2017-03-09

Telewizor plazmowy vs telewizor LCD

W czym tkwi różnica? Żyjemy w czasach, w których obraz i urządzenia multimedialne towarzyszą nam praktycznie w każdej chwili naszego życia. Różnego rodzaju banery reklamowe, wielkie telebimy oraz znaki drogowe stają się urządzeniami, które wyświetlają określoną treść. Telewizory w komunikacji miejskiej dzisiaj nie robią już na nikim żadnego wrażenia.

Z domów znikają stare telewizory i monitory komputerowe CRT (Cathode-Ray Tube), ustępując miejsca płaskim i mniej prądożernym młodszym kolegom – wyświetlaczom LCD (Liquid Crystal Display) i plazmowym. Tak jak dla naszych dziadków czymś normalnym były syrenki czy warszawy poruszające się po ulicach, tak dla nas kolorowe wyświetlacze na pralkach, lodówkach, telefonach komórkowych i innych urządzeniach domowego użytku, a wszystko dzięki coraz mniejszym rozmiarom urządzeń i coraz mniejszemu poborowi energii.

Jaki telewizor wybrać – LCD czy plazmę?

Wielu z nas było lub niedługo znajdzie się przed decyzją, jaki telewizor wybrać – LCD czy plazmę? W tym artykule postaram się w przystępny sposób porównać możliwości obu technologii do przetwarzania obrazu, aby każdy – wiedząc, jakie ma potrzeby – mógł sam zdecydować, który telewizor jest dla niego odpowiedni.

Zarówno telewizory ciekłokrystaliczne, jak i plazmowe tworzą obraz z tysięcy pikseli. Pojedynczy piksel składa się z trzech mniejszych składowych nazywanych subpikselami. Subpiksele w obu technologiach reprezentują trzy podstawowe kolory ze standardu RGB (Red-Green-Blue), czyli czerwony, zielony i niebieski. Odpowiednie połączenie intensywności tych kolorów daje możliwość odtworzenia obrazu widzianego ludzkim okiem. I tak naprawdę tyle wspólnego mają oba telewizory.

W przypadku technologii LCD obraz wytwarzany jest w wyniku przenikania światła przez piksele zbudowane z trzech identycznych ciekłych kryształów. W zależności od producenta różnie odbywa się naświetlanie pikseli, jednak najczęściej stosuje się lampę fluorescencyjną i zestaw luster, mających za zadanie równomiernie rozprowadzić światło po matrycy z kryształami.





Technologia telewizorów ciekłokrystalicznych

Zapewne zastanawiacie się, co to jest ciekły kryształ? Otóż ciekły kryształ jest cieczą wykazującą odmienne właściwości w zależności od kierunku, w którym dana właściwość jest rozpatrywana. Można powiedzieć również, że jest cieczą mezomorficzną, czyli substancją wykazującą własności pośrednie pomiędzy ciałem stałym a cieczą, co oznacza, że jako ciecz przyjmuje kształt naczynia, w jakim się znajduje, a jako ciało stałe – kryształ, rozprasza światło.

Przy czym te właściwości fizyczne są zależne od sztywnego elementu strukturalnego, który tworzą cząsteczki. W wyniku połączenia cech cieczy i ciała stałego możliwe jest uzyskanie własności anizotropii sterowania właściwościami ciała poprzez zewnętrzne źródło energii elektrycznej. W zależności od natężenia przepływającego przez ciekły kryształ prądu, jego struktura molekularna ulega zmianie, umożliwiając zmianę polaryzacji fali świetlnej.

Niespolaryzowane światło biegnące od lampy fluorescencyjnej pada na polaryzator, przez który przechodzą fotony (pakiety energii elektromagnetycznej o cechach cząstki elementarnej) spolaryzowane, np. pionowo. Na dalszej drodze fotony natrafiają na naczynie z ciekłym kryształem, który nadaje im polaryzację poziomą, aby w końcowym etapie mogły przejść przez ostatni polaryzator. Sterując natężeniem prądu płynącego przez naczynie z ciekłym kryształem, można tak skierować polaryzację, aby wszystkie fotony mogły przejść przez ostatni polaryzator lub stopniowo zmniejszać intensywność światła.

