Naprawa i serwis magnetowidów Saisho

Saisho VR3600/Matsui VX755

Urządzenie pracowało poprawnie przez około godzinę, po czym silnik capstan zatrzymywał się na około sekundę, aby następnie ruszyć dalej.

Sekwencja taka powtarzała się co sześć obrotów rotora. Wada analogiczna do opisywanej występowała wielokrotnie między innymi w magnetowidach firm Sharp/ Philips, używających tego samego układu scalonego sterowania capstan motorem, tj. M51782ASP. Oziębienie układu powodowało chwilowe przywrócenie poprawnej pracy, niemniej po jego wymianie defekt nie ustąpił. Rzeczywista przyczyna, jak się okazało, leżała w silniku capstan motor. Dopiero jego wymiana usunęła defekt.

Saisho VR1100

W czasie pracy magnetowidu dochodziło do zanikania sygnału audio, na drodze pomiędzy tunerem w.cz. a wyjściem m.cz.

Po dołączeniu do urządzenia zewnętrznego sygnału audio m.cz. okazało się, że układ sterowania magnetowidu dokonał przełączenia toru audio na zewnętrzny, wybierając jednocześnie tuner wewnętrzny jako źródło sygnału video.

W przypadku prawidłowego działania magnetowidu, przełącznik sygnałów toru wewnętrznego (tunera) i zewnętrznego (gniazda AV) powinien blokować układ scalony kluczowania torem audio przy pracy z sygnałami zewnętrznymi, natomiast przy pracy z sygnałem w.cz. pochodzącym od tunera, powinien zablokować działanie układu kluczowania sygnału video.

W opisywanym przypadku, napięcie wyjściowe przełącznika, podawane do układu scalonego kluczowania torem audio znajdowało się w stanie niestabilnym. Spowodowane to było kroplami cieczy znajdującymi się na obwodzie drukowanym panelu czołowego magnetowidu.

Saisho VR1000, Matsui VX800

Występująca w sposób okresowy usterka polegała na przepalaniu się bezpiecznika F502 (2.5A), przy czym działo się to bez widocznej przyczyny zewnętrznej.

Po ustawieniu urządzenia na stole serwisowym, okazało się że pracuje ono w sposób jak najbardziej prawidłowy, ale gdy tylko przesunięto magnetowid po powierzchni stołu, bezpiecznik znów uległ uszkodzeniu. Zdemontowanie obudowy uwidoczniło wygięcie płyty bazowej, które wystąpiło w okolicy zasilacza.

Spowodowane ono zostało wpływem albo zwiększonego ciężaru elementów tworzących zasilacz, albo też podwyższonej temperatury w stosunku do reszty obszaru płyty głównej. Istotnym było jedynie to, że każde przemieszczenie urządzenia powodowało powstawanie zwarcia pomiędzy punktami lutowniczymi płyty głównej, a metalową konstrukcją dolnego fragmentu obudowy urządzenia.

Porównywarka cen sprzętu RTV