Naprawa i serwis Philips FW36 (zestaw mini)

Włącza się na krótkq chwilę w trybie standby.

W trybie standby w zupełnie przypadkowym momencie „zapala się” wyświetlacz i natychmiast gaśnie (włącza się i wyłącza). Ponadto następuje krótkotrwała inicjalizacja pracy mechanizmu odtwarzacza zmieniarki CD. Użytkownicy opisywali też takie zachowanie się urządzenia jako „co jakiś czas wyłączona wieża zaczyna hałasować, po czym wszystko się uspokaja i wraca do normy”. Takie zachowanie się urządzenia jest spowodowane krótkotrwałymi (30ms ± 70ms) spadkami napięcia sieciowego o 10 do 15V.

Takie krótkotrwałe spadki mogą powstawać na przykład przy załączeniu odbiornika energii elektrycznej pobierającego duży prąd (nagrzewnicy powietrza, elementu grzejnego pralki a nawet lodówki czy odkurzacza). W takiej sytuacji zakłócenie napięcia sieciowego jest wykrywane jako spadek napięcia zasilającego lub jego zanik. Efektem tego jest inicjalizacja mechanizmu CDC i powrót do trybu standby. Układ wykrywania spadku napięcia zasilającego jest zbyt czuły na wahania napięcia sieciowego. W celu poradzenia sobie z taką nieprawidłowością należy na płycie „Combi Board” od strony mozaiki zamontować rezystor 10k/5%/0.5W, przylutowując go jednym wyprowadzeniem do zwory 9318, a drugim do wyprowadzeń 3 i 4 złącza 17.

Wyświetlany jest komunikat „NO DISC”

Po załadowaniu płyty i próbie włączenia jej odtwarzania wyświetlony zostaje komunikat „NO DISC” i na tym reakcja urządzenia się kończy. Powodem niepowodzenia jest błąd krytyczny w oprogramowaniu sterującym synchronizacją w mikroprocesorze slave IC7830 (4822 209 33407) z wersją oprogramowania V76 z oznaczeniem „CDC50763”. W takiej sytuacji mechanizm jest już podniesiony do uchwytu płyty zanim karetka z dyskiem jest w stanie osiągnąć pozycję odtwarzania ze względu na opory mechaniczne ruchomej karetki. Ten problem został tymczasowo rozwiązany poprzez zamontowanie równolegle do rezystora 3841 opornika 470k/5%/0.1W.

Docelowo została opracowana nowa wersja mikroprocesora oznaczona jako „V70” i „CDC50921” (4822 209 90358). Montując tę zmodyfikowaną wersję mikroprocesora należy usunąć (jeżeli jest zamontowany) dodatkowy rezystor 470k,

Nie startuje odtwarzanie

Brak reakcji na polecenie PLAY, funkcja odtwarzania płyty CD nie startuje, może temu towarzyszyć również brzęczenie w głośnikach. Powodem tego jest regulator napięcia, MCT7805CT, a konkretnie pewna partia tych układów dostarczona i zastosowana w produkcji. Na wyjściu tego regulatora obecne są oscylacje o wartości szczytowej 2V i częstotliwości około 0.4MHz nałożone na napięcie 5V. Producent tego układu w trakcie produkcji nie zastosował (nie podłączył) wewnętrznego kondensatora kompensującego. Zamontowanie dodatkowego kondensatora 0.47uF na wyjściu regulatora (podłączonego między wyjście a masę jak najbliżej wyprowadzeń układu) skutecznie usuwa opisywane problemy.

Komunikat „DEF”

Komunikat „DEF” jest pokazywany zawsze wtedy, gdy oprogramowanie sterujące zatrzymuje pracę z powodu niekorygowalnego błędu w mechanice. Wszystkie ruchy są „śledzone” i kontrolowane przez mikrokontroler sterujący. Jeżeli ruch któregoś z podzespołu nie zostanie zakończony w zdefiniowanym czasie, oprogramowanie sterujące zatrzymuje pracę wszystkich pozostałych i wyświetla użytkownikowi na wyświetlaczu komunikat „DEF”.