Jak sami widzicie, technologia telewizorów ciekłokrystalicznych jest dosyć prosta, jeżeli chodzi o pojedynczy piksel. Jednak sprawa się komplikuje, gdy do wysterowania mamy kilkaset tysięcy maleńkich plamek.

Technologia telewizorów plazmowych

W przypadku telewizorów wykorzystujących technologię plazmową nie stosuje się żadnego dodatkowego źródła światła. Piksele w plazmach świecą swoim własnym światłem. Są jak małe lampki choinkowe o określonej barwie. Nasze małe lampki zawierają w sobie gaz szlachetny, który pod wpływem przyłożonego wysokiego napięcia, zmienia swój stan skupienia na plazmę. Plazma, przemieszczając się między elektrodami źródła, powoduje zderzanie się elektronów z jonami dodatnimi i tym samym wytworzenie fotonów światła.

Powstała w ten sposób fala świetlna nie jest widzialna dla ludzkiego oka, dlatego niezbędne jest zastosowanie luminoforu, czyli substancji wywołującej emisję światła w sposób widzialny dla człowieka. Aby cykl mógł się powtarzać, stosuje się źródło napięcia przemiennego. Zmiana natężenia źródła prądu powoduje zmianę intensywności świecenia.

Plazma, czy LCD – wady i zalety

Znając zasadę działania obu technik, można przejść do analizy ich wad i zalet. Podstawową zaletą telewizorów LCD jest zastosowanie polaryzatorów. Niektórzy producenci telewizorów, wykorzystując fakt zmiany polaryzacji światła, stosują polaryzatory, dzięki którym nasze oczy nie męczą się podczas oglądania programów telewizyjnych. Jednak na korzyść telewizorów plazmowych przemawia stosowanie luminoforu. Dzięki niemu telewizory plazmowe uzyskują większą paletę barw niż LCD.

Wadą telewizorów LCD jest problem z uzyskaniem doskonałej czerni. W wyniku stosowania lampy naświetlającej piksele, odbiorniki te nie mają możliwości uzyskania doskonale ciemnego obrazu, takiego jak po wyłączeniu telewizora. W przypadku telewizora plazmowego można uzyskać taką czerń. Każdy piksel jest osobnym źródłem światła, co oznacza, że można odpowiednie piksele wyłączyć i uzyskać wymagany kontrast. Telewizory LCD jednak też nie dają za wygraną, ponieważ obraz jest bardzo wyraźny, a kolory bardzo intensywne, lecz w przypadku telewizorów gorszej jakości może zachodzić nieprzyjemne zjawisko smużenia obrazu. Widoczne jest to w filmach akcji, w których obraz szybko się porusza i piksele nie są w stanie nadążyć za zmianami.

Zanim szala zwycięstwa przechyli się na stronę plazmy, należy zauważyć, że piksele plazmowe są dosyć duże i zawsze jest problem z ich odpowiednim rozmieszczeniem, tak aby obraz wyglądał na realistyczny. Z tego powodu telewizory plazmowe mają powyżej 32″, by wyświetlany obraz mógł mieć dostatecznie dużo pikseli i spełniać walory estetyczne.

Mimo, że telewizory plazmowe dają wyraźny obraz, odtwarzając nawet bardzo szybki ruch, i zapewniają ogromną przyjemność w oglądaniu filmów, gdzie kontrast jest bardzo ważny, to jednak ogromne rozmiary nie zawsze przemawiają na ich korzyść. Dzięki temu, że technologię LCD można stosować na małych powierzchniach, produkowane są telewizory o przekątnej mniejszej niż 32″, co sprawia, że tak naprawdę nie tracą wiele na kontraście.

Więc zanim zdecydujesz się na kupno telewizora, zastanów się, co będziesz oglądał:

  • Jeżeli jesteś koneserem dobrych filmów i ważne są dla Ciebie niesamowite doznania podczas seansu, to dla Ciebie stworzony został telewizor plazmowy.
  • Jeśli jednak jesteś fanem programów telewizyjnych albo potrzebujesz telewizora dla całej rodziny, wybierz telewizor LCD.

Decyzja należy do Ciebie.

 

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *