Naprawa i serwis magnetowidów Sony

SONY SLV615

Magnetowid podczas pracy (odtwarzania lub zapisu) niespodziewanie wyłącza się i wraca do pozycji stop.

Na wyświetlaczu pojawia się napis ?L -30″

Uszkodzony jest jeden z sensorów (Reel-Sensor) znajdujących się pod talerzykami napędowymi: lewy PHI lub prawy PH2. Sensory te przy lutowane sana spodniej płycie pod mechanizmem. Przy podgrzaniu mechanizmu suszarką do włosów uszkodzenie pojawia się szybciej.

SONY SLV625

Magnetowid czasami lub stale nie reaguje na przyciski znajdujące się na płycie czołowej.

Powodem może być brak lub kiepska masa czołowej płytki sterującej. Połączenie masy następuje przez sprężynę, która powinna pewnie dotykać do spodniej części obudowy (blachy) magnetowidu.

Należy zwrócić uwagę aby ta blacha była dobrze przykręcona.

SONY SLV715

Magnetowid blokuje się mechanicznie, bolce prowadzące taśmę ustawiają się w nieprawidłowej pozycji, słychać stukanie i przeskakiwanie mechanizmu.

Taki „mechaniczny bałagan” występuje zaraz po włączeniu magnetowidu do sieci i jeszcze przed włożeniem kasety.

Należy dokładnie sprawdzić plastykowe części mechanizmu, zwracając uwagę na ew. wyłamane ząbki.

W moim przypadku wymieniłem:

  • podłużny suwak ząbkowany (Platę, Slide, Modę) nr. poz. 3-736-177-01,
  • krzywkę dużą (Gear, Cam) nr. poz. 3-736-176-01,
  • obrotowy przełącznik funkcji (Switch, Rotary) nr. poz. 1-571-920-11.





Koniecznie sprawdzić, napinany sprężyną, ruchomy bolec prowadzący taśmę, znajdujący się w sąsiedztwie rolki dociskowej. Powinien on bez żadnych oporów obracać się o pewien kąt wokół swojej osi.

Ewentualnie rozebrać go, przemyć, nasmarować lekko cienkim olejem, a przy montażu zwrócić uwagę na jego wysokość względem taśmy.

SONY SLV777VP

Wyświetlacz nie świeci, poza tym magnetowid funkcjonuje.

Zasilacze w tego typu magnetowidach, po dłuższej pracy dość mocno się nagrzewają. I właśnie podwyższona temperatura spowodowała spuchnięcie kondensatora C203 (1500uF/ 25V), a następnie rozlanie się elektrolitu wewnątrz zasilacza.

Płytkę drukowaną należy dokładnie oczyścić, sprawdzić druk z obu stron i ewentualne ubytki druku naprawić srebrzanką. Elementy znajdujące się w sąsiedztwie uszkodzonego kondensatora wylutować i sprawdzić. Zdarza się, że elementy te mają nóżki przeżarte elektrolitem, który się pod nie dostał. Proponuję również sprawdzić: C220, IC203 i R227.

Sony SLC30

Magnetowidy te cierpiana ?przypadłość” często nie zauważaną przez klientów.

Gdy urządzenie jest załączone, po tym gdy było wyłączone z sieci wtyczką, odtwarzany obraz z taśmy jak i ten pochodzący z toru w.cz./video jest na ekranie zakłócony przez ukośne paski. Przyczyną okazał się kondensator C319 (22uF/16V) znajdujący się w układzie zasilania.

Sony SLC20

Nieprawidłowość funkcjonowania tego magnetowidu systemu Beta przejawiała się niszczeniem taśmy podczas wydawania kasety na zewnątrz.

Towarzyszył temu „szczebiotliwy” odgłos wydobywający się z wnętrza urządzenia. Po otwarciu obudowy zaobserwowano, że po uruchomieniu funkcji EJECT (wydawania kasety), taśma nie ulegała wciągnięciu do wnętrza kasety, pozostając w torze mechanizmu przesuwu.

Pierwsze podejrzenie, przez analogię dla tego typu zachowania, skierowane zostało na mechanizm koła pośredniego. W opisywanym magnetowidzie, koło pośrednie funkcjonuje w oparciu o typ przekładniowy, gdzie wymuszenie ruchu wahadłowego pomiędzy bieżniami talerzyków zapewnione jest za pomocą magnesów wewnętrznych.

Dalsze oględziny przeprowadzone na zasadzie powtarzania funkcji wydawania kasety wykazały, że co któraś próba kończyła się niepowodzeniem – nie dochodziło do spotkania bieżni koła pośredniego z talerzykiem podającym, co skutkowało brakiem wycofania taśmy do wnętrza kasety. Jak się okazało, magnesy utraciły swoje właściwości i należało dokonać wymiany zespołu koła pośredniego.

Sony SLF30

Uszkodzenie magnetowidu polegało na nieprawidłowym szybkim przesuwie taśmy, przy czym występował dodatkowo zanik sygnału video oraz audio na drodze pomiędzy tunerem w.cz. a wyjściami urządzenia.

Oględziny ujawniły przepalenie bezpiecznika PS001 (800mA) umieszczonego w dolnej części płytki video. Nie zaobserwowano przy tym żadnych zwarć mogących być przyczyną uszkodzenia bezpiecznika. Jak się później okazało uległ on przepaleniu podczas próby wyjęcia zakleszczonej kasety. Gdy urządzenie nie chce rozpocząć pracy po załadowaniu kasety do wnętrza, należy sprawdzić prawidłowość ułożenia kieszeni kasety w stosunku do przełącznika wyzwalającego pracę.

Sony SLV425

Magnetowid nie rejestrował sygnału fonii.

Jak się okazało, wadliwie funkcjonował generator prądu podkładu, który w powyższym urządzeniu pracuje niezależnie od generatora prądu kasowania. Przyczyną wadliwego działania był kondensator elektrolityczny CY1255 (47uF/63V) posiadający przerwę wewnętrzną.

Sony GV8E

1.  Brak wyświetlania informacj i na panelu ciekłokrystalicznym przy prawidłowo działającym urządzeniu wymaga wymiany przetwornika DC/AC (zwarcie wewnętrzne) oraz bezpiecznika FI 03 na płycie PSI 81/RG5.

2.  Brak wyświetlania informacji na panelu ciekłokrystalicznym, brak odtwarzania sygnału audio przy jednoczesnej obecności prawidłowych sygnałów audio oraz video na wyjściach liniowych oraz palenie się Ql 14 przy braku sygnału wyjściowego z Tl01, powodowane jest przez wystąpienie na płycie TT20 zwarcie zasilania 5 V do masy. Należy dokonać wymiany diody D310 (zwarcie) dołączonej do n.58 układu scalonego IC301 oraz Ql 14. Miejsce lokalizacji usterek to płytki PS181 iTT20.

3.  Brak zasilania sekcji TV przy prawidłowo funkcjonującej mechanice i jednoczesnej obecności sygnałów na wyjściach liniowych wymaga sprawdzenia bezpiecznika FI03 na płycie PS181.

4.  Przy braku odtwarzania przez magnetowid kolorowego obrazu (obraz sekcji telewizyjnej bez zarzutu) uszkodzonym podzespołem może być linia opóźniająca znajdująca się na płycie SV35.

5. „Podskakiwanie” w pionie odtwarzanego przez urządzenie obrazu sugerowało zabrudzenie głowic wizyjnych. Ich oczyszczenie nie przyniosło jednak pożądanego skutku. Defekt ustąpił dopiero po wymianie kompletnego bębna wizyjnego.

6.  Niski poziom jaskrawości obrazu spowodowany był nieprawidłowo pracującym zespołem reflektora odtylnego. Należało wymienić lampę fluorescencyjną.

7.  Trzaski występujące podczas przewijania taśmy do przodu lub do tyłu sygnalizują konieczność wymiany zespołu koła pasowego.

Sony SLV625

W tym i podobnych modelach magnetowidów SONY słabymi punktami są czujniki obrotów.

Szczególnie ten model magnetowidu może odtwarzać lub nagrywać przez około półtorej godziny, by następnie wyłączyć się wyświetlając, w miejscu gdzie normalnie wyświetlane są cyfry godzin, literę L. Od tego momentu magnetowid może się wyłączać po wybraniu trybu przewijania w przód, mimo że dobrze działa funkcja przewijania do tyłu.

Lekarstwem okazuje się wymiana obu sensorów optycznych HP001 oraz HP002 (znajdują się poniżej mechanizmu wysuwu taśmy) – typ elementów PS6002.

Sony SLV777

Występujące w sposób przypadkowy niszczenie taśmy podczas realizowania funkcji EJECT lub też usterka odtwarzania polegająca na braku przesuwu taśmy przez silnik capstan, wymaga sprawdzenia sztywności prowadnicy wyciągającej taśmę.

Sony SLV225

Urządzenie bazuje na rozwiązaniu układowym firmy Sanyo. Usterka objawiała się okresowym zatrzymywaniem się mechanizmu, występującym w trybach pracy odtwarzania oraz szybkiego przewijania do przodu i wstecz.

Powodowane to było wadliwym czujnikiem ruchu obrotowego talerzyka, oznaczonego według instrukcji numerem 1 808 723 11.

Sony SLV37

Stopniowe zwalnianie przesuwu taśmy.

Magnetofon przez około godzinę pracuje poprawnie, po tym czasie zaczyna zwalniać, aż do całkowitego zatrzymania się taśmy. Zwalnianiu pracy mechanizmów towarzyszy silne grzanie się silnika napędzającego i jego drivera. Zamontowanie dodatkowego radiatora wydłużyło jedynie czas poprawnej pracy silnika, jednakże usterki nie usunęło.

Wymiana drivera również nic nie dała. Dokładna obserwacja pracy silnika skierowała działania na zmniejszenie oporów pracy silnika. Niestety próby czyszczenia i „regeneracji” łożysk jedynie nieznacznie pomagały. Dopiero po zamontowaniu nowych łożysk przywrócono normalna pracę magnetowidu.

Sony SLV286EE

Nie pamięta zaprogramowanych kanałów.

Pomimo zaprogramowania stacji telewizyjnych zgodnie z instrukcją obsługi, po przełączeniu programu wszystkie ustawienia zostają zapomniane, Pierwsze podejrzenie pada na pamięć EEPROM. Jednakże od kolegów po fachu dowiaduję się, że to nie pamięć a zablokowanie procesora głównego !C5() 1, a konkretnie jego część odpowiedzialna za komunikację z tunerem i pamięcią.

Należy sprowadzić do zera potencjał na wyprowadzeniach 53, 54 i 89, 90 (są połączone parami) poprzez chwilowe zwarcie do masy. Uwaga: to „zerowanie” potencjałów należy wykonywać przy całkowitym odłączeniu zasilania od magnetowidu. W wyniku tej operacji rozładowaniu ulegają kondensatory C512 (470u763V) i C5050 (100u/ó.3V). procesor powraca do normalnej pracy a zaprogramowane stacje są zapamiętywane.

Porównywarka cen sprzętu RTV