Telewizory kineskopowe Philips Chassis AA5 AB
Tryb serwisowy odbiorników z chassis AA5 AB.
Tryb serwisowy
Na płycie chassis AA5 AB umieszczono punkty testowe odpowiednio oznaczone, które pozwalają na dokonanie pomiarów w następujących blokach funkcjonalnych:
- P1, P2, P3, … – zasilacz,
- L1, L2, L3, … – obwody sterowania i końcówka linii,
- F1, F2, F3, … – obwody sterowania i końcówka ramki,
- S1, S2, S3, … – obwód synchronizacji,
- V1, V2, V3, … – obwód sygnału video,
- A1, A2, A3, … – obwód fonii,
- C1, C2, C3, … – obwód sterowania, T1, T2, T3, … – obwody teletekstu.
Wejść w standardowy tryb serwisowy SDM (Service Default Mode) można dwoma sposobami:
- przez zwarcie punktów S1 i S2 (odpowiada to zwarciu do masy n.7 mikrokontrolera 7600) i jednoczesne włączenie odbiornika wyłącznikiem sieciowym,
- przez naciśnięcie przycisku [ DEFAULT ] na serwisowym nadajniku zdalnego sterowania DST (Dealer Service Tool) RC7150.
Wyjście z trybu SDM następuje przez wejście w tryb standby. Wyłączenie odbiornika wyłącznikiem sieciowym nie powoduje wyjścia z tego trybu – po ponownym włączeniu odbiornik nadal jest w trybie SDM.
Wszystkie napięcia i oscylogramy są mierzone w tym trybie.
Tryb SDM powoduje ustawienie następujących wartości:
- wszystkie nastawy analogowe ustawione zostają w położeniu środkowym (w wersji programu V1.0 siła głosu ustawiona zostaje na 25%, a w wersji V1.1 na 50%),
- w przypadku zastosowania strojenia z syntezą napięciową ustawiany jest program 1, co jest sygnalizowane w prawym, górnym rogu, jak pokazano na rysunku 4,
- dla odbiorników z syntezą częstotliwości PLL odbiornik dostraja się do częstotliwości 475.25MHz,
- nie jest używana regulacja siły głosu „delta”, obowiązują dla wszystkich programów nastawy normalizacyjne,
- wyświetlany jest kod błędu,
- rozkazy Store open i Store close działają jak Search i Auto search,
- funkcja wyłączania odbiornika po 15 minutach przy braku sygnału IDENT zostaje wyłączona,
- opcja hotelowa nie jest aktywna. Pozostałymi funkcjami można sterować. Licznik umieszczony na środku ekranu (rys.4) pokazuje godziny pracy w kodzie szesnastkowym. Za każdym razem po włączeniu odbiornika licznik ten zwiększa się o jedną godzinę, natomiast litera S umieszczona obok licznika wskazuje, że odbiornik jest w trybie SDM.
Tryb SDM służy do ustawiania parametrów fabrycznych, natomiast tryb SM (Service Menu) umożliwia ustawianie opcji.
Tryb Service Menu
Również w ten tryb można wejść dwoma sposobami przez:
- jednoczesne naciśnięcie przycisków [ + ] i [ – ] na klawiaturze lokalnej,
- przez naciśnięcie przycisku [ ALIGN ] na pilocie serwisowym RC7150.
Wyjście z tego trybu jest możliwe przez naciśnięcie przycisku [ STANDBY ] na pilocie lub wyłączenie odbiornika wyłącznikiem sieciowym.
Po wejściu w tryb Service Menu na ekranie pojawią się komunikaty, jak pokazano na rysunku 5. W prawym górnym rogu ekranu wyświetlana jest wersja programu (np. 1.0). Licznik tak samo, jak w trybie SDM pokazuje godziny pracy odbiornika. Na środku ekranu wyświetlany jest kod 5 różnych, ostatnio wykrytych błędów, które zapamiętane są w pamięci EEPROM.
Kod ostatnio wykrytego błędu wyświetlany jest na ostatniej pozycji.
