Naprawa i serwis telewizorów ELEKTRON

ELEKTRON TC-423 (dekoder koloru MC  41)

Dość charakterystyczną dla dekodera koloru MC-41 (dekoder ten jest bardzo często spotykany w różnych modelach odbiorników z byłego Związku Radzieckiego) jest usterka objawiająca się tym, że ekran telewizora jest szary lub na szarym tle widoczne są jedynie kontury przedmiotów i osób. Przyczyną tego jest uszkodzenie linii opóźniającej DT1 (0,47) znajdującej się na submodule SMC-41 dekodera koloru. Po wymianie linii obraz jest prawidłowy.

ELEKTRON TC423

Brak synchronizacji poziomej, na ekranie skośne pasy.

Uszkodzonym elementem okazał się kondensator C3 47nF na submodule synchronizacji A1.4 (kondensator dołączony do nóżki 9 układu K174XA11 rysunek 9/97. Pomiar omomierzem wykazuje zwarcie kondensatora. Po wymianie kondensatora odbiornik pracuje prawidłowo. Należy podkreślić, że jest to dość często występująca usterka w odbiornikach ELEKTRON.

ELEKTRON dekoder koloru MC41

Odbiornik pracuje, jednak brak koloru (obraz czarno-biały).

Wcześniej usterka ta objawiała się zanikami koloru przy zmianie treści obrazu. Poszukiwanie usterki wykazało zwarcie w kondensatorze C18 22nF submodułu SMC-41E. Niestety tego typu usterki (uszkodzenia kondensatorów) nie należą do rzadkości i w innych modułach odbiornika ELEKTRON. Po wymianie kondensatora C18 odbiornik pracuje prawidłowo.

ELEKTRON 51TC 451

Napięcie w gałęzi głównej (130V) zaniżone do wartości około 84V, obraz zwężony z czterech stron.

Przyczyną tej usterki okazała się zwiększona oporność ?podkówki? R2 przetwornicy napięcia MP?3?3C. Po wymianie ?podkówki? odbiornik pracuje prawidłowo. Inną usterka tego typu przetwornicy jest usterka polegająca na tym , że odbiornik nie chce się włączyć, a przetwornica ?piszczy?. W tym przypadku uszkodzonym elementem okazał się tyrystor VS?1 KY 112 A. W przypadku braku tyrystora można zastosować układ zastępczy rysunek 12/97.





ELEKTRON C382

Odbiornik pracuje, jednak okresowo zanika obraz i dźwięk ? ekran jasny, widoczne linie powrotów, z głośnika słychać szum.

Pomiar napięć zasilających wykazał ?znikanie? napięcia +220V zasilającego wzmacniacze wizyjne, mimo że napięcie to było prawidłowe na katodzie diody VD6 w module odchylania poziomego MC?3. Przyczyną tej usterki okazała się częściowo skorodowana zwora P36 na płytce kolektora napięć A3. Należy podkreślić, że wzrokowo trudno to było zauważyć i dopiero lekkie podważenie zwory małym wkrętakiem ujawniło korozję.

ELEKTRON TC 423 D

Odbiornik pracuje, jednak obraz jest zwężony w pionie i w górnej jego części widoczne są linie powrotów oraz ?zawinięcie? obrazu.

Uszkodzonym elementem okazał się kondensator C2 4,7mF/100V na module odchylania pionowego MK-1-1.Po wymianie kondensatora obraz jest prawidłowy.

ELEKTRON C382

Ekran świeci jasno, widoczne linie powrotów na całym ekranie, brak reakcji na regulacje potencjometrem jasności.

Badanie dekodera koloru MC-41 wykazuje brak napięcia +220V zasilającego wzmacniacze wizyjne.. Przyczyną usterki okazał się skorodowany przewód nr 1 łączący dekoder koloru z wtyczką X4/A3.

ELEKTRON C382

W górnej części ekranu widoczne linie powrotów, górna krawędź obrazu nie jest pozioma lecz ?łukowato? wygięta ku dołowi.

Przyczyną tej usterki okazał się częściowo ?wylany? kondensator C18 220mF/40V znajdujący się na module odchylania pionowego MK-1-1C. Po jego wymianie geometria obrazu jest prawidłowa oraz zniknęły linie powrotów. Fragment schematu na rysunku 4/98.

