Telewizory kineskopowe Grundig chassis CUC5360
Odbiornik przechodzi do trybu standby.
Odbiornik ma zwężony raster i pracuje z niestabilną szerokością. Pomiar napięcia linii wykazuje napięcie 130V (znamionowo powinno być 145V). Przy właściwym ustawieniu Ua = 145V jakakolwiek gwałtowna zmiana treści obrazu powoduje przejście do trybu standby. Usterkę usuwa wymiana kondensatora C568 – 27nF/400V.
Dokuczliwe zmiany wymiarów obrazu przy zmianach jasności obrazu.
Uszkodzenie objawia się dokuczliwymi zmianami wymiarów obrazu przy gwałtownych zmianach jasności. Niestabilna sytuacja spowodowana jest przez kondensator C568 – 0.027uF/ 400V 5%, który utracił pojemność. Również tutaj „porządne” rozgrzanie kondensatora może pomóc nam we właściwej lokalizacji przyczyny usterki.
Zaniki koloru.
Uszkodzony rezonator kwarcowy Q5073 (8.867238MHz) i trymer C5073 na module chrominancji i sygnałów RGB. Po wymianie uszkodzonych elementów należy wyciągnąć kabel antenowy z gniazda antenowego i umieścić go w takiej odległości, aby uzyskać obraz. Następnie tak regulować trymerem C5073, aby uzyskać kolorowy obraz.
Po pewnym czasie przestaje reagować na pilota.
W odbiorniku nie pracuje także telegazeta. W momencie gdy odbiornik przestaje reagować na pilota, na ekranie pojawia się zakłócenie przypominające wycinanie co drugiej linii lub wycinanie (wyciemnianie) kilkudziesięciu linii, powtarzające się w odstępie 3 do 5cm na całym ekranie. Może pojawić się również całkowite wyciemnienie ekranu, fonia wówczas jest prawidłowa. W tym czasie na n. 19 (DATA) procesora telegazety IC200 -SA A5244 AP/A pojawiają się niestabilne przebiegi, które powodują opisane wycinanie linii. Po odłączeniu od druku n.19 oraz n. 15,16,17 (R, G, B), jak i n.24,25 (SDA, SCL) układu IC200 -odbiornik pracuje bez problemów. Do wymiany jest układ IC200.
Brak fonii, wizji, ekran ciemny, lekko zwężony w poziomie z powrotami. Brak OSD i TXT.
Trudno było zdecydować od czego zacząć. Wszystkie napięcia w normie. Zaczęto od pomiarów wokół TDA8214B i okazało się, że kondensator C526 – 47n/63V zupełnie stracił pojemność. Stoi on przy n.3 tego układu scalonego. Wymiana przywróciła sprawność odbiornika. W tym i podobnych chassis Grundiga (np.CUC5361) często dziwne objawy dają kondensatory w aplikacji TDA8214B, ponieważ płyta bazowa wokół tego układu bardzo się nagrzewa, powodując szybsze starzenie się tych elementów.
Uciążliwa utrata synchronizacji pionowej.
Okresowo, co kilkadziesiąt minut, bez wyraźnej przyczyny odbiornik wychodzi na chwilę z zakresu trzymania synchronizacji pionowej. Objawia się to opadaniem obrazu do połowy i drganiami. W miarę upływu czasu objawy się nasila-
ją. Po dokładnym sprawdzeniu aplikacji IC520 – TDA8214B okazało się, że na n.2 występują w tym czasie drobne zmiany napięcia. Dalsze badania potwierdziły wadę układu U6204, znajdującego się w tunerze 29504-101.22. Na n.12 tego układu zrealizowany jest przełącznik 50Hz/60Hz i na nim właśnie występowały stany nieustalone. Ponieważ wszystkie funkcje odbiornika działały prawidłowo a częstotliwość odchylania 60Hz używana jest sporadycznie, więc na życzenie klienta odłączono wyjście 6 głowicy i katodę diody D519 połączono z masą, co wyeliminowało usterkę.
Czerwono-różowe poziome paski na środku ekranu.
Ekran wyciemniony, fonia jest prawidłowa. Przyczyną jest C538 – 47uF/35V, stojący obok TDA8214B (układ z radiatorem).
Po włączeniu na wyświetlaczu pojawia się PI, ekran ciemny, brak fonii.
Brak reakcji na klawiaturę oraz na próbę przełączenia programów z pilota. Działa natomiast wł./wył. z pilota. Przebiegi na szynie I2C prawidłowe (w trybie standby szyna w stanie niskim). Stwierdzono obecność sygnału wideo na p.cz. Odłączano odbiorniki na szynie – okazało się, że po odłączeniu pamięci IC848 i IC847 (2 * MCM2814) na ekranie ukazał się komunikat o zablokowaniu TV (klucz). Po wykonaniu procedury odblokowującej TV zaczął działać, lecz przy próbie wyświetlenia menu była widoczna tylko jego część przy dolnej krawędzi ekranu. Należało zmienić położenie komunikatów OSD (mikrokontroler SDA20562-A006) – opis procedury w „DS4″.
Aktywacja trybu hotelowego.
Przyciskami [ P- ] lub [ P+ ] wybrać opcję VOLUMEMAX i zatwierdzić wybór przyciskiem [ OK ]. Za pomocą przycisków regulacyjnych [ – ) oraz [ + ] ustawić dowolny poziom siły głosu z zakresu 0…62. Każda ustawiona wartość mniejsza od 63 powoduje uaktywnia tryb hotelowy.
Po wybraniu poziomu siły głosu, zatwierdzić funkcję przyciśnięciem przycisku [ OK ].
Kasowanie trybu hotelowego.
Włączyć odbiornik przyciskiem sieciowym przy naciśniętym i nie zwolnionym przycisku | P/C ] nadajnika zdalnego sterowania. Nie zwalniać przycisku nadajnika do momentu wyświetlenia menu SERVICE. Przyciskami [ P- ] lub | P+ ] wybrać opcję YOLUME MAX i zatwierdzić wybór przyciskiem | OK ]. Za pomocą przycisków [ – ] oraz [ + ] ustawić poziom siły głosu równy 63. Zapamiętać wprowadzoną wartość przyciskiem [ OK ].
Kasowanie kodu zabezpieczającego dostęp do odbiornika.
Wprowadzić poprawną kombinację kodową, następnie wywołać opcję Security System po czym powtórnie wprowadzić poprawną kombinację kodową zakończoną przyciśnięciem przycisku [ OK ]. Skasowanie nieznanego (np. zapomnianego) kodu dostępu odbywa się poprzez wprowadzenie za pomocą nadajnika zdalnego sterowania sekwencji: [ + ],[-], [P-] oraz[P+].