Telewizory kineskopowe Grundig Chassis CUC1835

Omówienie zasilania.

Zasilanie

Przetwornica próbkuje.

Uszkodzony został tranzystor mocy odchylania poziomego T572 – 2SD1432 na skutek obniżenia pojemności kondensatora C511 – 8.2nF/1600V. Jest to odbiornik cyfrowy typu IDTVIII. Częstotliwość odchylania poziomego wynosi 31.25kHz.

Z tego powodu tranzystor T572 musi być wymieniony na taki sam lub tranzystor takiego typu, jakie stosuje się w monitorach komputerowych. Po wymianie uszkodzonych elementów należy szczególnie sprawdzić szerokość obrazu i ewentualnie skorygować ją regulując cewką L573.

Zasilacz zabezpiecza się (stukanie w głośnikach, nie działa odchylanie).

Po odłączeniu powielacza TV startuje jest fonia i zmienne z trafa w.n., słychać pracę pionu. Wyglądało na 100 procent, że zwarty jest powielacz (zamiennik HRT250), jednak po wstawieniu nowego powielacza dalej to samo. Po odłączeniu wyprowadzenia A powielacza TV wystartował, lecz obraz był ?rozjechany” we wszystkie strony po około 4 cm i przy zmianach jaskrawości treści wyraźnie ?pompował”.

Okazało się, że problem tkwił w zasilaczu. Kondensator C6154 – 100uF/10V zmienił wartość na około 20uF. Na schemacie kondensator C6154 ma wartość 220uF/10V i taki zamontowano. W praktyce kondensator C6154 często ma wartość 100uF/10V. Kondensator ten pracuje w logice układów zabezpieczających i wstawienie wartości 220uF lekko zmniejsza ?czułość” tych zabezpieczeń, ale w sytuacji, gdy zabezpieczenie działa bez żadnej przyczyny takie rozwiązanie można dopuścić.

Nie można włączyć z trybu standby.

Wartość rezystora startowego R637 ? l0k uległa zmniejszeniu do około 3k. Jeżeli odbiornik dłuższy czas pracuje w takich warunkach, to płytka drukowana w okolicy tego rezystora jest charakterystycznie brązowa, co jednoznacznie wskazuje na zbyt dużą moc, która wydzielała się w tym elemencie. Wartość tego rezystora należy skontrolować zawsze, gdy uszkodzeniu uległ sterownik zasilacza IC6100 – TDA4601.

Podczas pracy przypadkowo wyłącza się do trybu standby.

Przyczyną usterki są zimne luty transformatora przetwornicy TR651. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyprowadzenie 13. W niektórych przypadkach zimne luty transformatora przetwornicy mogą powodować – trudne do logicznego wytłumaczenia – uszkodzenia końcówki linii T572 i tranzystora w układzie sterowania linią – T504.

Nie działa zasilacz.

Uszkodzony jest FET kluczujący T634 – IRFPC50 i układ sterujący IC6100 – TDA4601. Po wymianie uszkodzonych elementów odbiornik w dalszym ciągu nie startuje. Na bazie tranzystora kluczującego pojawiają się bardzo krótkie impulsy wyzwalające. Przyczyną takiego zachowania się odbiornika była utrata pojemności kondensatora C6147 – 10uF/50V w bramce tranzystora kluczującego i C6154 – 220uF/10V w gałęzi napięcia odniesienia układu IC6100.

Nie startuje, pozostaje w trybie standby.

Przyczyną usterki jest uszkodzenie diody referencyjnej IC6166-TL431.

Zakłócenia obrazu.

Przyczyną były zimne luty w bloku cyfrowym.

Odbiornik dwukrotnie próbuje się włączyć.

Jest to spowodowane zadziałaniem układu zabezpieczenia odbiornika. Zabezpieczenie zadziałało na skutek uszkodzenia elementów w tym obwodzie a nie w wyniku rzeczywistego przeciążenia któregoś z obwodów. Uszkodzona była dioda D647 – BW95A i kondensator C647 – 2u2/100V.

Paski w górnej części ekranu.

