Naprawa i serwis magnetowidów Samsung

Samsung VK-350

W magnetowidach tych nagminnie ulega uszkodzeniu przetwornica zbudowana w oparciu o STR11006.

Uszkodzenie polega na utracie pojemności kondensatora C1 10 100u/25V. Powoduje to zwiększenie wypełnienia impulsów sterujących, a w konsekwencji na wyjściu pojawia się zbyt duże napięcie zasilania. Efektem tego są np.: ?spuchnięte” elektrolity po wtórnej stronie przetwornicy, zwęglony rezystor szeregowy R1 13 1k5/ 0.25W. Dlatego przed włączeniem magnetowidu koniecznie należy wymienić wspomniany kondensator, jak również wszystkie ?spuchnięte” elektrolity, zwęglone rezystory, diody i bezpieczniki.

Przez rezystor R1 13, zanim uległ przepaleniu, przepłynął duży prąd, co spowodowało zwarcie zabezpieczającej diody Zenera 27V znajdującej się pod wyświetlaczem. To z kolei wymusiło jeszcze większy prąd, który spowodował uszkodzenie rezystorów R638 i R664 (2xl00Q). Rezystory te, montowane powierzchniowo, znajdują się w okolicach pamięci. Bywa i tak, że po tych rezystorach zostanie tylko czarna wypalona dziura. Niefortunny zasilacz bardzo często powoduje także uszkodzenie układu servo KA8321 również montowanego powierzchniowo. Czasami też uszkadza się driver silnika ładującego – KA8301, a także silniki DRUM i CAPSTAN. W tym konkretnym przypadku wystąpiły wszystkie te uszkodzenia, przez co koszt naprawy graniczył z ceną samego urządzenia.

Samsung SI/SX7220

Tygodnie zajęło zlokalizowanie uszkodzenia pojawiającego się w sposób przypadkowy.

Polegało ono na tym, iż podczas odtwarzania, taśma uzyskiwała prędkość przesuwu analogiczną do realizowania funkcji przewijania z podglądem, czemu towarzyszył jednocześnie dźwięk (również zniekształcony wskutek przyśpieszonego odtwarzania).

Odpowiedzialne za taki stan rzeczy, było przerywanie połączenia w pętli sprzężenia zwrotnego generatora częstotliwości sterowania capstan motorem. Układ ten zlokalizowany jest poza silnikiem capstana. Defekt jest niewidoczny gołym okiem, dlatego też należy po prostu poprawić połączenia pomiędzy płytką drukowaną i złączem (CN213) capstana. 

Samsung VI910

Nieprawidłowa praca odtwarzacza przejawiała się ?przewijaniem” obrazu w pionie (objaw analogiczny jak przy utracie synchronizacji pionowej w odbiorniku TV).

Przyczyną wywołującą defekt było zgęstnienie smaru wypełniającego łożysko kolumny napinacza, przez co taśma nie była prawidłowo napięta. Gruntowne oczyszczenie łożyska i jego powtórne nasmarowanie usunęło usterkę.

Samsung SI3240

Na wyświetlaczu magnetowidu brak było odczytu wskazań zegara; pozostałe funkcje urządzenia realizowane były bez zarzutu.

Sprawdzenie ujawniło brak napięcia przemiennego 3.4V podawanego do wyprowadzeń wyświetlacza fluoroscencyjnego, co spowodowane zostało uszkodzeniem pól lutowniczych wokół wyprowadzeń 10 i 11 transformatora sieciowego. Wykonanie nowych połączeń przewodowych usunęło usterkę.

Samsung SI3260

Magnetowid nie realizował prawidłowo funkcji strojenia stacji telewizyjnych.

Po wywołaniu trybu przeszukiwania pasma, funkcja realizowana była bardzo powoli, przy czym po znalezieniu sygnału stacji był on bardzo niestabilny; obraz telewizyjny zakłócały pasy przebiegające przez ekran. Dodatkowo zaobserwować można było odstrajanie się tunera od znalezionej stacji. Pomiar napięcia zasilającego obwody przestrajania wykazał wartość 16V zamiast normatywnego 30V.

Jak wynika ze schematu ideowego, napięcie 30V otrzymywane jest z układu stabilizatora, zasilanego za pośrednictwem rezystora Rl napięciem 40V. Wadliwym elementem okazał się stabilizator napięcia 30V. Przy czym dodatkowo wymieniono rezystor Rl 08, którego odbarwienie świadczyło o przegrzaniu elementu.

Samsung SI/SX7220

Wadliwa realizacja funkcji EJECT lub zatrzymanie urządzenia występujące tuż po zakończeniu procesu opasywania taśmy, najczęściej spowodowane są złym stanem silnika realizującego napęd mechanizmu wydawania kasety oraz opasywania taśmy.

Niejednokrotnie jednak powód wadliwego realizowania opisanych funkcji tkwi w wadliwym funkcjonowaniu układu scalonego stabilizatora STK5333, znajdującego się na płycie zawierającej blok stabilizatora zasilania.

Samsung SI1260

W czasie odtwarzania nagrania, na ekranie monitora kontrolnego występował jedynie ciemny raster obrazowy, sprawiający wrażenie, jakby monitor został przełączony w tryb pracy AV bez podania do niego sygnału wejściowego.

Po zdemontowaniu obudowy urządzenia okazało się, że nie wiruje ani bęben wizyjny, ani silnik capstan. Pomiar napięcia na diodzie D109 (1N4001) wykazał brak zasilania 5V pochodzącego z przetwornicy. Jak się okazało, przyczyna tkwiła w samej diodzie prostowniczej, we wnętrzu której wystąpiła przerwa.

Samsung VI611

Urządzenie nie realizowało funkcji odtwarzania.

Nie świeciła się również dioda LED sygnalizująca stan pracy, a dysk wizyjny był nieruchomy. Chociaż część układów urządzenia pracowała, to okazało się że brak jest zasilania na linii PC12. Przyczyna defektu tkwiła w diodzie D4 (1N4002), znajdującej się w układzie zasilacza.

Samsung VX-1560

Oddając magnetowid do naprawy, klient określił usterkę jako „wciąga taśmę”.

Po zdjęciu obudowy okazało się, że urządzenie przyjmuje kasetę, owija taśmę na bęben wizyjny, jednak nie pracuje silnik capstan. Próba wykonania w tym przypadku funkcji EJECT spowoduje zaplątanie się taśmy w mechanizmie (przy nie pracującym silniku capstan taśma nie zostanie ?schowana” do kasety).

Przyczyną usterki okazał się ?wylany” kondensator elektrolityczny C6 (10uF/25V) znajdujący się na płytce silnika capstan. Wylany elektrolit spowodował również uszkodzenie jednej ze ścieżek.

Samsung VI611/ 621

Sygnał foniczny otrzymywany w trybie pracy E-E oraz w czasie odtwarzania taśmy podlegał okresowemu zakłócaniu przez przydźwięk.

Efekt występowania usterki był też zauważalny na odtwarzanym obrazie. Początkowo podejrzewano, że wystąpiło uszkodzenie któregoś z kondensatorów pracujących w układzie zasilacza, ale to, że usterka pojawiała się dopiero po nagrzaniu urządzenia sugerowało co innego niż wadliwa pojemność.

Prawda leżała po środku, gdyż usterka faktycznie dotyczyła układu zasilacza, a był nią okazały zimny lut pokrywający dodatnie wyprowadzenie kondensatora CS.

Samsung SI3240

Magnetowid chwilami zachowywał się w sposób co najmniej dziwny, gdyż albo nie realizował przejściowo żadnej z funkcji, albo w czasie ich realizacji wplątywał taśmę, przechodził do stanu standby, a na jego wyświetlaczu wskazania naprzemiennie pojawiały się i zanikały.

W czasie pomiarów napięć zasilających ustalono, że napięcie 5V okresowo ulega zaniżeniu, a czasami wprost zanikowi. Po pewnym czasie zlokalizowano miejsce, w którym dochodziło do wymuszania takiego stanu rzeczy. Fragment obwodu drukowanego, przysłonięty metalową płytką osłaniającą przełącznik trybów pracy znajdował się w tak bliskim sąsiedztwie płytki osłaniającej (będącej na potencjale masy chassis), że następowało zjawisko iskrzenia. Usterkę usunięto na drodze pokrycia newralgicznego fragmentu płytki drukowanej lakierem izolacyjnym. W czasie kilkugodzinnego okresu testowania usterka więcej się już nie pojawiła.

Samsung VIK320

Podajnik kieszeni kasety wykonywał ruchy charakterystyczne dla załadunku kasety i następującej zaraz po tym funkcji jej wydawania na zewnątrz, przy czym działo się to samoistnie i to bez fizycznej obecności kasety.

Podczas oględzin mechanizmu, wykryto obecność zimnych lutów na czujniku sygnalizacji początku taśmy. Ich poprawa usunęła występowanie usterki. Z identycznym objawem zetknięto się również w przypadku niepewnych połączeń występujących na diodzie LED oświetlania czujników oraz na czujniku wykrywania końca taś

Samsung SI1260

Urządzenie odmawiało przyjęcia kasety, to znaczy nie próbowało jej nawet opuścić do wnętrza mechanizmu.

