Telewizory kineskopowe Sony Chassis FE-1 FE-2

Serwisowanie.

OTVC Sony chassis FE-1

Brak obrazu.

Poszukiwania usterki rozpoczęto od kontroli układu odchylania poziomego. Sprawdzenie elementów tego obwodu pozwoliło na ustalenie przyczyny uszkodzenia, którą było zwiększenie wartości rezystorów R516 (56k) i R517 (39k).

Zakłócenia w dolnej części ekranu.

Szczególnie uciążliwe są one przy ciemnych scenach. Sprawdzono wszystkie elementy przeciwzakłóceniowe (dławiki, kondensatory, ?koraliki”), ale nie stwierdzono nieprawidłowości. Wszystko wskazywało, że zakłócenia te powstają w układzie odchylania poziomego. Metodą prób i błędów udało się wyeliminować te zakłócenia przez równoległe dołączenie kondensatora 1000pF/2kV do diody D539 (RU4AM), pracującej w układzie modulatora diodowego.

Odbiornik wyłącza się.

Zaraz po starcie odbiornik wyłącza się. Na początku podejrzewano jakieś zwarcie, które powoduje włączenie zabezpieczenia, ale po kilku próbach jego zlokalizowania stwierdzono, że nie tędy droga. Przystąpiono do analizy działania zasilacza i sposobu regulacji napięcia. Elementem sprzęgającym stronę pierwotną z wtórną jest transoptor PH601 (PC123FY2), a za jego sterowanie odpowiedzialny jest układ IC603 (SE135N). Właśnie uszkodzenie tego układu spowodowało natychmiastowe wyłączanie odbiornika.

Fonia BG+DK w menu użytkownika + NICAM.

Zmiana standardu jest możliwa bez montażu żadnych dodatkowych układów i bez zdejmowania ścianki tylnej, należy:

1. Wprowadzić odbiornik w tryb standby.

2. Wejść w tryb serwisowy: [ i ], [ 5 ], [ FONIA+ ], [ TV ].

3.  Wcisnąć przyciski: [ 2 ], | 7 ].

4. Wyjść z trybu serwisowego: [ 0 ], [ 0 ], [ STANDBY ], wyłącznik sieciowy.

Po tej operacji w menu użytkownika mamy dostęp do opcji BG lub DK, działa również NICAM. Możliwa jest również zmiana alfabetu w teletekście (wpisując [ 3 ], [ 4 ] w pierwszej warstwie trybu serwisowego).

Brak wizji i fonii.

Uszkodzony został tranzystor końcowy linii Q533 (2SD2539) firmy Toshiba. Stało się to za przyczyną zimnych lutów w okolicy Q533 (emiter 2SD2539 był odłączony od masy). Przy wymianie zastosowano tranzystor S2055AF.

Po nagrzaniu odbiornik wyłącza się.

Po pewnym czasie od włączenia odbiornik samoczynnie wyłącza się. Usterka spowodowana jest uszkodzeniem układu IC101 (TDA9817/TDA9818).

Odbiornik wytacza się.

Po wyłączeniu się odbiornika świeci czerwona dioda LED. Przyczyną jest uszkodzenie układu IC609 (TOP209P).

Brak odbioru.

Odbiornik nie pracuje, dwukrotnie miga tylko dioda LED. Objaw taki powoduje uszkodzenie układu sterownika przetwornicy IC606 (STRF6654).

Dioda LED miga 13 razy.

Sygnalizuje to uaktywnienie zabezpieczenia nadprądowego. Okazało się, że zwarcie miał kondensator C628 (l00uF).

Nieudane próby włączenia odbiornika.

Próby włączenia odbiornika kończą się niepowodzeniem, dioda LED miga 3 razy. Powodem jest uszkodzenie tranzystora końcowego linii Q533 (2SD2539).

Brak reakcji na rozkazy z pilota.

Odbiornikiem można jedynie sterować z klawiatury lokalnej, natomiast na rozkazy z pilota nie było żadnej reakcji. Uszkodzona była dioda Zenera D908 (MTZJ-9.1).

Samoczynne przełączanie kanałów lub poziomu głośności.

Po upewnieniu się, że zespół przełączników S90(HS902 pracuje prawidłowo, wymieniono układ IC005 (CD4052BCMFL63).

Żółte linie na ekranie.

Uszkodzony był układ IC301 (CXA2060AS).

Brak koloru w teletekście i OSD.

Zanik koloru spowodowany jest uszkodzeniem jednego z następujących tranzystorów: Q007, Q008, Q009 (wszystkie 2SC2412K).

Samoczynne włączanie strojenia.

