Naprawa i serwis odtwarzaczy płyt CD

Problemy z odtwarzaczem płyt CD.

Często zdarzające się niesprawności – „zacinanie się” lub przerwy w trakcie odtwarzania płyt CD, w wyniku zabrudzenia systemu optycznego.

W najprostszym przypadku – zakurzenia górnej soczewki, wystarczy przetarcie wacikiem.

W każdym innym przypadku należy postępować szczególnie ostrożnie, stosując specjalny zestaw do czyszczenia soczewek opracowany przez producenta.

Jeśli nie posiadamy takiego zestawu, a zabrudzeniu uległ pryzmat wewnątrz bloku optyki, czyszczenie można wykonać na dwa sposoby.

Pierwszy z nich – wziąć cienki (0.5mm), plastikowy patyczek i nawinąć na jego końcu odrobinę waty. Podsunąć patyczek pod soczewkę lasera i wyginając go, posuwisto okrężnymi ruchami oczyścić powierzchnię pryzmatu. Taka metoda jest zalecana przez producenta. Niestety wadą tej metody jest brak tak cienkich plastikowych patyczków i niewystarczająca jakość takiego czyszczenia.

Drugi sposób to demontaż systemu optycznego. Należy dokładnie wykręcić wkręty, którymi przymocowana jest obudowa soczewki do lasera. Przed odkręceniem obudowy soczewki należy dokładnie zaznaczyć, w którym miejscu jest ona zamocowana.

Z reguły obudowa soczewki pomimo wkrętów jest jeszcze przyklejona – w takim wypadku należy precyzyjnie rozłączyć ją przy pomocy skalpela. Po zdjęciu soczewki ukazuje się „studnia”, na dnie której znajduje się pryzmat. Po wyczyszczeniu pryzmatu przeprowadzić montaż soczewki dokładnie w zaznaczonym miejscu.

Oprócz zabrudzeń systemu optycznego, które jest przyczyną 70^80% niesprawności odtwarzaczy CD, powodem przerw odtwarzania płyt CD jest ciepły prąd powietrza pochodzący z transformatora bloku zasilacza, podgrzewający blok optyki, prowadzący do zmiany charakterystyk fotodiod oraz przyspieszający zanieczyszczenie elementów optycznych.

Producent zaleca zasłaniać dolną powierzchnię mechanizmu CD specjalnie opracowaną, plastikową osłoną. W przypadku braku takiej oryginalnej osłony można ją zastąpić kawałkiem polietylenu.

Nie ma potrzeby rozbierania mechanizmu CD, wystarczy zdjąć obudowę zestawu i zamocować przygotowaną osłonę przy pomocy kleju.

Przy naprawach bloku CD należy zwrócić uwagę na obecność smaru na prowadnicach. Jeśli brak smaru lub jest on zabrudzony (piaskiem, pyłem), to laser może „grzęznąć” przy przesuwaniu.

Analogiczny defekt obserwuje się także przy zanieczyszczeniu smarem kółek zębatych silnika lasera.

Porównywarka cen sprzętu RTV