Naprawa odbiorników LCD Plazma BenQ Belinea Bush
Benq Q7C3-LG (monitor)
Całkowicie nieczynny, nie świeci dioda.
W monitorach tej marki, nie spotkałem do tej pory innego uszkodzenia jak inwertery. Uszkodzeniom ulegają zazwyczaj tranzystory 2SC5707, kondensatory pomiędzy w/w tranzystorami o różnych pojemnościach w zależności od modelu monitora, czasami transformatorki i prawie zawsze występują zimne luty w tych okolicach. W opisywanym przypadku, uszkodzeniu uległ pierwotnie tranzystor T759 (2SC5707).
Po wlutowaniu nowego, monitor zaczął działać, ale po pół godzinie, monitor uległ ponownemu uszkodzeniu. Tym razem uszkodzony został sąsiedni tranzystor tego samego typu – T760. Profilaktycznie wymieniono również dwa kondensatory połączone równolegle C754 i C755 po 0.15uF 100V MKP każdy. Po naprawie monitor poddano 12 godzinnemu „wygrzewaniu”, wszystko było już w porządku – monitor pracował poprawnie. Przy okazji chciałbym podzielić się spostrzeżeniami odnośnie zamienników za ww. opisane tranzystory. Nie udało mi się trafić na żaden podobny tranzystor, który by chciał poprawnie pracować w tym układzie. Dlatego też polecam zakładanie od razu oryginałów – zaoszczędzi to sporo czasu i nerwów.
Belinea 101725 chassis 111707 Rev. 1.0 (monitor TFT)
Niewidoczny obraz.
Dostarczony do naprawy monitor był co prawda urządzeniem 4-letnim, ale wyglądał zupełnie jak nowy – praktycznie żadnych śladów eksploatacji. Wizytę w serwisie zawdzięczał on temu, że po włączeniu monitora dioda LED sygnalizująca zasilanie zapala się, włącza się podświetlenie tylne, przez krótką chwilę widać obraz, po czym podświetlenie wyłącza się i obraz staje się ciemny. Wpatrując się w ekran lub oświetlając go latarką można rozpoznać obraz. Oczywiście żadne regulacje parametrów obrazu nie powodowały rozjaśnienia ekranu. Wszystko wskazywało na uszkodzenie świetlówek albo inwertera.
Zasilacz i inwerter w tym monitorze są wykonane na jednej płytce drukowanej o oznaczeniu „1PHS4L Rev 1.5″. Ekran monitora podświetlany jest 4 świetlówkami. Na płytce IPHS4L znajdują się dla nich cztery oddzielne złącza oznaczone jako CN3, CN4, CN5 i CN6. Po włączeniu monitora w tym krótkim odstępie czasu, gdy podświetlenie obrazu jest obecne pomiary na każdym złączu pokazują dużą wartość napięcia i szybki jego spadek w momencie wyłączenia się podświetlenia. Przy okazji przestrzegam przed odłączaniem jednej lub więcej świetlówek w celu sprawdzania, czy to nie one przypadkiem są przyczyną problemów z działaniem podświetlenia tylnego.
Takie postępowanie może doprowadzić do uszkodzenia układów inwertera, a co jest równie istotne dla wielu inwerterów, powoduje wyłączenie podświetlenia. Inwertery coraz częściej bywają wyposażone w układy wykrywające uszkodzenie lub brak świetlówki powodując reakcję w postaci wyłączenia układu. Płytka i elementy, w szczególności kondensatory elektrolityczne wyglądały, że są w dobrym stanie, chociaż kondensator oznaczony jako C31 wydawał się być nadmiernie ciepły. Ponieważ wygląd zewnętrzny nie musi świadczyć o dobrej kondycji kondensatorów postanowiłem „na pierwszy ogień” wymienić oba „większe” kondensatory C31 i C32 (oba 470uF/25 V), filtrujące napięcie 12V.
Zamontowałem oczywiście kondensatory na 105°C i przyzwoitym (małym) współczynniku ESR {Low ESR). Próba włączenia monitora zakończona sukcesem – podświetlenie zaczęło działać prawidłowo. Skoro tak, postanowiłem przy okazji wymienić również oba sąsiadujące kondensatory 1000uF/10V filtrujące napięcie 5V oraz leżący między transformatorami inwertera kondensator 470uF/25V. Na tym naprawa została zakończona.
BENQ FP767-12 (monitor TFT 17″)
Nie działa.
Na samym wstępie stwierdziłem znaczną wartość zabezpieczenia „Polyfuse” i „przepalenie” niebieskiego kondensatora w rogu płytki inwertera (zmontowanego obok jednego z transformatorów” w narożniku płytki). Na potrzeby wykonywania naprawy zabezpieczenie zmostkowałem, kondensator wymieniłem na nowy.
Włączyłem monitor, urządzenie nie zadziałało, ale po chwili poczułem zapach przegrzewającego się tworzywa sztucznego – zaczął się bardzo mocno nagrzewać inny niebieski kondensator, poniżej wcześniej wymienionego. Metodą kolejnych prób doszedłem, że uszkodzony jest tranzystor MOSFET Q751 – IRFU9024N, bezpiecznik szklany 3A i dwa kondensatory 27pF/3kV.
Bush LCD27TV006 LCD
Nie działa.
Najczęstszą przyczyną usterek w tych telewizorach są uszkodzenia (zwarcie) kontrolera przetwornicy IC30 (ICE-IQS01). Z niego prąd płynie przez kondensator C356. Inną przyczyną usterek są problemy z rezystorami R304 i R305 (oba 150k).
Bush LCD27TV006HD LCD
Nie daje się włączyć w tryb pracy.
Telewizor można było włączyć do trybu czuwania, jednak próba wyjścia z tego trybu kończyła się migotaniem diody z częstotliwością raz na dwie sekundy oraz dźwiękiem dochodzącym z zasilacza, o takiej samej częstotliwości. Po zdjęciu obudowy i przebadaniu elementów okazało się, że „pusty” jest kondensator C330 (1000uF/25V). Wydaje się on być połączony z główną linią 5V. Jako że znajduje się on pod radiatorem zasilacza, jest on narażony na bardzo niekorzystne warunki termiczne. Jego wymiana rozwiązała sprawę.
Bush IDLCD26TV22HD chassis 17MB11 Vestel
Zaniki obrazu, podświetlenie matrycy LCD działa poprawnie.
W przypadku chwilowych zaników obrazu i słyszalnych w tych momentach zakłóceniach fonii należy wymienić wszystkie kondensatory w obszarze zasilacza DC/DC: C106, C108, C117, C122, C124(5x100u/16V).
Bush PDP42TV003 chassis P7 Beko (plazma)
Odbiornik nie działał.
Chassis P7 Beko stosowane jest również w odbiornikach Goodmans GTV42P4 i Grundig. Zwykle przyczyną braku działania jest uszkodzenie zasilacza.
Zestaw zalecany przez producenta stosowany przy naprawach zasilacza zawiera:
- IC2001 – układ scalony FSD200
- D2001 – mostek B250/1500
- D2005 – dioda FUF4007
- R2002 – rezystor 22k/3W
- R2003 – rezystor 22k/3 W.
Po wymianie tych elementów warto również sprawdzić diodę Zenera 12V (jeżeli występuje w układzie) i kondensator 2.2nF/2kV po pierwotnej stronie zasilacza. Po wymianie zalecanych elementów należy usunąć rezystor R1001.