Archiwizacja danych – dlaczego warto?
Pomimo tego, że technologia ciągle się rozwija, to jednak sprzęty potrafią nas zaskakiwać. Zdarza się, że laptop nagle się psuje, a wszystkie Twoje ważne pliki niestety nie są możliwe do odzyskania. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz zachować swoje dane z komputera.
Dowiedz się dlaczego warto robić zapasowe kopie plików.
Czym jest archiwizacja danych?
To nic innego jak proces przeniesienia danych w inne miejsce w pamięci masowej, co pozwala na ich długotrwałe przechowywanie. Jeżeli w Twoim laptopie znajdują się starsze, mało używane pliki, to warto skopiować je na specjalny nośnik, który jest wolniejszy i zdecydowanie tańszy.
Archiwizacja danych stanowi jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa systemów informatycznych. Jeżeli posiadasz własną firmę to szczególnie zadbaj o to, by znajdujące się na wszelkich sprzętach poufne pliki, były odpowiednio chronione.
Dlaczego warto archiwizować dane?
Kiedy kupujesz nowego laptopa lub komputer z pewnością chcesz, by posłużył Cu on na długie lata i był przy tym niezawodny. Niestety musisz pamiętać, że sprzęt nawet ten najlepszy i najdroższy może ulec awarii. Niebezpieczne wirusy, a nawet zupełnie przypadkowe zalanie laptopa wodą może doprowadzić do jego nieprawidłowego działania oraz utraty danych.
Dobra archiwizacja danych przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo Twojej firmie, ale także jest ochroną dla zwykłego użytkownika. Dzięki aktualnej kopii zapasowej Ty i Twoi pracownicy mogą znacznie szybciej wrócić do swoich zadań.
Ile kosztuje archiwizacja danych?
Archiwizacja danych nie należy do czynności najtańszych, jednak koszty ponoszone z utratą ważnych plików i dokumentów, jakie znajdują się na Twoich sprzętach jest znacznie droższa. Większość ofert dotyczących kopii zapasowej różnego rodzaju danych dopasowana jest do indywidualnych potrzeb zarówno firmy, jak i klienta.
Jeżeli nie chcesz przenosić plików na innowacyjny dysk zewnętrzny, możesz zarchiwizować je w formie elektronicznej. Jest to zdecydowanie bardziej czasochłonny proces, ale również tańszy. W związku z tego typu przechowywaniem danych konieczne jest regularne tworzenie kopii zapasowych.
Najważniejsze procedury
Procedury wykonywania kopii zapasowych są niezwykle ważne tak samo jak procedury odtworzenia utraconych danych.
W procedurze bezpieczeństwa dokumentów warto uwzględnić tak zwane odtworzenie próbne – przeprowadzenie odzyskania plików z kopii zapasowych w regularnych odstępach czasu.
Należy także pamiętać, że nie ma takich nośników, które są bezwzględnie niezawodne. Z tego względu zawsze postępuj tak, żeby awaria nośnika nie spowodowała całkowitej utraty danych.