Odbiornik natychmiast po włączeniu samoczynnie przechodzi w tryb strojenia, ale nie znajduje żadnej stacji. Przyczyną tej usterki jest uszkodzenie procesora IC001 (SAA5497).

OTVC Sony chassis FE-2

Zaniki obrazu.

Obraz zanika jedynie w górnej części ekranu i albo jest to pozbawiony treści poziomy pas wysokości kilku centymetrów, albo w pasie o tej szerokości jest treść obrazu ale brakuje jednego z kolorów podstawowych. Opisywana niesprawność miała charakter losowy i trudno było namierzyć jej przyczynę. Po bardzo długich i żmudnych poszukiwaniach stwierdzono, że przyczyną była utrata parametrów kondensatora C037 (0.01 uF/ 100V/5%) w aplikacji procesora IC001 (TDA9394H/N1/4/ 0310) włączonego pomiędzy n.21 (VSC) a masę.

Przestrojenie fonii.

Odbiornik został przywieziony z Niemiec, a na dodatek w wersji E, czyli w wersji na rynek hiszpański i normalnie u nas dźwięku nie odbiera. Zastosowanie fonii równoległej lub generatora 1MHz nie wchodzi w grę, gdyż nie jest to możliwe układowo. Na szczęście można to zrobić bez konieczności instalowania czegokolwiek, gdyż producent przewidział ustawianie wersji (A, L, E, U, D, B, K i R) w trybie serwisowym. Po wejściu w tryb serwisowy (opis w ?SE” 7/2003) należy wybrać Test Modę 2 i tam funkcję 27 (wybrać cyfry 2 i 7), a następnie wersję K – inaczej OIRT. Wybierając cyfry 00 wychodzimy z trybu testowego, a następnie z trybu serwisowego: naciskając przycisk [ MENU | i wyłączając odbiornik. Jeśli wystąpią zakłócenia fonii na którymś z kanałów, usuwamy je przez ustawienie w menu manuał searching (strojenie ręczne) opcji AFC i następnie regulację jej wartości.

Brak obrazu.

Uszkodzony był tranzystor odchylania poziomego. Wymieniony tranzystor uszkodził się ponownie natychmiast po włączeniu. Konieczna była wymiana transformatora odchylania poziomego. Po wymianie tranzystora i transformatora pojawiło się ciemne tło, ale obraz nadal nie był wyświetlany, OSD było poprawne, w obrazie teletekstu brak było czerwonego koloru.

Chassis naprawianego odbiornika wykorzystuje układ UOC (Ulitimate One Chip) firmy Philips. Jest to układ integrujący funkcje mikrokontrolera i toru sygnałowego. Wymiana układu spowodowała jedynie, że obraz teletekstu był wyświetlany poprawnie (pojawił się czerwony kolor), ale nadal nie było obrazu. Okazało się, że uszkodzone były trzy diody w układzie ogranicznika prądu kineskopu: D021, D505, D507.

Dioda LED miga 11 razy.

Miganie diody wskazywało na brak lub zbyt niskie napięcie zasilania 8V. Przetwornica główna odbiornika nie działała. Działał układ zasilający mikrokontroler i stąd pochodziło wskazanie na uszkodzenie regulatora napięcia 8V. Przyczyną był uszkodzony tranzystor kluczujący przetwornicy Q606 i rezystor R603 (0R1).

Nie działa, dioda LED miga 11 razy.

1. Pomiary wykazały zaledwie około 1.5V zamiast ponad +8V na wyprowadzeniu 1 regulatora napięcia IC604. Uszkodzonym okazał się IC604 – BA41W12ST-V5.

2. Brak napięcia +8V na n. 1 regulatora IC604. Pomiary wykazują również brak napięcia wejściowego na wyprowadzeniu 2 – powinno być około 10V. Sprawdzenie tej linii zasilającej doprowadza do diod D618 i D619 – obie D2S4MF. Uszkodzoną była D618, na 8 wypr. T603.

Problemy z szerokością obrazu.

W wyniku reakcji chemicznej nastąpiło spuchnięcie i pęknięcie obudowy (a tym samym uszkodzenie elektryczne i utrata parametrów) kondensatora C513 – 22uF/250V. Zostało to spowodowane najprawdopodobniej wyładowaniami elektrostatycznymi w kineskopie. Oprócz wymiany kondensatora C515 należy dodatkowo zamontować równolegle do kondensatora elektrolitycznego C710 na płytce „C” kondensator 10nF/ 250V (od strony mozaiki). Tę modernizację układową należy wprowadzić również w przypadku uszkodzenia diody Zenera D512 – RGPIOGKP lub rezystora R512 w linii +200V.

Porównywarka cen sprzętu RTV