Telewizory kineskopowe Beko Chassis 22.1
Chassis 22.1 oprócz firmy Beko stosuje również firma Grundig oraz Medion.
Ustawienie koloru tła
Parametry tła po wybraniu w trybie serwisowym COLO-URS powinny mieć następujące wartości:
• BLUEBACK: Y = 0, U – 3, V – 0,
• CURTAIN: Y – 0, U = 1, V – 0,
• MULT1PICTURE: Y = 4, U- 0, V = 0,
• PIP FRAME: Y = 0, U – 0, V – 2,
• FRAME: Y -.0, U – 2, V: 0.
Regulacja napięcia siatki drugiej
Po wejściu w tryb serwisowy i wybraniu VIDEO ADJUSTMENTS za pomocą przycisków [ P+ ] i [ P- ] wybrać SCREEN ADJ, a następnie przyciskami [ VOL+/VOL- ] ustawić jego wartość na 0. Kolejną czynnością jest potwierdzenie tej wartości przyciskiem [ OK ] na pilocie. Na skutek tego ekran będzie ciemny, a na środku widoczna będzie biała linia. Następnie potencjometrem regulacji napięcia siatki drugiej na transformatorze wysokiego napięcia należy tak regulować żeby linia ta była ledwo widoczna. Ponowne naciśnięcie przycisku [OK| powoduje powrót treści wizyjnej i zakończenie procedury regulacji napięcia siatki drugiej.
Ustawienie napięcia automatycznej regulacji wzmocnienia
Należy wejść w tryb serwisowy, a następnie wybrać 1F ADJUSTMENTS. Wartość parametru AGC 1 VHFIII UHF ustawić na 15, a AGC 1 VHFI na 20. Jeżeli odbiornik wyposażony jest w funkcję PTP należy również ustawić parametr AGC 2 VHF1I1-UHF na 15 oraz AGC 2 VHFI na 20.
Typowe uszkodzenia chassis 22.1
Jeżeli w przypadku wystąpienia nieprawidłowości działania odbiornika kontrola i ewentualna korekta ustawień w trybie serwisowym nie przynosi pożądanego efektu oznacza to, że nastąpiło uszkodzenie. Uwagi zawarte w tym punkcie powinny pomóc w lokalizacji uszkodzonego elementu.
Brak obrazu
Po włączeniu odbiornika nie słychać charakterystycznego „trzasku” sygnalizującego pojawienie się wysokiego napięcia, Należy sprawdzić poprawność zasilania stopnia końcowego odchylania poziomego, Po tych wstępnych czynnościach wskazana jest kontrola impulsów sterujących na bazie tranzystora końcowego T504 (FJAF6812). W opisywanym przypadku na bazie tego tranzystora nic było sygnału sterującego. Sygnału tego również nie było na drenie T501, a także na jego bramce. Sygnał sterujący stopniem linii wytwarzany jest w bloku FEATUREBOX MODUŁ. Generowany jest on w układzie IC803 (DDP3315) na nóżce 23. Niestety na nóżce tej brak było tego sygnału, co oznaczało uszkodzenie 1C803. Podczas wymiany tego układu należy pamiętać, że przy wersji oprogramowania SBZ200-13 stosować można w miejsce DDP3315-D2 układ DDP3315-G3, ale konieczna jest zmiana wartości rezystora R856 z l0k na 1k. Rezystor ten połączony jest z nóżką 46 tego układu.
Brak możliwości strojenia
Na wyprowadzeniu 9 głowicy TU 101 brak było napięcia 33 V, co wyjaśniało dlaczego nie można było dostroić się do żadnej stacji. Napięcie 33V wytwarzane jest na uzwojeniu pomocniczym transformatora wysokiego napięcia. Niestety również na diodzie stabilizacyjnej ZD503 było 0V. Przyczyna była prozaiczna, bo przerwę miał rezystor R532 (3.3k).
