Naprawa i serwis magnetowidów Hitachi VTM727E

Nie wyrzuca kasety.

Taka była pierwotna usterka. Klient poinformował mnie, że próbował sam naprawić sprzęt i w trakcie tego na chassis upadł mu metalowy śrubokręt. W rezultacie magnetowid nie włącza się, wyświetlacz nie świeci. Uszkodzony był bezpiecznik FU 853 (630mA).

Przy pomiarze napięć w zasilaczu, stwierdziłem brak napięcia -30V. Wymieniłem elektrolit C268 (1uF/50V) i teraz wszystkie napięcia wychodzące z zasilacza były zgodne ze schematem. Dalej jednak nie było żadnej reakcji na próby włączenia VCR, Ponieważ pracą magnetowidu steruje IC751 (CXP50112-110Q), pomierzyłem napięcia na jego wyprowadzeniach.

Większość z nich była niezgodna ze schematem. Nie było również impulsów o częstotliwości 32kHz na n.30 i 31. Zdecydowałem się na wymianę procesora. Po jego wymianie zaczął świecić wyświetlacz i VCR można było włączyć. Realizował wszystkie funkcje, tylko nie zawsze wyrzucał kasetę. Sprawdziłem elementy mechaniczne odpowiedzialne za wyrzucanie kasety i przeczyściłem je. Zauważyłem, że pasek gumowy przenoszący napęd z silnika trochę się ślizgał. Wymieniłem go na mniejszy i kłopoty z wyrzucaniem kasety skończyły się.

Po trzech dniach magnetowid wrócił do warsztatu – klient twierdził, że nie zawsze nagrywa fonię. Bez dokonania pomiarów wymieniłem 1C401 (I .A7247). Zaczął nagrywać fonię, ale postanowiłem VCR wygrzać i ponownie sprawdzić. I znowu nic nagra! fonii – więc to nie IC401 był tego przyczyną.

Pomierzyłem na nim napięcia i stwierdziłem, że napięcie na n.8 jest zaniżone. Wychodziło takie już z zasilacza. Sprawdziłem napięcia w aplikacji tranzystora Q854 (2SD1765). Na jego bazie było ono zbyt niskie w wyniku uszkodzenia diody Zenera ZD854 (H2S5C-1).

Wymieniłem ją, jak również elektrolit C858 (220uF/16V). Druga dioda Zenera ZD853 miała dobre napięcie (są one połączone szeregowo). Zastosowałem diodę BZX83C5V1. Kłopoty z nagrywaniem fonii skończyły się.

Porównywarka cen sprzętu RTV