu rezystora R1001 znajdującego się w obrębie układu zasilacza (płyta główna).

Najprawdopodobniej będzie on uszkodzony, przy czym zdarza się to bez przyczyny zewnętrznej. Rezystor ten znajduje się w gałęzi zasilania stabilizatora napięcia 5V.

Panasonic NVG21

Urządzenie nie odtwarzało sygnału audio.

Odkryto przy tym, że sygnał wyciszania Audio Mute przyjmuje stan wysoki, powodując zablokowanie toru fonicznego. Spowodowane to zostało brakiem impulsów synchronizujących CTL.

Poszukiwanie defektu w układzie serwo, ujawniło wadliwy kondensator C240 pracujący w obwodzie automatyki wzmacniacza impulsów synchronizacji AGC CTL.

Panasonic NVG21

W magnetowidzie doszło do zakleszczenia się windy opuszczającej kasetę, w połowie jej zakresu ruchu.

Urządzenie przestało dawać również jakiekolwiek objawy świadczące o jego funkcjonowaniu. Wygaszeniu uległ też zegar oraz dioda LED sygnalizująca stan pracy. Sprawdzenie stanu zasilacza ujawniło przerwę rezystora zabezpieczającego R15 (1Q). Prawdopodobnie przyczyną uszkodzenia wspomnianego rezystora było zablokowanie windy. Po jej zdemontowaniu okazało się, że wyłamaniu uległo kilka ?języczków” wykonanych z tworzywa sztucznego i konieczna była wymiana bocznej części mechanizmu kieszeni (VXA2677).

Panasonic NV-L25EE

Okresowo magnetowid nie wykonuje funkcji REWIND.

Po naciśnięciu przycisku REW słychać przez chwilę pracujący silnik, po czym urządzenie przechodzi do stanu stanby. Przyczyną tej usterki okazał się zabrudzony przełącznik funkcji.

Panasonic WJMX12 Mixer

Urządzenie to sprawiło nam niemało kłopotów. Jego usterkę opisano jako utratę kolorów obrazu otrzymywanego na kanale 2, występującą po określonym czasie pracy.
Jako dowód takiego zachowania dostarczono kasetę magnetowidową z nagranym materiałem.

Ponieważ w naszych warunkach opisywany defekt nie wystąpił, urządzenie przekazaliśmy do punktu zajmującego się wyłącznie sprzętem firmy Panasonic, gdzie podczas tygodniowej eksploatacji również niczego się nie dopatrzono. Stwierdzono przy tym, że generatory VXO oraz VCO pracują prawidłowo oraz dokonano pełnej procedury ich kalibracji.

Gdy urządzenie powróciło do naszego punktu, udało się nam zaobserwować reklamowaną usterką, która ujawniła się po silnym nagrzaniu miksera. To z kolei pozwoliło nam na zidentyfikowanie wadliwego elementu, którym okazał się rezonator znajdujący się na wejściu kanału 2 dekodera koloru. Gdy jego obudowa osiągała znaczną temperaturę, zmieniał on znacznie częstotliwość pracy.

Panasonic IWL20EG

Urządzenia nie można było dostroić do sygnału stacji.

Pomiary napięć stałych na płytce demodulatora TV wykazały na wyprowadzeniu 11 napięcie o wartości 1.08V, co nie wynikało jednak z faktu nadmiernego obciążenia źródła napięcia, gdyż tam miało ono wartość prawidłową, jak i w większości punktów prowadzących do demodulatora. Dalsze poszukiwania ujawniły istnienie wadliwego przepustu pomiędzy warstwami obwodu drukowanego, na odcinku łączącym kondensator C7407 z cewką L7405. Defekt ustąpił po wykonaniu przelotki wlutowanej w miejsce wadliwego przepustu.

Panasonic NVG21/ 25

Urządzenie było całkowicie niesprawne, wyjąwszy fakt, że świeciła się kontrolka LED sygnalizująca obecność kasety wewnątrz magnetowidu.

Pomiar napięć zasilacza wykazał silne obniżenie wartości napięcia niestabilizowanego 45V, do wartości około 25V. Uszkodzonym elementem okazał się rozwarty kondensator buforujący C1018 (47uF/50V).

Znajdujący się w układzie zasilacza kondensator Cl023 (1000uF/10V) należy do elementów, które często ulegają uszkodzeniu, powodując różnorodne nieprawidłowości w pracy układu serwo oraz chrominancji. Może dojść również do naprzemiennego zanikania oraz pojawiania się wskazań wyświetlacza oraz innych istotnych funkcji.

Panasonic NV788

Magnetowid nie reagował na rozkazy wysyłane przy pomocy nadajnika zdalnego sterowania.

Jak się później okazało, przyjmowanie rozkazów otrzymywanych tą drogą było blokowane przez funkcję zakazu, ustawioną samodzielnie przez magnetowid, który ?myślał” że jest wprowadzony w tryb pracy programowanej ustawieniami timera. Funkcja blokady przyjmowania rozkazów (inhibit) realizowana jest przez diodę D7554 (MA165) znajdującą się na płytce timera. Pomiar wykazał istnienie upływności złącza diody.

Panasonic NV7200

Niestabilny obraz przy odtwarzaniu taśmy.

