Naprawa i serwis telewizorów OTAKE
OTAKE NO COLOR 5522VT
Dość częstym uszkodzeniem w tego typu odbiornikach są zimne lutowania pojawiające się w różnych częściach płyty bazowej.
W odbiorniku COLOR 5522VT spotkałem się z zimnym lutem występującym na nóżce 10 trafopowielacza (uzwojenie zasilające żarzenie kineskopu). Uszkodzenie objawiało się gaśnięciem ekranu telewizora w trakcie pracy. Innym miejscem, w którym dość często występuje zimny lut jest stabilizator IC502 L7812 (zasilanie 12V płyty).
W przypadku wystąpienia tej usterki odbiornik nie pracuje.
OTAKE 5130-2RC
Odbiornik będąc w stanie czuwania sam „startuje”, w innym przypadku (nie zawsze) nie daje się włączyć, nie reaguje na polecenia z pilota ani klawiatury lokalnej.
Przyczyn takiego stanu może być kilka. W opisywanym przypadku przyczyną usterki była zła praca układu resetu dołączonego do nóżki czwartej procesora sterującego IC103 CEC802 4B, a uszkodzonym elementem był układ scalony IC104 MN1280S. Innym uszkodzeniem, z którym zetknąłem się w modelu 5130-2RC była usterka objawiająca się zawijaniem obrazu od góry ekranu i widocznymi cienkimi liniami powrotów. Przyczyną uszkodzenia był kondensator elektrolityczny C435 100mF\35V włączony w układzie odchylania pionowego.
OTAKE COLOR 5130-2RC
Odbiornik pracuje, jednak odbiera programy tylko w paśmie VHFH.
Nie pracują pasma VHFL iUHF. W przypadku zaistnienia tego typu sytuacji należy zmierzyć czy pasma są właściwie załączane, to znaczy, czy na nóżce głowicy zasilającej np. pasmo UHF pojawia się napięcie a na pozostałych VHFL i VHFH spada do zera (wartość napięcia zasilającego pasma jest zależna od konstrukcji głowicy jednak najczęściej oscyluje w granicach 12V). Następnie należy skontrolować, czy do głowicy dochodzi napięcie przestrajające (warikapowe). Jeśli te warunki są spełnione można założyć że przyczyną usterki jest głowica. W opisywanym modelu odbiornika OTAKE5130 wadliwym elementem była głowica TV001.
OTAKE COLOR 517VT
Odbiornik pracuje, jednak zawija obraz u góry.
Na środku ekranu widoczne są cienkie czarne linie wzdłuż środkowej części obrazu. W górnej lewej części ekranu (mniej więcej pięć centymetrów od narożników) widoczny wycięty fragment treści obrazu o kolorze ciemnozielonym (nieregularny ciemnozielony kształt). Przyczyną tego zjawiska jest wada kondensatora elektrolitycznego włączonego w układzie stabilizacji 12V?C432 470mF/25V.
Przyczyną zawijania jest usterka kondensatora elektrolitycznego C429 1000mF/35V,
OTAKE 5130 2RC
Odbiornik pracuje, jednak zanikła fonia.
Po podaniu z generatora sygnałowego testu pasów kolorowych pasów i fonii zmodulowanej, pomiar oscyloskopem na kondensatorze C352 wykazuje zaniki przebiegu sinusoidalnego 1KHz (sygnał testowy). Przyczyną uszkodzenia okazał się kondensator elektrolityczny C352 1mF/50V. W innym przypadku w tym samym typie odbiornika przyczyną uszkodzenia objawiającego się w ten sam sposób było zimne lutowanie na wyprowadzeniu 5 układu scalonego IC202 LA7520.
OTAKE5130-2RC
Odbiornik pracuje, jednak wzdłuż całego ekranu obserwujemy dość szerokie (około pięć milimetrów_ czarne postrzępione pasy.
Przyczyna tego stanu jest kondensator elektroniczny C445 220mF/16v włączony w układzie stabilizatora 12V. Po wymianie kondensatora na nowy odbiornik pracuje prawidłowo.
OTAKE 5130?2RC
Cicha fonia.
Pomiary toru fonii wykonane oscyloskopem wykazały prawidłową wartość sygnału na wejściu wzmacniacza mocy (po podaniu z generatora sygnałowego testu pasów kolorowych i fonii zmodulowanej 1KHz, przy maksymalnym wysterowaniu amplituda sygnału sinusoidalnego wynosiła około 0,7V). Dalsze poszukiwania uszkodzenia w układzie wzmacniacza mcz. Doprowadziły do zlokalizowania przyczyny. Okazał się nią, kondensator sprzęgający C354 4,7mF/160V. Po wymianie kondensatora fonia prawidłowa.
