Naprawa i serwis magnetowidów SANYO

SANYO VHR5100EX

Capstan motor, podczas odtwarzania kasety, obraca się wyraźnie za szybko (około 2 do 4 razy szybciej).

Uszkodzony był układ scalony IC 351 (LC 7416-8080).

Sanyo VHR-3100EE

Uszkodzenie związane z torem AUDIO, które polegało na tym, że podczas nagrywania magnetowid nagrywał fonię jakby zupełnie z dowolną siłą głosu.

Oglądanie takiego nagrania sprawiało wrażenie, jakby ktoś bawił się regulacją siły głosu, płynnie ją zwiększając i zmniejszając. Odtwarzanie innych kaset nie sprawiało żadnych problemów. Pierwsze podejrzenie padło na niestabilność drgań generatora podkładu zbudowanego na elementach Q2001, Q2002, T2001 oraz pobliskich elementach.

Przebieg prądu podkładu można zaobserwować na rezystorze R2020 (punkty kontrolne TP2004, TP2005). Przebieg ten był jednak zupełnie poprawny, a jakakolwiek zmiana jego amplitudy rezystancją SVR2001 nie dawała pozytywnych efektów. Kolejny „atak” został przeprowadzony na elektrolity sprzęgające sygnał AUDIO: C2014 lu,C2012 lu,C2010 1 Ou – również bez efektu. Ostatnim krokiem było podejście do układu R1PPLE FILTER, w którego obwodzie znajdują się 2 elektrolity 47u/16V C2001 i C2002, które muszą mieć możliwie dokładnie zbliżoną do siebie wartość. Wymiana ich przywróciła prawidłowe działanie magnetowidu.

Sanyo VHR3100

Kaseta ładowana do urządzenia była wciągana jedynie na głębokość kilku milimetrów, a następnie wysuwana z powrotem.

Oględziny wykazały, iż pasek klinowy przeniesienia napędu na drodze capstan motor – koło pośrednie, uległ chemicznemu rozkładowi. Kleił się on, między innymi, do koła transmisyjnego silnika (capstan motor), uniemożliwiając jego obrót. Po wymianie paska oraz dokładnym oczyszczeniu kółek, defekt ustąpił.

Sanyo VHR1100

W przypadku nieprawidłowego działania funkcji tracking, należy sprawdzić obydwa kołki prowadzące (w torze naprowadzania i zejścia taśmy), pod kątem występowania luzów osadzenia kołków w ich podstawach.

Były podejmowane próby ich ponownego osadzenia metodą ?na klej”, lecz okazało się iż pomysł jest chybiony. Jedynym wyjściem jest wymiana podstawy kołków.

Sanyo VHR4350

Często spotykane uszkodzenie dotyczące powyższego modelu magnetowidu polega na nieprawidłowym realizowaniu procesu ładowania kasety.

Po załadunku kasety do urządzenia, jest ona wydawana powtórnie na zewnątrz, tyle że z wyciągniętą z kasety taśmą. Przyczyna nieprawidłowego działania tkwi w utracie sprężystości dwóch sprężyn palcowych, których zadaniem jest pewne utrzymywanie kasety w opuszczonej do wnętrza magnetowidu kieszeni.

Sanyo 4100EE

Na odtwarzanym obrazie występuje pionowy, fioletowy pasek (po lewej stronie).

Kolor jest niestabilny i wadliwy. Uszkodzona jest linia opóźniająca (można założyć taką samą jak w magnetowidzie Goldstar z obciętą n.5 – oznaczenie 3L).

Sanyo VHR235

Urządzenie nie przyjmuje taśmy.

Po włączeniu zasilania magnetowidu, nie zaobserwowano ponadto ruchu obrotowego bębna wizyjnego. Pomiar napięć na n.6 oraz n.8 złącza CN541 wykazał niski stan napięcia zasilania 13V. Usterka ustąpiła po wymianie układu IC521 (STK5446).

Sanyo VHR135E

Brak realizacji funkcji, zasilacz pracuje poprawnie.

Dysk wizyjny nie obraca się pomimo tego, że stan zasilania i pozostałych informacji docierających do silnika nie odbiega od normy. Wymianie poddano płytkę uzwojenia statora, co spowodowało ożywienie dysku. Okazało się jednak, że mimo realizacji prawidłowego opasywania, brak funkcji odtwarzania i na dodatek nie działa funkcja szybkiego przewijania w obu kierunkach.

Dokładnie sprawdzone zostało całe otoczenie mikrokontrolera, ale nie znaleziono żadnych nieprawidłowości w postaci uszkodzenia elementów tworzących jego aplikację. Zauważono przy tym, że blokowanie ruchu wirowego dysku nie prowadzi do wyłączenia się urządzenia. Podczas przeprowadzania tego eksperymentu ulegał co prawda zmianie stan na n.85 mikrokontrolera, ale też nic więcej się nie działo.

Było to podstawą do wymiany tego 94 nóżkowego układu. Efektem wymiany było odzyskanie działania funkcji PLAY, nie mniej odtwarzany obraz praktycznie nie istniał. Sprawdzono cały układ wzmacniacza sygnału głowic, łącznie z wymianą układu scalonego, bez najmniejszej poprawy sytuacji. Wtedy zorientowałem się, że pozycja głowic została zmieniona o 180°. Naprawienie błędu usunęło ostatnie niedomaganie urządzenia.

VCR Sanyo VHR-5100EE

Wciąga taśmę przy podglądzie do tyłu. Nie zwija taśmy przy wyładunku kasety.

W wyniku obserwacji zachowania się mechanizmu w czasie odtwarzania, stwierdzono wyłączoną funkcję hamowania przekładni napędu talerzyka podającego. Po zdemontowaniu głównej listwy przesuwnej, okazało się, że jest złamana plastikowa oś hamulca zespołu odbierania taśmy, a hamulec dość przypadkowo przyjmował takie pozycje, które blokowały pożądane przemieszczenia pozostałych dźwigni i wywoływały zgłoszone usterki (rys. 5.7.2. ?DS” 6-7).

Wymiana osi przywróciła poprawne funkcjonowanie magnetowidu. Swoją drogą jej uszkodzenie nastąpiło w wyniku przedwczesnego zestarzenia się tworzywa, z którego była ona wykonana.

Sanyo VHR3100EE

W czasie odtwarzania wciąga taśmę.

Nawet jeśli sie ją tylko przewija, przy wydawaniu zostaje ona zakleszczona przez kasetę. Wystarczyła wymiana kompletu pasków gumowych oraz dokładne czyszczenie wszystkich powierzchni z nimi współpracujących.

Odbiera tylko część stacji.

Na I paśmie nie odbiera żadnego programu, na III odbiera tylko część, na Ułll” odbiera wszystkie stacje (klient korzysta z usług sieci kablowej).

Podejrzewałem głowicę w.cz., lecz pomiar napięcia warikapowego wykazał zaniżoną jego wartość (maksymalnie 18V na głowicy). Przyczyna była prozaiczna -przegrzane luty między zasilaczem a głowicą.

W czasie odtwarzania słyszalna głośna praca mechanizmu, przy cichych fragmentach fonii słyszalna również w głośnikach.

Tu sytuacja była gorsza. Na pewno przyczyną był silnik, lecz jego wymiana nie wchodziła w rachubę ze względu na koszt. Po wymontowaniu silnika, zauważyłem wylany elektrolit 100uF/16V. Dla pewności wymieniłem wszystkie trzy elektrolity. Zmniejszyło to głośność pracy silnika, lecz nie do końca.

Trzeba było cofnąć się do zasilacza. Wymiana elektrolitów C3008 (2200uP/l 6V) i C5009 (47uF/16V) usunęła usterkę do końca. Niezbędna regulacja toru przebiegu taśmy zakończyła naprawę,

Sanyo YHR4100EE

Nie można zaprogramować żadnej stacji.

Jako odtwarzacz magnetowid działał bez zarzutu, chociaż paski gumowe były mocno rozciągnięte i na wszelki wypadek wymieniłem je, Po wejściu w tryb strojenia magnetowid znajdował stacje, ale na żadnej się nie zatrzymywał. Pomierzyłem napięcia w zasilaczu, były poprawne, chociaż na składową stałą nakładały się zbyt silne tętnienia o częstotliwości sieci. Wymieniłem kondensatory C5104 (47uT750V) i C5I03 (4700uF/ 16V) i tętnienia zniknęły.

Nie usunęło to jednak usterki. Ponieważ za strojenie i zapamiętywanie stacji odpowiedzialny jest układ IC711 (M50957-632SP), zacząłem badać elementy jego aplikacji. Oba kwarce (X7101 i X7102) były sprawne, na nóżkach 28, 29, 30 i 31 1C711 były przebiegi. Układ hybrydowy RB711 działał, pozostałe elementy mające wpływ na pracę IC711 również. Wymieniłem więc IC711 i usterka zniknęła.

Sanyo VHR5100EE

Magnetowid nic przyjmował kasety.

Jeśli już ją przyjął, nie wykonywał tych rozkazów, które mu zadano. Oprócz tego, bardzo słabo świecił wyświetlacz. Naprawę zacząłem od zasilacza. Jak zwykle w tym modelu trzeba było wymienić wylany elektrolit C5105 {47uF/100V). Poza tym, w zasilaczu nic znalazłem żadnej usterki, wszystkie napięcia były zgodne ze schematem.

Jednak na nóżce 38 TC711 (M50957-125P) zamiast-30V było tylko -16V. Napięcie to, wytwarzane jest z napięcia —45V wychodzącego z zasilacza, na stabilizatorze złożonym z tranzystora Q5404 (2SA984K) i diody Zenera D5405 (MT233A). Opór bezpiecznikowy, przez który zasilany jest ten układ, miał przerwę, tranzystor Q5404 zwarcie kolektor-emiter a dioda D5404 była rozwarta. Wymieniłem uszkodzone elementy. Wyświetlacz miał już prawidłową jasność, ale kłopoty z przyjmowaniem kasety pozostały.

Zdecydowałem się na wymianę gumowych pasków. O ile wymiana paska silnika nie przedstawia żadnych problemów, to wymiana paska silniczka sterującego przełącznikiem rodzaju pracy jest nieco kłopotliwa. Nie trzeba jednak demontować całego mechanizmu.

Wystarczy odkręcić płytkę, na której zamontowany jest czujnik wilgotności i zdjąć plastikowy ślimak. Wtedy, choć utrudniony, jest dostęp do paska. Po wymianie pasków magnetowid działał już bez zarzutu. Jednak po odłączeniu od sieci, zegar od razu się resetował. Nic działał układ podtrzymania pamięci (powinien przechowywać dane do 40 minut). Przyczyną był wyschnięty kondensator C7110 (0.047/5.5 -/DL-ELEC17). Pozostało tylko oczyszczenie głowic i pozostałych części toru przebiegu taśmy oraz drobne regulacje.

 

Porównywarka cen sprzętu RTV