Obserwacja sygnału wideo na ekranie oscyloskopu potwierdza występowanie zakłócenia, jednakże tor wideo wydaje się być sprawny (z tunera – obraz jest prawidłowy). Dokładna obserwacja sygnałów zasilających pokazuje, że silnie zakłócone jest zasilanie silnika cupstan, a przyczyną tego – uszkodzone kondensatory odsprzęgające: C10I0 i C1030.

Panasonic SD205EU

Po czasie obraz odtwarzany jest jako czarno-biały.

Po około 10 minutach prawidłowej pracy obraz staje się czarno-biały, a po zatrzymaniu taśmy (po naciśnięciu przycisku [ STOP ]) całkiem znika. Wstępne pomiary i obserwacje sygnału wideo kierują podejrzenia na procesor wizyjny AN3500FBP.

Na szczęście przed decyzją o jego wymianie sprawdzono i wymieniono wszystkie kondensatory z jego otoczenia – efekt ustąpił.

Panasonic NV-SD10

Zakłócenia odtwarzanego obrazu.

Przy odtwarzaniu sygnału odbieranego poprzez tuner, obraz o jaskrawej treści zakłócany jest poprzez zrywanie synchronizacji pionowej. Z kolei sygnał niskiej częstotliwości doprowadzany przez gniazda wejściowe jest zakłócany na przejściach pionowych pomiędzy kolorami – linie te stają się „zygzakowate”.

Przy obserwacji oscyloskopowej takiego sygnału widać, że impuls synchronizacji pionowej zmienił szerokość (czas trwania) – zamiast ustalonej szerokości jest to zaledwie tylko „wyskok”. Przy odtwarzaniu sygnału z kasety obraz jest prawidłowy, sygnał także. Przyczyną usterki okazała się utrata pojemności kondensatora SMD 3.3 u. F/50 V. Kondensator ten jest podłączony do n.59 procesora wideo AN3552FBS.

Panasonic NV-SD205

Naprzemienne ładowanie i wysuwanie kasety.

Po wsunięciu kasety do pojemnika mechanizm opus/cza kasetę, po czym natychmiast ją oddaje. W trakcie tego os napędowa wirowała stanowczo za szybko (z maksymalną jaką można ustawić przy pomocy regulacji). Na wyświetlaczu za każdym razem pojawiał się inny kod błędu: 104 (zatrzymanie procesu opasywania taśmy), F05 (nie obraca się napęd bębna), F06 (zatrzymanie procesu za i wyładunku kasety), 1102.

Kontrola napięć wykazała brak napięcia +5V na fotodiodach kontroli taśmy. Przyczyna braku napięcia okazał się tranzystor Q1004 (D2544), przez który przechodzi napięcie + i 2V do stabilizatora 5V.

Panasonic IWJ40

Brak odtwarzania.

Obraz widoczny na ekranie wygląda tak, jakby głowica była brudna lub uszkodzona. Po otwarciu magnetowidu i zewnętrznych oględzinach głowicy nic nie wskazywało na jej uszkodzenie. Pierwszą czynnością jaką wykonano było wyczyszczenie głowicy, ale niestety nie przyniosło to żadnej poprawy.

Zaczęto rozważać możliwość wymiany głowicy, ale przed tą operacją postanowiono wyeliminować wszelkie inne, mniej prawdopodobne przyczyny awarii. W trakcie pomiarów napięć zasilających w zasilaczu, podejrzanym wydawało się napięcie na n.6 IC1103 (VEFH24A). Po sprawdzeniu elementów w gałęzi tego napięcia okazało się, że kondensator Cl 127 (330u) jest uszkodzony. Wystarczyła wymiana tego kondensatora na sprawny, aby magnetowid działał poprawnie.

Panasonic NVJ30EG

W trybie PLAY silnik pracuje głośno, brak obrazu i dźwięku. Magnetowid przyjmuje i wydaje kasetę, przewija (przy przewijaniu na podglądzie widać obraz). Część „telewizyjna” działa. Sprawdziłem zasilacz – napięcia z niego wychodzące są w normie. Postanowiłem sprawdzić, jak te napięcia wyglądają na oscyloskopie – widać tętnienia. Wstawiłem nowe elektrolity filtrujące poszczególne napięcia. Już wymiana C22 (330fiF/10V) poprawiła sytuację, ale zdecydowałem się jeszcze na wymianę C19 (680uF/20V), C20 (680uF/2OV) i C27 (470u.F/63V). Teraz tętnienia zniknęły zupełnie. Funkcja PI.AY realizowana była poprawnie, nagrywanie również.

Panasonic NV-J35B

Nie działa zasilacz.

Stwierdzono brak napięć zasilających. Sprawdzenie elementów półprzewodnikowych zasilacza nie pozwoliło na zlokalizowanie uszkodzonego elementu. Również rezystory były sprawne, dopiero pomiar wartości pojemności kondensatorów umożliwił znalezienie przyczyny uszkodzenia. Okazało się, że pojemność kondensatora Cl 109 (1 u) znacznie zmalała. Po wymianie tego kondensatora magnetowid pracował już poprawnie.

Porównywarka cen sprzętu RTV