Naprawa i serwis telewizorów LUXOR

Luxor chassis 11AK30

Brak fonii.

Sprawdzono cały tor fonii od układów p.cz. do głośnika. Nie znaleziono żadnych uszkodzeń. Postanowiono wejść w tryb serwisowy. Okazało się, że w opcji 2 w bicie 4 standard D K fonii jest niedostępny. To jest przyczyną braku fonii. Należy w opcji 2 ustawić wartość bitu 4 na „1”.

Luxor 180 7018

Nie można włączyc w stan pracy.

Segment standby pali się na zielono. Jednak każda próba włączenia odbiornika w stan pracy, kończy się krótkim wygaszeniem tego segmentu i ponownym jego zapaleniem. Przebiegi mierzone na zespolonym trafopowielaczu wykazują zakłócenia, takie jak przy zwarciu międzyzwojowym. Po stronie zasilacza impulsowego impulsy są dość okazałe i bardzo słabe w sekcji odchylania i zasilaczy pomocniczych. Wydaje się jakby praca zespolonego trafopowielacza była stłumiona. Brak jest napięć +5V na kondensatorze elektrolitycznym CB612 – 2200uF/25V. Brak jest impulsów H i to nawet na n.31 układu 1CB501 DPU2543.

Uszkodzenie bardzo trudne, a samo rozwiązanie konstrukcyjne odbiornika jest absolutnie nielogiczne (tyle, że jak jest wszystko w porządku, to odbiornik pracuje całkiem poprawnie). Dopiero odłączenie n.14 i n. 15 zespolonego trafopowielacza, ożywia zasilacz impulsowy. Stąd uszkodzenie leży w dziwnym rozwiązaniu końcowego stopnia odchylania poziomego. Pomiary TB525 – 2SD1577 wykazują niewielką upływność K.-E (zamiennik BU508A lub BU2508AF). Jego uszkodzenie musi mieć swoją przyczynę.

Sprawdzenie elementów w aplikacji TB525 wykazuje całkowitą utratę pojemności kondensatora impulsowego CB527 – 8.2nF/1600V (chyba można jego zaliczyć do kondensatora powrotów). Po wymianie tych ostatnich elementów odbiornik nie wykazał innych usterek. Przy naprawie możemy posługiwać się schematem Hitachi C28-P405CT, który jest wyjątkowo zgodny z płytą opisywanego odbiornika.

Porównywarka cen sprzętu RTV