Brak fonii w głośniku subwoofer
W bloku sterującym tym głośnikiem zastosowano układ 1C304 (TDA7265). Układ ten zasilany powinien być symetrycznym napięciem ±15V. Niestety tylko na nóżce 3 było + 15V, nie było napięcia -15V na nóżkach 1 i 6. Powodem było uszkodzenie rezystora R637 (0.22R) w zasilaczu,
Zniekształcona fonia w głośniku subwoofer
Słychać wyraźne zniekształcenia fonii w głośniku subwoofer. Podczas sprawdzania aplikacji układu IC304 (TDA7265) stwierdzono uszkodzenie rezystora R330 (18k).
Brak obrazu PIP
Programy toru głównego były poprawnie odbierane, natomiast nie można było uzyskać żadnego obrazu w okienku pokazującym inny program (PIP). Nic było już sygnału na emiterze tranzystora Tl03. Po upewnieniu się, że prawidłowo zasilany jest układ IC102 (TDA9886T) oraz głowica TU 102 postanowiono podstawić tę głowicę. Z nową głowicą obraz w podglądzie PIP pojawił się i był prawidłowy.
Pozioma linia
Na środku ekranu widać tylko nieco rozmytą poziomą linię. Usterka wskazuje na uszkodzenie stopnia odchylania pionowego, którego stopniem końcowym jest układ IC50I (STV9379). Stwierdzono brak zasilania nóżki 4 tego układu napięciem -14V. Napięcia zasilania układu IC501 powstają na transformatorze linii TR501 jeżeli pracuje stopień odchylania poziomego. Ponieważ było wysokie napięcie, co sygnalizowało pracę linii, sprawdzono elementy w gałęzi tego napięcia i stwierdzono uszkodzenie rezystora R530 (0.22R).
Brak odbioru
Brak jest napięcia systemowego. Po wyłączeniu odbiornika przez długi czas utrzymuje się napięcie na kondensatorze C613, co świadczy o tym, że nic jest on rozładowywany. Stwierdzono, że na bramce tranzystora kluczującego T601 (FQP12N60) były impulsy sterujące. Powodem braku napięć po stronie wtórnej było uszkodzenie tego tranzystora.
Zaniki fonii
Fonia odbierana przez gniazdo antenowe odtwarzana jest prawidłowo, ale po podaniu sygnału na gniazdo scart następują zaniki fonii. Sprawdzono elementy „na drodze” sygnału audio z tego gniazda do procesora fonii IC301 (MSP3410), lecz nie znaleziono uszkodzenia. Przyglądając się dokładnie punktom lutowniczym układu IC301 pojawiły się wątpliwości co do pewności połączeń. Po poprawie lutowania wszystkich nóżek tego układu, fonia była prawidłowa, niezależnie od źródła sygnału audio.
Wąski obraz
Obraz jest zawężony z obu stron. Wszystko wskazywało na uszkodzenie stopnia końcowego Unii, Spróbowano skorygować szerokość obrazu, ale efekt był niezadowalający (minimalne zmiany). Sprawdzono elementy układu EW, które bezpośrednio współpracują ze stopniem Unii i stwierdzono uszkodzenie rezystora R516 (6.8R). Przez ten rezystor podawany jest sygnał korekcji do przebiegu sterującego przepływem prądu w cewkach odchylających.
Ciemny ekran
Po włączeniu odbiornika świeci dioda LED, ale brak jest obrazu – ciemny ekran. Powodem był brak wysokiego napięcia spowodowany brakiem impulsów sterujących na bazie tranzystora T504. Impulsy te obecne są na bramce tranzystora sterującego T501 (2SK3065), ale nie ma ich na jego drenie, co oznacza uszkodzenie tego tranzystora.
Widoczne linie powrotów
Na tle treści wizyjnej widoczne są linie powrotów. Często spowodowane jest to usterką w układzie odchylania pionowego dlatego skontrolowano ten obwód, ale nie stwierdzono w nim żadnych nieprawidłowości. Zwrócono uwagę na sygnały sterujące katodami kineskopu. Okazało się. że w bloku FEATUREBOX MODUŁ, w obwodzie wyprowadzającym sygnały RGB na złącze X803 uszkodzona jest dioda D803 (1N4148).
