Baterie guzikowe – co warto o nich wiedzieć?
Nowoczesne urządzenia elektroniczne, zwłaszcza te najmniejsze, wymagają stabilnych i efektywnych, a przy tym niewielkich źródeł zasilania. Podobnie wiele większych urządzeń (np., sprzęt komputerowy lub telefony komórkowe) do swojej prawidłowej pracy wymaga ciągłego zasilania niektórych elementów na płycie głównej. Do tego zadania najlepiej nadają się małe baterie guzikowe, które poniżej opiszemy.
Czym charakteryzują się baterie litowe?
Baterie litowe to źródła energii elektrycznej, wytwarzanej w drodze bezpośredniej reakcji chemicznej, zachodzącej w ogniwie pomiędzy elektrodami a elektrolitem. W bateriach guzikowych elektroda ujemna wykonana jest z litu, zaś dodatnia – katoda – z ditlenku manganu lub monofluorku węgla. Elektrolitem jest chloran litu w rozpuszczalniku organicznym. Napięcie znamionowe baterii litowych to 3 V, natomiast ich gęstość energii: 280 Wh/kg.
Baterie litowe guzikowe występują w różnych wielkościach, dostosowanych do rozmiarów zasilanych przez nie urządzeń. Dostępne na rynku modele charakteryzują się różnymi średnicami (od 10 mm do ponad 2,5 centymetra) i grubością. Bogaty wybór baterii guzikowych znajduje się na stronie www.micros.com.pl. Znalezienie konkretnego modelu skutecznie ułatwia wygodna wyszukiwarka.
Odmianą baterii litowych jest model, w którym katodę wykonano z siarczku żelaza, zaś w skład elektrolitu wchodzi jodek litu rozpuszczony w związkach organicznych. Baterie te, oferowane najczęściej w formie paluszków AA, charakteryzują się napięciem znamionowym około 1,5 V i mniejszą gęstością energii, w porównaniu do modeli z katodą manganową.
Zalety baterii litowych
Największym plusem baterii litowych jest niewielki koszt ich produkcji. Modele te mają jedną z największych, wśród ogniw galwanicznych trwałości, określaną nawet na kilkanaście lat. Baterie guzikowe charakteryzują się dużą gęstością energii, kilkadziesiąt procent wyższą od tej oferowanej np. przez modele alkaliczne oraz małą utratą pojemności na skutek samorozładowania. Baterie z katodą z ditlenku manganu charakteryzują się napięciem w fazie rozładowania bliskim napięciu znamionowemu, dzięki czemu nadają się do zasilania urządzeń, wymagających wąskiego zakresu napięcia zasilającego. Kolejną zaletą baterii litowych jest możliwość pracy w niskich temperaturach, nawet do -35 stopni Celsjusza, w których inne modele, np. alkaliczne, nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości prądu.
W zasadzie jedynym mankamentem baterii litowych jest możliwość samowyładowania w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza oraz spadek efektywności w niskich temperaturach.
Zastosowanie baterii guzikowych
Baterie litowe guzikowe stosuje się do zasilania urządzeń o znikomym poborze prądu (dzięki czemu w czasie życia produktu wymienia się je bardzo rzadko lub nigdy). Są to przede wszystkim różnego rodzaju kalkulatory, zegarki, piloty zdalnego sterowania, notesy i proste gry elektroniczne, niewielkie zabawki, małe latarki itp. Modele te wykorzystuje się również do podtrzymywania zapisanych stanów BIOSU oraz zasilania układu zegara na płytach głównych w komputerach, tabletach, a także innych urządzeniach elektronicznych, np. w telefonach.