Naprawa i serwis magnetowidów TOSHIBA

TOSHIBA V-212

Magnetowid nie wykonuje mechanicznych funkcji.
Okazało się, że uszkodzony jest układ scalony SMD: 1T25 (U2559B). Znajduje się on na płytce mechaniki.

TOSHIBA V-312

Magnetowid nie odbiera bezpośrednio programów TV.
Są widoczne tylko rozsynchronizowane resztki sygnału, ukośne pasy itp. Czasami pojawia się na parę sekund prawidłowy odbiór zaraz po włączeniu magnetowidu lub w momencie przejścia z funkcji ?play” na ?stop”.

Uszkodzony okazał się układ scalony 1140 (TDA4453), znajduje się on pod ekranem w rogu płyty głównej. Układ ten był wyraźnie wrażliwy termicznie, po oziębieniu go sprayem obraz pojawiał się na dłużej.

Zamiast TDA4453 można zastosować również TDA5930. Po wymianie układu scalonego obraz może być zaśnieżony, wówczas proszę ustawić odpowiednie wzmocnienie potencjometrem nastawnym znajdującym się w sąsiedztwie tego IC.

Toshiba V611

Magnetowid nie realizował żadnych funkcji świadczących o jego włączeniu do stanu pracy.

Usterka spowodowana została przez uszkodzony bezpiecznik F801 (400 mA). Po jego wymianie i usunięciu zimnych lutowań wokół wyprowadzeń tranzystora Q821, urządzenie rozpoczęło normalne funkcjonowanie.

Toshiba V109

Usterka magnetowidu polegała na wplątaniu taśmy w tor mechanizmu przesuwu.

Wykonane pomiary wykazały brak napięcia 9V sterującego załączeniem i wyłączeniem urządzenia. Naprawa polegała na wymianie układu scalonego IC811 znajdującego się w obwodzie zasilania. Profilaktycznie dokonano również wymiany przełącznika funkcji.

Toshiba V211

Obraz jest bardzo dobry przy odtwarzaniu taśmy testowej, lecz co jakiś czas występuje cykliczne kołysanie dźwięku trwające około 4 sekundy.
Po wyczyszczeniu głowicy AUDIO/CTL usterka ustąpiła.

Toshiba V93

Odtwarzanie kaset daje obraz dobrej jakości, a w trybie E-E (E-E – sygnał z tunera podany na wyjście w trybie STOP) występuje jedynie śnieżenie.
Powodem okazało się uszkodzenie układu zabezpieczającego 2L62 (ICP-N10) występującego na płytce drukowanej drugiego timera. Testy przeprowadzone po wymianie układu dowiodły, że układ 2L62 uszkodził się bez wyraźnej przyczyny zewnętrznej (nie było innych uszkodzonych elementów).

ToshibaV110

Brak możliwości przeprowadzenia korekcji obrazu może być spowodowany uszkodzeniem diody Zenera DT53 (2.7V), pracującej w układzie stabilizacji napięcia 5V, zasilającego tor video.
W diodzie tej często dochodzi do występowania upływ-ności złącza, czego pozostałymi skutkami może być brak koloru odtwarzanego obrazu lub też jego zakłócenia. Występują one jednocześnie w przypadku trybu pracy E-E.

Toshiba V211

Magnetowid ten oparty jest o rozwiązanie firmy Thomson. Odtwarzany obraz był silnie zakłócony, czego przyczyną były zakłócenia nałożone na zasilanie 5V otrzymywane z elementu TT53. Po jego wymianie usterka zanikła.

Toshiba V813G

Magnetowid pracuje sporadycznie, czasami nie można go włączyć, a zasilacz popiskuje i zawodzi. Innym razem wyświetlacz jest przyciemniony, wówczas mechanizm nie wciąga kasety, ale bywa i tak, że wszystko pracuje prawidłowo.

W takim przypadku należy zamienić kondensator elektrolityczny w zasilaczu C813 (56uF/16V) na 100uF/25V. Znajduje się on na dodatkowej płytce scalonego M52440ASP, występująca między gniazdem przyłączeniowym płytki capstan motor, a plusem kondensatora elektrolitycznego C6 tej samej płytki. Bezpośrednia naprawa ścieżki w tym przypadku nie jest możliwa i należało wykonać odpowiednie połączenie zewnętrzne przy pomocy miękkiego przewodu.

Toshiba V110CZ

Magnetowid nie reaguje na żadne przyciski, na wyświetlaczu pokazywany jest bieżący czas.

Magnetowid dostarczono bez pilota. Klient oznajmił, że magnetowid pracował normalnie dzień wcześniej. Został wyłączony i już następnego dnia nie dał się włączyć. Obserwacja pracy mikrokontrolera IID404U19A40S wykazała, że układ generuje impulsy „przeczesujące” klawiaturę. Żaden z klawiszy klawiatury nie był na stałe zwarty, niezrozumiałe zatem było to zablokowanie, w którym znalazł się magnetowid. Poproszono klienta o dostarczenie pilota.

Okazało się w pierwszym momencie, że nic to nie zmienia, ale też natychmiast tester pilotów zainstalowany na stałe w zakładzie wskazał, że pilot nie generuje żadnych impulsów. Po włożeniu nowych baterii i naciśnięciu przycisku | STANDBY j na pilocie, magnetowid zaczął pracować normalnie. Jak z tego widać, magnetowid wyłączony pilotem, mógł zostać włączony tylko pilotem.

Porównywarka cen sprzętu RTV