Naprawa i serwis Audio CD Crown CDK2300

Urządzenie przekazano nam z zaprzyjaźnionego punktu serwisowego z prośbą o wykonanie wymiany lasera.

Przed jego wymianą postanowiono jednak włączyć urządzenie i sprawdzić jego działanie. Po włożeniu płyty do szuflady i jej zamknięciu, usłyszeć można było odgłos towarzyszący szybko obracającej się płycie, która następnie powoli zwalniała i ulegała zatrzymaniu.

Na wyświetlaczu ukazał się odczytany katalog dysku (TOC – Table OfContents). Wszystko to nas o tyle zdziwiło, że wykonane czynności były aż nazbyt poprawne jak na laser wymagający wymiany.

Po uruchomieniu odtwarzania, na wyświetlaczu pojawiło się wskazanie zegara ilustrujące przebieg odczytu, natomiast z głośników nie wydobywał się żaden sygnał potwierdzający jego realizację.

Urządzenie zostało częściowo rozmontowane, aby można było przeprowadzić pomiary oscyloskopowe. Przy okazji stwierdzono raczej standardową konfigurację odtwarzacza, na którą składał się laser typu KSS210, układ przetwarzania sygnału w.cz. CXA1081S, układ serworegulacji CXA1082, procesor sterujący CXD1130Q, przetwornik cyfrowo- analogowy LC78 81 (DAC) oraz pamięć RAM typu HM6116M.

Nie posiadano instrukcji serwisowej tego sprzętu, natomiast zastosowana konfiguracja układowa spotykana jest w przypadku wielu innych modeli, których instrukcje serwisowe jak i cenne informacje w nich zawarte były w zasięgu ręki.

Ponieważ wszystkie funkcje odtwarzacza (poza oczywiście brakiem sygnału audio) przebiegały bez zakłóceń, poszukiwania rozpoczęte zostały od układów wyjściowych. Tam jednak nie natrafiono nawet na szczątkową postać sygnałów.

Następny pomiar dotyczył wejść układu przetwornika cyfrowo-analogowego, a wynika to z tego, że wyprowadzenia 78, 79 oraz 80 procesora są najłatwiej dostępnymi do przeprowadzenia pomiarów.

Na wyprowadzeniu 80 procesora (sonda oscyloskopu sprzężona stałoprądowo, czułość 1 V/dz.) zaobserwowano impulsy zegarowe „lewo-prawo”, natomiast na wyprowadzeniu 79 obecne były impulsy zegarowe (o dwukrotnie wyższej częstotliwości w stosunku do poprzednio wymienionych) synchronizacji odczytu ramek sygnału.

Oba przebiegi były prawidłowe co do kształtu i stabilne. Na wyprowadzeniu 78 powinien być obecny sygnał danych, mający postać regularnych przejść pomiędzy poziomami 0V oraz 5V.

Na pierwszy rzut oka wszystko było w porządku, natomiast po dokładnym zsynchronizowaniu podstawy czasu oscyloskopu stwierdzono występowanie w badanym przebiegu regularnego wyłomu o szerokości jednego bitu.

Po rozciągnięciu podstawy czasu oscyloskopu, migoczące dotąd na jego ekranie informacje uważane jako dane uległy zanikowi.

Interpretacja zjawiska prowadziła do wniosku, że do wejść przetwornika cyfrowo- analogowego nieustannie dopływał strumień informacji, natomiast nie były one związane z rzeczywistym sygnałem audio.

To z kolei sugerowało, że układ przetwornika jest najprawdopodobniej sprawny, podobnie zresztą jak i procesor wykonujący poprawnie tak wiele innych czynności.

Po wykluczeniu tylu ewentualności, na placu boju pozostała jedynie pamięć RAM typu HM6116M. Pocieszające było to, że ma ona jedynie 20 wyprowadzeń, a nie 80 jak procesor.

Po wymianie pamięci odtwarzacz zaczął należycie pełnić swoją funkcję.

Porównywarka cen sprzętu RTV