ELEKTRON C282D

Po włączeniu odbiornik przez moment pracuje normalnie, po czym słychać w głośniku samoczynne zmiany poziomu głośności.

Regulacja potencjometrem siły głosu nic nie daje. Układy r.cz. fonii i wzmacniacz m.cz. okazały się sprawne. Elementem uszkodzonym był kondensator C8 100mF/16V umieszczony na module wzmacniacza m.cz. A9.2.

ELEKTRON C382D

Po włączeniu odbiornika, na ekranie widoczna jedynie biała pozioma linia? brak odchylania pionowego, fonia normalna.

Pomiary modułu odchylania pionowego A6 nie wykazują usterki żadnego z elementów, ale pomiar napięć na module wykazał brak 12V, które było prawidłowe na płytce łączącejA3. Przyczyną tej usterki okazała się przerwa przewodu doprowadzającego napięcie 12V z płytki A3 na moduł A6.

ELEKTRON 282D

Po włączeniu do sieci, słychać głośny trzask wysokiego napięcia oraz obserwujemy zmniejszone wymiary obrazu w pionie i w poziomie.

Przyczyną tego stanu buł kondensator C6 477p.1600V w bloku odchylania.

ELEKTRON C280 D

Ekran ciemny, fonia prawidłowa.

Pomiar napięcia na katodach kineskopu wykazuje podwyższone napięcie (do około 170V0. Przyczyną usterki był brak impulsów SC na module dekodera koloru MC-41P. Impulsy ginęły na złączu X4/A3.

ELEKTRON 51TC436D

Brak obrazu i głosu, w lewej części widoczny ciemny pionowy pas.

Pomiar napięć przetwornicy wykazał obniżone napięcie 12V do 9V. Przyczyną usterki okazał się wadliwie działający rezystor R27?1k w stabilizatorze napięcia 12V (zwiększona wartość).

ELEKTRON C382

Nie pracuje zasilacz.

Po wymianie bezpieczników oraz uszkodzonych elementów KT112A, KT838A ? zasilacz w dalszym ciągu nie pracuje. Powodem tego stanu jest uszkodzony tranzystor KT117B.

ELEKTRON C282D

Za duża szerokość obrazu, wyraźne zniekształcenia poduszkowe.

Po sprawdzeniu modułu korekcji SKR-2, nie stwierdzono w nim żadnych usterek ? poza tym, że nie działają potencjometry montażowe. Pomiary w bloku odchylania również nie wykazują wadliwego elementu. Ponieważ podobne objawy, zwykle wywołuje uszkodzenie się diody VD-5 KD226G w bloku odchylania, to została profilaktycznie wymieniona (mimo prawidłowych wskazań). Takie działanie przywróciło działanie odbiornika. UWAGA: zastosowanie w tym miejscu diody zastępczej, zwykle skutkuje jeszcze większą dezorientacją.

ELEKTRON C382D

Ekran ciemny, fonia jest, nie działa programator.

Stwierdzono duże napięcie odcinające na katodach 190V.Napięcia regulacji jaskrawości prawidłowo zmieniają się na n.1 układu K174AF5.Uszkodzony układ. Po wymianie pojawia się prawidłowy obraz, ale nie można przełączać programów. Na płycie USU-1-15 sensor-programatora, stwierdzono częściowe zwarcie kondensatora startowego 1m/50V C1 lub C10 ? zależnie od wersji.

ELEKTRONIKA C431

Nie pracuje przetwornica.

Ponieważ na n.4 układu D1 K174GF1 brak przebiegu prostokątnego o amplitudzie 4Vss,  może to wskazywać na uszkodzenie układu. Faktycznie tak było. Przy czym w przypadku różnicy napięć na jej wyjściu dokonujemy korekcji przy pomocy R13 (+B powinno wynosić +34,5V i jest mierzone na nóżce 7XS2). Ponadto należy obowiązkowo sprawdzić diodę Zenera VD1, która okazała się uszkodzona. Należy wstawić diodę Zenera  +9,1V ale obowiązkowo na wyższą moc tj. 1,4W.

ELEKTRON C380D

Brak świecenia ekranu, buczenie fonii.

Stwierdzono, że napięcie zasilające +135V jest mocno zaniżone, daje się słyszeć również świerszczenie zasilacza. Uszkodzone kondensatory ceramiczne A4 C22 i A4 C26 1000pF, bocznikujących diodę A4-VD12.

Porównywarka cen sprzętu RTV