OTAKE COLOR 517
Odbiornik pracuje nieprawidłowo ? na ekranie obserwujemy ciemne smużenia zmieniające się w takt zmian jasności scen obrazu.
Brak też prawidłowego kontrastu obrazu. W przypadku zaistnienia tego typu objawów należy zwrócić uwagę na poprawność działania układu wzmacniaczy RGB. W opisywanym przypadku pomiar napięcia zasilającego tranzystory wykonawcze układu wzmacniaczy wykazał zaniżoną wartość napięcia 180V ? oscylowało ono, w okolicach 120?130v. Uszkodzonym elementem okazał się kondensator elektrolityczny C431 4,7mF/250V.
OTAKE COLOR 5135-2RC
Telewizor pracuje, jednak treść obrazu jest wyginana, chwilami drga, odbiornik zrywa też synchronizację pionową.
W przypadku zaistnienia tego typu objawów o wadliwe działanie możemy podejrzewać układ pośredniej częstotliwości. W opisywanym przypadku elementem uszkodzonym okazał się kondensator elektrolityczny C210 1mF/50V dołączony do nóżki 7 układu scalonego IC 201 LA 7520N (kondensator pracuje w układzie ARW). Po wymianie C20 zjawisko ustąpiło.
OTAKE Color 5130RC i 1530RC
Opisuje to uszkodzenie jako ciekawostkę, gdyż uszkodzonym elementem był mały niepozorny kondensator. Objawy po włączeniu odbiornika do sieci są następujące: na ekranie pojawia się obraz i fonia, ale tylko na moment. Fonia znika, a obraz na ekranie jest postrzępiony i niestabilny, tak jakby było iskrzenie na W.N. lub trafopowielaczu albo brak identyfikacji. Przyczyną całego zamieszania okazał się kondensator elektrolityczny 1mf/50V wpięty do nóżki 7 układu IC201 LA 7520. Po wymianie kondensatora C210 wszystkie objawy zniknęły i odbiornik pracuje normalnie.
OTAKE COLOR 517
Odbiornik pracuje, jednak w systemie PAL brakuje koloru.
Przyczyną tego stanu w opisywanym przypadku okazał się kondensator elektrolityczny C682 1mf/63v włączony w układzie filtracji napięcia 12V doprowadzonego do nóżki 6 układu scalonego TA8659. Wylutowany kondensator mierzony przyrządem sprawiał wrażenie dobrego jednak w układzie pracował wadliwie.
UWAGA ? w modelu COLOR517 kondensator C682 montowany jest od strony mozaiki.
OTAKE 514
Odbiornik nie pracuje.
W chwili włączenia telewizor próbuje wystartować, wyświetlacze numerów programów zapalają się i po chwili gasną, odbiornik ponownie przechodzi w stan czuwania. Przyczyną tego stanu okazał się brak napięcia 9,2V na nóżce 40 układu scalonego TA8659. W odbiorniku OTAKE 514 napięcie to otrzymywane jest z układu stabilizatora napięcia zbudowanego w oparciu o rezystor R458idiodę ZeneraD403 zasilanego z linii 103V. W opisywanym przypadku elementem uszkodzonym okazał się rezystor R458 4k7 (rezystor miał przerwę).
OTAKE COLOR 513
Odbiornik pracuje, jednak obraz jest za wąski.
Dopiero po kilku minutach pracy osiąga właściwe parametry. W opisywanym przypadku, za ten stan odpowiedzialny okazał się kondensator włączony w układzie zasilania 103V ? C452 100mF/160V.
OTAKE 20AR
W trakcie pracy odbiornika ekran przestaje świecić, zanika fonia, jednak wyświetlacz numerów programów pokazuje numer kanału (układ sterowania pracuje prawidłowo).
Dość częstą przyczyną takiego zachowania telewizora są zimne luty powstające na wyprowadzeniach układu scalonego przetwornicy napięcia STR451. W opisywanym przypadku zanik napięcia 103V, spowodowany zimnymi lutami, powodował wyłączanie odbiornika. Po przelutowaniu wyprowadzeń układ pracuje normalnie.
OTAKE COLOR 5522VT
Odbiornik nie pracuje.
Pomiary po stronie pierwotnej zasilacza wykazują obecność napięcia 275V na mostku prostowniczym. Przy próbie pomiaru napięcia na wyprowadzeniu 3 układu scalonego IC501 STR58041 zasilacz startuje, odbiornik włącza się i pracuje bez zastrzeżeń. W przypadku zaistnienia tego typu objawów za wadliwy element możemy uznać układ scalony IC501 STR58041. Po wymianie uszkodzonego IC501 odbiornik pracuje normalnie.
