Frezarka CNC DIY – zbuduj ją własnymi rękoma!
Frezarka CNC DIY (do it yourself – zrób to sam) może być z powodzeniem wykorzystywana do wykonywania określonych prac obróbczych – w zakresie zarówno hobbystycznym, jak i profesjonalnym. Budowa własnej maszyny, spełniającej funkcję w pełni wyposażonej frezarki CNC może być jednak sporym wyzwaniem. Przy wykonywaniu tego rodzaju jednostki, warto więc posiłkować się gotowym projektami oraz innymi uniwersalnymi rozwiązaniami – np. specjalnymi zestawami konstrukcyjnymi.
Czym jest frezarka CNC i do czego służy?
Frezarka CNC to powszechnie stosowane urządzenie obróbcze, przeznaczone do obróbki skrawaniem płaskich i kształtowych powierzchni. Podstawowym narzędziem stosowanym w obrabiarce jest frez, który wykonując ruch obrotowy przesuwa się w odpowiedni sposób względem materiału i nadaje mu pożądane kształty. Proces ten nazywa się frezowaniem. Urządzenie pracuje w oparciu o projekt, stworzony za pomocą odpowiedniego oprogramowania współpracującego z frezarką.
CNC oznacza Computerized Numerical Control, czyli system sterowania numerycznego. Tego rodzaju frezarki są odpowiednio wyposażone elektronicznie, dzięki czemu posiadają bardziej rozbudowane funkcje od modeli tradycyjnych. Zautomatyzowane centra obróbcze pozwalają na bardziej efektywne wykonywanie nawet najbardziej precyzyjnych i skomplikowanych detali, przy zachowaniu idealnej powtarzalności każdej kopii.
Frezarki CNC stosowane są obecnie bardzo powszechnie, między innymi w stolarstwie, tapicerstwie, meblarstwie czy też branży reklamowej. Urządzenia te pozwalają na pracę na wielu różnych powierzchniach materiałowych, takich jak chociażby drewno, tworzywa sztuczne, kompozyty, laminaty, PCV, plexi, MDF, OSB, aluminium czy stopy lżejszych metali.
Obecnie bardzo powszechnie stosowane są zarówno hobbystyczne mini-frezarki, jak i w pełni profesjonalne modele o powierzchni roboczej sięgającej kilku metrów – wykorzystywane głównie w dużych warsztatach i fabrykach.
Rodzaje frezarek CNC rozróżnić można na podstawie kilku podstawowych kryteriów. Kluczowe znaczenie ma budowa urządzenia – na rynku znaleźć można modele jednowrzecionowe i wielowrzecionowe, a także pionowe, poziome lub uniwersalne. W zależności od miejsca położenia gwintu, wyróżnić można frezarki CNC dolnowrzecionowe, górnowrzecionowe oraz równowrzecionowe. Samodzielne zbudowanie tego rodzaju urządzenia wymaga przede wszystkim opracowania projektu oraz skompletowania niezbędnych komponentów.
Pomysły na budowę frezarki CNC
Do zbudowania frezarki CNC warto przede wszystkim wykorzystać komponenty najlepszej jakości, dzięki czemu gotowa konstrukcja będzie solidna i trwała.
Wymagania te spełniają np. profile V-Slot oraz C-Beam, które nabyć można w specjalistycznym sklepie internetowym: https://www.v-slot.pl/profile-aluminiowe-openbuilds-v-slot-c-beam.
Elementy to idealnie sprawdzają się zarówno w przypadku samodzielnego tworzenia frezarki CNC, jak i wielu innych skomplikowanych konstrukcji. Można je wykorzystać na przykład do własnoręcznej budowy profesjonalnego plotera laserowego lub funkcjonalnej drukarki 3D.
Do wybranego typu profili warto dokupić gotową instrukcję, która ułatwi samodzielne złożenie pierwszego profesjonalnego urządzenia obróbczego. Jeżeli przygotowywana jednostka ma być stosunkowo niewielka i przeznaczona głównie do obróbki małych elementów, dobrym rozwiązaniem może się okazać zestaw OpenBuilds MiniMill. Jego samodzielne złożenie to najlepszy sposób na poznanie podstawowych zasad budowy frezarek oraz stojących za nimi rozwiązań technologicznych. Trzyosiowa konstrukcja doskonale sprawdzi się na przykład w biurze projektowym lub pracowni obróbczej każdego zapalonego majsterkowicza. Aby rozpocząć pracę, do zestawu wystarczy dołączyć odpowiednie narzędzie frezujące.
Użytkownicy zainteresowani budową konstrukcji o nieco większych gabarytach i możliwościach, powinni natomiast zainteresować się zestawem OpenBuilds C-Beam. Frezarka przeznaczona do własnoręcznego zbudowania to rozwiązanie polecane także tym osobom, które nie dysponują żadnym własnym projektem, a także nie mają czasu na skompletowanie potrzebnych części. Obie proponowane konstrukcje polecane są do zastosowań zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych.
Jak zbudować frezarkę CNC – projekty i wykonanie
Profile C-Beam oraz V-Slot, a także akcesoria z zestawów OpenBuilds mogą być z powodzeniem wykorzystane w wielu skomplikowanych konstrukcjach. Sporo sprawdzonych projektów udostępnianych jest w internecie publicznie.
Wideo prezentacja 1
Wideo prezentacja 2
Dzięki temu członkowie obszernej społeczności OpenBuilds mogą samodzielnie tworzyć w pełni sprawne urządzenia, wykorzystując do tego celu wzory zaprojektowane wcześniej przez innych użytkowników. Projekty te są na bieżąco udoskonalane o własne pomysły kolejnych majsterkowiczów, dzięki czemu każdy może zyskać status współtwórcy.
Jako przykład w pełni otwartego opracowania posłużyć może projekt opracowany przez jednego z głównych twórców marki OpenBuild. Autorem gotowego projektu frezarki określonej jako CNC OX OnpenBuilds jest Mark Carew. Niemal wszystkie części niezbędne do zbudowania tego urządzenia dostępne są w sklepach, dzięki czemu nie jest konieczne czasochłonne poszukiwanie odpowiednich komponentów.
Na oficjalnej stronie internetowej OpenBuilds bez trudu znaleźć można także wiele innych, równie szczegółowych projektów. Zawierają one nie tylko dokładne opisy urządzeń oraz wszystkie niezbędne dane techniczne, ale również wiele zdjęć podglądowych. Udostępniane są także inne przydatne informacje, dzięki którym w pełni funkcjonalna frezarka CNC DIY może zostać zbudowana szybciej oraz poprawniej.