Mechanizm CDC-7 wyposażony jest w dwa zabezpieczenia: detekuje przypadek, gdy w pojemniku na płytę CD zostaną umieszczone 2 płyty i detekuje, gdy pojedyncza płyta o średnicy 8 cm zostanie umieszczona niecentrycznie lub „coś” blokuje środkowy otwór w podajniku. Jeśli wydarza się jeden lub oba przypadki, szuflada zostaje otworzona, płyta (płyty) „wyrzucone ‚ i wyświetlony zostaje komunikat dla użytkownika.

Pozostałe części urządzenia (tuner, itd.) nadal działają, ale odtwarzacz cały czas sygnalizuje” komunikat „DET”. Aby zresetować ten stan mechaniki, należy wyłączyć urządzenie (odłączyć całkowicie zasilanie) i ponownie je włączyć.

W oprogramowaniu sterującym CDC-7 wersja „V73” i niższych istnieje możliwość przejścia w tryb standby i powrotu do trybu pracy, co wystarcza do ponownej inicjalizacji urządzenia i przywrócenia odtwarzacza do pracy oraz skasowania komunikatu „DEF”. System diagnostyczny wbudowany w oprogramowanie pozwala w trybie serwisowym na pokazanie przyczyny wyświetlenia komunikatu „DEF”. W tym trybie są sygnalizowane kody od „E 1070” do „E 1080”.

Kody błędów dotyczących pracy zmieniarki płyt CD.

  • Kod błędu „E 1002”: Błąd ostrości (błąd krytyczny, powodujący zatrzymanie pracy odtwarzacza).
  • Kod błędu „E 1008”: problem w trakcie odczytu zawartości płyty (błąd niekrytyczny, odtwarzacz kontynuuje pracę).
  • Kod błędu „E 1010”: Problem z przesuwem promieniowym głowicy optycznej (błąd krytyczny, powodujący zatrzymanie pracy odtwarzacza).
  • Kod błędu „E 1011”: Problem z przesuwem sanek (błąd niekrytyczny, odtwarzacz kontynuuje pracę).
  • Kod błędu „E 1012”: Problem z przesuwem sanek (błąd krytyczny, powodujący zatrzymanie pracy odtwarzacza).
  • Kod błędu „E 1013”: Problem z pracą silnika podstawki obrotowej dysku (błąd krytyczny, powodujący zatrzymanie pracy odtwarzacza).
  • Kod błędu „E 1042”: Przepełnienie wewnętrznego stosu i zatrzymanie systemu (błąd krytyczny, powodujący zatrzymanie pracy odtwarzacza).
  • Kod błędu „E 1050”: Błąd obliczeniowy (błąd niekrytyczny, odtwarzacz kontynuuje pracę).
  • Kod błędu „E 1070”: Sanki nie dotarły do pozycji odtwarzania w normalnym czasie.

Możliwe przyczyny: fotodetektor błędnie zdetekował dysk, nieprawidłowa detekcja pozycji odtwarzania, nieprawidłowa praca silnika napędzającego szufladę z dyskami, zablokowana taca z dyskami.

