Uszkodzony inwerter
Niesprawny inwerter
Wszyscy wiemy jak kosztowna może być naprawa TFT i znamy problemy związane ze znalezieniem usterki w przypadku nie posiadania schematu.
Na początek ważne jest rozpoznanie obszaru, z którym najprawdopodobniej powiązany jest występujący objaw. W razie wystąpienia usterki w podświetleniu, dobrym testem jest sprawdzenie oscylacji na transformatorach. W zupełności wystarczającym jest sprawdzenie po stronie niskiego napięcia. Ponieważ nie zawsze od razu można rozpoznać, które z wyprowadzeń transformatora sterują stopniem końcowym warto więc dokonać pomiaru od razu na tranzystorach mocy.
Oczywiście pomiar wysokiego napięcia również może pomóc, ale należy do niego podejść z pewną ostrożnością. Napięcie w technologii CCFL może osiągać około 1000V, by przekraczać trzykrotnie tą wartość w technologii EEFL. Do tego dochodzi jeszcze obciążenie przyrządu pomiarowego. Jeśli więc występują oscylacje to wciąż jeszcze pozostaje wiele możliwych przyczyn usterki.
Może się zdarzyć, że źródło zasilania nie wytwarza wymaganego prądu. Defekt ten wydaje się oczywisty, jednak nie zawsze tak jest ponieważ sam pomiar napięcia nie wystarcza w przypadku prądów, które mogą czasami wzrastać powyżej 10A. Pewne obszary zasilacza mogą „wysiąść” zanim jeszcze będzie możliwość zmierzenia napięć inwertera. Ważne jest rozważenie postępowania w przypadku takich usterek.
W gestii każdego technika pozostaje, czy test przeprowadzany będzie bez obciążenia czy z innym obciążeniem lub czy najpierw wymieniane będą kondensatory. Najważniejsze jest, aby urządzenie znowu zaczęło działać. Ale samo zasilanie nie kończy sprawy. Jeśli bowiem inwerter startuje a następnie się wyłącza to objaw ten może świadczyć o usterce samego inwertera. Może się również okazać, że inwerter jest odłączany od reszty urządzenia w wyniku uszkodzenia gniazd lub samych lamp.
Jak już opisano wyżej, wskazane jest sprawdzenie wysokiego napięcia oraz napięcia zasilania włącznie z kontrolą jakości mas obwodów. Ze względu na częste uszkodzenia transformatorów pożądane jest również porównanie ich wartości rezystancji. Test odbiornika bez obciążenia jakim jest inwerter nie zawsze jest możliwy ze względu na istnienie funkcji sprawdzającej „obecność” inwertera.
Nie można jednak zapominać, że w wielu przypadkach jest to możliwe i daje pożądane rezultaty gdyż pojawia się dźwięk i działają funkcje sterowania. Samo to już uzasadnia przeprowadzenie testu. Gdy chcemy zagłębić się w dany obwód na podstawie pewnych pomiarów, często okazuje się, że niedostępny jest schemat inwertera, ale za to mamy resztę urządzenia. W tej sytuacji możemy szybko ustalić wyprowadzenia na wtyku połączeniowym inwertera i w wielu przypadkach rozpoznać linie błędu (Feedback) i sterowania (On/Off).
Jeśli jednak schemat do naszego urządzenia jest niedostępny, to mamy jeszcze inne możliwości określenia w jakich modelach zamontowana jest ta sama płyta lub ten sam panel. Przejdźmy jeszcze do ostatniego przypadku, w którym inwerter startuje ale po czasie się wyłącza a przyczyną usterki może być zużycie lub uszkodzenie jednej lub więcej lamp.
Pomiar wysokiego napięcia już może dać jednoznaczny wynik, ponieważ jeśli napięcie na jednej lampie jest znacznie wyższe niż na pozostałych, to obciążenie będzie za małe i sugeruje to uszkodzenie lampy. Dobrym sposobem jest porównanie poszczególnych lamp za pomocą testera, obserwując przy tym napięcie i prąd. W innych przypadkach możliwe, że szybsze będzie najpierw podłączenie do testu zewnętrznej podobnej lampy.
Niezależnie od wyboru sposobu postępowania, ważne jest osiągnięcie jak najlepszego efektu i zakończenie naprawy tak szybko jak to możliwe.