OTAKE COLOR 513
Odbiornik pracuje, wizja normalna jednak nie ma fonii.
Poszukiwania usterki w układzie wzmacniacza m. Cz. Wykazały przerwę rezystora R358 100oM włączonego w układzie zasilania 103V wyżej wspomnianego układu. Po wymianie R358 telewizor pracuje normalnie.
OTAKE COLOR 514
Odbiornik pracuje jednak nie reaguje na polecenia z pilota oraz klawiatury lokalnej, nie daje się również wprowadzić w tryb strojenia przełącznikiem PRESET (przełącznik bistabilny typu isostat).
W przypadku zaistnienia tego typu objawów, o nieprawidłowe działanie można podejrzewać procesor sterujący odbiornika. W opisywanym przypadku elementem uszkodzonym był procesor IC103 OEC8034.
OTAKE COLOR 551
Odbiornik pracuje, jednak nie ma koloru w obydwu standardach (SECAM PAL0, od czasu do czasu na ekranie obserwujemy zakłócenie objawiające się migotaniem treści obrazu na czerwono.
Za ten stan odpowiedzialny okazał się układ scalony IC401 TA8659AN.
OTAKE 517 VT
Po włączeniu odbiornika na ekranie widoczna jest jedynie cienka pozioma linia , fonia prawidłowa.
Napięcie zasilające układ odchylania pionowego prawidłowe, sprawny jest również stopień końcowy wzmacniacza odchylania pionowego. Sprawdzenie oscyloskopem przebiegu impulsów V sterujących stopniem końcowym odchylania pionowego wykazuje, że impulsy wychodzące z układu TA8659AN znacznie odbiegają od normy. Okazuje się, że przyczyną opisywanego zjawiska było uszkodzenie układu scalonego TA8659AN wskutek zwarcia nóżek 229, 30, 31 i 32. Firma OTAKE do mocowania przewodów do płyty głównej zastosowała klej, który sklejając nóżki układu scalonego, pod wpływem warunków atmosferycznych spowodował zwarcie i uszkodzenie układu scalonego.
OTAKE COLOR 5522VT
Po włączeniu odbiornika brak wizji i fonii, działa wyświetlacz numerów programów, jednakże telewizor nie reaguje ani na polecenie z pilota ani z klawiatury lokalnej.
Przyczyną usterki było uszkodzenie układu scalonego STR58041. Dla sprawnego układu scalonego STR58041, wartości rezystancji pomiędzy wyprowadzeniami 1-2 oraz 2-3 wynoszą 10koM, w tym wypadku wynosiły około 200koM.
OTAKE 5522VT
Po włączeniu, odbiornik czasami pracuje godzinę, czasami dwie lub nawet dwa-trzy dni, po czym włącza się na stałe i nie da się uruchomić ani włącznikiem sieciowym ani nadajnikiem zdalnego sterowania.
Przyczyną tej usterki okazał się zimny lut na rezystorze R501 5,6oM/7W, włączonym przed mostkiem prostowniczym.
OTAKE COLOR 5522VT
Odbiornik włącza się, jest fonia, jednak ekran pozostaje ciemny.
Po regulacji siatki drugiej, ekran rozjaśnia się i pojawiają się powroty, jednak w dalszym ciągu nie ma treści obrazu. Przyczyną takiego zachowania telewizora okazała się uszkodzona dioda Zenera D404 GZA20Y.
OTAKE COLOR 5521VT
Odbiornik nie pracuje.
Pomiary omomierzem elementów układu przetwornicy wykazują zwarcie diody zabezpieczającej R2M. Po wymianie uszkodzonej diody, sztucznie obciążony zasilacz pracuje niestabilnie. Uszkodzony był układ scalony STR58041.
OTAKE COLOR 520 VT
Odbiornik nie pracuje, słychać pisk przeciążonej przetwornicy napięcia.
W opisywanym przypadku pomiary omomierzem elementów układu linii odbiornika wykazały uszkodzenie tranzystora Q402 2SD1878.
OTAKE 5521VT
Po włączeniu do sieci odbiornik nie dawał oznak życia.
Dioda R2M wykazuje pełne zwarcie. Po jej wymianie zasilacz pracuje przy nominalnych wartościach napięć. Jednak po upływie około 1 godziny, następuje gwałtowny skok napięcia U=110V do wartości 180V, co w konsekwencji doprowadza do uszkodzenia diody R2M. Przyczyną był uszkodzony układ STR58041.
OTAKE Color 5130 2RC
Odbiornik nie pracuje.
Pomiary napięć po stronie wtórnej zasilacza wykazały zaniżoną wartość w gałęzi głównej. Przyczyną zaistniałej sytuacji okazał się uszkodzony kondensator C452 100mF/1600V.