Uszkodzona była dioda D413 – 1N4934 przy układzie odchylania pionowego IC410 – TDA8172 (pomiędzy n.2 i n.6 tego układu). Usterka diody objawiała się w warunkach dynamicznych. Podczas sprawdzania miernikiem wydawała się być dobrą.

Ciemne, poziome paski o różnej szerokości na całym ekranie. Czasami całkowity brak obrazu.

Uszkodzony jest kondensator C514 – 150pF/1.6kV (między kolektorem końcówki linii a kondensatorem C513).

Obraz jest zbyt szeroki, niewłaściwa korekcja E-W.

Przy próbie regulacji geometrii widoczne są bardzo niewielkie zmiany.

Podejrzane są następujące elementy: układ korekcji E-W (IC555 – TDA8145), D562 – ZPD30, R571 – 4R7, R564 – 100k (wyprowadzenie A powielacza). W przypadku uszkodzenia układu scalonego, należy wymienić cały zestaw wspomnianych wyżej elementów.

Sporadyczny brak reakcji na pilota.

Po wyłączeniu i ponownym włączeniu wszystko działa prawidłowo. Odbiornik podczerwieni IC810 został wymieniony, ale bez pozytywnego rezultatu. Pomogła wymiana wyłącznika sieciowego. Prawdopodobnie upływność styków wyłącznika powodowała blokowanie mikrokontrolera.

Tryb serwisowy

Do przeprowadzenia dokładnej regulacji, konieczne jest użycie generatora sygnałowego obrazu testowego lub też posłużenie się transmitowanym sygnałem kontrolnym. Przeprowadzenie korekcji położenia rastra obrazowego możliwe jest za pomocą generatora sygnału testowego wbudowanego do odbiornika.

Celem wprowadzenia odbiornika w tryb regulacji serwisowej należy, posługując się nadajnikiem zdalnego sterowania: ? wywołać menu poprzez przyciśnięcie przycisku [ i ] nadajnika zdalnego sterowania – na ekranie odbiornika pojawi się komunikat OSD o treści Info Center,

Tabela 1. Kody błędów w relacji do miejsca ich lokalizacji

Kod błędu Układ, sygnał, lokalizacja
E01 NVM (nastawy cyfrowe, SDA3526, układ IC360, chassis)
E02 NVM1 (nastawy bloku IF, SDA3526)
E03 NVM2 (nastawy tunera TV, SDA2586, 24C16)
E04 DDC (blok Feature Box, SDA9064)
E05 DMSD (blok Feature Box, SAA9051)
E06 DSD (blok Feature Box, SAA9056)
E07 PLL (układ pętli fazowej tunera TV, SDA3202)
E08 Układy p.cz. fonii stereo, TDA6611
E09 MSC (blok Feature Box, SDA9099)
E10 MOIF (blok Feature Box, SDA9093)
E 11 Przetwornik cyfrowo-analogowy (enkoder, TDA8442, IC940)
E12 VT MII (blok Feature Box, SDA9090)
E 14 VPT (dekoder VT, SDA9241)
  • przycisnąć przycisk [ P ] przywołujący funkcją Service/ Demo – linijka wskaźnikowa przyjmie kolor czerwony,
  • przycisnąć przycisk [ OK ] zezwalający na zmianę informacji systemowych – pojawi się komunikat System Setup,
  • za pomocą przycisku [ AUX ) wywołać opcję Sernice Demo,
  • ponownie przycisnąć przycisk [ P | wywołując opcję Sernice Modę,
  • przycisnąć przycisk [ OK ], po czym wprowadzić kombinację liczbową 8500,
  • przycisnąć przycisk [ AUX J; nastąpi przywołanie trybu regulacji geometrii obrazu,
  • jeżeli do wejścia odbiornika nie został doprowadzony sygnał testowy, należy uaktywnić wewnętrzny generator obrazu testowego odbiornika – w tym celu naprowadzić za pomocą przycisków kursorów żółty prostokąt wyboru na pole opisane jako Test Pctttern,
  • przemieścić żółty prostokąt wyboru na pole opisane wymaganą funkcją, której parametry należy zmienić np. regulacji wysokości obrazu odpowiadać będzie funkcja opisana jako Picture Height,
  • przycisnąć przycisk [ OK ],
  • posługując się przyciskami kursorów [ + ] oraz [ – ] ustawić optymalne parametry nastaw wywołanej funkcji,
  • zapamiętanie nowo wprowadzonej nastawy polega na połączeniu zwory znajdującej się przy n.2 układu scalonego IC360 lub połączeniu kontaktu 1 wtyku ?BB” do masy chassis, Następnie należy nacisnąć przycisk [ i ] wywołując powtórnie żółty prostokąt wyboru i naprowadzić go na pole opisane jako Storę; zapamiętać nową wartość nastaw wybranej funkcji poprzez przyciśnięcie przycisku |OK),
  • nacisnąć przycisk [ i ] powodując przejście odbiornika do normalnego trybu pracy.