  • Kod błędu „E 1071″: Karetka nie dotarła do uchwytu płyty w zadanym czasie.
    Możliwe przyczyny: nieprawidłowy przełącznik magazynku, nieprawidłowa praca silnika podajnika, blokada podajnika. Ten defekt zdarza się też wtedy, gdy głowica „wyskakuje” poza otwór karetki. W tym przypadku głowica porusza się bez karetki, ale nie może dotrzeć do pozycji magazynku z powodu zablokowania przez karetkę. W celu rozwiązania tego problemu należy po prostu podnieść karetkę i przesunąć głowicę do tyłu do otworu w karetce. Innym problemem, który powoduje ten komunikat o błędzie jest to, że karetka jest zablokowana przy wchodzeniu do magazynku. Blokowanie ma miejsce po lewej stronie karetki w wyniku jej „rotacji”.
  • Kod błędu „E 1072”: Pozycja odtwarzania nie została osiągnięta w określonym (zadanym) czasie.
    Możliwe przyczyny: Uszkodzenie silnika podajnika, uszkodzenie przełącznika pozycji odtwarzania, blokada podajnika płyt
  • Kod błędu „E 1076″: Pożądana pozycja dysku nie zostaje osiągnięta w zadanym czasie.
    Możliwe przyczyny: Uszkodzenie czujnika zliczającego ilość płyt, uszkodzenie silnika podajnika płyt, blokada uchwytu płyt. Ten defekt może być wynikiem „zderzenia” między uchwytem płyt i dolną częścią mechanizmu. Z tego powodu uchwyt nie może osiągnąć niższych pozycji, to znaczy pozycji na których znajdują się płyty 7 i 6.
  • Kod błędu „E1077″: Przełączniki SW1 albo SW2 nie „otworzyły się” zgodnie z oczekiwaniem w zadanym czasie. Ten błąd jest generowany, gdy koło zębate krzywki porusza się i którykolwiek z przełączników SW1 lub SW2 nie został rozwarty w przewidzianym czasie.
    Możliwe przyczyny: Uszkodzenie przełącznika SW1 albo SW2, uszkodzenie silnika krzywki, blokada krzywki.
  • Kod błędu „E 1078”: Koło krzywkowe nie dociera do pożądanej nowej pozycji w przewidzianym czasie. Możliwe przyczyny: Uszkodzony przełącznik SW1 albo
    SW2, uszkodzenie silnika krzywki lub zablokowanie krzywki. Sytuacja taka może wydarzyć się, gdy koło zębate przesuwa krzywkę od mechanizmu magazynku do mechanizmu podajnika, mimo że magazynek nie jest umieszczony prawidłowo w pozycji dysku (mechanicznie zablokowany). Koło krzywki może poruszać się tylko wtedy, gdy magazynek jest w pozycji płyty, a nie pomiędzy.
  • Kod błędu „E 1079”: Pozycja otwarcia podajnika nie została osiągnięta w określonym czasie.
    Możliwa przyczyna: Zablokowany podajnik w trakcie otwierania, uszkodzony przełącznik funkcji EJECT.
  • Kod błędu „E 1080″: Pomyłka w obliczeniu pozycji magazynku, które wystąpiło, gdy pozycją prawidłową była pozycja 1. Nastąpiło to, gdy magazynek osiągał pozycję spoczynkową, to jest pozycję płyty 1, mimo że oprogramowanie sterujące „sądzi”, że jest to inna pozycja. To oznacza, że jakaś pozycja została opuszczona i nie zostało to rozpoznane przez oprogramowanie.
    Możliwa przyczyna: problem z fotoczujnikiem zliczania płyt, problem z regulacją (ustawieniem) przełącznika pozycji spoczynkowej.

Taca otwiera się tylko jednym podajnikiem

Taca otwiera się zawsze tylko jednym podajnikiem, nie przyjmuje innych płyt, na wyświetlaczu komunikat „HELP”. Jest to spowodowane zabezpieczeniami przed załadowaniem dwóch płyt lub zablokowaniem środkowego otworu w podajniku. Aby stwierdzić co jest przyczyną, należy otworzyć podajnik, wybrać inny dysk i zaobserwować ruch podajnika. Kiedy podajnik dociera do magazynku i natychmiast wraca (bez ruchu krzywki), wtedy mikrokontroler sądzi, że są załadowane 2 dyski.

W takiej sytuacji należy sprawdzić reflektor fotodetektora płyty. Jeśli karetka porusza się do magazynku i następuje ruch krzywki, wówczas taca otwiera się, a oprogramowanie traktuje to jako zablokowanie otworu centralnego podajnika. W takiej sytuacji należy skontrolować przełącznik SW3 (przełącznik blokady dysku).

Porównywarka cen sprzętu RTV