2022-12-21

Do czego służy szafa serwerowa i patch panel?

Przełom XIX i XX wieku przyniósł światu postęp w dziedzinie telekomunikacji. Rozwój technologii telekomunikacyjnej wymagał produktów, które miały być przystosowane do każdych warunków. Chodziło głównie o zagwarantowanie bezpieczeństwa dla serwerów, routerów i wszelkiego rodzaju kabli w całym budynku. Firmy chciały być wyposażone w najwyższej klasy produkty, takie jak szafy rackowe, patch panele i inne rozwiązania niezbędne dla szybkich sieci teleinformatycznych. Dowiedz się, czym jest szafa serwerowa i patch panel.

Szafa rack może być nazywana na kilka sposobów. Popularna nazwa to szafa serwerowa, obudowa serwerowa, szafa teleinformatyczna lub teletechniczna. Jest to szafa, która spełnia wszelkie standardy przy projektowaniu oraz wdrażaniu przykładowo sieci komputerowych LAN. Szafy w wersji stojącej umożliwiają komfortowe montowanie niezbędnych urządzeń lub przebudowę, a nawet rozbudowę istniejących już systemów. Szafa jest w systemie rack 19”. W branży informatycznej potrzebne są również rozwiązania takie jak patch panel i gniazda abonenckie.

Szafa rack wisząca. Historia szaf rack

Jeśli chodzi o szafę rack, to chociaż jest obecnie najbardziej znana w branży IT, to jej historia ma związek z kolejnictwem i telekomunikacją. Z początkiem XX wieku powstała potrzeba organizacji przestrzeni dla rozmaitych urządzeń. Chodziło wówczas o niepoliczalną wręcz liczbę kabli w centralach telefonicznych, a także wiele produktów powiązanych z sygnalizacją dla kolejnictwa. Wszystko wymagało podłączeń. W 1911 roku po raz pierwszy światło dzienne ujrzała szafka przekaźnikowa. Szafa 19” pojawiła się kilka lat później. Standard ten jest dziełem formy AT&T. Jak widać, bezcenna dla IT szafa rack w ogóle nie miała początkowo żadnego z nią związku.

Można wyróżnić dwa rodzaje szaf rack:

  • Szafy stojące, które wyposażone są w stópki lub kółka, dzięki czemu w razie potrzeby można je przetransportować. Obciążenie takiej szafy wynosi 1000 kg. Ten rodzaj szaf ułatwia rozbudowę i wentylację sprzętu. Taka szafa rekomendowana jest dla dużych przedsiębiorstw i instytucji.
  • Szafy wiszące, które montuje się na ścianach, co nie blokuje przestrzeni na podłodze. Obciążenie nie może przekraczać 60 kg. Ten produkt ma elegancki, a zarazem modernistyczny design, przez co pasuje do każdego wnętrza. Jest to popularne rozwiązanie dla monitoringu oraz sprzętu telekomunikacyjnego w małej ilości. Ten rodzaj szafy najczęściej jest zamawiany przez firmy działające w skali małej i średniej.

Zastosowanie szafy serwerowej

Szafa serwerowa ma zastosowanie:

  • W systemach monitoringowych (wielkość systemu nie ma znaczenia, gdyż w zasadzie każdy monitoring, nawet z jedną kamerą powinien być odpowiednio zabezpieczony na przykład przed wandalami).
  • W przemyśle.
  • W  energetyce.
  • W sieciach komputerowych.
  • W serwerach komputerowych.
  • Dla przechowywania sprzętu telekomunikacyjnego.
  • W studiach nagrań.
  • Dla sprzętu pomiarowego i naukowego.

Celem jest przede wszystkim ochrona sprzętu przed dostępem osób nieupoważnionych przed celowym zniszczeniem lub kradzieżą, ochrona przed czynnikami atmosferycznymi (opady deszczu, śniegu, wysoka temperatura), a także sprawienie, że sprzęt będzie przechowywany w najlepszych dla niego warunkach.

Patch panel (panel krosowy) do zakończenia kabli skrętkowych prowadzonych w okablowaniu poziomym i pionowym

Panel krosowniczy to profesjonalne urządzenie, które wspiera funkcjonowanie szaf rack. Ułatwia zarządzanie sieciową strukturą. W jego skład wchodzi wiele gniazd pod różnego rodzaju złącza.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *