2017-03-13

Jaką wybrać formę szkolenia żeglarskiego, aby zdobyć patent żeglarza jachtowego?

Stało się – zdecydowaliśmy się na zdobycie uprawnień żeglarza jachtowego nazywanym popularnie patentem żeglarskim. Od czego zacząć? Co należy zrobić? Gdzie najlepiej zrobić patent? Zobacz poradnik dla początkujących żeglarzy! Jako bardzo dobry oraz naszym zdaniem niezbędny wstęp do zdobycia patentu żeglarskiego serdecznie polecamy ukończenie odpowiedniego szkolenia na patent żeglarza jachtowego oraz zdawanie testów i egzaminu praktycznego przed państwową komisją egzaminacyjną. Rynek usług żeglarskich oferuje nam różne rodzaje szkoleń i kursów: wakacyjne obozy stacjonarne, szkolenia weekendowe, letnie rejsy szkoleniowe. Osobiście najbardziej polecam tą trzecią opcję.

Dlaczego warto wybrać się na letni rejs szkoleniowy?

obóz żeglarski mazuryKiedyś zdecydowanie najpopularniejszą formą szkoleń były obozy stacjonarne. Na czym polegały (a właściwie polegają, bo jak najbardziej wciąż się je organizuje)?

Dzień zaczyna się od porannego apelu, wciągnięcia bandery i wybijania szklanek. Następnie przez cały dzień odbywają się zajęcia praktyczne, zwykle na ograniczonej części danego akwenu – wiadomo, każdego dnia trzeba wrócić do swojego portu macierzystego. Ponadto, zwykle wieczorami, prowadzone są wykłady. Więcej o obozach żeglarskich przeczytasz tutaj.

Dawniej obozy stacjonarne trwały 2-3 tygodnie, czasem nawet dłużej, obecnie zwykle zamykają się w dwóch tygodniach. Inną kwestię stanowią szkolenia w trybie nieintensywnym bądź weekendowym, kiedy zajęcia odbywają się raz na jakiś czas (to taka wersja dla zapracowanych 😉 ). Terminy kolejnych spotkań ustala się przeważnie z całą grupą, cały kurs na patent żeglarski często się mocno rozwleka, bo trzeba zrealizować minimum programowe. Rejsy szkoleniowe natomiast mają formę zbliżoną do intensywnych obozów stacjonarnych, jednak różni się tym, że grupa cały czas się przemieszcza i każdego dnia znajduje w innym porcie.

Wybieramy rejs szkoleniowy i zdajemy patent żeglarski!

wykład żeglarskiRejs szkoleniowy ma przewagę nad innymi formami szkoleń żeglarskich ze względu na to, że kursant uczy się manewrów na żaglach w różnych miejscach i dzięki temu wie, że istnieją jeszcze takie akweny, na których poza jachtami kursowymi pływają jeszcze inne, a to pozwala na naukę zachowania się w sytuacjach kontaktowych. Zdobycie uprawnień na patent żeglarza jachtowego to nie tylko dokument, ale przede wszystkim umiejętność i praktyka, które zapewnią bezpieczeństwo i spokój na jachcie podczas trudnych warunków.

Ponadto dzięki przemieszczaniu się, możliwe jest wykonywanie manewrówki portowej w wielu marinach (a nie ma dwóch takich samych), dlatego po takim szkoleniu młody adept żeglarstwa powinien umieć sobie radzić podczas cumowania w prawie każdych warunkach. Należy zwrócić przy tym uwagę na dwie istotne kwestie.

Po pierwsze – manewrowanie jachtem w porcie, a właściwie robienie tego nieumiejętnie, powoduje obecnie największe straty w ludziach, jak i sprzęcie. Niestety naprawdę niewiele osób potrafi dobrze pracować silnikiem na jednostce żaglowej. Łódki dobijają do kei, do innych łódek, niszczą silniki (np. nie wyciągając ich na płyciźnie).

Drugą sprawą jest to, że obecnie według przepisów obowiązuje często zakaz podchodzenia do portu (oraz odchodzenia) na żaglach, tymczasem na obozach stacjonarnych z patentem bardzo często wciąż przeprowadza się jednorazowe szkolenie z silnika, a poza tym cały czas manewruje się przy kei za pomocą właśnie żagli bądź pagajów.

nauka do testów na patent żeglarskiNa kursie to nie przeszkadza, jednak później generuje problemy, już w trakcie samodzielnego pływania. Ponadto rejsy szkoleniowe jako jedyne umożliwiają zobaczenie w praktyce pewnych elementów, o których kursanci uczą się na wykładach, a później zaliczają na egzaminie. Chodzi tu m.in. przede wszystkim o śluzowanie, żeglugę w kanałach i pod mostami, znaki żeglugowe itp. Wiadomo, że każdemu o wiele bardziej utrwali się to, czego sam doświadczył.

Nie ma co ukrywać – warto się szkolić. Wiadomo również, że każdemu będzie odpowiadać inna forma kursu, ale jeżeli tylko się wahacie, wybierzcie rejs!

Chcesz zdobyć uprawnienia na patent żeglarza jachtowego na Mazurach i zdobyć praktyczną wiedzę pod okiem doświadczonej kadry? Szkoła Żeglarstwa PuntoVita z portem macierzystym na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich organizuje kolonie, obozy i rejsy szkoleniowe, które pozwolą Ci uzyskać patent żeglarski. Zapraszamy do kontaktu. Telefon: 501 177 487.

rejsy i szkolenia żeglarskie PuntoVita

Jeżeli chcesz odbyć morski rejs szkoleniowy po Bałtyku, to zapraszamy na stronę RejsyBaltyk.pl.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *