Naprawa odbiorników LCD Plazma LG

LG Flatron L1715S chassis CL-43

Problemy z podświetleniem tylnym.

Problem z monitorem polega na tym, że po włączeniu monitora pokazuje się obraz, ale po 2 – 3 sekundach znika z powodu wygaszenia podświetlenia tylnego. Wszystko wskazywało na uszkodzenie inwertera. Po sprawdzeniu elementów na płytce zasilacza – inwertera okazało się, że uszkodzony jest transformator inwertera o oznaczeniu SPI 8TC00141. Niestety żaden z moich dostawców części elektronicznych nie podjął się sprowadzenia tego transformatorka lub jego zamiennika (oczywistym wydawało mi się, że taki element lub jego zamiennik powinien być dostępny). Okazuje się, że takie podzespoły inwerterów jak chociażby transformatory praktycznie są niedostępne w handlu detalicznym.

Zacząłem zatem rozglądać się za płytką inwertera z jakiegoś innego zepsutego monitora, zdając sobie sprawę, że takiego samego prawdopodobnie nie uda mi się dostać, ale może jakiś podobny wytwarzający napięcia mieszczące się w tolerancjach przewidzianych dla tego monitora. Na początek pomierzyłem transformator: rezystancja uzwojenia pierwotnego wynosiła 0.1 oma, a uzwojenia wtórnego = 1.36k. Wymiary to około 32mm x 20mm, wysokość około 10mm. Niestety ten trop do niczego nie doprowadził. Te informacje są niewystarczające, żeby na ich podstawie dobrać transformatorek zastępczy.

Dopiero teraz przypomniałem sobie, że na płytce zasilacza -inwertera były jakieś napisy, które zignorowałem. Oto one:

MODEL NO: FSP026-2PI01

AC INPUT: 100-240Vac/lA, 50/60Hz

DC OUTPUT:   +5.0V = 1.78A max + 12.0V = 0.1Amax

CN1-CN4 AC O/P: 840Vrms max/7.0mA max

CN1-CN4 COMPLY WITH LCC

W mojej sytuacji znajomość tych danych to była jedyna droga do naprawy monitora. Postanowiłem poszukać monitora z zepsutym wyświetlaczem, ale sprawną płytką inwertera. spełniająca wypisane powyższe wymagania, albo zorientować się w możliwościach nabycia nowego modułu o oznaczeniu FSP026-2PI01. Ze znalezieniem nowego inwertera nie było problemu, jest on dostępny w sklepach elektronicznych prowadzących sprzedaż wysyłkową.

Po uzyskaniu zgody klienta na zakup tego podzespołu już „brałem się” za dokonanie zamówienia, gdy dowiedziałem się od znajomego o zepsutym monitorze L1711S. który został uszkodzony w wyniku upadku na podłogę. Był on dostępny ..na części’* praktycznie za bezcen. W monitorze tym był zamontowany dokładnie taki sam moduł zasilacza-inwertera jak w tym naprawianym przeze mnie. Był on niestety również niesprawny, jednakże z dwóch uszkodzonych modułów bezproblemowo udało się „uzyskać” jeden sprawny.

LG RZ-23LZ20 (LCD)

Odbiornik nie działał.

Jeżeli odbiornik nie działa a dioda LED świeci na zielono, należy sprawdzić napięcia na wejściach i wyjściach układów IC954 i IC955 w układzie zasilacza DC/DC. Napięcie na wejściach układów powinno być równe 24V, napięcie na wyjściu IC954 powinno być równe 3V, a na wyjściu IC955 5V.

W naprawianym odbiorniku napięcia na wejściu i wyjściu IC954 były poprawne, natomiast brak było napięcia na wejściu IC955 i układ scalony był pęknięty. Wymiana IC955 przywróciła poprawne działanie odbiornika.

LG 32LX2R chassis ML051A (LCD)

Brak obrazu.

Test magistrali PC wykazuje uszkodzenie układu Hudson FLI8125. W układzie tym następuje przekształcenie analogowego sygnału wideo na 24-bitowy sygnał cyfrowy mogący sterować ekranem.

LG RZ-42PX11 chassis RF043B plazma

Okresowe zaniki obrazu.

W tym telewizorze co jakiś czas nie było obrazu, pojawiały się jednak pionowe kolorowe linie i rozmyte rastry. Usterka była spowodowana uszkodzeniem płytki sterowania Y, należy więc wymienić obie płytki sterujące oraz płytkę Y SUS.

Porównywarka cen sprzętu RTV