Naprawa i serwis magnetowidów Sharp
SHARP VC-A40
Po włączeniu magnetowidu na odtwarzanie, taśma prawidłowo owija obracający się bęben z głowicami i po kilku sekundach chowa się z powrotem do kasety.
Impulsy kontrolne ?D.FG” z zespołu głowic wizyjnych nie docierają do procesora. Sprawdzić i ewentualnie poprawić punkty lutownicze w okolicy układu scalonego IC701 (LA7116), a szczególnie nóżki 16, 17, 18 oraz elementy SMD.
SHARP VC-A605
Taśma nie chowa się całkowicie do kasety po przejściu z odtwarzania na pozycję stop.
Prawy talerzyk napędowy jest za słabo hamowany. Filcowa okładzina hamująca tego talerzyka się odkleiła. Można to stwierdzić podnosząc talerzyk. Przy okazji sprawdzić wysokość talerzyków – przy odciągniętych hamulcach talerzyki powinny się swobodnie obracać i nigdzie nie ocierać. Do regulacji ich wysokości służą białe środki z krzyżowym nacięciem.
Sharp VC-A30
Mechanizm zachowuje się niewłaściwie: myli funkcje, przewija przy zleconym nagrywaniu, sam zatrzymuje się.
Uszkodzenie to powoduje pozycjoner CAMSWITCH VP-0635 – mechaniczny przełącznik, przełączający różne wartości rezystancji, który jest obracany poprzez LOAD MOTOR. Procesor poprzez pozycjoner jest informowany o ustawieniu mechanizmu magnetowidu. Zabrudzenie segmentów przełącznika zmienia przełączane rezystancje i ?okłamuje” procesor. CAM SWITCH jest rozbieralny – można wyczyścić segmenty i lekko je nasmarować. Uszkodzenia przełączników pozycji są w magnetowidach bardzo częste i powodują dziwne zachowanie mechanizmu video.
Sharp VC-322N
Brak jest jakiejkolwiek reakcji capstan motor.
Napięcie 12 V jest doprowadzane na płytkę silnika. Okazało sie, że jest to uszkodzenie mechaniczne, polegające na pęknięciu lub niewidocznym przepaleniu się ścieżki doprowadzającej 12V do sterownika M52440ASP. ?Bezruch” capstan motor nie zawsze kwalifikuje go do wymiany.
Sharp VC-A30
Po załadowaniu kasety brak możliwości odtwarzania i przewijania.
Po wydaniu poleceń działa mechanizm opasania taśmy, nie pracuje silnik capstan, mechanizm blokuje się. Przyczyną była przerwa w ścieżce zasilania układu sterowania silnikiem capstan (nóżka 17 układu M5244DASP i stykiem 13 złącza zasilania silnika). Po usunięciu przerwy magnetowid pracuje normalnie.
Sharp VCA30
1. Objawy uszkodzenia: Na 8 nóżce Eurozłącza nieprzerwanie występuje napięcie przełączające lub napięcie przełączające nie występuje wcale. Na wyjściach Eurozłącza nie występują ani sygnały fonii, ani sygnał wizyjny. Czuć zapach przegrzanego elementu.
Sposób postępowania: Sprawdzić tranzystory Q8802 i Q8801. Przy obciążeniu zmierzyć napięcie 5V.
2. O.: Czasem występują problemy z przewijaniem taśmy do tyłu i z szybkim przewijaniem do przodu. Silnik capstan próbuje pracować lecz koła przekładni nie zazębiają się. Funkcje PLAY, CUE,
REVIEW działają prawidłowo. Sposób postępowania: Wymienić przełącznik trybu pracy.
3. O.: Funkcje napędu działają nieprawidłowo, zamiast odtwarzania następuje wysuw kasety.
S.: Wymienić przełącznik trybu pracy z tyłu przekładni (lutowany i montowany na płytce drukowanej za silnikiem).
4. O.: Zdarza się, że magnetowid przewija taśmę nie do końca (funkcja REWIND).
S.: Podnieść i wyczyścić rolkę hamulca (miękkiego stopu).