OTAKE Color 517
Odbiornik nie daje się włączyć, świeci się tylko kontrolka STANDBY.
Uszkodzeniu uległa dioda D503, a wskutek tego R501. Po wymianie tych elementów odbiornik dalej nie pozwala się włączyć. Okazało się, że niesprawny był mikrowyłącznik przy wyłączniku sieciowym.
OTAKE 5522VT
Brak działania.
Uszkodzony bezpiecznik. Uszkodzony układ IC5 STR58041 oraz diody zabezpieczające R2M.Należy dokładnie sprawdzić otoczenie IC501. Uszkodzenie R505 47W/0,25V powoduje wzrost napięć przetwornicy i w konsekwencji ponowne uszkodzenie diod R2M.
OTAKE Color 5522VT
Uszkodzenie po burzy.
Niesprawny zasilacz. Wymieniono R512 0,47W, R502 1W, R511 33W, Q502 Q503 ? zastosowano BC639, Q504 ? zastosowano BC337, układ STR58041. Po wymianie uszkodzonych elementów zasilacz dalej nie startuje. Odpowiedzialny za to był częściowo uszkodzony transoptor TLP580Y ? zastosowano PC816.
OTAKE Color 5130-2RC
Dźwięk zniekształcony i zakłócony przydźwiękiem sieci, regulacja siły głosu poprawna.
Uszkodzony kondensator w układzie regulacji siły głosu C119 4,7m/50V.
OTAKE 5522VT
Obraz jest normalny, natomiast nie ma fonii słychać tylko szum.
Podanie sygnału z generatora na wejście antenowe powoduje, że w punkcie pomiarowym TP205 otrzymujemy sygnał m.cz. fonii ? jest po dekoderze FM znajdującym się w układzie IC201 MST3655P, natomiast brak jest sygnału m.cz. na wejściu wzmacniacza mocy IC351 LA4445. Sygnał m.cz. nie przechodzi przez układ przełącznika systemów 5,5MHz/6.5MHz, którą to czynność wykonuje układ IC341 LA7061 sterowany z procesora IC301 OEC8034 (n.49). Na tym wyprowadzeniu, mimo sterowania klawiaturą lokalną i nadajnikiem, stan nie ulega zmianie. Uszkodzony jest procesor.
OTAKE 5522VT
Nie daje się włączyć.
Po włączeniu do sieci brak jest napięcia +5V na procesorze OEC8034.Uszkodzony jest transformator startowy ,przerwa uzwojenia.
OTAKE Color 517
Brak kolorów PAL
Producent przy pomocy kleju zamocował kondensator elektrolityczny 1m/50V między dwoma rzędami nóżek procesora. Klej spowodował przerwę ścieżki.
OTAKE Color 5130RC
Brak odchylania pionowego.
Uszkodzony układ pionowy IC402 mPC1378H na skutek utraty pojemności kondensatora C435 100m/35V. Ze względu na wysokie koszty układu znaleziono zamiennik LA7830. Należy tylko odizolować nóżkę 5 od reszty układu i połączyć ją przez kondensator 1nF z masą.
OTAKE COLOR 515VT
Odbiornik nie daje się włączyć, uszkodzony bezpiecznik F501 2,5A.
Uszkodzony regulator IC501 STR50103. Po wymianie bezpiecznik nie uszkadza się, jednak odbiornik nie daje się włączyć. Na n.30 układu IC103 OEC8034, który podaje rozkaz ON/OFF na bazę tranzystora Q517, stan nie zmienia się. Uszkodzony układ IC103.
OTAKE 5521VT
Łamanie obrazu, zrywanie synchronizacji.
Po kilkunastu minutach od włączenia obraz zaczyna się łamać, przeskakiwać na boki i w końcu zupełnie traci stabilność. Uszkodzony kondensator C624 1m/160V w obwodzie zasilania stopnia sterującego odchylaniem poziomym.
Otake 5522VT
Dźwięk prawidłowy, obraz widoczny ale mocno zwężony z widoczną tendencją do zniekształceń poduszkowych. Dodatkowym objawem jesl niezbyt głośne buczenie przeciążonej przetwornicy.
Po rutynowym sprawdzeniu układów odchylania i ważniejszych napięć w zasadzie nie stwierdzono niczego, poza zaniżonym napięciem głównym. Przyczyną tego zjawiska było uszkodzenie „poziomych” cewek odchylających. Po ich zdemontowaniu wyraźnie było widać nadpalenie izolacji uzwojenia (na długości około 2.5 cm). Ze względu na wiek odbiornika i wysokie koszty naprawy zaniechano naprawy (decyzja klienta).