Ciemny ekran
Ponieważ wartość wysokiego napięcia była poprawna, a na wejściu modułu kineskopu sygnały RGB miały właściwe parametry kontroli poddano moduł kineskopu. Stwierdzono uszkodzenie rezystora R708. Rezystor ten pracuje w układzie ustalającym napięcie na wejściu nieodwracającym wzmacniaczy TDA6111. Należy zwrócić uwagę na wykonanie modułu kineskopu, dla wersji 9 i niższej, wskazana jest zmiana wartości R708 z 6.8k na l0k.
Nie można ustawić poprawnej geometrii obrazu
Kłopoty z geometrią występują dla formatu 16:9, natomiast dla formatu 4:3 nie ma żadnego problemu ze zniekształceniami geometrii. W takim przypadku producent zaleca dokonanie zmiany wartości kondensatorów C519 z 4.7jiF na 1jiF oraz C527z68nFna l0nF.
Na ekranie widać poziome linie
Poziome linie, które widoczne były na ekranie przypominały linie powrotu. Układ odchylania pionowego pracował poprawnie. Postanowiono sprawdzić ustawienia parametrów geometrii. W tym celu wybrano GEOMETRY ADJUSTMENTS i zmniejszono parametr FLYBACK DELAY, Okazało się, że udało się zlikwidować w ten sposób te linie.
Trudności z włączeniem odbiornika
Po włączeniu „zimnego” odbiornika nie rozpoczyna on pracy lecz pozostaje w stanie standby. Możliwe jest jego załączenie do normalnej pracy po wyłączeniu go i powtórnym włączeniu. Według informacji serwisowych firmy Beko należy równolegle do kondensatora C451 w bloku FEATUREBOX MODUŁ włączyć kondensator o pojemności 1uF/16V.
Zniekształcona fonia
Fonia jest niewyraźna, a poza tym odbiornik wyłącza się. Ze względu na zniekształcenia fonii kontroli poddano tor fonii. Stopień końcowy pracował bez zarzutu, więc zmierzono przebiegi na nóżkach procesora JC301 (MSP3410). Okazało się, że nie ma impulsów z rezonatora Q201 (18.432MHz) na nóżkach 62 i 63 tego układu. Po wymianie Q203 fonia była prawidłowa i odbiornik nie wyłączał się. Należy zaznaczyć, że innym objawem uszkodzenia rezonatora Q201 jest bezpośrednie przechodzenie do normalnej pracy bez stanu standby po włączeniu wyłącznikiem sieciowym.
Ciągłe przełączanie programów
Programy przełączane są ciągle „w górę”. Proces przełączania realizowany jest na nóżkach 78,79 i 80 procesora IC401 (SDA6000). Dlatego sprawdzono elementy do nich dołączone i znaleziono przyczynę uszkodzenia, którego powodem było uszkodzenie diody Zenera ZD401 (5.6V).
Problemy z regulację amplitudy odchylania poziomego
Nie można ustawić właściwej amplitudy odchylania poziomego. Przyczyną było uszkodzenie diody D505 (FFPF608150DS).
Brok koloru PIP
Na wyjściu głowicy TU 102 poziom sygnału wideo był właściwy, natomiast widać było znaczne jego stłumienie na wejściu układu 1C102 (TDA9886T). Po wymianie filtru FI03 (K3953M) poziom ten znacznie wzrósł, a obraz PIP odtwarzany był w kolorze.
Włączenie się układu zabezpieczenia
Włączał się układ zabezpieczenia, w związku z tym sprawdzono układy mogące powodować jego aktywację. Nie stwierdzono żadnych przeciążeń ani ich uszkodzenia. Po kolejnych pomiarach okazało się, że powodem było uszkodzenie w zasilaczu rezystora R625 (i00k).
Brak startu po naciśnięciu przycisku na klawiaturze lokalnej
Usterkę polegającej na braku startu ze stanu standby po naciśnięciu przycisku klawiatury lokalnej zaobserwowano w odbiorniku z kineskopem o przekątnej 33″. Usterka występowała wtedy gdy do gniazda scart podłączone było źródło sygnałów RGB. W takim przypadku producent zaleca zmianę wartości cewki L605 na 2.2uH. Przez tą cewkę zasilany jest sterownik IC601 (TDA16846).