Sharp VCA30
1. Objawy uszkodzenia: Podczas wkładania kasety taśma jest szarpana i przyciągana do głowicy, nie działa odtwarzanie, działąjątylko funkcje przewijania. Bywa, że taśma jest wciągana.
Sposób postępowania: Wymienić przełącznik mechacon.
2. O.: Po przewinięciu taśmy nie następuje automatyczny wysuw kasety.
S.: Wyczyścić lub wymienić przełącznik sterujący.
Uwaga:
Przełącznik napędu jest oznaczony, co ułatwia jego wymianę.
3. O.: Sporadycznie zdarza się, że nie działa funkcja REWIND. S.l: Wyczyścić przełącznik trybu pracy.
S.2: Wymienić pasek przedni.
4. O.: Zdarza się, że zasilacz urządzenia nie startuje.
S.: Wymienić rezystory R904 oraz R905 (zasilacz) – po uszkodzeniu stanowią dużą rezystancję.
Sharp VCA105HM
W przypadku ?zakleszczenia” taśmy należy sprawdzić obecność ciał obcych w magnetowidzie.
Następnie skontrolować czy nie jest wygięty zespół ramienia naciągającego, zabezpieczając jednocześnie ramiona ładujące poprzez przesunięcie ich w pozycję spoczynkową (stan bez kasety). W przypadku uszkodzenia zespołu ramienia naciągającego należy go wymienić łącznie z hamulcem taśmy (miękkiego stopu) i sprężyną.
Sharp VC481HM
Opis defektu brzmiał krótko: ?zablokowanie kasety”.
Podczas testowania urządzenia polegającego na szybkim przewijaniu taśmy do przodu, wstecz oraz próbie wydania kasety na zewnątrz, okazało się że każda z powtarzanych funkcji za kolejnym razem nie jest realizowana. Usterki te ustąpiły po wymianie mechanicznego przełącznika funkcji.
Sharp VC8581H
Urządzenie akceptowało funkcję załadowania i wyładowania kasety, natomiast żadne z pozostałych funkcji magnetowidu nie były realizowane.
Było to o tyle dziwne, że kontrolki na płycie czołowej urządzenia potwierdzały przebieg realizacji dowolnie wybranej funkcji, ale oprócz ich aktywności nic więcej się nie działo. Defekt powodowany był przez mały bezpiecznik 2.5A IP901, znajdujący się w bloku zasilacza sieciowego. Wypada się przyznać, iż pierwotnie podejrzewano, że sprawcą zamieszania jest układ mikrokontrolera.
Sharp VCT310
W połowie realizacji procesu opasywania taśmy doszło do jej splątania.
Taśmę wyjęto ręcznie, po czym sprawdzono ustawienie krzywki sterującej i przełącznika trybów pracy. Stwierdzono przy tym uszkodzenie krzywki. Po wymianie krzywki oraz przełącznika i ich wzajemnym ustawieniu, opasywanie przebiegało w prawidłowy sposób.
Sharp VC-6V3DP
Nie przyjmuje kasety, a jeżeli przyjmie – nie odtwarza i nie przewija oraz występują trudności z jej oddaniem.
Nie obraca się capstan motor.
Powodem tego całego zamieszania jest niewidoczna przerwa ścieżki, podającej napięcie zasilania +12V do układu.
Sharp VCM301HM
Podczas odtwarzania kasety brak jest fonii.
Po włożeniu taśmy testowej również było brak fonii. W trakcie oględzin urządzenia okazało się, że spalony jest rezystor R658 oraz uszkodzony tranzystor z wbudowanym rezystorem Q652. Po wymianie tych elementów urządzenie pracowało poprawnie.
Sharp VC-A67GM
Urządzenie jest całkowicie „martwe”.
Objaw uszkodzenia sugerował, że przyczyną może być przepalony bezpiecznik, ale tak nie było. W trakcie prowadzenia pomiarów zauważono, że przepalony jest rezystor R904. Po jego wymianie i włączeniu aparatu rezystor ten uległ ponownemu uszkodzeniu. To skłoniło mnie do poważniejszego przyjrzenia się obwodowi, w którym pracuje ten rezystor. Okazało się, że przepalanie tego rezystora powoduje uszkodzony tranzystor Q901 (2SC423I).