Naprawa i serwis telewizorów OMEGA

OMEGA 5511

Przy próbie włączenia odbiornika słychać pisk przetwornicy napięcia, po czym odbiornik zaraz wyłącza się.

Po obciążeniu przetwornicy żarówką, okazało się, że daje ona zbyt wysokie napięcie. Przyczyną tego stanu była utrata pojemności kondensatora C811 47mF/50v. Po jego wymianie, przetwornica pracuje prawidłowo, jednak odbiornik w dalszym ciągu nie chce włączyć się do stanu pracy (przetwornica piszczy i wyłącza się). W tym przypadku należało jeszcze wymienić zwarty tranzystor w odchylaniu poziomym Q402 2SD1555. Warto również sprawdzić kondensatory elektrolityczne po stronie wtórnej przetwornicy, gdyż wysokie napięcie mogło je uszkodzić.

OMEGA KTV3732 BG DK

Odbiornik pracuje, jednak w górnej części ekranu obserwujemy zniekształcenia ? jakby zafalowanie w pionie treści obrazu.

Przyczyną tego stanu było uszkodzenie kondensatora C146 1mF.

OMEGA CT-V9021B/G

Objawem uszkodzenia jest bardzo powolny, lecz widoczny wzrost jaskrawości (obserwowany po kilku godzinach pracy), włącznie do pojawienia się bardzo widocznych linii powrotów i zaniku treści obrazu oraz braku możliwości jakiegokolwiek obniżenia poziomu jaskrawości.

Elementem wadliwym okazał się trafopowielacz, a właściwie dzielnik napięcia przy potencjometrze ustalającym napięcie siatki drugiej kineskopu. Skutecznym sposobem w tym przypadku okazało się zamontowanie warystora 1200V między siatką drugą kineskopu a masą. W ten sposób uratowany został odbiornik gdyż transformator  do tego odbiornika jest nieosiągalny.

Porównywarka cen sprzętu RTV