Naprawa i serwis magnetowidów Hinari VXL9
Urządzenie to sprawiało szereg kłopotów, które pojawiały się jeden po drugim.
Ostatecznie pozostały dwie usterki, które sprawiały wrażenie wzajemnie ze sobą powiązanych. Magnetowid samorzutnie przechodził do trybu pracy z zewnętrznymi sygnałami wejściowymi, poprzedzając wyświetlaną informację o numerze kanału literą ?E”. Jeszcze częściej dochodziło do wprowadzania urządzenia w tryb pauzy. Zdarzenia te miały miejsce wyłącznie wtedy, gdy magnetowid realizował funkcję odtwarzania, nigdy w czasie wykonywania nagrania.
Obserwacje przeprowadzone przy pomocy oscyloskopu pozwoliły na ustalenie, że rozkazy zakłócające pracę magnetowidu nie pochodziły z klawiatury umieszczonej na panelu sterowania, w związku z czym analizie poddano warunki pracy odbiornika podczerwieni. Stwierdzono przy tym nieznaczne zaniżenie jego napięcia zasilania, które wynosiło 4.7V (wartość nominalna powinna być równa 5V), ale co istotne, zauważono jednocześnie obecność tętnień o wartości 1VPP nakładających się na stałe napięcie zasilania.
Napięcie to jest napięciem zasilania układu mikrokontrolera. Sprawdzenie stanu zasilacza ujawniło utratę pojemności dwóch kondensatorów elektrolitycznych C505 (2200uF) oraz C507 (220uF). Wymiana elementów spowodowała ustalenie się prawidłowych parametrów napięcia zasilania.