Na przykład kod:
- 0000 oznacza, że w pamięci nie zapisano żadnego kodu błędu,
- 00003 oznacza, że został zapisany jeden błąd, o kodzie 3,
- 00032 oznacza, że w pamięci zostały zapisane kody dwóch błędów, ostatnim błędem jest błąd o kodzie 2, a przedostatnim błąd o kodzie 3.
W tabeli 1 zamieszczono opis poszczególnych kodów błędów.
Wyjście z trybu Service Menu przez wejście w tryb standby powoduje skasowanie w pamięci kodów błędów, natomiast wyjście z tego trybu przez wyłączenie odbiornika wyłącznikiem sieciowym nie powoduje wymazania z pamięci tych kodów.
Ustawianie opcji
Dwie ostatnie linie wyświetlanych informacji z rysunku 5 dotyczą opcji, które można zmieniać za pomocą przycisków [ PROGRAM+ ] i [ PROGRAM- ] na pilocie. Przyciski te pozwalają na poruszanie się w prawo i lewo. Natomiast przyciskiem [ MENU+ ] (Yes ) uaktywnia się wybraną opcję lub blokuje przyciskiem [ MENU- ] (No). W tabeli 2 zamieszczono wszystkie możliwe opcje chassis AA5 AB.
Sygnalizacja błędów
Mikrokontroler identyfikuje także błędy w układach przyłączonych do szyny I2C. Błędy te są wyświetlane za pomocą komunikatów OSD lub poprzez miganie diody LED.
Sposób sygnalizacji błędów zależy od trybu pracy w jakim znajduje się odbiornik:
- w normalnym trybie pracy wykryty błąd sygnalizowany jest za pomocą komunikatu OSD i przez miganie diody LED, jednak sygnalizacja ta występuje tylko przez określony czas,
- w trybie SDM podobnie jak w normalnym trybie pracy wykryty błąd sygnalizowany jest przez komunikat OSD i miganie diody LED, ale sygnalizacja ta jest wysyłana permanentnie,
- w trybie SM wyświetlany jest kod błędu oraz miga dioda LED, sygnalizacja ta ma również charakter ciągły.
Reset ustawień siły głosu na wszystkich programach
Naciśnięcie w trybie SM przycisku [ MENU ] powoduje wyświetlenie na ekranie treści, pokazanej na rysunku 6. W tym menu możliwe jest natychmiastowe usunięcie nastaw siły głosu na wszystkich programach przez naciśnięcie przycisku [ MENU+ ] (YES). Po ponownym naciśnięciu przycisku [ MENU ] odbiornik przechodzi do normalnej pracy, jeżeli wejście w tryb serwisowy zostało dokonane przez zwarcie punktów S1 i S2.
Tryb hotelowy
W celu wywołania trybu hotelowego należy wybrać program 38, następnie jednocześnie nacisnąć przycisk [ MENU ] na klawiaturze lokalnej i [ SLEEP-TIMER ] lub [ OSD ] na nadajniku zdalnego sterowania i trzymać wciśnięte te przyciski przez co najmniej 3 sekundy. Wejście w tryb hotelowy jest sygnalizowane przez wyświetlanie na OSD symbolu „H+”, symbol ten jest wyświetlany do momentu wyłączenia odbiornika przyciskiem sieciowym lub po wejściu w stan standby.
Tryb hotelowy charakteryzuje się:
- brakiem możliwości zwiększenia siły głosu; poziom siły głosu, który był ustawiony w momencie wejścia w tryb hotelowy traktowany jest przez odbiornik jak poziom maksymalny,
- brakiem możliwości strojenia odbiornika; próba zapamiętania dokonanych ustawień sygnalizowana jest komunikatem “LOCKED” wyświetlanym przez 3 sekundy. Tak samo sygnalizowana jest próba zapisania nowych ustawień PP (Personal Preference).
- po włączeniu odbiornika wyłącznikiem sieciowym lub z pilota zawsze wybrany jest program 1.
Wyjście z trybu hotelowego następuje po powtórzeniu tej samej procedury, jak przy wejściu w ten tryb i jest ono sygnalizowane komunikatem „H”, który jest wyświetlany do czasu wyłączenia odbiornika.