2021-10-13

Jaki tuner do telewizji naziemnej DVB-T/T2?

Coraz mniej czasu zostało do zmiany technologii emisji telewizji naziemnej, a z nią idzie potrzeba posiadania tunera, który spełni najnowsze wymagania. Co dokładnie się zmieni i czy jest to tak wielka zmiana, jak sprzed dziesięciu lat? Warto się temu przyjrzeć i dowiedzieć, czy trzeba będzie zmienić dekoder, a jeśli tak, to jaki będzie odpowiedni.

DVB-T2 – czym tak naprawdę jest?

Technologia przekazywania obrazu naziemnego ciągle się rozwija, a najnowszym standardem, które wprowadzane są jako europejski standard, to właśnie DVB-T2. Zmiana ta na szczęście nie jest tak dotkliwa, jak w poprzednich latach, gdzie przechodziliśmy z technologii analogowej na wersję cyfrową. Tym razem jest to raczej zaktualizowanie sprawdzonej techniki, a nie zamiana na coś całkiem nowego.

Wraz z dniem 30 czerwca 2022 roku skończą się czasy, gdzie dekoder DVB-T będzie wystarczającą opcją. Będzie trzeba się przestawić na nowszą wersję, jednak zanim przejdziemy do tego, czym będzie się ona charakteryzowała, warto dowiedzieć się, co zmieni się wraz z nową technologią.

Co nowego w związku z DVB-T2? Przede wszystkim otrzymamy nową jakość obrazu, która będzie przekraczać FullHD, a wkraczać nawet na pułapy 8K, dzięki czemu obraz będzie krystalicznie czysty. Poprawi się również jakość dźwięku, jak i ilość kanałów, które będą mogły być odtwarzane za pomocą telewizji naziemnej.

Czy musimy zmieniać dekoder?

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od sprzętu, który już posiadamy. Najnowsza technologia, która zostanie standardem od 30 czerwca 2022 roku, już jest praktykowana i używana przez wiele państw europejskich. Jakie to ma znaczenie? Telewizory są produkowane na dany rynek, a niekoniecznie już dla danego państwa, co sprawia, że europejczycy dostają już od jakiegoś czasu produkty, które mają wbudowany dekoder DVB-T2.

Najlepiej już dziś sprawdzić swój dekoder bądź telewizor pod kątem tego, czy obsługuje on najnowszy rodzaj emisji telewizji naziemnej. Dokonać tego można, przeglądając instrukcję użytkownika modelu swojego odbiornika. Należy znaleźć tam informację na temat obsługiwanych częstotliwości. Jeśli dekoder jest w stanie obsłużyć tylko pasmo H.264, taka opcja nie wystarczy, gdy przyjdzie do wielkich zmian.

Najnowsza technologia będzie opierała się na paśmie H.265, co pozwoli na wszystkie wspomniane korzyści zarówno obrazowe, jak i dźwiękowe. Wraz z tym przychodzi jednak konieczność posiadania odpowiedniego odbiornika, który będzie w stanie to pasmo obsługiwać. Takim sprzętem będzie dobry dekoder DVB-T2 HEVC – to właśnie takich oznaczeń powinniśmy szukać.

Czy trzeba będzie wymienić antenę?

Dla potrzebujących nowego dekodera kolejnym obciążeniem finansowym mogłoby być zakupienie bardziej zaawansowanej anteny, jednak w tym wypadku to nie będzie konieczne. Anteny, które odbierały stary sygnał H.264, poradzą sobie również z H.265. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze może to być czysty sygnał, co sprawia, że warto dokupić filtr 4G/5G, dzięki któremu zniwelujemy możliwe zakłócenia.

Najnowsza technologia DVB-T2 pozwoli na cieszenie się swoimi ulubionymi programami w jeszcze lepszej jakości, a wszystko to zazwyczaj dzięki sprzętowi, który już mamy w domach. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie mamy jeszcze odpowiedniego dekodera, warto pospieszyć się z zakupem, gdyż ceny blisko ostatecznego terminu mogą ulec podniesieniu.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *