Naprawa i serwis magnetowidów Universum VR4668

Magnetowid zupełnie nieczynny.

Z zasilacza nie wychodzą żadne napięcia, wyświetlacz nie świeci. W zasilaczu uszkodzony tranzystor Q5, diody Zenera ZD1 (C9V1) i ZD3 (C5V1), zwarte wyciekniętym elektrolitem wyjścia 11 do 14, wycieknięte elektrolity C13 (100uF/16V),C14 (47uF/16V), Cli (22uF/16V)iCl (2.2uF/16V).

Po wymianie uszkodzonych elementów (w miejsce Q5 zastosowałem BD241C z dodatkowym radiatorem) magnetowid włączył się, ale nie chciał przyjąć kasety. Wymontowałem kieszeń kasety. Kółka zębate z obu stron były niewspółbieżne – trzeba było je zdemontować i zamontować prawidłowo.

Zaśniedziały był również styk informujący o tym, że kaseta jest wprowadzana. Po zamontowaniu kieszeni kasety magnetowid przyjął kasetę, ale nie chciał realizować żadnej funkcji oprócz opasywania głowicy. Zdemontowałem powtórnie kieszeń kasety. Wymieniłem rolkę dociskową i kółko przenoszące napęd z silnika na talerzyki.

Wyczyściłem również wszystkie elementy współpracujące z nimi i elementy toru przebiegu taśmy. Teraz magnetowid realizował wszystkie funkcje oprócz przewijania z podglądem.

Okazało się, że sprzęgła zbyt mocno hamują talerzyki. Ponieważ nie było sensu wymieniać sprzęgieł, które stanowią komplet z elektromagnesami, obniżyłem napięcia zasilające poprzez wstawienie szeregowo rezystorów regulowanych, którymi ustaliłem właściwą siłę sprzęgania. Wyregulowałem jeszcze tor przebiegu taśmy i na tym zakończyłem naprawę.

Porównywarka cen sprzętu RTV