Jak dbać o swojego smartfona – kilka praktycznych wskazówek
Używasz swojego smartfona codziennie. Służy Ci nie tylko do rozmów, lecz również robienia zdjęć, słuchania muzyki, zapisywania notatek lub przeglądania internetu. Dane pokazują, że po swój telefon sięgasz średnio 221 razy dziennie. Producenci dbają nie tylko o liczne ciekawe funkcje, z których chętnie korzystasz lecz również o atrakcyjny design. Jak więc dbać o niego by sprawnie działał i estetycznie wyglądał? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Ochrona pamięci i danych w telefonie
Po pierwsze chroń swój telefon przed szkodliwym oprogramowaniem, które może nie tylko uszkodzić telefon, wykraść dane przechowywane w pamięci, lecz również ułatwić włamanie się na Twoje konto bankowe jeśli korzystasz z aplikacji. Dlatego też powinieneś zainstalować odpowiedni program antywirusowy, który ochroni Twój sprzęt przed takimi zagrożeniami.
Warto również byś zadbał o pamięć swojego smartfona. Bardzo często staje się ona śmietniskiem różnych aplikacji, z których już nie korzystasz lub używasz jedynie sporadycznie a dodatkowo posiadasz duże ilości, zdjęć, obrazków czy filmików, o których nawet już nie pamiętasz. To wszytko powoduje, że Twoja komórka gorzej i znacznie wolniej będzie działać. Dlatego pamiętaj o regularnym „czyszczeniu” pamięci, odinstalowywaniu zbędnych aplikacji oraz przegrywaniu zdjęć i filmów na dysk komputera lub laptopa. Jeśli zaś twoje urządzenie na to pozwala używaj kart pamięci.
Dbaj o baterie
Im częściej używasz swojego telefonu i im więcej aplikacji masz zainstalowanych i uruchomionych tym częściej musisz ładować swoją komórkę. Z czasem może się okazać, że coraz częściej musisz podpinać go do prądu i na coraz krócej ci ona wystarcza. Niestety jest to oznaka że akumulator jest do wymiany.
By do tego nie doszło pamiętaj o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim nie rozładowuj baterii do zera. Wręcz przeciwnie, jeśli widzisz, że wskaźnik spadł do 40% podłącz swój aparat do prądu. Mitem jest to, że ogniw litowo-jonowych nie wolno doładowywać w dowolnej chwili, jest wręcz odwrotnie, ponieważ Twoja bateria najlepiej działa w przedziale od 80% do 40%.
Jeśli często ładujesz telefon w nocy uważaj by nie doszło do jego przegrzania. Co prawda współczesne modele posiadają układy elektroniczne, które nie dopuszczają do nadmiernego obciążenia. Jednak całonocne ładowanie starszych smartfonów może prowadzić do ich przegrzewania.
By zawsze wyglądał estetycznie i nie ulegał uszkodzeniom
Wybierając telefon zazwyczaj zwracasz uwagę nie tylko na jego parametry techniczne czy dodatkowe funkcje, lecz również na wygląd. Obecne modele smarfonów są zazwyczaj cienkie i dość delikatne. Dlatego warto dokupić specjalne etui na telefon, które są oferowane z różnych materiałów oraz w szerokiej gamie kolorystycznej.
Najczęściej wybieramy modele wykonane z silikonu, który doskonale amortyzuje uderzenie w razie upadku komórki z wysokości, łatwo go utrzymać w czystości i ma stosunkowo niską cenę. Możesz wybrać również etui wykonane z grubego plastiku lub metalu, a także ze skóry. Są również modele wodoszczelne, przeznaczone szczególnie dla wszystkich miłośników sportów wodnych.
Najdelikatniejszym elementem Twojej komórki jest oczywiście ekran dlatego chcąc go zabezpieczyć warto wybrać folie ochronną lub dodatkowe szkło ochronne. Pierwszy produkt zabezpiecza wyświetlacz przed zarysowaniem podczas codziennego użytku, np. noszenia komórki w torebce lub plecaku. Dodatkowa szklana powłoka zabezpiecza ekran przed stłuczeniem w wyniku upadku i poważnymi zarysowaniami.
By dbać o swój telefon pamiętaj również o jego regularnym czyszczeniu. Szczególnie, że badania wykazują, że gromadzi się na nim bardzo duża ilość chorobotwórczych drobnoustrojów.