Uwaga: Ustalenie parametrów geometrii obrazu adekwatnych do nowo wprowadzonych nastaw nastąpi po ponownym uruchomieniu odbiornika.

Uwidocznione w menu pole, opisane jako Basic Values umożliwia dostęp do nastaw optymalnych geometrii obrazu, wprowadzonych tam podczas procesu produkcji odbiornika. Jeżeli po wykonaniu naprawy odbiornika, proces regulacji geometrii obrazu został przeprowadzony nieprawidłowo, w dowolnym momencie istnieje możliwość wprowadzenia optymalnych nastaw geometrii obrazu.

W tym celu należy naprowadzić prostokąt wyboru na pole opisane jako Basic Values, a następnie przycisnąć przycisk [ OK j. Po powtórnym przyciśnięciu przycisku [ OK ], wartości optymalne nastaw ulegną wpisaniu jako parametry domyślne funkcji Picture Geometry. Zapamiętanie wybranych nastaw przebiega w identyczny sposób do opisanego powyżej.

Występujące w kolumnach menu serwisowego skróty DDC, DMSD, DSD są opisami opcji wewnętrznych, używanych w procesie produkcji odbiornika telewizyjnego.

Identyfikacja usterek za pomocą programu autodiagnostycznego

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej pracy odbiornika spowodowanej uszkodzeniem układów sterowanych za pomocą magistrali PC, możliwe jest skorzystanie z bardzo szybkiej procedury testującej umożliwionej przez wewnętrzne oprogramowanie diagnostyczne.

Wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu modułu/układu dołączonego do magistrali, sygnalizowane jest pojawieniem się na wyświetlaczu odbiornika komunikatu błędu określającego wadliwy moduł/układ. Zestawienie komunikatów, które mogą wystąpić w efekcie przeprowadzenia testu, przedstawiono w tabeli 1.

Uruchomienie procedury autodiagnostyki przedstawiono poniżej.

Włączyć odbiornik przyciskiem sieciowym, przy jednocześnie wciśniętym i nie zwolnionym przycisku przeszukiwania oznaczonym symbolem [ -> ] znajdującym się na zespole regulacji odbiornika. Na wyświetlaczu pojawi się wskazanie: l … ].

Jeżeli mikroprocesor sterujący stwierdzi nieprawidłowości wynikające z funkcjonowania magistrali lub też układów do niej dołączonych, to po upływie około 5 sekund na wyświetlaczu odbiornika pojawi się kod komunikatu błędu np. ?E 02″.

Posługując się informacjami zawartymi w tabeli 1, należy dokonać identyfikacji wadliwego modułu lub układu peryferyjnego; w naszym przykładzie oznaczać to będzie brak zwrotnego potwierdzenia sygnału transmisji z układu NVM1, gromadzącego nastawy bloku IF.

Po przyciśnięciu przycisku [ + | klawiatury lokalnej odbiornika, ujawnione zostaną dodatkowe informacje o możliwościach wystąpienia usterek. Gdy program diagnostyczny stwierdzi poprawne funkcjonowanie odbiornika, na wyświetlaczu pojawi się informacja ?PI”.

Porównywarka cen sprzętu RTV