Pierwszą czynnością, którą podjęto była próba przeprowadzenia pomiaru napięć na wyprowadzeniach układu sterującego tym procesem. Użycie słowa ?próba” jest o tyle zasadne, że układu tego nie zastano na płycie, gdyż spoczywał on pod nią na spodzie urządzenia. Stało się tak najprawdopodobniej dlatego, że doszło do zablokowania kasety w podajniku; doprowadziło to z kolei do takiego wzrostu temperatury obudowy układu scalonego, że nastąpiło stopienie się lutowia i odpadnięcie układu od druku. Po zamontowaniu nowego układu sterującego, urządzenie działa prawidłowo.

Samsung VQ306

Magnetowid całkowicie nie działa. Klient poinformował, że uszkodzenie nastąpiło w czasie burzy.

Wstępne pomiary omomierzem wykazały uszkodzenie Q01 2SK903, IC01 FA5311, IC02 PC121, ZD13 4.7V, ZD11 22V, D12 1N4148, R16 22R, R25 0R47/2W, R13 5kl. Po wymianie tych elementów i obciążeniu wyjścia AL 5.8V żarówką 5W 6V (zasilacz można uruchamiać solo) pojawiły się zawyżone o około 30% napięcia AL 35V i AL 15V jednak napięcie AL 5.8V było równe 0V.

Sprawdzenie elementów omomierzem strony wtórnej nie wykazało uszkodzenia żadnego z nich. Dopiero wymiana układu IC03 KA43 IZ – sterowana dioda Zene-ra (można zastąpić TL431CLP) i kondensatora C39 1 00nF spowodowało pojawienie się napięcia 5.8V i prawidłowych pozostałych napięć strony wtórnej. Po dwugodzinnym wygrzewaniu zasilacza pod obciążeniem żarówką 20 W/6 V napięcia były prawidłowe, a żaden z elementów nie wykazywał objawów ?udaru termicznego”.

Magnetowid, po zamontowaniu do niego naprawionego zasilacza, zaczął pracować prawidłowo. Sprawdzono jeszcze działanie wszystkich funkcji i oddano klientowi jako sprawny.

Samsung VR5711

Nieprawidłowe wysuwanie kasety.

Po komendzie EJECT kaseta wysuwa się jedynie częściowo, zegar i/lub licznik przesuwu taśmy pracuje w sposób nieprawidłowy – przerywa pracę lub zlicza „coś” nieokreślonego. Uszkodzone okazały się diody Dl 12 i Dl 14 na płycie głównej.

Zakłócenia obrazu.

Przypadkowo pojawiające się zakłócenia odtwarzania koloru oraz synchronizacji pionowej i poziomej, niekiedy prowadzące do wyświetlania niebieskiego tła ekranowego. Odnosi się wrażenie, że związane jest to z czasem pracy im dłużej urządzenie pracuje tym częstsze i dotkliwsze zakłócenia. Ze względu na przypadkowy charakter zjawiska, pomiary nie wiele dają. Ochładzanie wytypowanych elementów doprowadza do diody Dl 16 i stwierdzenia jej nieciągłej termicznie pracy, powodującej opisywane zjawisko.

Nieprawidłowy proces ładowania kasety.

Nie wiruje bęben głowic, silnik ładowania taśmy pracuje w zwolnionym tempie, podobnie jak opasywanie taśmy na bębnie, zegar świeci znacznie słabiej niż normalnie. Pomiary w trakcie pracy nic pozwalają na znalezienie przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania mechanizmów. Dopiero ochładzanie zimnym powietrzem wskazuje na nieprawidłową pracę diod D3I2 i Dl 14. Konieczna ich wymiana.

Samsung VQ306

Nie daje się włączyć z trybu standby w tryb normalnej pracy. W trybie standby wskaźnik tego stanu świeci się normalnie. Przy próbie włączenia w tryb normalnej pracy za pomocą przycisku ( POWER |, wskaźnik pracy na moment zapala się po czym gaśnie. Włącza się układ zabezpieczenia.

Pomiary napięć wykazują ich zawyżone wartości. Dokładne sprawdzenie potencjalnie podejrzanych elementów wykazuje uszkodzenie kondensatora C35 (470uF/16V) filtrującego napięcie 5V, chociaż pomiar miernikiem jego pojemności wskazywał na wartość nominalną.

Samsung SV9000

Brak fonii.

Brak fonii zarówno w trybie Play jak i Record. Na nóżce układu fonii IC0105 LA7297 nie stwierdzono napięcia zasilającego +9V. Jest ono podawane przez tranzystor Q109 2SC2328, który okazał się uszkodzony.

 

Porównywarka cen sprzętu RTV