Naprawa i serwis telewizorów UHER

UHER chassis F9-00

Po włączeniu odbiornika, na czarnym tle widać lekką, białą poświatę.

Po przejściu w tryb pracy AV i podaniu sygnału (video i audio na gniazdo AV) odbiornik pracuje prawidłowo. Najpierw sprawdzamy czy odbiornik nie pozostaje na stałe w trybie AV ? czy na wyprowadzeniu 1 z bloku FS (procesora) zmienia się stan napięcia 0V/12V przy zmianie trybu pracy TV/AV. W celu sprawdzenia czy sygnał nie ulega zniekształceniu w telegazecie, zwieramy zworę J4 na płytce bazowej i wyjmujemy wtyczki łączące moduł teletekstu z płyta bazową. W efekcie obraz pozostaje bez zmian, a więc przyczyna tego stanu leży w układzie p.cz. Pomiary napięć na układzie scalonym TDA4502 (wzm. I det. P.cz, generator H i V) wykazują duże odchyłki w części p.cz. w stosunku do podanych na schemacie, np. napięcie na obwodzie odniesienia 38,9MHz jest 2,5 raza niższe od prawidłowej wartości. Przyczyną tego stanu jest uszkodzony układ scalony TDA4502A.

UHER 2879

W układzie zasilacza pracuje układ scalony TEA2026C.

Służy on jako sterownik przetwornicy oraz generator H i V. Pomiary napięć wykazują, że odbiornik nie ma sterowania stopnia końcowego odchylania poziomego zbudowanego na tranzystorze TR204 BU508A. Napięcia na układzie TEA2026C są prawidłowe. Przyczyną braku wysterowania jest uszkodzony kondensator C240 2,2m/63V, podający impuls H na tranzystor sterujący TR203 BD175.

UHER 267

Odbiornik nie zawsze daje się włączyć do stanu pracy.

Dzieje się to szczególnie, gdy nie jest nagrzany. Włączenie odbiornika odbywa się przez podanie stanu niskiego z mikrokontrolera SDA2030 na bazę tranzystora T2 w zasilaczu, który stanowi podparcie układu LM317. wtedy na jego wyjściu pojawia się U=12V i odbiornik pracuje. Dla stanu wysokiego tej linii na wyjściu LM317 mamy napięcie +1.3V (stan czuwania OTV). Przyczyną usterki był mikroprocesor.

Porównywarka cen sprzętu RTV